لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

عوامل ایجاد درد پاشنه پا موقع پیاده روی و دویدن + راههای درمان


علت درد پاشنه پا در صبح, درد پاشنه پا هنگام پیاده روی و دویدن نشانه چیست, دلایل درد پاشنه پا هنگام پیاده روی

درد در پاشنه ی پا، نوعی عارضه ی ملتهب در قسمت زیرین پا است

 

درد پاشنه پا بعد از پیاده روی و دویدن چه عللی دارد؟

پاشنه ی پا یکی از نقاط پر کاربرد بدن به شمار می رود که همواره با تحمل وزن بدن، در معرض خطر و صدمه دیدگی قرار دارد. درد در پاشنه ی پا در موقع پیاده روی و دویدن از عوامل مختلفی سرچشمه می گیرد که اصلی ترین آن، پوشیدن کفش های نامناسب است.

مکانیزم اصلی پاشنه ی پا

پاها یکی از پر کاربرد ترین نقاط بدن محسوب می شوند که در موقع انجام فعالیت های ورزشی، دویدن، گام زدن و حتی ایستادن همواره در معرض خطر هستند.

پاهای انسان ها دارای ساختار پیچیده ای است که در طول انجام فعالیت های ورزشی به طور پیوسته ضربه ای بر آن تحمیل می گردد. حدود 26 استخوان و مفاصل متعددی در ساختار پا وجود دارند که هر مفصل با عملکرد مناسب مانع تداخل احساس درد در فرد می گردد. 

 

استخوان های موجود در کف پا که با عنوان پاشنه ی پا شناخته می شوند ضربه های تحمیلی را جذب می کنند و در هم ترازی پاها نقش دارد. 

خوبتر است بدانید که پاشنه ی پا با چرخش داخلی پا، به حالتی نرم مبدل می گردد و در مقابل با چرخاندن پا به سمت بالا، محکم و سفت می گردد. 

در قسمت کف پاها لایه ای پوششی به نام فیبری وجود دارد که با تکمیل مکانیزم کششی و تراکمی پاها، از بین رفتن و صاف شدن کف پاها ممانعت می نماید. 

 

درد پاشنه پا هنگام پیاده روی, علت درد پاشنه پا هنگام پیاده روی, درمان درد پاشنه پا

متاتارسالژیا یکی از عوامل مؤثر در احساس درد در پاشنه ی پا در موقع دویدن است

 

عوامل مؤثر در شکل گیری احساس درد در پاشنه ی پا در موقع پیاده روی و دویدن

یکی از آسان ترین راه های حفظ تناسب اندام و انجام فعالیت های روزمره، راه رفتن است. مسلما این عضو اساسی در بدن، به باعث فعالیت های مکرر به عارضه هایی دچار می گردد. 

 

درد در پاشنه ی پا، نوعی عارضه ی ملتهب در قسمت زیرین یا پشت پاشنه ی پا است. پاشنه ی پا نوعی راه ارتباطی میان مفصل مچ پا و سایر مفاصل و استخوان های پا به شمار می رود که همواره با تحمیل فشار، در معرض خطر قرار دارد.

به عبارتی، عوامل متعددی در شکل گیری درد پاشنه پا در موقع پیاده روی و دویدن نقش دارند که در ادامه ی مبحث آن ها را شرح می دهیم.

 

عوامل ایجاد درد پاشنه در موقع دویدن و پیاده روی 

متاتارسالژیا

عارضه ی متاتارسالژیا نوعی اختلال ملتهب در توپ پا است که در استخوان های متصل به انگشتان پا و مچ پا ایجاد می گردد. 

به طور کلی عوامل مختلفی در شکل گیری اختلال متاتارسالژیا نظیر پوشیدن کفش های نامناسب به ویژه کفش های پاشنه بلند، آرتریت و فعالیت های ورزشی سنگین نقش دارند. 

 

در ناحیه ی پا عصب های ریز و کوچکی میان استخوان های متاتارس وجود دارند. زمانی که سر یکی از استخوان های متاتارس به باعث فعالیت های روزمره ی نامناسب استخوان دیگری را تحت فشار قرار دهد، عصب های موجود در بین آن ها درگیر می شوند و با ایجاد التهاب زمینه ی بروز اختلال متاتارسالژیا را به وجود می آورند. 

 

از سری علائم و نشانه های متاتارسالژیا میتوان به احساس وجود سنگ ریزه داخل کفش، شدت یافتن احساس درد در موقع ایستادن، راه رفتن و چرخاندن پا به طرفین اشاره نمود.

 

درد پاشنه پا هنگام پیاده روی و دویدن, درد پاشنه پا هنگام پیاده روی, علت درد پاشنه پا هنگام پیاده روی

عامل مؤثر در احساس درد در پاشنه ی پا موقع دویدن و پیاده روی، فاسئیت پلانتار است

 

فاسئیت پلانتار

عامل اصلی در شکل گیری احساس درد در پاشنه ی پا، فاسئیت پلانتار به شمار می رود. پلانتار نوعی بافت بلند و کلفت در پا است که پاشنه ی پا و نوک انگشتان را به یکدیگر متصل می نماید. 

فاسئیت پلانتار شوک ها و صدمه های وارده بر کف پا را جذب می نماید و از تداخل صدمه به قوس پا پیشگیری می نماید. این ناحیه ی مهم، در اثر فشار های مکرر از راه پیاده روی و دویدن ملتهب می گردد. 

 

التهاب فاسئیت پلانتار در طول خواب به همراه قوس پا، در جایگاه اصلی ساختار پا قرار می گیرند اما به محض راه رفتن مجدد، با کشیده شدن منجر به پارگی های میکروسکوپی می گردند. 

درد پاشنه ی پا ناشی از فاسئیت پلانتار در اوایل صبح به شدت افزایش می یابد. در مواردی نیز شاید با وجود استراحت و نشستن های طولانی زمان، احساس درد بروز پیدا نماید. 

 

پینه پا

اصطلاح پینه ی پا در خصوص عارضه هایی به کار می رود که ناشی از فعالیت های خیلی بالا هستند که نوعی قطر لایه های پوستی را به وجود می آورند. به عبارتی دیگر پینه نوعی کلفت شدن پوست است که به باعث فشار های پیوسته بر روی ناحیه ای از پوست پا شکل می گیرد. 

 

پینه ی پا یا میخچه که در نگاه اول همانند چسب زخم جلوه نمایی می نماید، رنگ پوست را به رنگ زرد و فلس دار مبدل می سازد. 

این عارضه در اکثر موارد عاری از درد های مزمن است اما در شرایط حجیم شدن، منجر به بروز احساس درد در موقع راه رفتن می گردد. 

 

علت درد پاشنه پا در صبح, درد پاشنه پا هنگام پیاده روی و دویدن نشانه چیست, دلایل درد پاشنه پا هنگام پیاده روی

پینه و میخچه از عوامل مؤثر در بروز درد در پاشنه ی پا در موقع پیاده روی است

 

تاندونیت

تاندون نوعی طناب های فیبروزی ضخیمی هستند که عضلات را به استخوان ها وصل می کنند. زمانی که طناب های تاندون تحریک یا ملتهب می شوند، عارضه ی تاندونیت شکل می گیرد. 

التهاب تاندونیت با حساسیت لمس مفاصل و احساس درد بروز پیدا می نماید و در اکثر موارد در نواحی شانه، زانو، آرنج و پاشنه ی پا شکل می گیرد.

 

لازم به ذکر است که نشانه های تاندونیت به ناحیه ی صدمه دیده بستگی دارد. اما در شرایط کلی با کارکرد محل عارضه، درد آن شدت پیدا می نماید. 

در قسمت پاشنه ی پا احتمال بروز سه نوع تاندونیت وجود دارد. یکی از تاندونیت های گسترده، با عنوان آشیل شناخته می گردد که منجر به بروز احساس درد پشت پاشنه ی پا و آشیل می گردد.

 

یکی دیگر از تاندونیت های رایج، تاندونیت کشنده نام دارد که در قسمت میانی بخش فوقانی پا اختلال ایجاد می نماید. علاوه بر این، التهاب تاندون نازک نیز درد های مزمنی را در قسمت پشت و خارجی پا تشکیل می دهد. 

 

کشیدگی انگشت

کشیدگی انگشت در مفصل میانی انگشت شست تشکیل می گردد. انگشت شست متشکل از دو بند است. بند نخست محلی است که ناخن شست بر روی آن تعبیه شده است و بند دوم، در نزدیکی کف پا واقع است. 

نقطه ی اتصال بند دومی در کف پا، مفصل بزرگی به نام متاتارسوفالانژیال است. این مفصل یکی از مفاصل اندام تحتانی اساسی به شمار می رود که در طول راه رفتن، حدود 8 برابر نیروی وزن بدن را تحمل می نماید. 

 

زمانی که به صورت ناگهانی فشار غیر قابل تحملی به شست پا وارد می گردد، مفصل متاتارسوفالانژیال به سمت بالا متمایل می گردد و با کشش فزونی بافت های زیر مفصلی و پارگی کپسول مفاصل، عارضه ی کشیدگی انگشت به وجود می آید. 

لازم به ذکر است که کشیدگی مفاصل انگشتان در میان ورزشکاران به روش گسترده ای رونق دارد. 

 

از سری دلیل های  دخیل در شکل گیری احساس درد در پاشنه ی پا در موقع پیاده روی و دویدن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

• مورتون نوروما

• صافی کف پا

• سندروم تونل تارسال

• سندروم کوبوئید

آرتروز

 

علت های درد پاشنه پا موقع پیاده روی, علت درد پاشنه پس از دویدن, درد پاشنه پا هنگام پیاده روی و دویدن

صافی کف پا از دلیل‌های دیگر احساس درد در پاشنه ی پا در موقع دویدن و پیاده روی است

 

درمان درد در ناحیه ی پاشنه ی پا در طول پیاده روی و دویدن

درمان درد های پاشنه ی پا در طول پیاده روی و دویدن شامل ترکیبی از تکنیک های پزشکی نظیر تمرینات ورزشی و مسکن است که دوره ی نقاهت را به روش چشمگیری کم شدن می دهد. 

 

یکی از مؤلفه های اساسی در خصوص کم شدن درد های پاشنه ی پا، استراحت است. در واقع خودداری از بعضی فعالیت های روزانه از تحمیل فشار به مفاصل پا می کاهد و در کم شدن احساس درد نقش مؤثری را ایفا می نماید. 

 

پوشیدن کفش های مناسب

عده ای از متخصصان بر این باور هستند که یکی از عمده دلایل تداخل صدمه در پاشنه ی پا موقع پیاده روی،  انتخاب نادرست کفش (کفش های غیر استاندارد) است.

یک کفش ایده آل همانند یک کفش ورزشی دارای بندهایی است که در راستای انعطاف پذیری پاشنه، از قوس پا مواظبت می نماید. در واقع کفش هایی که از کفی صاف برخوردار هستند، به طور مستقیم به پاشنه ی پا صدمه وارد می کنند و زمینه ی بروز درد های مزمن پاشنه ی پا در موقع پیاده روی و دویدن را ایجاد می کنند.

 

امروزه کفی های طبی مخصوص کفش ها طراحی شده است که با حمایت از قوس پا، روند بهبودی و تکمیل دوره ی نقاهت را تسریع می بخشد. بعضی از کفی های کفش بر پایه حالت پاهای هر فرد ساخته می شوند و به صورت سفارشی، در دسترس عموم قرار دارند. 

علاوه بر کفی های مخصوص کفش، نوعی چسب ها و اسپلینت های ورزشی  و شبانه وجود دارد که در کم شدن فشار وزن بدن بر روی پاشنه ی پا مؤثر است.

 

علت درد پاشنه پا در صبح, درد پاشنه پا هنگام پیاده روی و دویدن نشانه چیست, دلایل درد پاشنه پا هنگام پیاده روی

پوشیدن کفش مناسب در کم شدن درد ناشی از دویدن در پاشنه ی پا مؤثر است

 

استفاده داروهای مسکن 

داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن در تسکین درد های مزمن در پاشنه ی پا مؤثر هستند. 

تحقیقات متخصصان حاکی از آن دارند که کمپرس آب یخ، همانند دارو های مسکن عمل می نماید و التهابات موجود در مفاصل را کم شدن می دهد. 

 

برای این منظور قادر هستید کیسه های یخ مخصوص را از داروخانه آماده کردن نمایید و با قرار دادن کیسه بر روی ناحیه ی معیوب به زمان 1 الی 5 دقیقه از درد های مزمن بکاهید.

توجه داشته باشید که قرار دادن کیسه ی یخ به طور مستقیم بر روی سطح پوست منجر به صدمه های پوستی می گردد. لذا قبل از قرار دادن کیسه بر روی پوست آن را داخل  یک حوله پوشش دهید. 

 

ماساژ پا

ماساژ درمانی نوعی شیوه ای کاربردی در خصوص درمان دردهای پاشنه ی پا است که با بهبود گردش خون در بدن، از شدت درد های مزمن کم می نماید.

برای این منظور شما قادر هستید بر روی یک صندلی بنشینید و بعد از قرار دادن پا داخل یک تشت شامل آب گرم یا لوسیون، به آرامی کف پا را ماساژ دهید. 

همچنین قادر هستید از پماد های موضعی ضد درد شامل منتول، اوکالیپتوس و ماده ی پی با خاصیت تسکین دهندگی و خنک کنندگی استفاده نمایید.

 

جراحی

آخرین گزینه ی درمان، به جراحی باز می گردد. در اکثر موارد در صورتی که نشانه های اختلال در پاشنه ی پا بعد از 12 ماه بهره گیری از روش های درمانی بهبود پیدا نکند، جراحی انجام می گردد.

 

حرکت های کششی و تمرین های تقویتی برای درمان درد پاشنه پا موقع پیاده روی و دویدن

نوعی ورزش های کششی در خصوص تقویت عضلات پا و پلانتر فاشیا طراحی شده است که در کم شدن درد و بهبود انعطاف پاهای صدمه دیده کمک شایانی می نماید. 

این تمرینات شامل حرکت های کششی با پله، صندلی، دیوار، حوله و متحرک می گردد. 

 

1. اسکوات بر روی پنجه های پا

در این فعالیت فرد ملزم است ابتدا پاهای خود را به عرض شانه باز نماید، سپس بر روی هر دو پا در حالت نیمه نشسته به سمت پایین حرکت نماید.

بعد از چند ثانیه مکث به آرامی بر روی پنجه های پا بلند شود و در حالت ایستاده قرار بگیرد. 

انجام این نوع فعالیت ورزشی اسکوات به تعداد دفعات 30 مرتبه توصیه می گردد. 

 

2. کشش فاشیای پلانتار با اجسام دایره وار

برای انجام تمرین کششی فاشیای پلانتار ابتدا بر روی یک صندلی بنشینید و در حالت نشسته پای خود را بر روی یک غلتک فومی یا بطری آب سرد قرار دهید. سپس قوس پا ها یعنی قسمت انحنای پا میان انگشتان و پاشنه ی پا را در جهات مختلف بر روی جسم دایره وار حرکت دهید.

این فعالیت را به زمان 60 ثانیه انجام دهید و سپس بر روی پای دیگر تمرین نمایید.

 

دلایل درد پاشنه پا هنگام پیاده روی, علت های درد پاشنه پا موقع پیاده روی, علت درد پاشنه پس از دویدن

کشش فاشیای پلانتار برای کم شدن درد پاشنه پا موقع دویدن و پیاده روی توصیه می گردد

 

گرداوری: بخش سلامت بیتوته

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها