لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

خطرات ورزش زودهنگام برای کودکان


ورزش زودهنگام برای کودکان,خطرات ورزش زودهنگام برای کودکان

ورزش زودهنگام برای کودکان

 

کودکان علاقه بسیاری به این دارند که در دوران بلوغ تبدیل به ورزشکاری حرفه‌ای شوند اما اگر زمان ورود به ورزش زودتر از زمان معقول باشد، بدون تردید عواقب بسیاری برای کودکان به‌همراه خواهد داشت.

ورود زودهنگام به ورزش تخصصی امکان تعامل کودکان را با یکدیگر نسبت به بازی‌های گروهی کم شدن می‌دهد و بر رشد اجتماعی کودک تأثیر منفی دارد.

 

ورود زود موقع کودکان به ورزش تخصصی را از لحاظ روان‌شناختی باعث دل‌زدگی زود موقع کودک از ورزش  می گردد و کودک از دید رشد روانی هنوز به حد کافی رشد نکرده است تا بتواند شکست در مسابقه را تحمل نماید. شرکت زود موقع در کلاس‌های رسمی و جدی ورزشی همچنین لزوم پیروی از فرمان‌های مربی امکان تعامل کودکان را با یکدیگر نسبت به بازی‌های گروهی کم شدن می‌دهد و این خود بر رشد اجتماعی کودک تأثیر منفی دارد.

 

ورزش زودهنگام برای کودکان,خطرات ورزش زودهنگام برای کودکان

خطرات ورزش زودهنگام برای کودکان

 

هیچ‌گاه نباید برای زودتر شکوفا شدن استعداد یک کودک او را مجبور به انجام تمریناتی نمود که عواقب بدی برای وی دارد. بارها دیده شده که در باشگاه‌های کوچک و محلی، نونهالی که استعداد خوبی دارد در مسابقات رزمی به مصاف کودکی می‌رود که از او بزرگ‌تر است و صدمه‌های شدید و جبران‌ناپذیری نصیب کودک کوچک‌تر می‌شود.

 

آغاز ورزش حرفه ‌ای در یک رشته تخصصی در سنین پایین نه تنها مانع پرورش مهارت‌های او می گردد بلکه او را با نیازهای جسمی، فیزیولوژیک و روحی- روانی متعددی مواجه می‌نماید که منجر به بروز عوارض گوناگون در آینده فرد می گردد.

 

برای سنین پایین ورزش می بایست آموزشی باشد مثل شنا، ژیمناستیک و… که دراین سن کودک با مقدمات آن آشنا می گردد .

 

ورزش زودهنگام برای کودکان,خطرات ورزش زودهنگام برای کودکان

عوارض آغاز زودهنگام ورزش قهرمانی در کودک

 

ورزش های مناسب برای کودکان

ورزش مناسب برای کودکان پرجنب و جوش و خیلی فعال:

ورزش های همراه با آهنگ ، هاکی ، هنرهای رزمی

 

ورزش مناسب برای کودکان نسبتا کم تحرک با فعالیت پایین:

گلف، بولینگ، شمشیربازی، تیراندازی با کمان

 

ورزش مناسب برای کودکانی که نیاز به فعالیت های فردی دارند:

ژیمناستیک، تنیس، یوگا، شنا

 

ورزش مناسب برای کودکانی که نیاز به فعالیتهای گروهی دارند:

فوتبال، فوتبال، بیس بال، بسکتبال، هاکی

 

ورزش زودهنگام برای کودکان,خطرات ورزش زودهنگام برای کودکان

سن آغاز ورزش کودکان

 

معیارهای مورد نظر مراحل تکامل ورزش در کودکان چیست؟

1- سن 6 تا 10 سالگی مرحله آغاز 2- سن 11 تا 14 سالگی مرحله شکل‌گیری ورزش. 3- سن 15 تا 18 سالگی مرحله تخصصی شدن. 4- سن 19 سالگی به بالا مرحله دستیابی به درجات عالی مهارت(اوج عملکرد)

 

مثلاً از جمله ورزش‌های مطرحی که بسیاری از مراجعه کنندگان پیرامون آن سوالاتی را عنوان می‌کنند ژیمناستیک، جودو و بسکتبال است که در همین جا یادآوری می‌کنم ورزش ژیمناستیک در دختران سن آغاز از 6 الی8 سالگی، سن تخصصی شدن 9 الی 10 سال و سن اوج عملکرد 14 تا 18 سالگی است.

 

همچنین ورزش جودو سن آغاز 8 تا 10 سال، تخصصی شدن 15 تا 16 سال و اوج عملکرد 22 تا 25 سالگی است. و بسکتبال نیز 10 تا 12 سالگی سن آغاز، 14 تا 16 سال تخصصی شدن و 20 الی 28 سالگی هم سن مناسب اوج عملکرد است.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها