لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

چه تجهیزاتی برای تی آر ایکس (TRX) نیاز دارید؟ (لوازم TRX)


لوازم موردنیاز TRX, مدل‌های مختلف لوازم تی آر ایکس,ورزش TRX چیست

ورزش TRX چیست

 

معرفی تجهیزات و لوازم TRX

طرفداران ورزش TRX ادعا می‌کنند که این ورزش می‌تواند سبب تحرک و پایداری بدن شود و تناسب اندام را حفظ نماید به یاد داشته باشید که تناسب اندام کم شدن وزن نیست. با استفاده از لوازم تی ار ایکس می‌توان در هرجایی تمرینات ورزشی را انجام دارد. در این نوشته از بیتوته، لوازم TRX را معرفی خواهیم نمود.

تی ار ایکس TRX چیست؟

TRX مخفف واژه ها Total Resistance Exercise به معنی تمرینات کلی استقامت است. این روش به‌وسیله یک افسر آمریکایی ابداع شده است. این ورزش تلفیقی از تجربیات نظامی و تحقیقات آکادمیک می‌باشد. تی ار ایکس نوعی بدنسازی است که تمرکز آن برای بالابردن استقامت کلی عضلات بدن است.

 

یکی از راه‌های ارزان و کم‌خطر، برای کم شدن وزن و تناسب اندام آغاز ورزش‌های تی ار ایکس است. در این ورزش شما با کمک وزن بدن، انجام حرکت های کششی و ایجاد تعادل به برگه‌دادن عضلات کمک می‌نمایید. چربی‌سوزی و تناسب اندام از مهم‌ترین فواید این نوع ورزش است.

 

اما برای اینکه بتوانید این ورزش را انجام دهید نیاز به لوازم ضروری TRX دارید. این ورزش کششی به کمک کش و سیم‌ها انجام می‌پذیرد و تمرکز اصلی آن بر روی 5 شاخه زیر است:

• بالا بردن تعادل

• افزایش استقامت بدن

• افزایش انعطاف‌پذیری

• بالابردن چربی‌سوزی

• ثبات بدن

 

لوازم موردنیاز TRX, مدل‌های مختلف لوازم تی آر ایکس, تجهیزات تی آر ایکس

بندهای تی ار ایکس 

 

مزیت های ورزش تی ار ایکس

تی آر ایکس، یک ورزش مقاومتی از نوع تمرین تعلیقی است، شما با استفاده از دو بند و کش ورزش‌های قدرتی مختلفی می‌توانید  انجام ‌دهید. کش‌ها و بندهای مخصوص TRX دارای حلقه‌هایی برای دست‌وپا شما هستند. کش‌های تی آر ایکس از راه گرانش، به ایجاد قدرت، تعادل و انعطاف‌پذیری شما کمک می‌کنند.

 

تمرینات قدرتی دارای اشکال بسیاری هستند و شما می‌توانید ورزش‌های مختلفی با وسایل TRX انجام دهید. این ورزش می‌تواند عضلات بسیاری را درگیر نماید. ولی خوبتر است در هر بار یک ماهیچه درگیر شود. TRX به شما امکان می‌دهد تعادل، قدرت، انعطاف‌پذیری بدن و موارد دیگر را در یک تمرین بهبود دهید.

 

لوازم موردنیاز TRX

باتوجه‌به اینکه ابزارهای موردنیاز برای تی ار ایکس خیلی کم و محدود هستند اما با همین ابزارهای کم، تمام ماهیچه‌ها درگیر می‌شوند. تمرین‌های TRX در سطوح مختلف حرکتی طراحی شده‌اند و مثل روش استفاده از ماهیچه‌ها در زندگی روزمره می‌باشند.

 

تمرینات این ورزش بدن را قوی‌تر و منعطف‌تر می‌نماید. در موقع آماده کردن وسایل تی ار ایکس حواستان باشد که ابزارهای تقلبی و ارزان را نخرید. ابزارهای می بایست به‌قدری قوی باشند که وزن شما را تحمل کنند و سبب افزایش آمادگی جسمانی شما شود. سه ابزار مهم TRX عبارت‌اند از:

 

1. قلاب محکم TRX Bicep Curl:

قلاب TRX یا بست ایکس مانت یک صفحة فلزی به قطر 10 سانتیمتر است که دو میله فولادی به‌ صورت ضرب‌دری روی آن نصب شده‌اند.  بستن تی آر ایکس مهم‌ترین کاربرد قلاب ایکس مانت است .گیره ایکس مانت یک وسیله ارزان است که برای تمرین انفرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً در باشگاه‌ها از سازه TRX برای بستن بند تی ار ایکس استفاده می‌کنند.

 

2. بند تی آر ایکس TRX bands

بند تی ار ایکس از دو  قطعه بند اصلی تشکیل شده است که شالوده اصلی این طراحی است. در میان این دو بند اصلی گیره‌هایی قرار دارند تحت عنوان کمباکلز که خیلی راحت می‌توانید ارتفاعش را تنظیم نمایید. بندهای تی ار ایکس قابلیت تنظیم ارتفاع برای اجرای حرکت های مختلف را دارند و قابل کشسانی نیستند.

 

3. دودسته بدون کش TRX Pushup

دسته‌های TRX از جنس پلاستیک سخت با روکش فومی ساخته شده‌اند. این دسته‌ها دارای مقاومت بالایی هستند. در صورت شکستن این دسته‌ها دیگر نمی‌توانید از بندهای تی ار ایکس برای تمرین استفاده نمایید. این دسته‌ها قابل تعویض هستند.

 

لوازم موردنیاز TRX, مدل‌های مختلف لوازم تی آر ایکس, تجهیزات مورد نیاز برای TRX

تجهیزات مورد نیاز برای TRX 

 

آشنایی با مدل‌های مختلف لوازم تی آر ایکس

1. مدل خانگی

اگر فرصت و یا امکان حضور در باشگاه را ندارید می‌توانید ابزارهای TRX را خریداری کنید و در خانه از آنها استفاده نمایید برای استفاده از آموزش‌های صحیح می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید. این دسته از ابزارهای امکان نصب به درب یا سقف و دیوارهای خانه را دارند.

 

2. مدل ارتشی

این مدل TRX مختص نظامان و ارتشیان است. ابزارهایی که در مدل ارتشی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای کیفیت و قدرت تحمل وزن زیادتری نسبت به مدل‌های دیگر هستند.

 

3. مدل تی ار ایکس باشگاهی

این مدل از ابزارهای برای استفاده در باشگاه‌ها طراحی شده‌اند به‌خاطر همین مقاوم‌تر و باکیفیت‌تر از مدل‌های خانگی هستند. این ابزارها دارای ماندگاری زیادتری هستند.

 

4. مدل ریپ

این مدل برای تقویت اعضای یک گروه به یک‌شکل به کار برده می‌شود و مثل دیگر انواع تی ار ایکس می‌باشد.

 

لوازم موردنیاز TRX, مدل‌های مختلف لوازم تی آر ایکس, TRX باعث قوی شدن عضلات می شود

 TRX سبب قوی شدن عضلات می گردد

 

مزیت های ورزش TRX

این ورزش جهت تثبیت هسته مرکزی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارشناسان بر این باور هستند که افرادی که یوگا و پیلاتس را دوست دارند به این ورزش نیز علاقه من خواهند شد زیرا در بعضی از تمرینات مشترک هستند. اما به‌طورکلی تمرینات تی ار ایکس برای دوندگان، دوچرخه‌سواران یا هرکسی که یک ورزشکار استقامتی است و همچنین می‌خواهد تمرینات قدرتی زیادتری داشته باشد، خیلی عالی است.

 

مزیت های تی ار ایکس عبارت‌اند از:

1. حفظ تعادل عضلات بدن: بعضی از اشخاص در باشگاه‌ها صرفاً اندام خاصی از بدنشان را ورزیده می‌کنند. مثلاً آنها دارای بازوهای عظیمی هستند؛ اما ساق پاهایشان باریک است. اما با انجام تمرینات TRX تمام ماهیچه‌های شما درگیر می‌شوند و بدین ترتیب به بدنی متعادل، منعطف و نیرومند در همه ماهیچه‌های خود دست پیدا خواهید نمود. تمرینات تی ار ایکس برای دستیابی به تعادل زیادتر در بدن شما خیلی عالی است.

 

2. ایجاد عضلات قوی: برای داشتن بدنی قوی می بایست عضلات قوی داشته باشید. روش طراحی این ورزش به‌گونه‌ای است که هر حرکتی که بر روی‌بندها انجام می‌دهید شما را مجبور می‌نماید که عضلات خود را درگیر نمایید.

 

3. چربی‌سوزی: با ورزش تی آر ایکس می‌توانید چربی‌سوزی بسیاری در زمان‌زمان کم داشته باشید. مثلاً 1600 کالری در حدود یک ساعت. 

 

4. در TRX شما با استفاده از وزن بدن، در جهت کم شدن وزن و قوی کردن عضلات خود کمک می‌گیرید و سنگینی اضافه‌ای بر دوش شما نیست.

 

5. طراحی حرکت های سبک و راحت بدون فشار به اندام‌های بدن

 

6. مناسب برای اشخاص مسن و تمامی سنین و کسانی که در بعضی نواحی بدنشان صدمه‌دیدگی دارند.

 

7. تجهیزاتی که به‌راحتی به دست می‌آید و به‌راحتی نیز قابل‌استفاده است. حتی در خانه

 

8. مورد تأیید سازمان‌های استاندارد پزشكی و FDA ایالات متحده.

 

9. به حرکت های درآوردن عضلات اصلی و فرعی و حتی جانبی بدن

 

10. کم‌بودن احتمال گرفتگی و صدمه‌دیدن مفاصل در حین انجام حرکت های TRX

 

لوازم موردنیاز TRX, مدل‌های مختلف لوازم تی آر ایکس, تجهیزات تی آر ایکس

از تجهیزات تقلبی استفاده ننماییدزیرا سبب می گردد صدمه ببینید

 

مضرات ورزش تی آر ایکس

در مقابل تمام فوایدی که هر نوعی از ورزش دارد مشکلاتی نیز باتوجه‌به توانایی‌های اشخاص در انجام حرکت های ورزشی ممکن برای آنها  به وجود بیاید. باتوجه‌به اینکه تمرینات تی آر ایکس با بندهای مخصوص انجام می‌شود درصورتی‌که اطلاعات کافی در مورد روش  انجام درست حرکت های نداشته باشید شاید دچار صدمه شوید.

 

کسانی که سابقه ورزش‌کردن ندارند خوبتر است قبل از انجام حرکت های TRX ، ورزش‌های سبک‌تری انجام دهند و پس از ایجاد آمادگی لازم برای بالا بردن مقاومت عضلاتشان، حرکت های این ورزش را انجام دهند. لازم به ذکر است کسانی که قدرت بدنی ضعیفی دارند و یا سابقه صدمه‌دیدگی مفصلی دارند خوبتر است حتماً زیر نظر مربی حرفه‌ای تمرینات تعلیقی با لوازم TRX را انجام دهند. تا با کمک‌مربی بتوانند تمرینات را به‌درستی انجام دهند.

 

کلام آخر

استفاده صحیح از لوازم تی آر ایکس، به کاربر این امکان را می‌دهد تا برای آموزش تمرینات تعلیق یا آموزش ایزومتریک و تمرینات مقاومتی از آنها استفاده نماید. این کارها با هدف تعادل بدنی، انعطاف‌پذیری و افزایش قدرت جسمانی انجام می‌شود. این تمرینات عضلات کور بدن را به چالش می‌کشد و سبب می‌شود میزان مقاومت آنها افزایش پیدا نماید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها