لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

روش خرید عینک اسکی مناسب: لنزها، اندازه ها و دیگر ویژگی ها


نکات مهم خرید عینک اسکی, انواع عینک اسکی, ویژگی های عینک اسکی

ویژگی های عینک اسکی

 

چطور خوبترین مدل، اندازه و لنز عینک اسکی را پیدا کنیم؟  

یکی از لوازم موردنیاز برای ورزش اسکی، عینک اسکی می‌باشد. بدون استفاده از عینک مخصوص اسکی، چشمان شما بر اثر انعکاس نور خورشید و همچنین سرما صدمه خواهد دید؛ بر این اساس برای محافظت از چشم‌هایتان ضروری است که از یک عینک باکیفیت استفاده کنید در این نوشته از بیتوته سعی خواهیم نمود شما را در انتخاب خوبترین عینک اسکی راهنمایی کنیم.

ورزش اسکی  

یکی از ورزش‌های زمستانی که طرفداران بسیاری در جهان دارد اسکی است. اسکی یکی از ورزش‌های پر از هیجان به‌حساب می‌آید و از اواسط سال 1800 به یک ورزش تفریحی و سرگرمی پرطرف‌دار تبدیل شده است.

 

اسکی در حقیقت یک روش مناسب برای حرکت و جابه‌جایی در مکان‌های برف‌گیر است. این ورزش زمستانه مثل سایر ورزش‌ها نیاز به یک‌سری ابزار و وسیله دارد،  از مهم‌ترین وسایل موردنیاز اسکی می‌توان به لباس، کفش و عینک اسکی اشاره نمود. 

 

عینک اسکی

عینک اسکی یا ski goggles ظاهری خیلی شبیه به عینک‌آفتابی دارد. تکلیف این عینک  محافظت از چشمان ورزشکار در برابر سرما و اشعه نور خورشید است. با توجه‌ به اینکه ورزش اسکی یک ورزش سرعتی است و وزش باد سرد سبب صدمه به چشم‌ها می‌شود ورزشکاران می بایست مراقب چشم‌های خودشان باشند و آنها را در مقابل نور بازتابیده شده از روی برف، نور خورشید و همچنین سرما محافظت کنند.

 

عینک اسکی به ورزشکاران کمک می‌نماید تا از چشمان خودشان در برابر خطرات احتمالی محافظت نمایند. با استفاده از عینک در موقع پایین آمدن از سراشیبی‌ها دید شما واضح و شفاف خواهد بود.

 

عینک اسکی دخترانه, عینک اسکی قیمت مناسب, عینک مخصوص اسکی

مزیت های استفاده از عینک اسکی

 

مزیت های عینک‌های اسکی 

• سطح بزرگ طراحی شده در این عینک‌ها سبب می‌شود که سطح زیادتری از صورت پوشیده شود در نتیجه صورت ورزش‌کار حین ورزش گرم نگه داشته می‌شود. از دیگر مزیت های بزرگی سطح  عینک اسکی این است که چشم ورزشکار را در مقابل شاخ و برگ‌های درختانی که در طول راه اسکی هستند حفظ می‌نماید.

 

• تسمه‌های محکمی که در پشت این عینک‌ها تعبیه شده است امکان تکان‌خوردن و جابه‌جاشدن عینک از روی چشم‌ها را کم شدن می‌دهد.

 

• عینک‌های اسکی به‌خوبی روی کلاه‌های ایمنی ، ست شده و در موقع حرکت از روی سرپرت نمی‌شوند.

 

• طراحی ویژه که در فریم‌های این عینک‌ها صورت‌گرفته است،  بدین‌گونه است که عینک تاچشم ورزشکار دارای فاصله است و همین امر سبب شده که ورزشکار دید وسیع‌تری از اطراف خود در حین ورزش‌کردن داشته باشد.

 

باتوجه‌به اینکه ورزش اسکی از ورزش‌های گران قیمتی محسوب می‌شود در موقع و انتخاب خرید هیچ عجله‌ای نداشته باشید؛ زیرا با انتخاب اشتباه تجربه بدی برای شما به یادگار می‌ماند.

 

عینک مخصوص اسکی, راهنمای خرید عینک اسکی, عینک اسکی

عینک اسکی مانع صدمه نور خورشید به چشم می گردد

 

نکته های مهم موقع خرید عینک اسکی

نوع لنز عینک

همان‌طور که در عینک‌های معمولی لنزها انواع و اقسام دارند در عینک‌های اسکی هم لنزها شامل فتوکرومیک، آینه‌ای، پلاریزه، ضد مه، دولایه  هستند.

• لنز پلاریزه: لنزهای پلاریزه دارای چندلایه فیلتر بوده و فقط اجازه عبور نور در جهت افقی را می‌دهند. این لنزها شعاع‌های بازتابیده از خورشید را کم شدن داده، و چشمان ورزشکار کمتر دچار خستگی  و سردرد می‌شود. لنزهای پلاریزه از شدت نورهای خیره‌کننده و خیلی درخشان می‌کاهد و برای اسکی‌کردن در روزهای خیلی روشن مناسب است. مخصوصاً برای پیست‌هایی که ازیک‌طرف نور برف و از طرف دیگر نور خورشید می‌تابد. 

 

• لنز آینه‌ای: این لنزها قابلیت خیلی بالایی در فیلترکردن نور دارند و اگر وارد یک محیط بسته و بدون نور شوید می بایست عینک خود را بردارید. این لنزها در روزهای برفی و آفتابی به ورزشکار کمک شایانی می‌نماید. 

 

• لنزهای دولایه: عینک‌هایی که مجهز به این لنزها باشند از بخارکردن لنزها پیشگیری می‌نماید.

 

• لنزهای ضد مه: همان‌طور که از اسمشان پیداست این عینک‌ها در موقع مه به ورزشکاران کمک می‌کنند که راه را خوبتر ببینند. اما نگهداشتن این عینک‌ها شرایط خاصی دارد و برای تمیزکردن آنها از دستورالعمل‌های نوشته شده در دفترچه‌های راهنمای عینک می بایست استفاده نمود.

 

• لنزهای فتوکرومیک: اگر دنبال عینکی می‌گردید که بدون تعویض لنزها به ورزش خود ادامه دهید از عینکی با لنزهای فتوکرومیک استفاده نمایید. این لنزها در هر شرایط آب‌وهوایی می‌تواند تغییر رنگ داده و محیطی شفاف برای ورزشکار فراهم نماید. در تولید این لنزها دورنگ قهوه‌ای و خاکستری به‌ کار رفته است.

 

عینک اسکی قیمت مناسب, عینک مخصوص اسکی, راهنمای خرید عینک اسکی

لنزهای مختلف عینک اسکی

 

قابلیت تهویه هوا

باتوجه‌به اینکه قابلیت تهویه هوا را بیشتر عینک‌های اسکی دارا هستند؛ ولی ضروری است در موقع خرید به این نکته دقت داشته باشید. این قابلیت به این صورت است که هوا در داخل عینک جریان داشته باشد و نیز از ورود برف به داخل چشم ورزشکار پیشگیری نماید. می بایست یادآور شد که این قابلیت تا زمانی که ورزشکار در حال حرکت است صورت می‌پذیرد و به‌محض ایستادن بر روی عینک بخار ایجاد می‌شود.

 

رنگ لنز

موقع خرید عینک اسکی، شما می بایست به گزینه انتخاب رنگ درست، کنتراست زیاد و عمق و دید کافی دقت نمایید و سپس اقدام به خریداری کنید، زیرا  با انتخاب این گزینه‌ها  از خستگی چشم در موقع اسکی‌کردن پیشگیری می‌نمایید. از آنجایی‌که امروزه رنگ لنزها  تمام‌رنگ‌های رنگین‌کمان را شامل می‌شود، ولی شما قبل از انتخاب رنگ لنز، می بایست شرایط آب‌وهوایی و مکانی که می‌خواهید در آن به اسکی بپردازید را مشخص نموده  و سپس اقدام به خرید نمایید.

 

مثلاً اگر در یک روز آفتابی برای ورزش اسکی اقدام می‌نمایید می بایست از عینک‌هایی با شرایط VLT  پایین استفاده نمایید و یا اگر قرار است در روزی که شرایط آب‌وهوایی نسبتاً نامناسب بوده و ابر و مه زیاد است به اسکی بپردازید می بایست از عینک‌هایی استفاده نمایید که VLT  نسبتاً بالاتری داشته باشند.

 

VLT یعنی انتقال نور مرئی که این میزان از صفر تا 100 % قابل‌تغییر است. تا الان هیچ لنزی ساخته نشده که به طور کامل باشد؛ ولی شما  اگر از تمکن مالی خوبی برخوردار هستید به سراغ عینک‌هایی بروید که قابلیت تعویض لنزها را برای هر محیط و شدت تابش داشته باشند. در ورزش اسکی اگر رنگ لنز موردنظر محیط را درست انتخاب ننماییدبه چشم صدمه شدید وارد می‌شود. پس موقع استفاده از عینک‌های اسکی به رنگ لنز توجه لازم را داشته باشید. 

 

عینک مخصوص اسکی, راهنمای خرید عینک اسکی, عینک اسکی

رنگ لنز عینک اسکی بستگی به شرایط آب و هوایی دارد

 

اندازه قاب و اندازه عینک

موقع خرید به انعطاف‌پذیری فریم نسبت به سرما توجه لازم را داشته باشید. از آنجایی‌ که سایزهای عینک‌های اسکی برای آقایان، بانو‌ها و کودکان متفاوت بوده و در سه اندازه کوچک، متوسط، بزرگ ساخته شده‌اند پس موقع خرید به  سن، جنس، اندازه دور سر توجه نمایید تا بتوانید عینک مناسب اندازه خودتان را انتخاب نمایید.

 

سازگاری با کلاه اسکی

از آنجایی‌ که ایمنی در خریدن وسایل ورزش حرف اول را می‌زند؛ ولی راحتی هر وسیله برای ورزشکار را نیز می بایست در نظر داشت. پس عینکی را انتخاب نمایید که با کلاه شما ست شود.

 

تنظیم بند

باتوجه‌به نوع ساخت عینک‌های اسکی که در دو نوع تنظیم شونده کشی و تنظیم شونده دستی طراحی شده‌اند. پس  موقع خرید به نوع موردنظر توجه داشته باشید.

 

بالشتک

تکلیف بالشتک‌ها در عینک‌های اسکی این است که سبب می‌شوند عینک به‌درستی روی صورت بنشیند. اگر قطر این بالشتک‌ها زیاد باشد سبب مه‌گرفتگی عینک اسکی شده و اگر قطر این بالشتک‌ها کم باشد سبب می‌شود که سریع‌تر از بین بروند. پس در موقع خرید به استاندارد بودن این بالشتک‌ها توجه لازم را داشته باشید.

 

سبک‌های OTG

اگر از آن دسته از اشخاص علاقه‌مند به ورزش اسکی هستید؛ ولی عینک‌طبی استفاده می‌نمایید اصلاً دلواپس نباشید تکنولوژِی امروزه به کمک شما آمده است شما می‌توانید با خرید عینک‌هایی به سبک OTG با داشتن عینک‌طبی به ورزش موردعلاقه‌تان نیز بپردازید. این عینک‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای لازم برای قرارگرفتن عینک‌های طبی را دارند؛ ولی از قیمت بالاتری نسبت به عینک‌های اسکی معمولی برخوردار هستند.

 

محافظ UV 

نخستین سؤالی که خریدار از فروشنده در زمان خرید عینک اسکی می بایست داشته باشد میزان UV عینک اسکی است. باتوجه‌به اینکه هر چه از سطح دریا بالاتر رویم پرتوهای خورشیدی زیادتر می‌شوند و پیست‌های اسکی‌ها هم در ارتفاعات ساخته می‌شوند، پس موقع خرید به این نکته ضروری دقت لازم را داشته باشید.

 

از آنجایی‌ که اشعه UV از پرتوهای مضر نور خورشید است و در درازمدت سبب خستگی در ناحیه چشم می‌شود و به قرنیه چشم صدمه می‌رساند و می‌تواند زمینه‌ساز مشکلاتی مثل آب‌مروارید شود پس حتماً موقع خرید، عینکی را انتخاب نمایید که به طور 100 درصد از چشم شما در برابر اشعه UV محافظت نماید.

 

عینک اسکی دخترانه, عینک اسکی قیمت مناسب, عینک مخصوص اسکی

میزان UV عینک اسکی

 

شکل لنز

لنزها در عینک‌های اسکی به دو صورت کروی و استوانه‌ای تعبیه شده‌اند. با انتخاب درست این لنزها شما می‌توانید میدان دید بهتری داشته باشید. شکل لنزها عبارت‌اند از:

 

• لنزهای کروی: لنز این عینک‌ها به‌صورت گرد، منحنی و خیلی شیک ساخته شده‌اند و علاوه بر سبک بودن دارای دید نوری افقی و عمودی عالی و تهویه هوای عالی هستند؛ ولی قیمت این‌گونه عینک‌ها بالا است.

 

• لنزهای استوانه‌ای: لنز این عینک‌ها به‌صورت صاف و استوانه‌ای ساخته شده‌اند و دارای میدان دید افقی عالی، انعطاف‌پذیری و مقاومت بالایی بوده و ارزان‌تر از لنزهای کروی هستند.

 

جنس عدسی

ازآنجایی‌که ورزش اسکی یک ورزش سرعتی است پس می بایست عدسی‌های آن از جنس مقاومی آماده کردن شده باشند. جنس عدسی‌ها می بایست از جنس پلی‌کربنات ساخته شده باشند که در برابر ضربه‌ها مقاومت زیادتری نسبت به پلاستیک‌های معمولی داشته باشند. همچنین می بایست لنزها و فریم آماده کردن شده در عینک‌های اسکی دارای انعطاف‌پذیری بالایی باشند تا موقع افتادن ورزشکار بر روی زمین به چشم یا صورت وی صدمه‌ای وارد نشود.

 

ضد بخار بودن

در موقع خرید عینک اسکی به این نکته توجه داشته باشید که عینکی را انتخاب نمایید که در اثر تغییرات دمای هوا بخار نکند و پوشش ضد بخار روی عدسی‌های این عینک‌ها تعبیه شده باشد. همچنین عینک اسکی می بایست دید غیرمرکزی درستی داشته باشد. به طور استاندارد فرد با عینک اسکی می بایست توان دیدی تا 180 درجه از هر طرف را داشته باشد. پس عینکی را انتخاب نمایید که حتی بتوانید از کناره‌های عینک هم به‌خوبی اطراف خود را ببینید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها