لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

کنزیوتیپ چطور کار می نماید؟ + روش استفاده صحیح از آن


فواید کنزیوتیپ, روش استفاده از کنزیوتیپ

چسب کنزیوتیپ

 

همه چیز در خصوص کنزیوتیپ: تکنیکی نوین در پزشکی ورزشی

کنزیوتیپ، نواری الاستیکی است که به منظور حمایت از عضلات و مفاصل در حین تمرینات ورزشی استفاده می‌شود. کنزیوتیپ توسط دکتر کنزو کاسه در دهه ۱۹۷۰ ساخته شد و امروزه در میان ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی خیلی محبوب است. در این نوشته از بیتوته، به بررسی علمی و کاربردهای مختلف این نوار می‌پردازیم.

به چه دلیلی، تِیپ ورزشی محبوب ورزشکاران است، اما آیا علم از نوارهای ورزشی حمایت  کننده است؟

 

احتمالا در باشگاه محل خودتان یا موقع تماشای بخشی از رویدادی مثل مسابقات کراس فیت در تلویزیون، آن را دیده اید: ورزشکارانی که با نوار مشکی پیچیده شده اند راه می روند.

 

نه، این یک بسته بندی کادو که وحشتناک اشتباه انجام شده، نیست. این تِیپ ورزشی است، روشی در پزشکی ورزشی که در سال های اخیر در بین ورزشکاران حرفه ای و تفریحی به طور قابل توجهی محبوب شده است.

 

اما سوال این است که آیا تِیپ ورزشی کار می نماید؟ اگر چنین است، دقیقا چطور کار می نماید؟ شاید این تصور که چسباندن نوار روی مفصل قادر هست به بهبود سریعتر آن، پیشگیری از صدمه های بعدی یا افزایش عملکرد کمک نماید، کمی اغراق آمیز به نظر برسد. بیایید با بررسی علم و مشورت با یک متخصص این حوزه، به طور قطع متوجه شویم که آیا تِیپ ورزشی واقعاً کار می نماید.

 

فواید کنزیوتیپ, روش استفاده از کنزیوتیپ

فواید کنزیوتیپ

 

تِیپ ورزشی چیست؟

تِیپ ورزشی، که همچنین با نام تِیپ Kinesio Tex شناخته می گردد، نوار چسب الاستیکی اصلی است که توسط دکتر کنزو کاسه در اوایل دهه ۱۹۷۰ ساخته شد.

 

این تِیپ به اندازه کافی برای پوست حساس نوزاد بی خطر، به اندازه کافی برای اشخاص مسن ملایم، به اندازه کافی برای توانبخشی انعطاف پذیر، به اندازه کافی برای حمایت از عضلات، مفاصل یا رباط های در حال کار بادوام و به اندازه کافی برای ورزشکاران در هر سطحی قوی است.

 

در مواردی که تِیپ توسط متخصصان اعمال شود، بر پایه فضا، حرکت و خنک کنندگی، تحریک بهینه را فراهم می نماید که به قدرت طبیعی بهبودی بدن اجازه می دهد تا کار خود را انجام دهد.

 

 کنزیوتیپ ابزار ویژهِ  ورزشی است و پایه توانایی تِیپ زدن برای طیف گسترده ای از بیماران است.

 

شرکت Kinesio  از راه تجربیات بالینی مشترک متخصصین آموزش دیده تِیپ ورزشی کنزیوتیپ ، چسب خود را برای پاسخگویی به نیازهای مواظبت از بیماران در طیف وسیعی، از کودکان تا سالمندان و همه اشخاص دیگر، توسعه داده است.

 

تِیپ ورزشی که به طور عامیانه با نام کنزیوتیپ شناخته می گردد، نواری با الیاف پنبه ای و سطح چسبنده قوی است که به منظور چسبیدن محکم به پوست و ایجاد حس لامسه برای ورزشکار در حین تمرین طراحی شده است.

 

فواید کنزیوتیپ, روش استفاده از کنزیوتیپ

روش استفاده از کنزیوتیپ

 

روش عملکرد کنزیوتیپ 

نخستین نکته، اصول اولیه: کنزیوتیپ معمولا به عنوان یک روش فیزیکی توسط یک فیزیوتراپیست یا متخصص پزشکی ورزشی اعمال می گردد. به گفته یک دکتر فیزیوتراپ و مربی شخصی آنلاین، تِیپ مستقیما روی مفصل یا محل صدمه حاد بافت نرم چسبانده می گردد و به عنوان نوعی “کار بدنی” فیزیکی در نظر گرفته می گردد.

 

یک بررسی جامع روی بیش از هزار شرکت کننده که در مجله بین المللی فیزیوتراپی ورزشی منتشر شده است، اهداف اصلی کنزیوتیپ را از دیدگاه پزشکان شرح می دهد. طبق این بررسی، اکثر پزشکان از ” کنزیوتیپ” برای موارد زیر استفاده می کنند:

 

درمان بعد از صدمه

تعدیل درد

بازخورد حسی عصبی

 

این سه مورد استفاده اصلی به هم مرتبط هستند؛ “بازخورد حسی عصبی” به احساسی اشاره دارد که تِیپ روی پوست ایجاد می نماید، که قادر هست به ورزشکار کمک نماید تا از موقعیت بدن خود زیادتر آگاه باشد و به طور بالقوه از دامنه حرکتی دردناک اجتناب نماید. این امر قادر هست به فرد استفاده کننده از تِیپ کمک نماید تا از احساسات دردناک یا تشدید مجدد آسیبی که در حال حاضر با آن درگیر است، پیشگیری نماید.

 

فواید بالقوه کنزیوتیپ

کنزیوتیپ بدون شک یک روش محبوب برای بهبودی در بین ورزشکاران است. با این حال، شواهد علمی که روی آن مطالعه شده اند، به طور کلی قانع کننده نیستند. صرف نظر از این، شاید از کنزیوتیپ به روش های زیر بهره مند شوید:

 

شاید حس عمقی (توانایی بدن در تشخیص موقعیت خودش در فضا) را بهبود بخشد

“حس عمقی” به توانایی شما برای حس کردن جایگاه بدن خود در فضا اشاره دارد – تصور نمایید که دقیقا بدانید دست شما در حین حرکتی مثل حرکت ترکی “ترکیش گت آپ” (بلند شدن از زمین به حالت ایستاده) کجا قرار دارد، حتی اگر به آن نگاه نمی نمایید.

 

یکی از مهمترین مزیت های ادعایی کنزیوتیپ، حساسیت حسی خوبتر است. این نوار به طور خیلی محکمی روی پوست چسبانده می گردد و اگر آن قسمت از بدن خود را به طور خیلی تهاجمی یا ناگهانی حرکت دهید، کشیده یا تکان می خورد. این قادر هست بازخورد لحظه‌ای در مورد تکنیک تمرین و عادات حرکتی شما به شما ارائه دهد تا بتوانید در حین انجام تمرین، تنظیماتی انجام دهید و از هر وضعیتی که شاید دردناک باشد، دوری نمایید.

 

کنزیوتیپ شاید مکمل سایر تکنیک های توانبخشی باشد

اکثر مقالات علمی که روی کنزیوتیپ مطالعه نموده اند، اثربخشی آن را در کنار سایر روش های رایج فیزیوتراپی بررسی نموده اند. ادعای کلی تا این زمان این بوده است که کنزیوتیپ زدن قادر هست جنبه سودمندی از یک برنامه توانبخشی جامع باشد، اما به تنهایی به طور ویژه تاثیرگذار نیست.

 

با این حال، اگر به آزمون کردن کنزیوتیپ علاقه مند هستید، این نباید دلسردتان نماید. به سختی قادر هستید یک متخصص بالین فعال پیدا نمایید که مایل باشد بدون انجام سایر انواع روش های درمانی، شما را تِیپ نماید. در بدترین حالت، بعید است کنزیوتیپ سبب بدتر شدن هر گونه صدمه یا بیماری از قبل موجود شود.

 

دکتر بابنکو تاکید می نماید که کنزیوتیپ به معنای واقعی واژه، یک چسب زخم موقتی برای بعضی از مشکلاتی است که شاید موقع بهبودی از صدمه ایجاد شود: “کنزیوتیپ ابزاری است که به شما کمک می نماید تا از یک یا دو جلسه تمرین عبور نمایید، اما نباید برای چند هفته یا چند ماه روی آن تکیه نمایید.”

 

کنزیوتیپ حمایت روانی فراهم می نماید

دکتر بابنکو گزارش می دهد که با استفاده از تِیپ ورزشی، شاهد پیشرفت قابل توجهی در موقعیت ذهنی بیماران خود بوده است. او می گوید: “به نظر می رسد این روش فواید روانی قابل توجهی دارد. هر زمان که کسی بخواهد [در حین مصدومیت] به حرکت ادامه دهد، از این ابزار استفاده می کنم”، و بر ارزش دیدگاه مثبت در توانبخشی صدمه تاکید می نماید.

 

 

اعتماد به نفس ذهنی که توسط تِیپ ورزشی حاصل می گردد، با یافته های تجربی نیز مطابقت دارد.کنزیوتیپ شاید از دید فیزیولوژیکی به عنوان یک دارونما در نظر گرفته شود، اما علم این ایده را تایید می نماید که باور به درمان شما قادر هست در واقع سبب بهبودی سریعتر شود.

 

فواید کنزیوتیپ, روش استفاده از کنزیوتیپ

تأثیر کنزیوتیپ بر درد

 

آیا کنزیوتیپ کار می نماید؟ 

کنزیوتیپ به طور معمول در درمانگاه های فیزیوتراپی، مراکز پزشکی ورزشی و حتی در شرایط اضطراری در طول رویدادهای ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر بابنکو اشاره می نماید که او متوجه شده است استفاده از تِیپ در اواسط دهه ۲۰۱۰ واقعاً رونق گرفت: “در موارد نادری که اشخاص خیلی فعالی در مطب من هستند و هرگز از تِیپ استفاده نکرده اند، تعجب می کنم. این یک ابزار خیلی عالی برای توانبخشی است.”

 

با وجود افزایش محبوبیت نسبتاً اخیر، مجموعه شواهد علمی موجود در مورد کنزیوتیپ در خوبترین حالت با هم تناقض دارند.

 

یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز در سال ۲۰۱۴ یافته های خود را با بیان این جمله خلاصه نمود که “کنزیوتیپ شاید پتانسیل محدودی برای کم شدن درد داشته باشد … بسته به شرایط، کم شدن درد شاید از دید بالینی معنادار نباشد.”  

 

با این حال، مطالعات دیگر شواهد “ضعیف تا متوسط” را به نفع کنزیوتیپ برای کمک به شرایطی مثل لنف ادم یا گیر افتادگی شانه نشان داده اند.  

 

اطلاعات کمی وجود دارد که به طور قاطع از اثربخشی کنزیوتیپ به عنوان یک روش مستقل برای توانبخشی صدمه یا مدیریت درد حمایت نماید.

 

با این گفته، اکثر مطالعات اذعان دارند که کنزیوتیپ قادر هست جنبه ارزشمندی از درمان فیزیوتراپی باشد، زمانی که همراه با سایر پروتکل های درمانی مهمتر اعمال شود.

 

روش استفاده از کنزیوتیپ 

فرقی نمی نماید که یک وزنه بردار حرفه ای، یک ورزشکار تمام وقت دانشگاهی باشید یا فقط در پی تسکین بعضی دردهای آزاردهنده باشید، شاید برای کنزیوتیپ کاربردی داشته باشید.

 

با این حال، این کار به سادگی پیچیدن یک هدیه  نیست. برای این کار تکنیکی وجود دارد – در زیادتر مواقع، کنزیوتیپ زدن توسط یک متخصص با تجربه انجام می گردد.  

 

بسته به محل و ماهیت صدمه شما، قادر هستید در صورت لزوم خودتان را کنزیوتیپ بزنید. در اینجا روش اعمال صحیح تِیپ ورزشی آورده شده است:

 

مرحله ۱ – ناحیه پوستی را که قصد دارید کنزیوتیپ بزنید، پاکیزه و خشک نمایید.

 

مرحله ۲ – کنزیوتیپ را ببرید و پوشش محافظ چسب را جدا نمایید. برای حفظ کشش، تکه ای کمی کوچکتر از ناحیه ای که روی آن را می پوشانید، ببرید.

 

مرحله ۳ – “سر انتهایی” کنزیوتیپ را بچسبانید و سپس بقیه آن را روی پوست فشار دهید.

 

مرحله ۴ – به آرامی در طول کنزیوتیپ فشار دهید تا هرگونه حباب هوا را از بین ببرید و آن را روی سطح پوست مهر و موم نمایید.

 

توجه داشته باشید که انواع برش های مختلفی از کنزیوتیپ نیز وجود دارد. سه برش اصلی “برش I شکل”، “برش Y شکل” و “برش فن شکل” هستند. هر کدام به گونه ای متفاوت بریده می شوند تا به آسانی در نواحی مختلف بدن اعمال شوند. به عنوان مثال، برش فن شکل بیشتر در امتداد کف پا به فاشیای پلانتار اعمال می گردد.

 

شما همچنین قادر هستید در حین پوشیدن نوار چسب دار دوش بگیرید یا حمام نمایید. فقط کافی است پس از آن ناحیه را به آرامی خشک نمایید و حوله یا پارچه ای را خلاف جهت نوار روی پوست خود نکشید.

 

برای جدا کردن چسب، آن را با روغن بچه یا مرطوب کننده آغشته نمایید: این کار سبب می‌شود چسب به آرامی از پوست جدا شود.

 

فواید کنزیوتیپ, روش استفاده از کنزیوتیپ

کاربردهای کنزیوتیپ در ورزش

 

نکته های کلیدی برای استفاده بهینه از چسب کنزیوتیپ

با استفاده از نکاتی می‌توانید از چسب کنزیو تیپ بهینه‌تر استفاده نمایید و همچنین عمر آن را افزایش دهید. این نکته های عبارت‌اند از:

 

قبل از استفاده از چسب، با یک متخصص مشورت نمایید.

از چسب برای زمان طولانی استفاده نکنید.

در صورت مشاهده هرگونه علائم آلرژی، استفاده از چسب را متوقف نمایید.

چسب را در جهت عضله بچسبانید.

از چسباندن چسب روی زخم‌های باز یا پوست صدمه دیده خودداری نمایید.

اگر از چسب برای درد مفاصل استفاده می‌نمایید، چسب را در اطراف مفصل بچسبانید.

پس از استفاده از چسب، می‌توانید از یک پد گرم کننده یا سرد کننده برای تسکین درد استفاده نمایید.

 

سوالات متداول در خصوص ی کنزیوتیپ 

زمان اثرگذاری کنزیوتیپ چقدر است؟ 

بعد از چسباندن، کنزیوتیپ بسته به نوع صدمه می بایست مقداری تسکین فوری ایجاد نماید. قادر هستید در صورت نیاز کنزیوتیپ را بزنید و پس از آن به تمرین خود ادامه دهید.

 

زمان استفاده از کنزیوتیپ چقدر است؟ 

تا حد امکان سعی نمایید کمتر ازکنزیوتیپ استفاده نمایید – نمی خواهید به طور تمام وقت به آن وابسته باشید. با این گفته، اگر قصد انجام فعالیت شدید یا تمرین طولانی زمان را دارید، اشکالی ندارد که آن را برای چند ساعت بگذارید.

 

مزیت های کنزیوتیپ چیست؟ 

مطالعات نتایج متفاوتی را نشان داده اند، اما کنزیوتیپ به طور بالقوه قادر هست بعضی از احساس درد را در محل صدمه کم شدن دهد. ورزشکاران همچنین برای دریافت بازخورد حرکتی در حین تمرین به آن اعتماد می کنند، زیرا تِیپ قادر هست به شما یادآوری نماید که از دامنه حرکتی دردناک اجتناب نمایید.

 

آیا قادر هستید خودتان کنزیوتیپ بزنید؟ 

بسته به محل صدمه شما، قادر هستید این کار را انجام دهید. با این حال، تکنیک های صحیح استفاده پیچیده هستند و در صورت امکان، تِیپ می بایست توسط یک پزشک متخصص یا فیزیوتراپ اعمال شود.

  

سخن پایانی نوشته در خصوص‌ی کنزیوتیپ

کنزیوتیپ به عنوان یک ابزار توانبخشی و حمایت از مفاصل و عضلات، در دهه‌های اخیر محبوبیت بسیاری در بین ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی کسب نموده است. اگرچه شواهد علمی در مورد اثربخشی آن همچنان متفاوت است، بسیاری از کاربران تجربه‌های مثبتی از کم شدن درد و افزایش آگاهی حرکتی با استفاده از این نوار گزارش نموده‌اند. با این حال، توصیه می‌شود که استفاده از کنزیوتیپ به همراه سایر روش‌های درمانی و تحت نظارت متخصصان انجام شود تا خوبترین نتایج حاصل گردد. در آخر، هرچند کنزیوتیپ می‌تواند بهبودی موقت و حمایت فیزیکی فراهم نماید، نباید به عنوان تنها راه‌حل برای مشکلات پیچیده‌ ورزشی و پزشکی به آن اتکا نمود.

  

 

گرد آوری:

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها