لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

توپ تعادل؛ وسیله‌ای ورزشی برای انجام تمرین‌های تعادل


توپ تعادل, ویژگی‌های توپ تعادل, توپ ورزشی تعادل

توپ ورزشی تعادلی

 

توپ تعادلی خوبترین محصول برای تمرین های تعادلی

توپ تعادل وسیله‌ای ورزشی برای انجام انواع تمرین‌های تعادل است این توپ برای حفظ تعادل ورزشکاران و بهبود تعادل در توان‌بخشی‌ برای اشخاص سالمند و در فیزیوتراپی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این توپ‌ها در مدل‌های بسیاری تولید شده‌اند که در این نوشته  بیتوته به دو نمونه از این توپ‌ها اشاره خواهیم نمود.

توپ‌های تعادلی کوشن بال 

توپ تعادلی کوشن بال برای انجام تمرینات تعادل در زیادتر ورزش‌های فینتنس، کراس‌فیت و همچنین توان‌بخشی و فیزیوتراپی کاربرد دارد. این توپ از جنس PVC مقاوم و بادوام ساخته شده است و در یک سمت دارای برآمدگی است که به افزایش ایستایی موقع تمرین به ورزشکار کمک شایانی می‌نماید. توپ تعادلی به شکل یک نیمکره، آج‌دار طراحی شده است. 

 

توپ تعادلی به جز قسمت رویه که گنبدی‌شکل است دارای یک قسمت صاف است که روی زمین قرار می‌گیرد. مقاومت این توپ می بایست به صورتی طراحی شود که  در برابر جهش و پرش‌ها در زمان تمرینات دچار پارگی و ترکیدگی نشود.

 

ویژگی‌های توپ تعادل کوشن بال

– تحمل وزن تا 150 کیلوگرم 

– قابلیت تنظیم باد

– در یک سمت دارای عاج 

– مقاوم در برابر فشار

– دارای رنگ‌بندی 

– قابلیت ‌حمل آسان و سبک

 

 عاج‌دار بودن رویی توپ یکی از مزیت های توپ تعادلی کوشن بال محسوب می‌شود، زیرا زمانی که روی آن با کف پا فشار وارد می‌شود مثل یک ماساژور  برای کف پا عمل می‌نماید. از این قابلیت توپ‌ها برای ماساژ کف پا در مراکز توان‌بخشی استفاده می‌شود.

 

توپ تعادل, ویژگی‌های توپ تعادل, توپ تعادل کوشن بال

توپ تعادل کوشن بال

 

مزیت های استفاده از توپ کوشن بال

از مهم‌ترین پارامترها در بیشتر ورزش‌ها می‌توان به داشتن تعادل اشاره نمود. افرادی که داری تعادل بهتری هستند از لحاظ بدنی جوان‌تر می‌باشند اما همه می‌توانند با تمرینات با نظم تعادل بدن خود را افزایش دهند، شاید در ابتدا با پرش روی توپ نتوانید تعادل خود را حفظ نمایید ولی به‌ مرور زمان و با تمرین‌های زیادتر این کار را راحت‌تر و حتی با چشم‌بسته نیز می‌توانید انجام دهید.

 

توپ تعادلی کوشن بال وسیله‌ای است که ورزشکاران حرفه‌ای و حتی آماتورها می‌توانند برای حفظ تعادل بدن خود از آن استفاده کنند. کار با توپ علاوه بر مفرح بودن به توسعه مغز، افزایش تعادل و توان‌بخشی جسمی نیز کمک می‌نماید. از این توپ در فیزیوتراپی‌ها برای تقویت عضلات پایین‌تنه،  مچ پا و عضلات دوقلو پا استفاده می‌کنند.

 

تمرین با توپ‌های تعادلی عملکردی مثل ورزش‌های هوازی را برای بدن دارد. ورزش‌های هوازی ضربان قلب را به‌شدت بالا می‌برد و به این صورت فعالیت ماهیچه‌ها  افزایش پیدا نموده و قوی‌تر می‌شوند. از مزیت های دیگر ورزش‌های هوازی می‌توان به کم شدن وزن، پیشگیری از افسردگی، سلامت قلب، طول عمر و نشاط اشاره نمود.

  

مزیت های تمرین با توپ تعادل

همان‌طور که اشاره شد تمرین با توپ تعادل باعث جوان ماندن و افزایش ایستایی بدن می‌شود. پزشکان برای بررسی سن بدن از اشخاص آزمون تعادل می‌گیرند و سپس در صورت نیاز برای کاردرمانی از کوشن بال استفاده می‌کنند. 

 

پزشکان برای تمرین تعادل در سالمندان و اشخاص پا به سن گذاشته در توان‌بخشی‌ها  از توپ تعادل استفاده می‌کنند، زیرا هر چه سن اشخاص بالاتر می‌رود تعادل اعضای بدن کمتر می‌شود. مزیت های استفاده از توپ تعادل فقط  در یک مورد ویژه نیست، بلکه در تمام ورزش‌های پایه مثل تکواندو، فوتبال و…  از آن استفاده می‌شود. 

 

توپ تعادل, ویژگی‌های توپ تعادل, کاربرد توپ تعادل در تمام ورزشها

توپ تعادل در تمام ورزشها کاربرد دارد

 

استفاده از توپ تعادل در توان‌بخشی

از توپ تعادل در توان‌بخشی‌ها برای بهبود افزایش شتاب در دوره ریکاوری استفاده می‌شود. تمرین با توپ تعادل باعث تحریک اعصاب و عضلات شده و به بهبود سریع‌تر بیماران کمک شایانی می‌نماید. یکی از مزیت های تمرین با توپ تعادلی بهبود عملکرد حوزه گوش میانی در مغز است. در بدن انسان تکلیف حفظ تعادل در زمان حرکت به عهده گوش میانی است که اگر به هر دلیلی عملکرد و فعالیت گوش میانی مختل شود کمترین و پیش پا افتاده‌ترین فعالیت‌های بدن مثل بالا و پایین‌رفتن از پله‌ها مختل می‌شود. توصیه پزشکان به سالخوردگان این است که قبل از بروز علائم سالمندی و عدم تعادل از تمرین‌کردن با توپ تعادل غافل نشوند تا با این تمرینات عملکرد بدن خود را بالا ببرند.

 

توپ‌های تعادلی بوسوبال

این توپ مثل توپ‌های تعادلی دیگر دارای یک طرف گنبدی و قسمت دیگر صاف است که از هر دو طرف آن برای افزایش قدرت ایستایی و حفظ تعادل در باشگاه‌های بدنسازی استفاده می‌شود. به علت استفاده آسان و راحت، در خانه‌ها نیز می‌توان از آن استفاده نمود. این توپ در سال 2000 توسط آقای David Weck  اختراع شده است.  BOSU مخفف واژه both side utilized یعنی توپی که از دو طرف آن می‌توان استفاده نموده است.

 

توپ تعادل, ویژگی‌های توپ تعادل,توپ تعادل بوسوبال

توپ تعادل بوسوبال

 

مشخصات توپ بوسوبال 

رویه این توپ از جنس لاستیک نرم و زیر آن از پی‌وی‌سی سخت با قطر 60 سانتیمتر که توانایی تحمل 180 کیلوگرم وزن را دارد آماده کردن شده است. از موارد خرابی این وسیله می‌توان به شکستن قسمت پلاستیکی و سوراخ‌شدن توپ اشاره نمود. همچنین باز شدن پیچ‌های نگه دارنده توپ نیز از موارد دیگر خرابی توپ‌های بوسوبال است. برای پیشگیری از این خرابی توپ را کمتر باد نمایید.

 

مزیت های استفاده از توپ بوسوبال

– تقویت قدرت و پایداری بدن 

– پیشگیری از بعضی از صدمه‌دیدگی‌ها در بدن 

– بهبود تعادل بدن 

– بهبود حس‌آگاهی حرکتی 

– افزایش قدرت بدنی 

– انجام تمرینات کاردیو

معایب کار با توپ بوسوبال

– عدم امکان استفاده از وزنه‌های سنگین 

– امکان صدمه دیدن مچ پا

 

توپ تعادل, ویژگی‌های توپ تعادل, تمرین با توپ تعادل بوسو بال

تمرین با توپ تعادل بوسو بال سبب افزایش قدرت بدنی می گردد

 

برای چه در باشگاه‌های بدنسازی از این توپ استفاده می‌شود؟

تمرینات بوسوبال شامل مجموعه تمرینات استقامتی و تعادلی است که در سه موقعیت درازکش، ایستایی، نشسته صورت می‌گیرد. با این تمرینات تقریباً تمامی عضلات بدن درگیر شده و باعث تقویت عضلات، چربی‌سوزی، تناسب‌اندام و انعطاف‌پذیری بدنی می‌شود.

 

از توپ بوسوبال در تمرینات ورزشی می‌توان به‌صورت چندکاره استفاده نمود این توپ امکان تطبیق‌پذیری بالایی دارد. با استفاده از این توپ شما می‌توانید قسمت‌های مختلف بدن مثل بالاتنه و پایین‌تنه، هسته میانه بدن را به چالش بکشید. طراحی این توپ به‌گونه‌ای  است که حتی اگر هیچ حرکت خاصی انجام ندهید و فقط بتوانید روی آن بایستید سبب بهبود تعادلتان خواهد شد. 

 

هنگامی که روی توپ تعادلی بوسوبال حرکت های ورزشی انجام می‌دهید برای حفظ تعادل، عضلات پیوسته منبسط و منقبض می‌شوند و این کار سبب می‌شود که شتاب جریان خون در ماهیچه‌ها افزایش پیدا نموده و در کوتاه‌ترین زمان بیشترین کالری را بسوزانید.

 

تنظیم جریان گردش خون از مزیت های استفاده از توپ بوسوبال است. شما می‌توانید با پای‌برهنه و بدون کفش ورزشی روی توپ بوسوبال بپرید این کار حس بهتری را به شما می‌دهد در ضمن کف پا و مچ را زیادتر درگیر می‌نماید.

 

با توپ بوسوبال می‌توان تمرینات متفاوت و متنوعی را انجام داد. از کاربردهای اساسی این توپ می‌توان در رشته ورزشی تی آر ایکس نام برد. شما می‌توانید با انجام حرکت های شنا روی توپ بوسوبال عضلات بالاتنه خود را به چالش بکشید. حرکت های دیگری که می‌توانید روی توپ بوسو بال انجام دهید اسکوات، پلانک و … است.

 

از این توپ می‌توان در رشته‌های بدنسازی، ایروبیک، پیلاتس، ژیمناستیک استفاده نمود. بالرین‌ها برای افزایش تعادل و انعطاف بدنی از توپ بوسوبال در تمریناتشان استفاده می‌کنند. برای پیشگیری از گرفتگی عضلات قبل از تمرین با توپ بوسوبال بدن خود را گرم نمایید.

 

چند نکته در مورد انجام تمرینات با توپ بوسوبال 

• حتماً قبل از تمرین با توپ بوسوبال بدن خود را گرم نمایید.

• اگر به‌طراوت آغاز به ورزش نموده‌اید و آمادگی بدنی لازم را ندارید حتماً از یک مربی کمک بگیرید تا از حرکت های خیلی ساده آغاز نماید و بدنتان از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار شود.

• اگر قصد دارید توسط توپ بوسوبال چربی‌سوزی انجام دهید. حتماً پس از انجام تمرینات 20 تا 25 دقیقه،  ورزش‌های هوازی مثل دوچرخه‌سواری، دویدن، پیاده‌روی را انجام دهید.

• در موقع استفاده از توپ بوسوبال به دم و بازدم خود توجه نموده و از نوشیدن آب کافی غافل نشوید.

• برای کم شدن وزن هنگامی که به طور با نظم از توپ بوسوبال استفاده می‌نمایید مراقب تغذیه خودتان نیز باشید و استفاده قندها و چربی‌های مضر را کم شدن دهید.

• برای کم شدن وزن و چربی‌سوزی باتوجه‌به توصیه‌های مربی هر حرکت را در سه ست ۲۰تایی دنبال نمایید.

• برای برگه‌دادن به اندامتان با کمک توپ بوسوبال هر حرکت را در سه ست 10 تا ۱۵تایی انجام دهید.

• اگر می‌خواهید توسط توپ بوسوبال انعطاف بدنتان را بالا ببرید زمان‌زمان انجام هر حرکت را به‌تدریج زیادتر نمایید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها