لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جلیقه شنا چیست و موقع خرید آن به چه نکاتی می بایست توجه کنیم؟


بازوبند شنا, مهم ترین وسایل شنا, جلیقه نجات

جلیقه شنا یا جلیقه نجات

 

راهنمای خرید جلیقه نجات و معرفی انواع مختلف آن

جلیقه شنا یکی از مهم ترین وسایلی است که مانع از غرق شدن اشخاص به خصوص در آبهای آزاد می گردد و استفاده از آن برای سفرها و تفریحات دریایی ضروری است. در این نوشته از بیتوته شما را با انواع جلیقه شنا و روش خرید آن آشنا می نماییم.

جلیقه شنا (به انگلیسی : swimming vest) یا جلیقه نجات (به انگلیسی : Life jackets) یکی از وسایلی است که کمک می نماید ، فرد روی آب شناور بماند و غرق نشود. 

یکی از مهم ترین وسایل موقع استفاده از وسایل نقلیه آبی ، جلیقه نجات است ، حتی خوبترین شناگر جهان زمانی که دچار سانحه شود میتواند 15 دقیقه روی آب شناور بماند در صورتی که تیم نجات حداقل 1 ساعت بعد در محل حاضر می گردد و بدون جلیقه نجات شما غرق خواهید شد. جلیقه نجات یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که تا امروز جان هزاران نفر را نجات داده است. 

 

جلیقه شنا معمولا از پلی استر پر شده با فوم با قسمتهای حفاظت کننده در جلو و پشت ساخته می گردد و به رنگ های نارنجی یا زرد روشن هستند که به آسانی از فاصله دور قابل دیده شدن باشند. 

 

البته جلیقه های شنای آموزشی یا جلیقه های شنایی که در استخرها و محیط های کوچک و کنترل شده استفاده می شوند به علت این که نیاز به دوام خیلی بالایی ندارند و ارزان تر باشند ، معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شوند که با باد پر می شوند و مانع از فرو رفتن فرد به زیر آب می شوند. 

 

جلیقه شنا چیست؟

جلیقه شنا وسیله ای شبیه به جلیقه معمولی است که در مواقع ضروری شما را روی آب شناور نگه می دارد و مانع از غرق شدنتان می گردد به همین علت به عنوان جلیقه نجات هم شناخته می گردد.

 

برای چه می بایست جلیقه شنا بپوشید؟

شنا کردن در آبهای طبیعت تفاوت خیلی بسیاری با شنا کردن در استخر های دست ساز انسان دارد. احتمال غرق شدن در آبهای طبیعی روی سطح زمین به علت ایجاد جریان های غیر قابل پیش بینی یا عمق زیاد و سردی آب حتی برای شناگران حرفه ای وجود دارد. سالانه هزاران نفر در آبهای رودخانه ها ، ساحل دریا ، دریاچه ها و حوضچه های عمیق غرق می شوند. 

 

غرق شدن در آب تراژدی است که میتواند برای طیف گسترده ای از فعالیت های مربوط با آب و کنار آب ، ایجاد شود. براساس تحقیقات انجام شده ، شانس زنده ماندن در آب های سرد با پوشیدن جلیقه نجات ، چهار برابر می گردد.

 

جلیقه شنا, بهترین جلیقه نجات, جلیقه نجات دریایی

جلیقه شنا و هیپوترمی در آب سرد

 

جلیقه نجات و هیپوترمی در آب سرد

هیپوترمی آب سرد ، عکس العمل غیر قابل کنترل بدن موقع فرو رفتن در آب سرد کمتر از 15 درجه سانتی گراد است. نخستین عکس العمل بدن موقع فرو رفتن در آب سرد رفلکسی است که سبب دریافت سریع هوا می گردد در نتیجه تعداد تنفس ، ضربان قلب و فشار خون 4 برابر افزایش پیدا می نماید و بعضی از اشخاص را مستعد حمله قلبی می نماید. 

 

علایم هیپوترمی 3 – 5 دقیقه طول می کشد و در این زمان حتی حرفه ای ترین و قوی ترین اشخاص قادر به شنا کردن یا تمرکز بر تنفسشان نیستند و پوشیدن جلیقه نجات در این موارد برای ایجاد حالت شناوری ضروری است.  

 

بدون جلیقه نجات حتی حرفه ای ترین شناگران هم پس از نیم ساعت شنا در آب سرد دچار شکست در شنا می شوند. اگر در این شرایط جلیقه شنا مناسب با بند فاق پوشیده باشید نیازی به شنا ندارید و روی آب شناور می مانید و میتوانید به صرفه جویی در انرژی و دیده شدن و گرم نگه داشتن خودتان تمرکز نمایید. 

 

جلیقه نجات دریایی, انواع جلیقه نجات, عکس جلیقه نجات

روش کار جلیقه شنا

 

روش کار جلیقه شنا

جلیقه شنا یا جلیقه نجات بر پایه اصل شناوری ( مقدار آب جا به جا شده توسط جسم برابر با وزن آن ) عمل می نماید. 

زمانی که فردی در آب است ، نیروی شناوری ایجاد شده با وزن فرد برابر است ولی جلیقه نجات چه فومی باشد یا بادی وزن خیلی کمتری از میانگین چگالی وزن انسان دارد در نتیجه وزن کلی که می بایست توسط آب جا به جا شود در مقایسه  با وزن فرد به تنهایی کمتر است و فرد به حالت شناور روی آب قرار می گیرد. 

 

جلیقه های نجات فومی به علت ضربه گیرهایی که دارند حتی در آبهای خروشان فرد را  از صدمه های ناشی از ضربه محافظت میکنند تا حدودی برای بالاتنه ایمنی و گرما ایجاد می نمایند. جلیقه های نجات به گونه ای طراحی شده اند که شناوری در قسمت جلویی آنها زیادتر است و بر این اساس فرد بیهوش شده در آب را به سمت بالا می چرخانند. 

 

مهم ترین وسایل شنا, جلیقه نجات, جلیقه شنا مردانه

انواع جلیقه شنا

 

انواع جلیقه شنا یا نجات

جلیقه نجاتی که انتخاب می نمایید می بایست متناسب با فعالیتی باشد که قرار است روی آب انجام دهید برای چه که شاید به دلیل انتخاب اشتباه و دست و پاگیر بودن جلیقه ، از خیر پوشیدن آن بگذرید و با خطر جانی احتمالی روبرو شوید. 

جلیقه نجات در اندازه کودک ، نوجوان و بزرگسال تولید می گردد و معمولا به رنگ قرمز ، نارنجی یا زرد است. 

 

• جلیقه نجات سولاس SOLAS : این جلیقه ها خوبترین عملکرد را دارند و در عرض چند ثانیه فرد بیهوش را رو به بالا و بیرون از آب هدایت میکنند. 

 

• جلیقه نجات استاندارد : این جلیقه ها با وجودی که کمی غمگین کننده اند ولی شناوری بالایی دارند و فرد بیهوش را به سمت خارج از آب و رو به بالا می برند. 

 

• جلیقه نجات کوچک Small Vessel : این جلیقه ها کوچک و کم جا هستند و با این که فرد را به سمت بالا می برند و روی آب شناور نگه می دارند ولی توانایی چرخش کمتری دارند.

 

• جلیقه نجات بادی : این جلیقه شنا تیوپ مثل است و داخلش با هوا پر می گردد و مهم ترین ویژگی آن ، پر و خالی شدن جلیقه است که سبب می گردد موقع انتقال به ابعاد خیلی کوچک تبدیل شود و جا به جایی آسانی داشته باشد . این جلیقه ها برای محیط های آهسته و بدون موج و محافظت شده که نجات غریق دارند استفاده می شوند برای چه که در صورت برخورد با اشیاع تیز یا فشار پنچر می شوند. 

 

• جلیقه نجات آب های آزاد : این جلیقه ها محافظ بیتشری داشته و برای ایمنی بدن در آب های مواج و حفظ جایگاه بهینه برای پیشگیری از غرق شدن طراحی شده اند.

 

• جلیقه نجات نوار ساحلی : این جلیقه ها برای مناطقی که امکان عملیات نجات سریع وجوددارد طراحی شده اند و قابلیت محافظت در برابر هیپوترمی را دارند. 

 

• جلیقه های شناوری : این جلیقه ها برای آبهای نزدیک ساحل یا استخر ها که شانس نجات فوری وجود دارد طراحی شده اند و برای پوشیدن راحت تر هستند.

 

• جلیقه نجات آبهای خروشان : این جلیقه ها جمع و جور بوده و گیره و ابزار اضافی ندارند و از بدن در مقابل سنگ های تیز و ساخه های درخت یا گیر کردن محافظت میکنند. 

 

استانداردهای جلیقه شنا, انواع جلیقه شنا, جلیقه شنا

راهنمای خرید جلیقه شنا

 

نکاتی که موقع خرید جلیقه نجات می بایست رعایت نمایید

جلیقه نجات می بایست کمی گشاد باشد تا آب زیر قسمت جلویی جلیقه قرار بگیرد.

زیپ ها ، گیره ها ، سگک ها و تسمه ها می بایست به آسانی قابل تنظیم شدن باشند تا جلیقه با بدن شما هماهنگ شود. 

جلیقه نجات می بایست برای اندازه و وزن شما مناسب باشد. 

 

پوشیدن جلیقه می بایست راحت باشد و امکان حرکت آزاد را برایتان فراهم نماید و در بدن جا بیوفتد. 

رنگ روشن و جیغ جلیقه سبب می گردد در صورت بروز خطر راحت در معرض دید دیگران باشید. 

بیشتر جلیقه های شنا در یک اندازه مناسب بزرگسالان با وزن 40 کیلوگرم تولید می شوند و با بند دور کمر و دو سینه شان تنظیم می گردد. 

 

جلیقه های شنا در دو نوع تولید می شوند و تحملوزن 7 – 10 کیلوگرم را دارند. همه اشخاص بالغ صرف نظر از جثه زمانی که در آب غوطه ور می شوند، 5 – 10کیلوگرم وزن خواهند داشت پس تصور ننماییدبه علت بزرگ بودن می بایست جلیقه نجات بزرگتر یا کمک شناوری زیادتر داشته باشید. 

 

مهم ترین وسایل شنا, جلیقه نجات, جلیقه شنا مردانه

استانداردهای جلیقه شنا

 

استانداردهای جلیقه شنا

جلیقه های شنای جدید  در اروپا می بایست استاندارد ISO12402 داشته باشند. جلیقه های شنای قدیمی شاید با نشانه اختصاری CE  مشخص شوند که میزان شناوریشان از EN393  تا EN399 شماره گذاری می گردد. 

 

• جلیقه شنا سطح 100 : جلیقه شنا سطح 100 برای آبهای راکد و آهسته است و با وجودی که میتواند به شناوری کمک نماید ولی برای فردی که هیچ آشنایی اولیه ای ندارد یا بیهوش شده است ، ایمنی ایجاد نمی نماید. 

 

• جلیقه شنا سطح 150 : برای استفاده در آبهای ساحلی و فراساحتی است که استانداردهای بالایی عملکردی دارد. این جلیقه ها می بایست بتواند فرد بیهوش را به پشت بچرخاند ، البته پوشیدن لباس سنگین یا ضد آب میتواند عملکرد جلیقه را مختل نماید. 

 

• جلیقه شنا سطح 275 : سطح 275 برای خارج از ساحل توصیه می گردد و برای شرایط شدید و افرادی که لباس سنگین می پوشند مناسب است و میتواند فرد را روی سطح آب و رو به بالا نگه دارد.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها