لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

روش پاکیزه کردن کپک از روی لباس ها


شستن لباس کپک زده,تمیز کردن کپک از روی لباس ها,نحوه پاک کردن و از بین بردن لکه کپک از روی لباس

پاکیزه کردن کپک از روی لباس ها

 

روشهای از بین بردن کپک روی لباس

چنانچه لباس یا حوله خود را در مکان مرطوب گذاشته باشید، امکان دارد بعد از مدتی لکه هایی سیاه روی آنها دیده شود که همان قارچ یا کپک است. کپک لباس به جز اینکه ظاهر لباس را خراب می نماید قادر هست برای تندرستی زیان آور باشد. همیشه پیشگیری خوبترین راه است، ولی در صورتی که روی لباستان کپک دیدید، غمگین نباشید. راه هایی برای شستن لباسهای کپک زده وجود دارد که در این نوشته از بیتوته برای شما عزیزان آورده ایم.

راههای از بین بردن کپک روی لباس

آب داغ

آب داغ نخستین و همین طور یکی از خوبترین شیوه های طبیعی برای پاک کردن کپک از پارچه در منزل است. افرادی که در پی شیوه ای سودمند برای پاک کردن لکه‌ها از پارچه هستند نباید این شیوه ساده را دست کم بگیرند، چون تردیدی در سودمند بودن آن نیست.

 

مطمئن‌ترین راه حل این است که پارچه‌تان را هرچه زودتر با آب داغ بشویید. آب داغ موثرتر و زودتر از آب سرد جواب می‌دهد. همین طور برای از بین بردن مواد حساسیت‌زا و هاگ کپک تاثیرگذار است. فقط می بایست آب خیلی داغ نباشد که به لباس صدمه بزند.

 

شستن لباس کپک زده,تمیز کردن کپک از روی لباس ها,راههای از بین بردن کپک از روی لباس

شستن لباس کپک زده

 

شستن لباس کپک زده با آب و الکل

نخست کپک هایی که روی لباس به وجود آمده را با جاروبرقی جدا نمایید. سپس قدری الکل ضد عفونی با آب داغ مخلوط نمایید و با اسفنج بروی بخش های کپکی بکشید. بعد از گذشت نیم ساعت لباس را آبکشی نمایید و در هوای آزاد بگذارید تا به صورت کامل خشک شود.

 

نکته: برای پیشگیری از صدمه زیادتر به لباس، قبل از انجام این شیوه، بر روی بخش کوچکی از لباس این مواد را آزمایش نمایید.

 

جوش شیرین

جوش شیرین به عنوان یک شیوه سودمند برای پاک کردن کپک از پارچه است. برای استفاده از این شیوه این مراحل را انجام دهید:

 

سرکه و آب گرم را مخلوط نمایید. محلول را روی قسمت کپک‌زده اسپری نمایید. زمانی که هنوز رطوبت سرکه روی پارچه هست جوش شیرین را روی آن بریزید.

 

لباس را به روش همیشگی بشویید و خشک نمایید. برای رویه‌ی مبل و صندلی و فرش پیش از خشک شدن از سشوار استفاده نمایید.

 

شستن لباس کپک زده,تمیز کردن کپک از روی لباس ها,نحوه تمیز کردن کپک از روی لباس ها

روش پاک کردن و از بین بردن لکه کپک از روی لباس

 

نمک و لیمو

خیلی از اشخاص نمی‌دانند کپک‌های سرسخت را با محلول آسانی که می‌توان در هر آشپزخانه‌ای درست نمود، میتوان از بین برد. دو ماده‌ی اولیه‌ی که برای درست کردن این محلول استفاده می‌شود نمک و لیمو است.

 

برای این کار، آب‌لیمو را با قدری نمک مخلوط نمایید تا خمیری سفت به دست بیاید. این خمیر را روی لکه‌ی کپک بمالید. پارچه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

 

در بعضی موارد شاید لازم باشد این کار را چند بار تکرار نمایید تا کپک به طور کامل پاک شود.

 

آب و صابون 

مخلوطی از صابون و آب ولرم درست نمایید. آب اضافی صابون را بگیرید و روی محل کپک بمالید، مکث نمایید تا پارچه محلول آب و صابون را جذب نماید. دو نکته را فراموش نکنید. ابتدا، هیچ وقت صابون یا دستمال را خیلی محکم روی پارچه‌ی کپک‌زده نکشید، چون کپک به عمق پارچه نفوذ می‌نماید. دوم، آب را به اندازه‌ی کافی بیافزایید، چون کپک با وجود آب اضافی زودتر رشد می‌نماید. هدف شما پاک کردن کپک از پارچه است نه حمام کردن آن.

 

رطوبت اضافی پارچه را بگیرید و آن را خشک نمایید. استفاده از سشوار به شما کمک می‌نماید زودتر از شر رطوبت اضافی رها شوید.

 

شستن لباس کپک زده,تمیز کردن کپک از روی لباس ها,روشهای از بین بردن کپک روی لباس

روشهای از بین بردن کپک روی لباس

 

آب‌لیمو

آبلیمو یکی از خوبترین ترکیبات طبیعی است،‌ چون می‌توان از آن برای کارهای گوناگون ‌مثل مزه‌دهنده‌ی غذا، یکی از اجزای نیرومند محصولات دارویی، و حتی شیوه ای سودمند برای برطرف کردن لکه‌ها، از جمله کپک از روی پارچه استفاده نمود. می بایست ببینیم چطور می‌توانیم از آب‌لیمو برای لباس‌ها استفاده کنیم:

 

آب‌لیمو را روی پارچه‌ی کپک‌زده بمالید. برای اثربخشی بیش‌تر کمی نمک روی پارچه بپاشید. پارچه را در معرض آفتاب قرار دهید تا خشک شود، سپس ابتدا با آب، و بعد به شیوه‌ی همیشگی آن را بشویید. آب‌لیمو یکی از سنتی‌ترین پاک‌کننده‌ها محسوب می‌شود. اگر با کپک مشکل دارید آب‌لیمو را آزمون نمایید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها