لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

ویژگی های استاندارد توپ پینگ پنگ برای بازی های تنیس روی میز شما


 وزن توپ پینگ پنگ, ویژگی های توپ پینگ پنگ, توپ پینگ پنگ

خوبترین توپ پینگ پنگ

 

مشخصات توپ پینگ پنگ استاندارد (اندازه و جنس)

توپ پینگ پنگ، توپ های گرد کوچک پلاستیکی، نارنجی رنگ یا سفید رنگی هستند که برای ورزش تنیس روی میز استفاده می شوند در ادامه این نوشته از بیتوته شما را با ویژگی ها و مشخصات کامل توپ پینگ پنگ استاندارد آشنا میکنیم. 

توپ پینگ پنگ را میتوانید در همه اسباب بازی فروشی ها و لوازم ورزشی ها پیدا نمایید که قیمت خیلی مناسبی دارند ولی اگر میخواهید به صورت حرفه ای این ورزش را انجام دهید حتما می بایست از توپ پینگ پنگ استاندارد استفاده نمایید.

 

برای خرید توپ پینگ پنگ یا تنیس روی میز ITTF حرفه ای می بایست یکسری استاندارها و قوانین فدراسیون جهانی پینگ پنگ را رعایت نمایید.

در سال 2000 و 2014 ، فدراسیون جهانی پینگ پنگ دو تغییر عمده در توپ پینگ پنگ ایجاد نمود. در سال 2000 تصمیم گرفته شد که اندازه استاندارد توپ ها از 38 میلی متر به 40 میلی متر تغییر نماید. 

 

در سال 2014 تصمیم گرفته شد به جای توب سلولوئیدی از توپ پلاستیکی استفاده شود ، از آنجا که شتاب توپ های پلاستیکی کمتر است این امکان را به تماشاچیان میدهد که به آسانی بتوانند حرکت های توپ را دنبال کنند.

 

 توپ پینگ پنگ, تولید توپ پینگ پنگ, صدای توپ پینگ پنگ

خصوصیات توپ پینگ پنگ

 

ویژگی های استاندارد توپ پینگ پنگ

توپ پینگ پنگ می بایست برگه کروی کامل ، جرم 2.7 گرم و قطر 40 میلیمتر داشته باشد. 

 

توپ پینگ پنگ استاندارد می بایست ضریب برگشت پذیری 89 – 92 درصد داشته باشد یعنی ، زمانی که توپ پینگ پنگ از ارتفاع 12 اینچی روی یک سطح استیل رها می گردد می بایست پس از تماس با سطح ، حدود 24 – 26 سانتیمتر به بالا بازگردد.  

 

توپ پینگ پنگ می بایست در برابر ضربه های محکم با شتاب 180 کیلومتر بر ساعت مقاومت داشته باشد. 

 

صدای توپ پینگ پنگ, دستگاه تولید توپ پینگ پنگ, قطر توپ پینگ پنگ

ویژگی های استاندارد توپ پینگ پنگ

 

توپ پینگ پنگ با درجه بندی 1 – 3 سه ستاره تولید می شوند ، توپ های 3 ستاره کیفیت و مقاومت زیادتری  دارند ولی توپ های 1 ستاره از دید اقتصادی به صرفه تر هستند. بعضی از شرکت ها تا 5 ستاره هم روی توپشان می زنند که صرفا جنبه تبلیغاتی دارد.

 

در مسابقات بین المللی حتما می بایست از توپ 3 ستاره استفاده شود. 

 

بهترین توپ پینگ پنگ, وزن توپ پینگ پنگ, ویژگی های توپ پینگ پنگ

جنس توپ پینگ پنگ

 

جنس و رنگ توپ پینگ پنگ

تا سال 2015 توپ پینگ پنگ فقط از جنس سلولوئید یا پلاستیک غیر قابل اشتعال تولید میشد ولی به علت خطرات این ماده برای محیط زیست امروزه از  پلیمر و مواد PVC هم در ساخت آنها استفاده می گردد.

 

توپ پینگ پنگ در دو رنگ سفید و زرد یا نارنجی تولید می گردد که رویه ای مات دارد که مانع از انعکاس نور می گردد.

 

انتخاب رنگ توپ پینگ پنگ معمولا بر پایه رنگ میز و محیط اطراف به گونه ای انجام می گردد که خوبتر قابل دیدن باشد.  مثلا روی میز سبز و آبی از توپ سفید و روی میز خاکستری از توپ زرد رنگ استفاده می گردد. 

 

اندازه توپ های پلاستیکی کمی زیادتر از توپ های سلولوئیدی است به همین علت رویشان از نشانه +40 استفاده می گردد ، این  نشانه میتوان توپ های پلاستیکی از سلولوئیدی را جدا کردن نماد. 

 

در تولید بعضی از توپ های پلاستیکی از موادی به نام ABS استفاده می گردد که غیرقابل اشتعال است و مقاوت بالایی دارد و سبب می گردد که پیچ دهی توپ خوبتر باشد.

 

انواع توپ های پلاستیکی با درز و بدون درز تولید می شوند. 

شرکت های مطرح تولید کننده توپ های پینگ پنگ محصولات خود را با کیفیتهای مختلف برای اهداف تمرینی ، حرفه ای و تفریحی تولید میکنند که قیمتهای متفاوتی دارد.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها