لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

موقع خرید تفنگ شکاری چه مواردی را می بایست در نظر بگیریم؟ انواع تفنگ شکاری


بهترین تفنگ شکاری, تفنگ شکاری دولول, فروشگاه تفنگ شکاری

عکس های تفنگ شکاری

 

آیا می دانید مهم ترین ویژگی تفنگ های شکاری حرفه ای چیست؟  

اگر در حال یادگیری فنون تیراندازی هستید و در آینده ی نزدیک قصد سفر برای شکار کردن را دارید، نوشته ی درستی را باز کردید. هنگامی صحبت از یک سفر شکاری هیجان انگیز و موفق به میان می آید، هیچ چیز مهم تر از انتخاب یک تفنگ شکاری حرفه ای نیست. در این نوشته از بیتوته قصد داریم در خصوص موضوع تفنگ های شکاری و معرفی شماری از معروف ترین برندهای این تفنگ ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص زیادتر بدانید.

برای انتخاب تفنگ شکاری مناسب چه مواردی را در نظر بگیریم؟

تفنگ های شکاری انواع خیلی متنوعی دارند. بعضی از این تفنگ ها مجوز حمل و استفاده را تحت شرایط ویژه از سازمان های محیط زیست و پلیس قضایی دریافت نموده اند. قوانین استفاده از انواع اسلحه ها در کشورهای مختلف، خیلی با یکدیگر متفاوت است.

 

بر این اساس انتظار این را داشته باشید که اگر اسلحه ی مورد علاقه ی خود را به آسانی و با مجوز از سایر کشورها آماده کردن نموده اید برای عبور از گمرک ایران مجبور به تحویل اسلحه شوید. به غیر از در نظر گرفتن مواردی مثل مجوز ضروری است به نکاتی دیگری نیز دقت نمایید.

برای راهنمایی زیادتر شما در این قسمت از نوشته به تفضیل در خصوص این نکته های صحبت خواهیم نمود.

 

1. به درستی تحقیق نمایید

قبل از خرید تفنگ شکاری ضروری است برای شناخت انواع برندها به دقت از راه خواندن نظرات خریداران و مشورت با اشخاص دارای تجربه تحقیق نمایید. پس از انجام تحقیق و تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع از مدل ها برای شما مناسب است، از راه مشاوره در وب سایت های سازندگان این برندها و اشخاص مطلع، از تفاوت های آنها و قوانین مربوط به حمل و استفاده از تفنگ های مورد نظرتان مطلع شوید. به غیر از موارد ذکر شده، سایر منبع های اطلاعاتی سودمند برای شما قادر هست شامل: پرس و جو با اسلحه سازان، شکارچیان دارای مجوز و مربیان آموزش تیراندازی باشد.

 

2. کارتریج تفنگ شکاری مناسبی را انتخاب نمایید

فشنگ یا کارتریج که بسیاری از مردم آن را گلوله می نامند، یکی از مهم ترین ملزوماتی است که می بایست در هر سفر شکاری همراه خود داشته باشید. وجود کارتریج برای تفنگ های شکاری حکم قلب در بدن انسان را دارد. به یاد داشته باشید که هر نوع کارتریج فقط برای تفنگ خاصی طراحی شده است.

 

بر این اساس اگر قصد دارید هدف های بزرگی را شکار نمایید، می بایست در زمان خرید تفنگ به این نکته دقت نموده باشید؛ زیرا شاید برای شکار به فشنگ های بزرگ و دارای ساختارهای خاصی نیاز داشته باشید که در هر اسلحه ای امکان جایگذاری آن وجود ندارد.

 

اگر تا به حال تجربه ی شکار کردن را نداشته اید و تقریبا میتوان بیان کرد که هدف شما از شکار کردن سرگرمی است، تفنگی را انتخاب نمایید که برای شلیک 0.3-0.6 Springfield، 0.308 Winchester یا 0.27 Winchester طراحی شده است.

 

برای شکارهای کوچک، بسیاری از شکارچیان از رمینگتون 0.22 یا 0.223 استفاده می کنند.

بر این اساس برای آماده کردن کارتریج ابتدا قصد خود را از شکار کردن در نظر بگیرید سپس فشنگی را انتخاب نمایید که قدرت کافی برای از بین بردن هدف شما با یک شلیک را داشته باشد.

 

تفنگ شکاری, قیمت تفنگ شکاری, فروش تفنگ شکاری

کارتریچ تفنگ

 

3. انتخاب میان انواع تک شات و غیر تک شات

عملکرد تفنگ به این شکل است که کارتریج های شلیک شده را خارج نموده و فشنگ های جدید را در محفظه جایگزین می نماید. در خصوص تفنگ های شکاری، این اسلحه ها به گونه ای طراحی شده اند که تیرها را به دو صورت تک شات و یا مسلسل وار (پشت سرهم) شلیک می کنند. انتخاب روش ی شلیک تیر تا حد بسیاری بستگی به هدف و اولویت شما دارد.

 

بعضی از شکارچیان تفنگ های تک شات را دوست دارند، زیرا این نوع تفنگ ها همان بار اول فشار را برای شلیک دقیق افزایش می دهند. در مقابل بعضی دیگر از شکارچیان تفنگ هایی را را ترجیح می دهند که کارتریج هار را به صورت مسلسل وار پرتاپ نموده و فشار را در زمان تیراندازی کم شدن می دهد.

 

این نوع اسلحه برای شکارچیان مبتدی انتخاب خیلی مناسبی است. انواع مدل های معروف تک‌شات شامل: rolling-block, break-open، trapdoor ،falling-block action rifles است. همچنین انواع اسلحه های غیر تک شات شامل: انواع اسلحه های پمپی، اهرمی و خودکار است. توصیه می نماییم قبل از آماده کردن تفنگ شکاری با صرف زمان کافی و آزمون کردن انواع این تفنگ ها مشخص نمایید که کدام یک آنها برای شما مناسب تر است.

 

 تفنگ شکاری, قیمت تفنگ شکاری, فروش تفنگ شکاری

شات های مسلسلی

 

4. جنس اسلحه را بررسی نمایید

موقع آماده کردن ی تفنگ های شکاری متوجه خواهید شد که انواع مشابه اسلحه را قادر هستید با قیمت های خیلی متغیری پیدا نمایید. مهم ترین علت این تفاوت ها جنس بدنه ی تفنگ است. یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب اسلحه آگاهی از این موضوع است که چطور قادر هستید اسلحه ای را پیدا نمایید که در عین داشتن جنس مناسب، قیمت مقرون به صرفه ای داشته باشد.

 

البته در نظر داشته باشید در بعضی از مغازه های تولید اسلحه این امکان وجود دارد که تفنگ شکاری مناسب خود را با جنس، نوع کارتریج و میزان برد سفارش دهید.

اکثر تفنگ های شکاری دارای فولاد ضد زنگ یا فولاد کربنی برای بدنه لوله و سایر اجزای فلزی خود هستند. فولاد کربنی ارزان‌تر است، اما زیادتر از فولاد ضد زنگ مستعد زنگ زدگی و صدمه است.

 

بر این اساس اگر قصد ندارید که دائما اسلحه ی خود را برای تعمیر به نمایندگی بفرستید، توصیه می نماییم از کیفیت جنس بدنه آن مطمئن باشید. انواع اسلحه های چوبی و فایبرگلاس نیز وجود دارند که جنس آنها برای شکارچیان مبتدی و یا آموزشی قابل قبول است.

 

اسلحه های ساخته شده از موادی مثل گردو شاید گران‌تر از چوب‌های دیگر باشند، اما دوام زیادتری دارند. در هر صورت تقریبا انواع این اسلحه ها تا زمانی که به خوبی نگهداشتن شوند، انتظارات شکارچیان را به خوبی برآورده می کنند.

 

تفنگ شکاری دولول, فروشگاه تفنگ شکاری, عکس های تفنگ شکاری

اسلحه فلزی

 

انواع اسلحه های شکاری

اسلحه های شکاری براساس موارد مختلفی مثل: جنس، میزان برد، نوع فشنگ و .. طبقه بندی می شوند. برای آشنایی زیادتر شما در این قسمت از نوشته شماری از انواع اسلحه های شکاری را معرفی نموده ایم.

 

• اسلحه شکاری چخماقی: در این نوع اسلحه می بایست برای فشنگ گذاری تفنگ را کاملا باز نمایید همچنین برای مسلح شدن آن ضروری است که چخماغ عقبی آن را بکشید.

 

• تفنگ شکاری نیمه خودکار: تفنگ های شکاری نیمه خودکار انواع تفنگ هایی هستند که می بایست برای هر بار تیراندازی ماشه را بکشید تا آماده ی شلیک شود. در مقابل تفنگ های شکاری خودکار در هر بار شلیک، فشنگ ها را به صورت مسلسل وار شلیک می کنند.

 

• تفنگ شکاری اهرمی: در این نوع از تفنگ شکاری، عمل فشنگ گذاری و مسلح شدن تقریبا همزمان انجام می گردد. برای این کار ضروری است که اهرم زیر اسلحه را بکشید تا فشنگ از خزانه تفنگ داخل لوله ی اسلحه شود.

 

تفنگ شکاری دولول, فروشگاه تفنگ شکاری, عکس های تفنگ شکاری

تفنگ شکاری نیمه خودکار

 

• تفنگ کاری پمپی یا دستکشی: در تفنگ کاری پمپی یا دستکشی نیز مشابه با انواع تفنگ شکاری اهرمی عملیات مسلح شدن و فشنگ گذاری همزمان انجام می گردد. برای انجام همزمان این عمل می بایست دسته ی زیر لوله تفنگ را بکشید.

 

بهترین تفنگ شکاری, تفنگ شکاری دولول, فروشگاه تفنگ شکاری

تفنگ دستکشی

 

• تفنگ شکاری کمر شکن: انواع تفنگ های شکاری کمر شکن به صورت تک لول و دو لول به فروش می رسند. برای قرار دادن فشنگ درون این نوع تفنگ شکاری می بایست اسلحه را خم نموده و فشنگ ها را درون آن قرار دهید.

 

 تفنگ شکاری, قیمت تفنگ شکاری, فروش تفنگ شکاری

تفنگ کمرشکن

 

• تفنگ شکاری کوسه: علت نامگذاری این نوع تفنگ آن است که در آن چکشی تعبیه شده که می بایست برای فشنگ گذاری اسلحه را باز نمایید و فشنگ ها را درون ساختار چکشی قرار دهید.

 

عکس انواع تفنگ شکاری, تفنگ شکاری, قیمت تفنگ شکاری

تفنگ شکاری کوسه

 

در آخر برای خرید اسلحه ی شکاری مناسب توصیه می نماییم در درجه ی اول هدف خود را از آماده کردن ی این نوع اسلحه ها مشخص نمایید. زیرا هر نوع اسلحه، کارتیج مخصوص خود را دارد و هر کارتیج برای شکار و هدف خاصی مناسب است. بعد از مشخص کردن هدف خود از آماده کردن ی این نوع اسلحه ها، از راه بررسی نظرات کاربران در سایت های خرید و فروش اسلحه، آگاهی از کیفیت و جنس بدنه، مجوز و تعداد شات های آن، برند مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها