لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

شنای آزاد به چه نوع شنایی گفته می گردد؟


شنای آزاد, آموزش شنای آزاد, تعریف و آموزش شنای آزاد

شنای آزاد

 

تعریف شنای آزاد

شنای آزاد نوعی شناست که به وسیله فینا (فدراسیون جهانی شنا، شیرجه و واترپلو) تعریف شده و در مسابقات گوناگون جهانی و المپیک اجرا می‌شود. این سبک از با شتاب ترین انواع شنا به حساب می آید. منظور از شنای آزاد این است که در مسابقات این شنا، یک شناگر می‌تواند با هر فرمی که می‌خواهد شنا نماید به‌جز کرال پشت، شنای قورباغه و شنای پروانه.

شنای آزاد

شنای آزاد به آن معناست که به کار بردن تکنیک ویژه ای در مسابقات تعیین نشده است.

 

شناگر قادر هست هر تکنیکی  را غیر از سه شنای معمول استفاده نماید ولی به زودی معلوم شد که شنای کرال در شتاب از بقیه شناها خوبتر است.

 

شنای آزاد, آموزش شنای آزاد,تعریف شنای آزاد

تعریف شنای آزاد

 

برای هواگیری سر به سوی چپ یا راست بی آن که بلند شود برگردانده می گردد. دهان بیرون آب و هوا گرفته و گردن موقعیت عادی خود را دارد آن گاه در زیر آب هوا از دهان و بینی به بیرون داده می گردد.

 

هواگیری بیشتر سه ریتمی انجام می‌گیرد، یعنی در هر سه بار کشش دست یک بار هواگیری انجام شود. بدن در هر فاز از حرکت می بایست کشیده آهسته و تقریباً موازی سطح آب باشد.

 

کمربند شانه ای پیوسته به حول محور طولی بدن به سمت دست کشیده شده میچرخد. سر موقعیت ریلکس و طبیعی خود را دارد صورت به سمت پایین قدری متمایل به جلو می بایست قرار گیرد. ضربه های پا مثل ضربه های شلاق است که از باسن آغاز شده و از زانو گذشته در نوک انگشتان پا به پایان می رسد.

 

شنای آزاد, آموزش شنای آزاد,شنای آزاد به چه معنی است

آموزش شنای آزاد

 

پنجه های پا در موقع ضربه به پایین در اثر فشارها از قسمت مچ به طور کامل کشیده می گردد که می بایست قدری متمایل به داخل شود. این نوع حرکت شلاقی رانها مانع می‌شود که زانو زیاد به سوی پایین کشیده شود .

 

دست در پهنای شانه ی دست کشیده شده نرم وارد آب شده و تا حد امکان به سوی جلو کشیده می گردد و بلافاصله کشیدن آب آغاز می گردد موقع کشیدن آب به وسیله دست برای زیادتر شدن فشار حتما آرنجها به سمت بالا باشد.

 

هدف این است که با اهرم کردن دست و ساعد بدن را از روی دست به سمت جلو هدایت کنیم، فاز کشیدن سریع آب تا بیرون آمدن دستها ادامه دارد.

 

شنای آزاد, آموزش شنای آزاد,شنای آزاد به چه نوع شنایی گفته می شود

شنای آزاد به چه معنی است

 

دستها در بیرون آب در موقعیت کاملا ریلکس و شل به صورت کشیده و یا از آرنج خم شده به طرف جلو هدایت می‌شود. به این ترتیب به گردش خون در دستگاه جریان یافته و استراحت می نماید.

 

بیشتر شیوه شش ضربه ای پا به کار گرفته می گردد که به جای هر ۶ ضربه ی پا دو بار دستها آب را به سمت عقب میکشد.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها