لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

توپ بدمینتون چه نام دارد؟ راهنمای خرید توپ بدمینتون


انواع توپ بدمینتون, توپ بدمینتون پیکتوگرام, دلیل حرکت یک طرفه توپ بدمینتون

توپ بدمینتون یا شاتل کاک 

 

همه چیز در خصوص توپ بدمینتون

توپ بدمینتون که به نام شاتل بدمینتون یا شاتل کاک هم شناخته می گردد معمولا در دو شکل طبیعی از جنس پر و چوب پنبه برای بازیکنان حرفه ای و شکل مصنوعی از جنس پلاستیک و اسفنج برای بازیکنان غیرحرفه ای ساخته می گردد. 

توپ بدمینتون چه نام دارد؟

توپ بدمینتون یا شاتل کاک  ( به انگلیسی : Shuttlecock ) توپ مورد استفاده در ورزش و بازی بدمینتون است.  شاتل کاک به عنوان شاتل یا پرنده بدمینتون هم شناخته می گردد. توپ بدمینتون حالت مخروطی دارد که جنس آن از پرهایی است که روی یک پایه چوب پنبه ای گرد تعبیه شده  اند یا حالت مخروط پلاستیکی دارد که روی پایه اسفنجی سوار شده است. 

 

روش قرارگرفتن پرها روی سر توپ سبب می گردد که حرکتی خیلی آیرودینامیک  و استوار موقع ضربه زدن داشته باشید. 

مهم ترین نکته برای ساخت توپ بدمینتون این است که صرف نظر از هر ماده ای که برای ساختش استفاده می گردد می بایست وزنی سبک داشته باشد. 

 

برای توپ بدمینتون حرفه ای از توپ بدمینتون پری استفاده می گردد ولی از آنجا که قیمت توپ های پلاستیکی کمتر و دوام زیادتری دارند برای بازی هایی که جنبه سرگرمی دارند بییشتر از توپ های پلاستیکی استفاده می گردد. 

شتاب توپ بدمینتون پلاستیکی از توپ بدمینتون پری زیادتر است. 

 

توپ بدمینتون چند پر دارد؟

معمولا سر توپ بدمینتون از جنس چوب پنبه است و 14 – 16 پر غاز یا اردک به آن وصل شده است که با یکدیگر همپوشانی دارند. 

پرها توسط ماده ای مخصوص یا نخ، محکم به هم بسته می شوند و درون چوب پنبه قرار می گیرند.

 

اسم توپ بدمینتون چیست, قیمت توپ بدمینتون اصلی, توپ بدمینتون

تعداد پرهای توپ بدمینتون

 

توپ بدمینتون حرفه ای

توپ بدمینتون حرفه ای که خوبترین توپ بدمینتون محسوب می گردد از پرهای جناح چپ غاز ساخته می گردد. پرهای غاز موهای ضخیم تری نسبت به اردک دارد و کیفیت و دوام پرواز بهتری به توپ می دهد.

16 پر استفاده شده در ساخت توپ می بایست هم اندازه باشد ، طول پرها می بایست بین  62 – 70 میلی متر و وزن توپ می بایست بین 4.74 – 5.5 گرم باشد. 

 

قطر دایره ای که پرها میسازند می بایست حدود 58 – 68 میلی متر باشد.

سر توپ حرفه ای بدمینتون از جنس چوب پنبه است و با لایه ای چرمی نازک یا کرکهای مخصوص پوشیده شده است که می بایست وزنش از قسمت پرها زیادتر باشد و قطری حدود 25 – 28 میلی متر داشته باشد.

 

توپ بدمینتون پری دوام کمتری دارد و شاید سریع بشکند بر این اساس زیادتر توسط بازیکنان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

برای دوام زیادتر توپ بدمینتون پری در محیط مرطوب نگهداشتن می گردد.

به طور کلی نمیتوان خوبترین برند تولید کننده ای برای توپ های بدمینتون نام برد ولی شماری از برندهای با کیفیت تولید توپ بدمینتون حرفه ای عبارتند از : Head ،  Yonex ،  Li-Ning ،  RSL، Wilson  ، Talbot

 

در مقایسه با شاتل های پلاستیکی ، شاتل های پر حالت پرواز طبیعی تر و استوار تری دارند و به همین علت برای بازی های رقابتی و مسابقات لیگ استفاده می شوند. 

 

ساختار توپ بدمینتون طبیعی سفت تر از توپ بدمینتون مصنوعی است و بر این اساس موقع ضربه اولیه شتاب زیادتری دارند و در طول پرواز کشش زیادتری را تجریه می کنند و شتاب آنها در انتهای راه پرواز سریعتر کم شدن پیدا می نماید و بر این اساس مسافت کمتری را طی می کنند ولی با زاویه تند تری سقوط میکنند.

 

رنگ توپ بدمینتون, مشخصات توپ بدمینتون, توپ بدمینتون اطلاعات

توپ بدمینتون مصنوعی

 

توپ بدمینتون مصنوعی

توپ بدمینتون مصنوعی و سنتزی یا شاتل پلاستیکی برای بازیهای تفریحی و اشخاص تازه کار استفاده می گردد که قیمتی مناسب تر و دوام خیلی زیادتری دارند.

تمام استاندارهایی که برای ساخت شاتل پری رعایت می گردد در این توپ ها هم رعایت می گردد ولی با این حال وزن توپ های مصنوعی معمولا 10 درصد سنگین تر از توپ های طبیعی است. 

 

شاتل های مصنوعی نمیتوانند کیفیت و ثبات پرواز شاتل های طبیعی و صدای زیبای برخورد آنها با راکت را ایجاد نمایند و سبب ایجاد مشکل در میزان دقت بازیکن می شوند بر این اساس در هیچ مسابقه مهم و شرایط رقابتی مورد استفاده قرار نمی گیرند. 

 

 توپ بدمینتون, عکس توپ بدمینتون, رنگ توپ بدمینتون

توپ بدمینتون چراغ دار

 

توپ بدمینتون چراغ دار

توپ بدمینتون چراغ دار مناسب بازیکنانی است که میخواهند در شب ، هوای مه آلود و هوای تاریک بازی یا تمرین کنند. بعضی از  توپ های بدمینتون چراغ دار کلید روشن و خاموش دارند که میتوانید در حالت خاموش مثل سایر توپ ها از آن ها استفاده نمایید. 

در کلاهک این توپ ها یک لامپ ال ای دی کم استفاده و پرنور و مقاوم و غیر قابل تعویض تعبیه شده است که با یک میکروسوئیچ ظریف میتوانید آن را خاموش نمایید.

معمولا دوام باطری توپ ها حدود 20 ساعت است بر این اساس پس از تمام کردن بازی حتما می بایست لامپ را تا استفاده بعدی خاموش نمایید. 

پس از تمام کردن باطری میتوانید از توپ به جای توپ های معمولی استفاده کنید. 

 

راهنمای خرید توپ بدمینتون

فاکتورهایی که برای خرید توپ بدمینتون وجود دارد شامل شتاب ، شرایط آب و هوایی و سطح بازی مبتدی تا حرفه ای است و اصولا سوال اینجاست که شما میخواهید تفریحی و برای سرگرمی بازی نمایید یا میخواهید در این رشته به سطوح بالای رقابتی و مسابقات برسید؟

دمای سرد شتاب شاتل را کمتر می نماید. 

هر چه ارتفاع از سطح دریا زیادتر باشد شتاب شاتل زیادتر خواهد شد.

هر چه رطوبت هوا زیادتر باشد شتاب توپ کمتر خواهد شد. 

البته رعایت این نکته های برای بازیکنان حرفه ای مهم است و در بازیهای تفریحی ارزش چندانی نخواهد داشت. 

 

معمولا یک عدد یا نشانه روی بسته بندی توپ ها یا در پشت چوب پنبه توپ ها قرار دارد که نشان دهنده شتاب توپ است که در برندهای مختلف متفاوت خواهد بود و هر کدام برای این شماره ها سبک و شیوه ویژه خودشان را دنبال میکنند. 

به عنوان مثال اعداد بین 75 – 79 یا اعداد بین 1 -5 را استفاده میکنند. 

 

بعضی توپ ها مثل برند یونیکس ازنوارهای رنگی دور قسمت چوب پنبه برای نمایش شتاب استفاده می کنند :

نوار سبز : شتاب کم و برای بازی در هوای گرم

نوار آبی : شتاب متوسط و برای بازی در هوای نرمال 

نوار قرمز : شتاب بالا برای بازی در هوای سرد.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها