لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

مسمومیت با شوکران؛ علائم، خطرات و راه های پیشگیری


مسمومیت شوکران, خوردن دانه شوکران

شوکران سمی گیاهی زیبا اما خطرناک که قادر هست کشنده باشد

 

شوکران: گیاهی زیبا با عواقب مرگبار

مسمومیت شوکران، مسمومیتی خطرناک و گاه کشنده است که در اثر بلعیدن هر قسمت از گیاه شوکران سمی، به ویژه برگ ها، ساقه ها و دانه ها ایجاد می گردد. این گیاه سمی در بسیاری از نقاط جهان یافت می گردد و بیشتر با گیاهان بی ضرر اشتباه گرفته می گردد. در این نوشته از بیتوته به بررسی علائم، عوارض، درمان و راه های پیشگیری از مسمومیت شوکران می پردازیم.

شوکران (Conium maculatum) گیاهی خیلی سمی است که در صورت لمس یا بلعیدن منجر به مسمومیت کشنده با شوکران می گردد. این گیاه دوساله بومی اروپا و شمال آفریقا که از خانواده هویج است، حالا در سراسر ایالات متحده و همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت می گردد.

 

مسمومیت با شوکران تهدید کننده زندگی است. از مشهورترین موارد، سقراط فیلسوف یونان با اجبار به خوردن شوکران جان خود را از دست داد. در صورت تماس با گیاه، می بایست در پی مواظبت های پزشکی باشید. این نوشته به شرح ظاهر شوکران و همچنین علائم مسمومیت با شوکران و اقدامات لازم در صورت لمس یا بلعیدن گیاه می پردازد.

 

مسمومیت شوکران, خوردن دانه شوکران

از لمس یا استفاده هر قسمت از گیاه شوکران سمی خودداری نمایید

 

شوکران سمی چه شکلی است؟

شوکران سمی بیشتر به ارتفاع 1 تا 2.5 متر می رسد و ساقه های بلند با لکه های بنفش، برگ های ظریف با رگبرگ های مشخص و گل های سفید که به صورت دسته هایی به نام چتر رشد می کنند، دارد.

 

گیاه شوکران سمی دو ساله است، به این معنی که معمولاً در یک چرخه دو ساله که از اوایل بهار آغاز می گردد رشد می نماید. بیشتر در محیط های مرطوب مثل کنار جاده ها، نهرها و مزارع یافت می گردد. شوکران سمی را بیشتر با گیاهان دیگر مثل شوکران آبی (Cicuta maculata) و کنگر وحشی (Pastinaca sativa) اشتباه می گیرند.

 

برخلاف شوکران سمی، شوکران آبی که سمی و بالقوه برای انسان و حیوانات کشنده است، لکه های بنفشی روی ساقه هایش ندارد. همچنین برگ های آن به اندازه شوکران سمی دانتل مثل و شبیه به سرخس نیست. کنگر وحشی ریشه های خوراکی و گل های زرد به جای گل های سفید دارد.

 

آیا شوکران سمی است؟

بله، تمام قسمت های گیاه شوکران سمی هستند. آنها شامل آلکالوئیدهای سمی مثل کونین و گاما-کونیین هستند. این آلکالوئیدها تاثیرات نیکوتینی و موسکارینی دارند، به این معنی که بر عملکرد عضلات و همچنین جواب های پاراسمپاتیک مثل بزاق دهان و ضربان قلب تأثیر می گذارند. مسمومیت با شوکران سیستم های مختلفی را در بدن تحت اثر قرار می دهد، از جمله:

• سیستم عصبی مرکزی

• سیستم تنفسی

• دستگاه گوارش

• سیستم قلبی عروقی

در موارد جدی، مسمومیت با شوکران قادر هست منجر به نارسایی تنفسی (عدم توانایی در تنفس)، ایست قلبی و مرگ شود.

 

مسمومیت شوکران, خوردن دانه شوکران

بثورات پوستی یکی از علائم مسمومیت با شوکران سمی

 

علائم مسمومیت شوکران

علائم مسمومیت با شوکران معمولا به زودی بعد از تماس با گیاه آغاز می گردد. در مراحل اولیه، علائم شاید شامل موارد زیر باشد:

• افزایش بزاق دهان

• احساس سوزش در دهان

• بثورات پوستی

• گشاد شدن مردمک چشم

• تحریک عضلانی (مثل لرزش)

• آتاکسی (عدم هماهنگی)

• ضربان قلب ضعیف اما سریع

 

بعد از این علائم اولیه، مسمومیت با شوکران شاید منجر به علائمی مثل موارد زیر شود:

• ضعف عضلانی و از دست دادن تحرک

• حرکت های خیلی نماید

فشار خون بالا

• تنگی نفس

• فلج تنفسی

• مشکلات گوارشی مثل تهوع، استفراغ یا اسهال خونی

• تشنج

• اختلالات الکترولیت و کم آبی بدن

• پایین آمدن دمای بدن

 

در موارد شدید، مسمومیت با شوکران شاید منجر به موارد زیر شود:

• نارسایی کلیه

• نارسایی تنفسی

• کما

• مرگ

این قادر هست تنها دو تا سه ساعت بعد از استفاده هر قسمت از گیاه شوکران سمی اتفاق بیفتد.

 

اگر مسمومیت شوکران دارید چه می بایست نمود؟

متاسفانه پادزهر برای مسمومیت با شوکران وجود ندارد. درمان در وهله اول بر روی کم شدن علائم و ارائه مواظبت های حمایتی متمرکز است. این شاید شامل موارد زیر باشد:

• تهویه مکانیکی در موارد ناراحتی یا نارسایی تنفسی

• برداشتن گام هایی برای پاکسازی دستگاه گوارش یا کم شدن جذب گیاه، مثل استفاده از زغال فعال (active charcoal)

• دریافت مایعات داخل وریدی

• استفاده داروهایی مثل بنزودیازپین ها (benzodiazepines) یا باربیتورات ها (barbiturates) برای درمان تشنج

• در صورت تماس با هر نوع گیاه یا ماده سمی، حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

 

مسمومیت شوکران, خوردن دانه شوکران

موقع لمس شوکران لمسی از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده نمایید

 

پیشگیری از مسمومیت با شوکران

برای پیشگیری از مسمومیت با شوکران، خوبتر است از هرگونه تماس با شوکران سمی خودداری نمایید. اگر مجبور هستید در نزدیکی گیاه باشید، حتما از وسایل محافظ مثل ماسک، دستکش، شلوار بلند و چکمه استفاده نمایید.

 

بریدن یا سوزاندن گیاهان شوکران سمی شاید بسته به مرحله رشد آنها تاثیرگذار نباشد. زیرا حتی بخارهایی که از شوکران سمی استنشاق می نمایید شاید سمی باشد، خوبتر است گیاهان کوچک را قبل از اینکه فرصت بالغ شدن پیدا کنند، حفر نموده و ببرید. مطمئن شوید که بعد از برداشتن، تمام قسمت های گیاه را کیسه کشیده و دور بریزید.

 

استفاده از علف کش برای شوکران سمی شاید برای کم شدن خطر مسمومیت شما تاثیرگذار باشد. خوبتر است این کار را در اواخر ماه های پاییز، قبل از اینکه گیاهان زیاد رشد کنند، انجام دهید.

 

پیش آگهی مسمومیت با شوکران چیست؟

مسمومیت با شوکران قادر هست به شتاب جدی شود. در صورت عدم درمان، قادر هست در عرض چند ساعت سبب مرگ شود. این به علت عوارضی مثل نارسایی تنفسی کشنده است. با این حال، در صورت دریافت کمک به موقع قابل درمان است. اگر فکر می نمایید شاید هر قسمت از گیاه شوکران سمی را لمس نموده یا خورده باشید، با اورژانس تماس بگیرید یا سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

 

مسمومیت شوکران, خوردن دانه شوکران

از هرگونه تماس با شوکران سمی خودداری نمایید

 

سوالات متداول در خصوص مسمومیت شوکران سمی

1. علائم مسمومیت با شوکران سمی در کودکان چطور است؟

کودکان به علت جثه کوچکتر و سیستم ایمنی ضعیف تر، زیادتر در معرض خطر عوارض جدی ناشی از مسمومیت با شوکران سمی هستند. علائم در کودکان شاید شامل موارد زیر باشد: افزایش شدید بزاق دهان، استفراغ ، اسهال ، تحریک پذیری و بی قراری ، تشنج

و ناتوانی در تنفس. اگر فکر می نمایید کودکتان با شوکران سمی تماس پیدا نموده است، فوراً با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین بیمارستان مراجعه نمایید.

 

2. چه زمان طول می کشد تا علائم مسمومیت با شوکران سمی ظاهر شوند؟

علائم مسمومیت با شوکران سمی معمولاً طی 15 تا 30 دقیقه بعد از تماس با گیاه ظاهر می شوند. با این حال، در بعضی موارد، علائم شاید تا دو ساعت طول بکشد تا ظاهر شوند.

 

3. آیا پادزهر برای مسمومیت با شوکران سمی وجود دارد؟

خیر، پادزهر برای مسمومیت با شوکران سمی وجود ندارد. درمان بر روی کم شدن علائم و ارائه مواظبت های حمایتی متمرکز است.

 

4. چه اقداماتی می بایست برای پیشگیری از مسمومیت با شوکران سمی انجام داد؟

از هرگونه تماس با شوکران سمی خودداری نمایید. این گیاه را از نزدیک مشاهده نمایید و به کودکان خود بیاموزید که چطور آن را شناسایی کنند. موقع کار در باغ یا در طبیعت از دستکش، عینک و ماسک استفاده نمایید. به کودکان خود بیاموزید که هرگز گیاهان یا قارچ های ناشناخته را نچشند یا لمس نکنند. در صورت مشاهده شوکران سمی در ملک خود، آن را با احتیاط از بین ببرید.

 

5. در صورت تماس با شوکران سمی چه می بایست نمود؟

بلافاصله محل تماس را با آب و صابون بشویید.

اگر شوکران سمی را بلعیده اید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین بیمارستان مراجعه نمایید.

تا زمانی که کمک پزشکی دریافت نمایید، آهسته بمانید و دراز بکشید.

 

سخن آخر

شوکران سمی، که در سراسر ایالات متحده رایج است، برای انسان و حیوانات به شدت سمی است. لمس کردن یا استفاده این گیاه قادر هست منجر به عوارض جدی تندرستی مثل نارسایی تنفسی و کلیوی شود.

خوبتر است از هر گونه تماسی با شوکران سمی به طور کامل اجتناب نمایید و اقدامات احتیاطی مثل پوشیدن وسایل محافظ هر بار که به بیرون از منزل می روید، انجام دهید. اگر فکر می نمایید با شوکران سمی تماس پیدا نموده اید، بلافاصله در پی فوریت های پزشکی باشید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها