لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

8 راه برای داشتن خواب خوبتر در بیمارستان


خواب بهتر در بیمارستان, ایجاد محیط آرام در بیمارستان

تکنیک‌های تاثیرگذار برای داشتن خواب خوبتر در محیط بیمارستان

 

راهنمای جامع خواب راحت در محیط بیمارستان

داشتن خواب خوبتر در بیمارستان قادر هست چالش برانگیز باشد، اما با کمی تلاش و برنامه ریزی قادر هستید خوابی آهسته و آسوده را در محیط بیمارستان نیز تجربه نمایید. در این نوشته از بیتوته به بررسی راهکارهای مختلف برای داشتن خواب خوبتر در بیمارستان می پردازیم.

بیمارستان قطعا جای خواب راحتی نیست: نورها خیره‌کننده هستند، ملحفه‌ها زبر و خشن و سروصدا زیاد است. ضمناً، اگر آنجا بستری هستید، احتمالا در خوبترین حالت خود نیستید و شاید درد یا علائم دیگری داشته باشید که مانع خواب خوب شود.

اما در حالی که به احتمال زیاد در طول زمان بستری شبانه در بیمارستان خوبترین خواب زندگی خود را نخواهید داشت، همه چیز تمام نشده است.

در اینجا، کارشناسان چگونگی خواب خوبتر در بیمارستان را به اشتراک می گذارند ، به همراه اینکه برای چه این موضوع مهم است. 

 

خواب بهتر در بیمارستان, ایجاد محیط آرام در بیمارستان

علل خواب دشوار در بیمارستان

 

برای چه خوابیدن در بیمارستان دشوار است

دلایل بی شماری وجود دارد که برای چه بیمارستان ها خواب را دشوار می کنند. در اینجا فقط به چند مورد اشاره می نماییم:

محیط ناآشنا: خوابیدن در حین سفر به علت “تأثیر شب اول” که در آن به علت محیط ناآشنا دچار مشکل خواب می شوید، قادر هست سخت باشد. در بیمارستان، این تجربه تشدید می گردد، نه تنها به علت اتاق خواب ناآشنا (و به طور بالقوه هم اتاقی غریبه) در حالت آماده باش هستید، بلکه بر خلاف هتل، هیچ تلاشی واقعی برای تامین یک تشک و بالش راحت و ملافه نرم برای شما انجام نشده است. تشک برای شستشو طراحی شده است، نه برای راحتی. به علاوه، دمای اتاق شاید با ترجیحات شما مطابقت نداشته باشد.

 

سر و صدا: بیمارستان ها مکان های پر سر و صدایی هستند که پر از دستگاه های با صدا هستند.

 

فعالیت: در خانه، هنگامی وقت خواب فرا می رسد، فضایی آرامش بخش حاکم می گردد. شما آن حس “در سراسر خانه، هیچ جنبنده ای تکان نخورد” را دریافت می نمایید. در بیمارستان اینطور نیست! در یک بیمارستان شلوغ، فعالیت ۲۴/۷ در جریان است. در تمام ساعات شب افرادی در حال دویدن هستند. نوبت شب تقریباً با همان شدت نوبت روز کار می نماید.

 

وقفه ها: در بیمارستان، به آسانی میتوان حس نمود که مردم واقعاً به خواب شما ارزش نمی دهند. کارکنان بیشتر برای بررسی علائم حیاتی،داروها و سایر دستگاه ها و همچنین خونگیری برای آزمایشگاه در ساعات عجیب و غریب شب یا صبح به سراغ شما می آیند. به علاوه، شاید هم اتاقی داشته باشید، به این معنی که وقفه ها دو برابر می گردد، زیرا کارکنان برای بررسی علائم حیاتی شما و سپس هم اتاقی تان وارد می شوند.

 

نور: در بیمارستان هرگز واقعاً تاریک نیست، چراغ ها در راهروها کم نور شده اند اما خاموش نیستند.

 

درد یا ناراحتی: شاید موقع بستری در بیمارستان احساس درد، اضطراب یا استرس داشته باشید.

 

خواب بهتر در بیمارستان, ایجاد محیط آرام در بیمارستان

راهکارهایی برای بهبود کیفیت خواب در زمان بستری بودن در بیمارستان

 

اقداماتی که برای داشتن خواب خوبتر در بیمارستان قادر هستید انجام دهید

۱. پروتکل های خواب بیمارستان خود را بررسی نمایید

اگر شبانه در بیمارستان بستری هستید، شاید چندین بار از خواب بیدار شوید، متخصصان خونگیری به طور معمول ساعت ۴ صبح از بیماران خون می گیرند تا آزمایشگاه ها برای ویزیت صبح پزشکان آماده باشند. پرستاران شاید یک یا چند بار برای بررسی فشار خون و سایر علائم حیاتی و ارائه داروها به سراغ شما بیایند.

 

هیچ یک از این موارد برای خواب مناسب نیست، و برای کسی که چندین بار از خواب بیدار شده است، ناامید کننده است، زیرا بعضی از این اقدامات حتی شاید ضروری نباشند. به عنوان مثال،هیچ مدرکی برای حمایت از گرفتن علائم حیاتی از هر بیمار بستری شده هر چهار ساعت وجود ندارد. 

 

در یک مطالعه آزمایشی، که بهبود خواب در بیمارستان ها را به عنوان “نقاط قوت” خود توصیف می نماید، محققان منبع های آموزشی، یک کیت خواب (با گوش گیر و سایر وسایل مشابه برای ارتقاء خواب) را به اشتراک گذاشتند و سه سوال را برای بیماران توصیه نمودند تا از تیم مراقبتی خود بپرسند:

آیا قادر هستم در ساعات بیداری خونم را بدهم؟

آیا به علائم حیاتی شبانه نیاز دارم؟

اگر در طول شب می بایست از خواب بیدار شوم، آیا قادر هستم همه کارها را یکجا انجام دهم؟

بر پایه نتایج کارآزمایی مقدماتی در سال ۲۰۲۱ که در BMC منتشر شد، بیمارانی که این سوالات را پرسیدند «به طور قابل توجهی احتمال زیادتری داشت که شب‌هایی را با اختلالات کمتر به علت علائم حیاتی شبانه تجربه کنند».

 

در حالی که شما بخشی از این مطالعه آزمایشی نیستید، شما نیز قادر هستید این سوالات ساده را بپرسید و انجام این کار شاید منجر به خواب خیلی خوبتر شود! با پزشک و پرستار خود صحبت نمایید تا ببینید چقدر میتوان تمام وقفه های شبانه را در حد معقول کم شدن داد.» 

 

2. به برنامه خواب خود پایبند باشید

همان اقدامات بهداشت خواب که فرد می بایست در خانه انجام دهد، تا حد امکان می بایست در بیمارستان نیز تکرار شود. این بدان معناست که از خوردن وعده های غذایی حجیم نزدیک به زمان خواب و همچنین پرهیز از الکل و نوشیدنی های کافئین دار نزدیک به خواب خودداری نمایید. اگر معمولا ساعت ۹ شب چراغ ها را کم نور می نمایید، سپس یک ساعت دیگر کتاب می خوانید قبل از اینکه چراغ ها را به طور کامل خاموش نمایید و به خواب بروید، ببینید که آیا قادر هستید همین کار را در بیمارستان انجام دهید.

حتی در بیمارستان هم سعی نمایید برنامه خواب با نظم خود را حفظ نمایید و به روال آرامش بخش قبل از خواب خود پایبند باشید. به هر حال، پایبند بودن به برنامه خواب همیشگی به این معنی است که شما می خواهید در زمان همیشگی خود نیز از خواب بیدار شوید.

 

3. در طول روز نور کافی دریافت نمایید

در شب، برای خواب خوبتر به تاریکی نیاز دارید (کمی بعد در این مورد زیادتر توضیح داده می گردد). اما در طول روز به نور طبیعی روشن نیاز دارید. بر این اساس، پرده ها را در طول روز باز نمایید.

باز هم، این شاید بسته به چیدمان اتاق بیمارستان شما امکان پذیر باشد یا نباشد.

 

خواب بهتر در بیمارستان, ایجاد محیط آرام در بیمارستان

نکاتی برای داشتن خوابی آهسته در بیمارستان

 

4. در طول روز فعال باشید (در صورت امکان)

بستری بودن در تخت در طول روز منجر به خواب ضعیف می گردد. شما می بایست در طول روز «عمودی» باشید تا در شب خوبتر «افقی» بخوابید. شاید در طول بستری در بیمارستان بیرون آمدن از رختخواب ممکن نباشد. اما تا حد امکان در طول روز حرکت نمایید.

 

شاید این به معنای تغییر شیب تخت شما به طوری باشد که زیادتر نشسته باشید، یا برای پیاده روی در راهروی بیمارستان بروید. همچنین قادر هستید تمرینات را در تخت یا صندلی خود انجام دهید، با تیم مواظبت های بهداشتی خود در مورد اینکه چه کاری قابل انجام است و چه چیزی ممنوع است، مشورت نمایید.

 

و تمام تلاش خود را برای چرت زدن انجام ندهید. این قادر هست دشوار باشد، زیرا یک روز طولانی و خسته کننده در رختخواب قادر هست شما را برای چرت زدن وسوسه نماید. اما در آخر، چرت زدن در طول روز قادر هست خوابیدن در شب را سخت نماید. اگر نیاز به چرت زدن دارید، زودتر در روز این کار را انجام دهید.

 

5. درخواست دارو

شما می بایست از قرص های خواب بدون نسخه خودداری نمایید. همچنین بسیاری از کمک های خواب تجویزی مثل زولپیدم یا آلپرازولام (یا همان زاناکس) خوبتر است اجتناب شوند.

چنین داروهایی به علت تمایل آنها به ایجاد سردرگمی یا عدم تعادل، به خصوص در اشخاص مسن، در بیمارستان مورد تایید نیستند.

 

به طور معمول، اگر در بیمارستان به کمک خواب نیاز دارید، ملاتونین به شما داده می گردد. 

درد همچنین قادر هست خواب را مختل نماید. درد یکی از دلایل اصلی اختلال در خواب است، همراه با علائم حیاتی نیمه شب.

 

6. کم شدن صدا و نور در شب

برای پوشاندن چشم ها و گوش های خود از ماسک خواب و گوش گیر برای کم نور کردن و کم شدن صدای بیمارستان استفاده نمایید. یا از یک برنامه روی گوشی خود برای نویز سفید استفاده نمایید یا از دستگاه نویز سفید استفاده نمایید.

 

به محض تاریکی بیرون، چراغ های اتاق را کم نور نمایید و همان شیوه های برتر را که در خانه انجام می دهید دنبال نمایید. از هر گونه نور شدید حتی از کامپیوتر یا آی پد به خصوص در یک ساعتی قبل از خواب خودداری نمایید. اگر نمی‌توانید در ساعات قبل از خواب بدون دستگاه خود باشید، شدت نور را کم شدن دهید.

 

7. آوردن وسایل از خانه 

شاید بخواهید آوردن وسایلی از خانه مثل بالش یا پتو یا یک عکس قاب شده را برای دنج‌تر کردن اتاق بیمارستان خود در نظر بگیرید. شاید بخواهید برای احساس راحتی زیادتر و پایبندی به روال خانه، وسایلی مثل روپوش حمام، دمپایی و هدفون از خانه بیاورید.

اما اول چک نمایید! بسیاری از پزشکان پیشنهاد می کنند که برای پیشگیری از آوردن آلاینده های احتمالی یا عفونت هایی که در بیمارستان های شلوغ رایج است، این وسایل را به بیمارستان نیاورید.

 

8. درخواست اقلام افزایش دهنده راحتی

در حالی که شاید نتوانید بالش را از خانه بیاورید (بدیهی است که بالش خود شما خوبترین بالش است)، قادر هستید درخواست بالش اضافی نمایید.

چیزهای دیگری که قادر هستید درخواست نمایید: یک پتو اضافی، یا در صورت اختلال هم اتاقی‌تان، انتقال به اتاقی بدون هم اتاقی.

 

خواب بهتر در بیمارستان, ایجاد محیط آرام در بیمارستان

تنظیم زمان خواب و بیداری برای حفظ ریتم طبیعی بدن در بیمارستان

 

سوالات متداول در خصوص خواب خوبتر در بیمارستان

1. آیا قادر هستم در بیمارستان چرت بزنم؟

چرت زدن کوتاه در طول روز قادر هست به جبران کمبود خواب در شب کمک نماید. با این حال، از چرت زدن طولانی در طول روز خودداری نمایید، زیرا قادر هست خوابیدن در شب را دشوارتر نماید.

 

2. اگر در خوابیدن در بیمارستان مشکل دارم چه می بایست بکنم؟

اگر در خوابیدن در بیمارستان مشکل دارید، با پزشک یا پرستار خود صحبت نمایید. آنها شاید بتوانند به شما در شناسایی منبع مشکل و یافتن راه حل هایی برای کمک به شما در خواب خوبتر کمک کنند.

 

نتیجه گیری

خواب خوب برای تندرستی کلی شما ضروری است و زمانی که در بیمارستان هستید به خصوص مهم است. کمبود خواب قادر هست روند بهبودی شما را نماید نماید، روحیه شما را خراب نماید و شما را زیادتر در معرض عفونت قرار دهد. با پیروی از نکته های ذکر شده در این نوشته قادر هستید خواب خود را در بیمارستان بهبود بخشید. با کمی تلاش، قادر هستید استراحت مورد نیاز خود را برای بهبودی سریعتر و احساس خوبتر بدست آورید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها