لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

16 راهکاری که والدین کلاس اولی‌ها می بایست بدانند


رفتن کودکان به مدرسه بدون استرس,کودکان کلاس اول,کلاس اولی ها
گریه فرزندان برای نرفتن به مدرسه گاها یک امر طبیعی است
 

با نزدیک شدن به ماه مهر مهمترین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است. رفتن به مدرسه شاید برای زیادتر دانش آموزان یک امر عادی و حل شده باشد. اما برای خانواده‌هایی که قرار است، فرزندشان برای نخستین بار سر کلاس درس حاضر شوند گاها مشکلات اساسی به وجود می‌آورد.

 

خیلی از بچه‌ها نمی‌توانند با این موضوع که قرار است، نیمی از روز را از محیط خانه و یا فاصله از پدر و مادر، کنار بیایند. در چنین مواردی بچه‌ها برای رفتن به مدرسه بهانه‌جویی نموده و والدین خود را به دردسر می‌اندازند. حال این سوال پیش می‌آید چه راهی وجود دارد تا بچه‌های کلاس اولی با رفتن به مدرسه کنار بیایند و بتوانند خود را با این محیط جدید وفق دهند. برای اکثر والدین دارای فرزند کلاس اولی این مشکل وجود دارد که فرزندشان با گریه می‌گوید:«مادر من به مدرسه نمی‌روم».

 

گریه فرزندان برای نرفتن به مدرسه گاها یک امر طبیعی است، برای چه که کودک از اینکه می‌خواهد از والدین خود فاصله بگیرد، احساس نا امنی می‌نماید چون از محیط مدرسه و رفتارهایی که قرار است، در طول کلاس با آنها روبه‌رو شود، بی‌خبر است. در اینجا ۱۶ نکته که توسط کارشناسان کودک ارائه شده است، می‌تواند به کمک والدین بیاید. این نکته های می‌توانند به فرزندان کلاس اولی کمک کنند تا با شرایط جدید کنار بیایند. این کار هم به نفع کودکان است و هم به سود والدین آنها.

 
۱۶ راهکار برای اینکه فرزندتان بدون استرس به محیط مدرسه عادت نماید

 

۱. از خانه، تمرین جدایی را آغاز نمایید
شما می‌توانید قبل از رفتن بچه‌ها به مدرسه، تمرینات جدایی را آغاز نمایید. برای این کار می‌توانید فرزندتان را برای چند ساعت از روز به پدربزرگ و یا مادر بزرگ خود بسپارید و به مرور زمان این زمان را بیافزایید. این کار سبب می‌شود تا وابستگی زیاد فرزند به شما کمتر شود. والدین می بایست از قبل به فکر این مشکل باشند و برای رفع آن چنین اقداماتی را انجام دهند.
 
۲. فرزند خود را خوبتر بشناسید
اگر فرزند شما وابستگی بسیاری به شما ندارد، دیگر جای نگرانی نیست. به گفته الیزابت پانتلی نویسنده راه حل‌هایی برای گریه نکردن کودکان که می‌گوید:«زمانی مشکلی برای کودکان پیش دبستانی و آنهایی که برای نخستین بار به مدرسه می‌روند، پیش نمی‌آید که استرس نداشته باشند. شما می‌توانید در خصوص مدرسه رفتن با فرزند خود صحبت نمایید تا ذهنشان با محیطی که قرار است در آن بروند آشنا شود. بسیاری از اضطراب‌ها و استرس‌ها ناشی از ناشناخته بودن محیطی است که در آن قرار می‌گیریم. بچه‌ها می بایست بدانند که به چه مکانی قرار است، بروند. در توضیح چنین مواردی تعادل در گفتار داشته باشید و بیش از حد در خصوص مدرسه صحبت نکنید. برای چه که شاید بچه‌ها در مقابل آن موضع بگیرند».
 
۳. نقش بازی نمایید
برای اینکه کودکتان بفهمد با چه چیزی در مدرسه رو به رو خواهد شد، رفتارایی که نشان می‌دهد، برای به مدرسه رفتن چه کارهایی می بایست انجام دهند را به نمایش بگذارید. سعی نمایید تمام حرکاتی را که قرار است، فرزندتان برای رفتن به مدرسه می بایست انجام دهد، رویش پیاده نمایید. به طور مثال؛ بیدار شدن به موقع از خواب، پوشیدن لباس، خوردن صبحانه و دیگر کارهایی که هر دانش آموزی قبل از رفتن به مدرسه می بایست انجام دهد را پیاده نمایید و در آخر می‌توانید بگویید این موارد کارهایی است که می بایست قبل از رفتن به مدرسه انجام دهد. Lori Lite موسس مادرها و کودکان بدون استرس می‌گوید؛«فقط با کمی خلاقیت و برنامه‌ریزی می‌توانید تمامی اضطراب و استرس‌های کودک خود را از بین ببرید و او را برای مدرسه رفتن فراهم کنید».

 

رفتن کودکان به مدرسه بدون استرس,کودکان کلاس اول,کلاس اولی ها شما می‌توانید قبل از رفتن بچه‌ها به مدرسه، تمرینات جدایی را آغاز نمایید

 
۴. ایجاد تقویمی با شمارش معکوس
تقویمی درست نمایید و با فرزند خود نیز در میان بگذارید تا تعداد روزهایی که به سال تحصیلی جدید مانده است را به نمایش بگذارد. این تقویم می بایست به شکلی باشد که هر روزی به زمان بازگشایی مدارس نزدیک می‌شوید، تعداد روزهایش کم شود و نهایتا به روز مدرسه رفتن ختم شود. این کار ذهن کودک شما را برای مدرسه رفتن آماده می‌نماید. شما می‌توانید با استفاده از محیط ورود تاریخ هر روز را درون یک مربع کوچک قرار دهید. هنگامی روز تمام شد آن را ببرید و یا رنگ نمایید. سعی نمایید رنگ زدن و یا جدا کردن مربع روزهای تمام شده را به فرزند خود بسپارید.

۵. برای فرزند خود دوست همکلاسی پیدا نمایید
سعی نمایید از همسایه‌ها یا مدیریت مدرسه، در خصوص بچه‌هایی که قرار هستند هم‌کلاسی فرزندتان شوند آمار بگیرید. شما قبل از آغاز مدرسه می‌توانید این کار را بکنید. شاید بچه‌هایی که در دوران پیش دبستانی با فرزند شما هم کلاسی بودند، در دبستان نیز با او همکلاس شوند. در این مورد می‌توانید به فرزند خود اطمینان خاطر دهید، دوستانی را که در دوره پیش دبستانی داشت در این دوران نیز در اختیار دارد. این امر خودش قوت قلبی برای کودکتان می‌شود.
 
۶. با هم برای خرید لوازم مدرسه به فروشگاه بروید
همانطور که می‌دانید امروزه اکثر معلمان چند هفته مانده به آغاز کلاس‌ها از والدین می‌خواهند که لوازم مورد نظر آموزشی را برای فرزندان خود آماده کردن کنند. اگر حتی چنین مواردی را نیز در اختیار نداشته باشید، باز هم می‌دانید که؛ کیف یا کوله پشتی، مداد رنگی، دفتر نقاشی از لوازم واجب برای دانش آموزان است. با علم به این موضوع به همراه فزند خود برای گرفتن وسایل مورد نظر به فروشگاه بروید. این خرید هم برای شما و هم فرزندتان، می‌تواند سرگرم کننده باشد. اجازه دهید فرزند شما آنچه را از وسایل آموزشی دوست دارد با اختیار و البته راهنمایی شما آماده کردن نماید. این کار می‌تواند عکس حس خوبی از رفتن به مدرسه برای فرزندتان ایجاد نماید.
 
۷. برنامه خواب فرزندتان را تنظیم نمایید
بسیاری از کودکان با توجه به روزهای گرم و طولانی فصل تابستان، پس از ظهرها به خواب می‌روند. شما قبل از آغاز مدارس می بایست خواب فرزند خود را برای زمان مدارس تنظیم نمایید. می‌توانید به تدریج میزان خواب آنها را کم نمایید به طور مثال روزی ۱۵ الی ۳۰ دقیقه خوابشان را کم شدن دهید. به این ترتیب هنگامی که به آغاز فصل تحصیلات می‌رسید، ساعت خواب درونی کودکتان تنظیم می‌شود.

۸. خواندن مرتب کتاب قصه برای بچه‌ها
شانون چو (Shannon Choe) بنیان گذار  Premier Baby Concierge می‌گوید:«شخصیت‌های خیالی راهی برای ایجاد جایگاه‌های دشوار هستند، زیرا همیشه یک پایان شاد دارند». وی در ادامه می‌گوید:«چنین قصه‌هایی می‌توانند به کودکتان اعتماد به نفس دهند. سعی نمایید در پی کتاب‌هایی باشید که آخر قصه به خوشی به پایان برسد. این کتاب‌ها روحیه کودکتان را بالا خواهد برد».

۹. دیدن کلاس درس پیش از آغاز کلاس‌ها
اگر شما به مدرسه‌ای که قرار است فرزندتان در آنجا درس بخواند، دسترسی داشته باشید. می‌توانید با هماهنگی مسئول مربوطه فرزند خود را با کلاس‌هایی که قرار است در آنها درس بخواند آشنا نمایید. این کار یک پیش زمینه‌ای برای کودکان ایجاد می‌نماید که پیش از آغاز مدارس با محیط کلاس‌ها و فضای آموزشی زیادتر آشنا شوند.

۱۰. آماده کردن وسایل پیش از خواب
به فرزند خود آموزش دهید تا شب‌ها قبل از اینکه به خواب برود وسایل مدرسه خود را مثل: لباس، کوله پشتی، لوازم مدرسه، مواد غذایی را آماده نماید. اینگونه تمرین‌ها، آنها را برای رفتن به مدرسه آماده می‌نماید. برای چه که صبح هنگامی از خواب بیدار می‌شوند، شاید برای خواب‌آلودگی بعضی از وسایل خود را فراموش کنند. در ضمن این کار به آنها اجازه می‌دهد تا صبح کمی زیادتر بخوابند.
 
۱۱. روز اول مدرسه به موقع حاضر شوید
سعی نمایید روز اول مدرسه فرزندتان ساعت زنگدار خود را نیم ساعت قبل از رسیدن سرویس کودک کوک نمایید. هنگامی فرزندتان به موقع بیدار شود و با آرامش صبحانه خود را میل نماید، تمرکزش برای رفتن به مدرسه زیادتر می‌شود. تشویق بچه‌ها برای به موقع رسیدن به مدرسه نیز می‌تواند راه موثری برای بیدار کردن اول صبح آنها باشد.
 

 

رفتن کودکان به مدرسه بدون استرس,کودکان کلاس اول,کلاس اولی ها اجسامی که خاطره مادر را برای فرزندان تداعی میکنند، می‌توانند اضطراب را از کودکان دور کنند

۱۲. گذاشتن اسباب بازی مورد علاقه فرزندتان در کیف مدرسه‌اش
اگر فرزندتان در خانه به یک چیز کوچک مثل عروسک علاقه بسیاری دارد، آن را درون کوله پشتی‌اش قرار دهید تا در طول ساعت هایی که در مدرسه به سر می‌برد، هنگامی احساس دل تنگی نمود با نگاه کردن به وسیله و یا عروسکی که عاشقش است، کمی آهسته شود. Thomas Seman متخصص اطفال در بوستون امریکا می‌گوید:«یک وسیله آشنا می‌تواند حافظه کودک را حتی از راه بوییدن نیز تحریک نماید. در کل اجسامی که خاطره مادر را برای فرزندان تداعی کنند، می‌توانند اضطراب را از کودکان دور کنند».

۱۳. ایجاد یک نوع خدا حافظی ویژه قبل از رفتن بچه‌ها به مدارس
قبل از این که فرزندتان راهی مدرسه شود، سعی نمایید با یک خداحافظی گرم و متفاوت روحیه بچه را برای رفتن مدرسه بالا ببرید. این کار خاطرات خوشی از شما در ذهن فرزندتان ایجاد می‌نماید.
 
۱۴. زمان خداحافظی را حتما کوتاه نمایید
یکی از بزرگترین اشتباهات والدین این است که زمان خداحافظی با فرزندشان را بیش از اندازه کش می‌دهند. حتی اگر فرزندتان پیش از رفتن به مدرسه گریه نمود، سعی ننماییدبا بغل گرفتن‌های متناوب وی را از رفتن به مدرسه منصرف نمایید. دیگر زمان آن رسیده است که به معلمان کودک خود اعتماد نمایید.
 
۱۵. قبل از پایان کلاس‌ها منتظرشان باشید
به هیچ وجه برای آوردن فرزندتان از مدرسه دیر نکنید. بعد از اینکه فرزندتان را بعد از پایان کلاس مشاهده کردید، به او بگویید:«تو افتخار منی و تو چقدر بزرگ شده ای» با چنین کلماتی حس بزرگ شدن را به فرزندان خود القاء نمایید.

۱۶. در پی رفع مشکل باشید
صبور باشید، به طور کلی چند هفته طول می‌کشد تا کودک شما به طور کامل به برنامه‌های مدرسه عادت نماید. یادتان نرود که زمان خداحافظی را کوتاه نمایید. توجه داشته باشید که کودک دلبندتان به محیط مدرسه عادت خواهد نمود.

 

منبع: fardanews.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها