لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

دلیل دندان قروچه کودکان و راههای درمان دندان قروچه


 علت دندان قروچه در کودکان,دندان قروچه در کودکان

دلیل دندان قروچه کودک در خواب چیست

 

دندان قروچه قادر هست در اثر استرس یا اضطراب باشد، ولی بیشتر اوقات در طی خواب اتفاق می افتد و به دلیل کج بودن دندان، نبودن دندان و دندان اضافی به وجود می آید.

دندان قروچه یا “بروکسیسم” عبارت است از عادت ساییدن دندان‌ها. عنوان قروچه معمولاً در خواب رخ می دهد (بروکسیسم شبانه) ولی ساییدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایع است. دندان قروچه پیوسته شاید سبب خوردگی لثه ها و استخوان های حمایت کننده از آن ها در دهان شود. یکی از علائمی که شاید در آلودگی با کرم تنیا ساژیناتا دیده شود نیز بروکسیسم یا دندان قروچه در کودکان است.

 

دلیل دندان قروچه در کودکان، چه در خواب و چه در بیداری نشانه ای از اضطراب و استرس های شدید کودک است. بعضی والدین زمانی که متوجه دندان قروچه در کودک خود می شوند، با برخوردی نامناسب ریشه های اضطراب را در کودک گسترش داده و او را زیادتر در معرض ابتلا به دیگر اختلالات قرار می دهند.

 

دلیل دندان قروچه کودکان :

– استفاده نامناسب دارو (به خصوص آمفتامین)

– در آوردن دندان  (در بین نوزادان و کودکان)

– وجود آلرژی

 

– داشتن انگل :

یکی از دلیل های دندان قروچه در کودکان، وجود انگل در بدن آن ها است.

 

– وجود درد :

درد کودک ازبرای بیماری هایی مثل عفونت گوش قادر هست منجر به دندان قروچه کودکان شود. البته موقع دندان در آوردن یا دردهای دندانی و لثه ای، کودک برای کم شدن درد خود به لثه‌های خود فشار می آورد. اما در اثر فشار شاید دندان ها خورد شوند.

 

– علل روان شناختی :

علل روانشناختی دندان قروچه کردن در کودکان، استرس و اضطراب می باشند. در کودکان شاید این استرس – معمولاً فشار عصبی و یا خشم – در اثر داشتن آزمون در مدرسه و یا یک تغییر در روند زندگی (خواهر و برادر جدید و یا عوض شدن معلم مدرسه) ایجاد شود. حتی جروبحث با والدین و خواهر و برادر قادر هست به حدی استرس زا باشد که سبب ایجاد دندان‌ قروچه ‌یا قفل شدن فک کودک گردد.

 

– نامنظمی دندان ها :

در زمان‌هایی که دندان‌ها کامل روی هم قفل نشوند، به صورت ناخودآگاه در خواب یا بیداری دندان قروچه در کودکان دیده می‌شود.

 

علت دندان قروچه کودکان,علت دندان قروچه کودک در خواب چیست

دلیل دندان قروچه کودکان در خواب

 

عوارض دندان قروچه :

در بعضی از موارد، دندان قروچه ی شبانه و یا قفل شدن فک قادر هستند سبب موارد زیر شوند:

 

بعضی موارد، دندان قروچه سبب ساییده شدن مینای دندان، شکستگی، شل شدن و افتادن دندان می گردد. دندان قروچه سبب پوسیدگی دندان تا ریشه می گردد. در چنین شرایطی، اعمال دندانپزشکی مثل بریج (پل گذاشتن)، روکش دندان، عصب کشی، ایمپلنت و دندان مصنوعی مورد نیاز است.

 

دندان قروچه سبب حساسیت زیاد نسبت به دما و باعث صدمه به لثه ها می گردد.

دندان قروچه نه تنها سبب خرابی و از دست دادن دندان ها می گردد، بلکه سبب کم شدن شنوایی، مشکلات فک صورت و مفاصل و عضلات آن و حتی تغییر شکل ظاهری صورت شما می گردد.

 

صدای دندان قروچه به موقع شب

سردردهای صبحگاهی

درد عضلات فک و صورت

 

مشکلات مربوط به فک مثل بیماری‌های مفصل فکی گیجگاهی (TMJ). البته زیادتر کودکانی که دندان قروچه می‌کنند. مشکلات مربوط به TMJ را نخواهند داشت، تا زمانی که دندان ‌قروچه‌ی آن‌ها خیلی شدید شود.

تغییر شکل دادن زبان

تورم (در بعضی از موارد) در کنار فک پایین که به علت قفل شدن دندان ها ایجاد می گردد.

 

دندان قروچه در کودکان,علت دندان قروچه کودکان در خواب

عوارض دندان قروچه در کودکان

 

توصیه های ویژه برای توقف دندان قروچه کودک

– استرس کودک را کم نمایید، خصوصاً قبل از خواب.

ماساژ بدن و ورزش های کششی را برای آرامش عضلات کودک انجام دهید.

– دقت نمایید که کودکتان به مقدار کافی آب بنوشد، زیرا کم آبی بدن شاید سبب دندان‌قروچه شود.

– اگر کودک شما دندان هایش را به هم می ساید، او را نزد دندانپزشک ببرید تا از سلامت دندان هایش مطمئن شوید.

– معمولاً دندان‌قروچه در کودکان پیش دبستانی نیاز به اقدامی ندارد، ولی کودکان بزرگ تر نیاز به روکش موقتی دندان یا محافظ دهان در شب (موقع خواب) دارند تا از دندان‌قروچه آنها پیشگیری شود.

 

علت دندان قروچه کودک در خواب چیست,علت دندان قروچه در کودکان

دلیل دندون قروچه کودکان

 

راه درمان دندان قروچه کودکان در خواب :

معمولاً برای این اختلال، استفاده دارو توصیه نمی‌شود. طی تحقیقات جدید، مشخص شده در صورتی که مشکل دندان قروچه ناشی از استرس و ناراحتی‌های عصبی باشد، استفاده مقطعی داروهایی مثل «گاباپنتین»، «پروپرانولول» و «بوسپیرون» در رفع آن مؤثر است. لازم به توضیح است که استفاده داروهایی چون «افکسور»، «هالدول» و «پاکسیل» علائم بیماری دندان قروچه را تشدید می‌نماید. البته بدیهی است که استفاده دارو می بایست با تجویز و تحت نظر پزشک صورت گیرد.

 

شناسایی مشکل به وسیله بیمار و تلاش آگاهانه برای ترک عادت و مواظبت دندانپزشک. دندانپزشک می‌تواند برای پیشگیری از دندان قروچه در موقع خواب، یک پروتز محافظ شب نیز بسازد و آن را در دهان بیمار کار بگذارد. یک پروتز محافظ شب که دندان‌بان برابر فرهنگستان زبان فارسی. هم نامیده می گردد شامل اسپلینت های متحرکی است که روی دندان ها قرار می‌گیرند تا فشار ناصحیح گاز زدن را بردارند. بیمار اگر پروتز محافظ شب خود را گم نماید یا بشکند می بایست به دندانپزشک خود مراجعه نماید.

 

آموزش بازخورد زیستی (فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های آرامش دهنده) یا مشاوره برای آموختن روش هایی جهت کنار آمدن مؤثرتر با استرس شاید مورد نیاز باشد. معمولاً برای این اختلال دارو لازم نیست، اجتناب از الکل و داروها. شاید در موارد خاصی، درمان با یک آهسته‌بخش یا خواب آور به زمان کوتاه کمک کننده باشد.

 

سایر راه هایی که سبب توقف دندان قروچه می شوند

– از استفاده مواد شامل کافئین مثل قهوه، کاکائو و نوشابه سیاه خودداری شود یا آن ها را کم استفاده شود.

 

– هرگز الکل نوشیده نشود، زیرا دندان قروچه را بدتر می نماید.

 

– مداد، قلم یا هر وسیله غیر خوراکی، جویده نشود. هرگز آدامس جویده نشود، زیرا جویدن آدامس سبب می گردد عضلات آرواره عادت به تکان خوردن کنند و احتمال بروز دندان قروچه زیاد شود.

 

– دقت شود که دندان ها به هم نمالند. برای پیشگیری از این کار میتوان زبان خود را بین دندان ها نگه داشت. به این ترتیب عضلات آرواره استراحت می‌کنند و تکان نمی خورند.

 

– شب ها یکپارچه گرم روی گونه ها (جلوی لاله گوش) قرار داده شود تا عضلات آرواره آهسته باشند.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها