لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

باغبان کوچک| معجزه تعامل کودک با گل و گیاه


باغبانی کودک,باغبانی کودکان,تقویت مهارتهای کودک

اثر باغبانی بر کودک

 

با نزدیک شدن به فصل تابستان و در عین حال، تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده ها و والدین در پی راهکارهایی برای سرگرم کردن فرزندانشان هستند. یکی از راهکارهایی که برای این مسئله وجود دارد باغبانی کودکان است. کمک گرفتن از کودکان در نگهداشتن از گیاهان به شما کمک می نماید که با یک تیر سه نشان بزنید؛ هم به فرزندتان در رشد و تکامل ذهنی کمک می نمایید، هم تابستان لذت بخشی را برایشان به ارمغان می آورید و فضای سبز و گل و گیاه آپارتمانی خود را سر و سامان می دهید.

کودک و باغبانی

باغبانی و پرورش گل و گیاه یکی از لذت های زیبای زندگی و یکی از آسان‌ترین راه‎های ارتباط کودکان با طبیعت است. کودکانی که از نخستین سال‎های زندگی‎شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان هستند و یا خود به کارهای باغبانی پرداخته‌اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار هستند و در بزرگسالی نیز ارتباط مثبت‎تری با محیط برقرار می‌کنند. یکی از فواید طبیعت گردی برای کودک کم شدن استرس و خستگی است. طبیعت گردی و همچنین باغبانی تاثیرات بسیاری در کم شدن استرس و خستگی کودکان دارد.

 

تمامی اشخاص در هر سنی می‌توانند از باغبانی لذت می‌برند، اما کودکان از باغبانی لذت ویژه‌ای می‌برند. باغبانی در واقع یک فعالیت آموزشی است که جدا از بحث لذت‌بخش بودن، فواید خیلی ویژه‌ای برای کودکان دارد.

 

وجود گل و گیاه آپارتمانی و باغبانی در منزل فرصت ارتباط با طبیعت حتی در ابعاد کم و کوچکی را فراهم می نماید که به نوبه خود قادر هست در سلامت فکری و روحی اشخاص هم تاثیرگذار باشد. این مسئله در رابطه با کودکان هم به آسانی و یا حتی با درصد بالاتری وجود دارد.

 

باغبانی کودک نیاز به فضا و تجهیزات بسیاری ندارد، والدین می‎توانند با خرید گلدانی، کودکان را تشویق به این کار کنند. البته والدین بعد از آماده کردن فضای مناسب برای باغبانی، به کودکانشان چگونگی رشد و مواظبت از گیاهان را نیز بایستی آموزش دهند.

 

تحقیق دیگری که توسط محققان انجمن سلطنتی باغبانی (RHS) انجام شد نیز با تایید نتایج مطالعه قبلی نشان داد، کودکانی که در کار باغبانی مشارکت داشتند عملکرد بهتری در مدرسه داشتند و تمایل زیادتری به استفاده رژیم غذایی سالم داشتند.

 

به عقیده متخصصان، باغبانی یکی از حرفه‌هایی است که در آن هر پنج حس انسان به کار گرفته می‌شود و در نتیجه یکی از مفیدترین فعالیت‌ها برای کودکان است که سبب یادگیری پایه‎های علوم تجربی، هنر، ریاضی در آنان می‌شوند. کودکان از راه تجربه، دانش بسیاری در خصوص رشد گیاهان به دست می‌آورند. کودکانی که باغبانب میکنند بلوغ فکری‎شان نیز زیادتر از سایر همسالان خود خواهد بود.

 

اثر باغبانی بر کودکان

باغبانی کودک,باغبانی کودکان,فعالیت های مناسب برای کودکان

تعامل کودک با گل و گیاه باعث تقویت حس ارزشمندی و اعتماد به نفس در کودک می‌شود

 

– رشد توانایی و مهارتهای کودک: باغبانی علاوه بر لذت‌بخش بودن، فواید خیلی بسیاری برای کودکان دارد که در آخر سبب رشد مهارت‌ها و ایجاد توانایی‌های جدیدی در کودکان می‌شود.

 

– منبعی برای آرامش کودک: یکی از نیازهای اساسی انسان آرامش است که درکاهش استرس و ارتباط خوبتر اشخاص خانواده و کم شدن مشکلات آنها و اعتماد به نفس آنها اثر بسیاری می‌گذارد. تعامل گل و گیاه برای کودک آرامش بخش بوده و تنش‌های او را خنثی می‌نماید. و در کنار کم شدن اضطراب در کودک، بر این اساس باغبانی کودکان قادر هست در افزایش اعتماد به نفس آنها هم اثر بسزایی داشته باشد.

 

– افزایش مهارتهای اجتماعی کودک: باغبانی فرصت مناسبی است که کودکان از انزوا درآمده و ضمن آشنایی با یک کار گروهی، یکی از مهارت های زندگی که همکاری با گروه و تعامل با دیگران است را بیاموزند.

 

– تقویت حس مسئولیت پذیری کودک: زمانی که مسئولیت رشد و نگهداشتن از گیاهان را به فرزندانتان می سپارید به آنها مسئولیت پذیری را یاد می دهید.

 

– افزایش تمرکز کودک: ارتباط با خاک و برگ قادر هست به فرزند شما در افزایش تمرکز و هوشیاری اش هم کمک نماید.

 

– قدرت درک و فهم: هنگامی که کودکان از گیاهان خود مواظبت می‌کنند با رابطه دلیل و معلولی موجود در چرخه رشد و حیات گیاهان آشنا می‌شوند و این سبب رشد قدرت درک و فهم آنها می‌شود. آنها یاد می‌گیرند که چطور زنبورها به شکوفا شدن گل‌ها کمک می‌کنند رابطه بین زندگی گیاه و آب، نور و خاک را در می‌یابند و درک می‌کنند که چطور وجود علف‌های هرز مانع رشد گیاهانشان هست.

باغبانی کودک,باغبانی براب کودکان,کودک سرزنده

همراهی والدین، مشوقی برای باغبانی کودکان می‌باشد

 

اصول آموزش باغبانی به کودکان

با کودک خود در خصوص گیاهان گلدار صحبت نمایید و مراحل بوجود آمدن گل را بیاموزید. خوبتر است در ابتدا به کودک خود، مرحله پراکندن دانه توسط گیاه را شرح دهید. به او توضیح دهید که گیاه، از یک دانه کوچک بوجود می‌آید و در همان دانه کوچک تمامی اجزای گیاه به‌ صورت نابالغ قرار دارد. 

 

توضیح دهید که ساقه و برگ‌ها درون دانه قرار دارند که به‌تدریج رشد می‌کنند. به فرزندتان بیاموزید که پراکندن و کاشت دانه می‌تواند به طرق مختلف، از قبیل آب، حیوانات،باد، پرتاب کردن دانه توسط گیاه و روی زمین اتفاق بیفتد. هنگامی که این دانه‌ها درون خاک قرار گیرد، جوانه می‌زنند و به آرامی رشد می‌کنند.

 

در مرحله بعد به او توضیح دهید که نخستین جوانه کوچکی که از خاک خارج می‌شود یک بذر است که دارای ساقه خیلی ظریف و شکننده‌، همراه با تعداد کمی برگ می‌باشد. عامل رشد این بذر نور خورشید و آب است که به‌تدریج رشد می‌نماید و بزرگ می‌شود. ساقه و ریشه قوی بوجود می‌آید و برگ‌های بیش‌تری روی گیاه آشکار می‌گردد.

 

با کودک خود در خصوص گیاهان گلدار صحبت نمایید و مراحل بوجود آمدن گل را بیاموزید که بعد از رشد کامل گیاه گل‌ها شکوفه می‌زنند. توضیح دهید که رنگ و بوی گل‌ها مختلف است و به آن‌ها در عمل گرده‌ افشانی کمک می‌نماید و بعد از گرده‌افشانی تولید دانه آغاز خواهد شد.

 

بوجود آمدن و تولید دانه‌های جدید، مرحله بعدی رشد یک گیاه می‌باشد و این چرخه دوباره ادامه پیدا نموده و زمانی که دانه‌های جدید آماده بودند، دوباره به طبیعت بازمی‌گردند تا گیاهان تازه‌ای رشد کنند.

 

گیاهان مناسبی را برای پرورش انتخاب كنید

برای این‌كه شانس موفقیت بچه‌ها را بالا ببرید، گیاهانی را انتخاب كنید كه راحت‌تر رشد می‌كنند، مثلا می‌توانید از تربچه، هویج و كاهو استفاده كنید. دانه‌هایی را انتخاب كنید كه برای انگشتان كوچولوی فرزندتان اندازه مناسب داشته باشند. تخم آفتاب‌گردان، دانه گل لادن، نخود و لوبیا برای شما مناسب‌ترند.

 

راهکارهایی برای تشویق کودکان به باغبانی

– همراهی والدین، مشوقی برای کودکان، جهت آغاز و ادامه کار می‌باشد. 

– کودکان را در باغبانی محدود ننموده و اجازه دهید خلاقیتشان در این زمینه نیز شکوفا شود.

– به یاد داشته باشید که در وعده‎های غذایی، از سبزیجاتی که خود کاشته‌اند و مورد علاقه‌شان می‌باشد، استفاده کنیم.

– کودکانتان می‌توانند گلدان‌های گلی که پرورش داده‎اند را در مناسبت‌های مختلف به دوستان خود هدیه دهند. با این کارها آنان احساس خود ارزشمندی فراوانی پیدا می‌کنند.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها