لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

سفر به فلورانس، زیباترین شهر دنیا


فلورانس محل تولد رنسانس ایتالیا، شهر ژولیوس سزار و دانته، شهر هنر و معماری و تندیس‌گری‌ است؛  این شهر بی‌شك یكی از زیباترین شهرهای دنیاست.
فلورانس همه را تحت اثر قرار می‌دهد، یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردش‌گران دنیا و پایتخت هنر ایتالیاست. شهر به لحاظ مساحت کوچک به نظر می‌رسد اما تاریخ، فرهنگ و هنری به غایت وسیع و شگفت‌انگیز و قدیمی دارد؛ همانند رم به یک موزه بی‌سقف دیدنی می‌ماند و جای جای شهر شما را شگفت‌زده خواهد نمود. شور و حرارت مردم و توریست‌های بی‌شمارش از سرتاسر گیتی هم روحی منحصر به ‌فرد به زیبایی‌های شهر تزریق نموده است. فلورانس بدون شک از زیباترین شهرهای دنیاست.

فلورانس زیباترین شهر دنیا

قرار گرفتن فلورانس در دره کوه و در کنار رود آرنو زیبایی‌هایش را صد چندان كرده است. مرکز شهر باستانی فلورانس که میراث جهانی یونسکو به ‌شمار می‌رود، خیلی رویایی است. دور این قسمت از شهر دیوار‌هایی قدیمی کشیده شده تا محافظ شاهکارهای هنر و معماری آن باشد. این بناها و مجسمه‌ها انگار هر لحظه قصه‌های هنر، جنگ و زندگی را برای گردشگران بی‌شمار این شهر تعریف می‌کنند.
 دیدنی‌های فلورانس
 کلیسای جامع (سنتا ماریا دل فیوره)، کلیسای سن لورنزو و میدان سن لورنزو، گالری اوفیتزی، موزه‌ آکادمیا، پیتی پالاس (قصر پیتی)، قصر وِکیو، پارک بوبولی، میدان سینیوریا، تپه‌ و میدان میكل آنژ، پل وکیو، میدان و كلیسای سنتا کروچه،  موزه‌ برجلو و فواره‌ پیتون.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

 کلیسای جامع فلورانس (دوئُمو)، نماد زیبای شهر است. به نام دیگری هم می‌خوانندش: کلیسای سنتا ماریا دل فیوره. گنبد آجری‌رنگ و بزرگ کلیسا نخستین چیزی‌است که به چشم می‌آید، وارد کلیسا که می‌شوید ٤٦٤ پله عجیب و باریک را می بایست طی نمایید تا به بالای گنبد برسید. منظره شهر از بالای آن به قدری زیباست که به بالارفتن از آن‌همه پله می‌ارزد. کنار کلیسا هم برج ناقوس (کامپانیله دی جوتو) واقع شده است.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

فلورانس شهر موزه‌ها، اثرهای هنری و گالری‌های نقاشی است. یکی از موزه‌هایی که دیدنش همیشه توصیه می‌شود، گالری اوفیتزی است که از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های نقاشی دنیاست. تعداد اثرهای و تنوع سبک‌های نقاشی موزه گیج‌کننده است و ساختمان خیلی زیبایی دارد. موزه آکادمیا، خانه مجسمه معروف داوود، شاهکار میکل‌آنژ است. تندیس مرمری داوود از شاهکارهای هنری عصر رنسانس محسوب می‌شود و آن‌قدر بی‌نظیر است که گردشگران بسیاری را به گالری آکادمیا می‌کشاند. دو بدل از این مجسمه در دو جای دیگر شهر نیز وجود دارند: بالای تپه میکل‌آنژ (که دیدن شهر از بالای آن خیلی رویایی‌ست) و میدان سینیوریتا.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

فلورانس میدان‌های زیبا (پیاتزا) و قصرهای رنسانس دیدنی (پالاتزی) متعددی دارد. همراه با صدها کلیسا و موزه و گالری و آتلیه. میدان سینیوریتا در مرکز شهر قدیمی، معروف‌ترین میدان شهر است و نمایشگاه روبازی است از مجسمه‌ها و تندیس‌ها. قرار گرفتن قصر وکیو، سالن قدیمی شهرداری در میدان نیز، ضیافتی ساخته از هنر و تاریخ؛ و نوای موسیقی، صدای همیشگی ِ این منطقه، این ضیافت را پرشکوه‌تر نموده است.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

فلورانس زیباست و موضوع‌های خوبی نیز برای عکاسان دارد. یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای عکاسی، پونته وکیو یا پل کهن است؛ قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پل رودخانه آرنو. پل وکیو همیشه مملو از توریست است و پُر از مغازه‌های زیور‌آلات. از کنار پل وکیو می‌توانید به باغ‌ دی بوبولی و قصر پیتی نیز سری بزنید: باغی بزرگ و پرنشاط و قصری معروف و عظیم، پُر از گالری‌های مختلف نقاشی، جواهر و لباس‌های سلطنتی‌.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

ایتالیا مهد طراحی، مُد و خرید است و ویترین‌گردی و خرید از تفریحات همه شهرهای ایتالیایی‌ محسوب می‌شود. خرید جواهر، چرم و کارهای هنری در فلورانس وسوسه کننده است. به‌خصوص که چرم‌های فلورانسی اعتبار خاصی نیز در دنیا دارند. میدان سن لورنزو و مارکتو نوئُوُ  از خوبترین مکان‌ها برای خرید در فلورانس است. مغازه‌های سوغاتی فروشی در همه جای شهر پراکنده‌اند و نمونه‌های کوچک تابلو‌های معروف و اثرهای مهم نقاشی و مجسمه‌سازی این شهر را دارند. نمونه‌هایی که یادگاری‌های خیلی خوبی از پایتخت هنر ایتالیاست. وجود بازارهای روباز، غذا و لباس و عتیقه نیز در فلورانس خیلی باب است و خیلی دیدنی.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

  كی برویم؟

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

فلورانس بهار و پاییز بی‌نظیری دارد. زمستان‌هایش طاقت‌فرسا نیست، ولی تابستان، خصوصاً مرداد می‌تواند خیلی گرم و مرطوب باشد.
 چه بخوریم؟
رستوران‌های فلورانس متنوع و جذابند. غذای بد در فلورانس پیدا نمی‌شود! فرقی هم نمی‌نماید که چه قیمتی بپردازید، از مزه غذا همیشه راضی خواهید بود. زیادتر رستوران‌های خوب شهر در منطقه سنتا کروچه قرار دارند. از آنجایی که ایتالیا سرزمین پاستا و پیتزا و بستنی است، پیتزای ایتالیایی را همه جا می‌توانید پیدا نمایید، از دکه‌ها گرفته تا رستوران‌ها. بستنی‌های فلورانس (جلاتو) نیز از خوبترین‌های دنیاست. از دستش ندهید! رستوران‌های مرکز شهر طبیعتاً گران‌ترند، ولی هر کدام که نشانه پریمو را پشت شیشه‌شان داشته باشند، پاستا و دیگر غذاهای ایتالیایی را با قیمت خوبی عرضه می‌کنند. قیمت غذا در رستوران‌های معمولی بسته به مکان و نوع رستوران می‌تواند بین ٦ تا ٢٠ یورو باشد.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

اما غذای فلورانسی پرمایه و چرب است و زیادتر گوشت دارد تا مخلفات. سابق بر این همه قسمت‌های بدن حیوان را هم می‌خوردند. خوراک سیرابی یک هنگامی جزو غذاهای سنتی شهر بوده و هنوز هم توی بعضی رستوران‌ها پیدا می‌شود. پیش‌غذا شامل نان آزمون توسکانی با پاته جگر مرغ و قطعات سالامی یا ژامبون است که اگر فصلش باشد، یک برش خربزه هم کنارش می‌گذارند.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

  نان مخصوص توسکانی که نمک ندارد و با خمیرمایه طبیعی می‌پزندش، بیشتر کنار غذاها سرو می‌شود؛ مخصوصاً کنار سوپ‌های معروف شهر ریبولیتا (سوپ سبزیجات) و پاپا ال پومودورو (پوره گوجه‌فرنگی). در سالاد تابستانی پانتسانلا که مخلوطی از سبزیجات تازه است هم از این نان می‌ریزند. مهم‌ترین غذاهای اصلی هم انواع استیک هستند که با روغن زیتون محلی سرو می‌شوند: محصولی که شهرت جهانی دارد.
 كجا بمانیم؟
هتل در فلورانس مثل دیگر شهرهای ایتالیاست. بین ٨٠ تا ١٥٠ یورو برای یک اتاق دو نفره. شهر بزرگ نیست و به آسانی پیاده و با اتوبوس همه جای شهر را می‌توان زیر پا گذاشت و شهرگردی نمود. به همین علت مکان هتل نقش تعیین‌کننده‌ای ندارد. اگر وقت‌تان اجازه می‌داد باغ‌های تاریخی اطراف شهر را نیز حتما ببینید. در آخر فلورانس را می بایست راه رفت، می بایست پیمود، به تمام میادین و خیابان‌ها و پل‌هایش می بایست سر زد، از جلوی قصرها و گالری‌ها و موزه‌ها رد شد و روح شهر را همه جا تنفس نمود. فلورانس را می بایست از نزدیک لمس نمود.

 فلورانس زیباترین شهر دنیا

  نكات به یاد ماندنی
ایتالیایی‌ها به فلورانس فیرنتسه می‌گویند. نام شهر به لاتین، فیورنتینا‌ست.
 فلورانس محل تولد دانته، داوینچی، گالیله و طراحان معروف: گوچی و روبرتو کاوالی است.
حواس‌تان باشد در رستوران‌ها و کافه‌ها قیمت غذا و نوشیدنی، به‌صورت نشسته و ایستاده متفاوت است.
فلورانس شهر امنی است ولی حضور جیب‌برها را در منطقه ایستگاه قطار و پل وکیو نمی‌توان نادیده گرفت.
دستفروش‌ها در فلورانس نیز مثل دیگر شهر‌های ایتالیا همه جا بساط مسطح نموده‌اند. ولی خرید اجناس تقلبی مارک‌های معروف جریمه سنگین دارد. برای مثال کیف‌های تقلبی لویی ویتون و ورساچه، گرچه قیمت وسوسه‌کننده‌ای دارند، ولی خریدشان می‌تواند به قیمت جریمه‌ای حدود 10هزار یورو به پایان برسد.
منطقه کمپو دی مارته، با نشان بنفش مخصوص تیم فیورنتینا برای علاقه‌مندان فوتبال خیلی دوست‌داشتنی خواهد بود.

منبع:7sobh.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها