لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

فواید انجام بازیهای کثیف برای کودکان


بازیهای کثیف, فواید بازیهای کثیف, انواع بازیهای کثیف

بازیهای کثیف قادر هستند حواس پنجگانه کودکان را فعالتر کنند

 

بازی های کثیف نقش بسزایی در کم شدن استرس، اضطراب درونی، پرورش قدرت خلاقیت و حتی آموزش مفاهیم  ریاضی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می کنند.

بازی بعنوان اصلی ترین راهکار اموزشی و تربیتی است، درصورتی که مادرها از 24 ساعت شبانه روز، تنها نیم ساعت از وقتشان را برای بازی با کودکانشان اختصاص دهند، مطمئن باشند که نتیجه خیلی مثبتی از تغییر رفتار کودک و بهبود شرایط او دریافت می کنند. در این زمان کودک می بایست برای انجام هر فعالیتی آزاد باشد و احساس نماید که در این لحظه او پادشاه عالم است.

در واقع بچه ها یادگیرنده های فعالی هستند و برای بچه های نوپا آموزش و یادگیری بهمراه بازی می بایست باشد. بازی های کودکان که همراه با کثیف کاری هستند، خیلی با ارزش است. چون حواس پنجگانه آن ها را تحریک می نماید، کودکان قادر هستند احساس لامسه، بویایی، دیداری و حتی چشایی را در نتیجه کثیف کاری حس کنند.

بازی های کثیف همچنین نقش بسزایی در کم شدن استرس و اضطراب درونی، پرورش قدرت خلاقیت و حتی اموزش مفاهیم  ریاضی، املا و درست نویسی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می کنند. کودکانی که از شدت اضطراب ناخن خود را می جوند و یا دچار شب ادراری و کابوس هستند، میتوانند از راه بازی های کثیف از شدت نگرانی خویش بکاهند.

بازیهای کثیف و سرگرم کننده
بازی های کثیف یا بازی های شلخته (Messy Play) مثل کف بازی، رنگ بازی، خاک بازی، گِل بازی و شن بازی حواس بچه ها را تحریک می نماید، حتی بعضی بچه ها دوست دارند با غذاهایی مثل ماکارونی بازی کنند. والدینی که دلواپس خوردن خمیرهای بازی توسط کودک هستند؛ میتوانند با آرد و رنگ های خوراکی، خودشان خمیر درست کنند در ادامه به چند نمونه از فواید بازیهای کثیف را ذکر می نماییم:

گل بازی

آب و خاک یک ایده خوب برای فعالیت های کثیف کاری هست. درصورتی که هوا گرم باشد یک سرگرمی خوبی برای خارج از منزل است. بچه ها عاشق گل بازی هستند و درست کردن شکل های گوناگون با استفاده از قالب کمک به درک خوبتر مهارت ادراک هندسی و فضایی در بچه ها می نماید.

 

بازیهای کثیف, انواع بازیهای کثیف,انواع بازیهای کثیف

گل بازی قادر هست باعث شکوفایی خلاقیت در کودکان شود

 

آب بازی
آب بازی یکی از سرگرمی هایی است که خیلی انرژی بخش است و یگ سرگرمی است که کودکان قادر هستند در کنار خانواده شان آن را انجام دهند.
بعضی خانواده ها ازبرای حساسیتی که روی فرزندان خود دارند امکان دارد اجازه ی این کار را به کودکان خود ندهند ولی درصورتی که از تأثیر خیلی بسیاری که آب‌بازی چه در فضای باز یا چه در حمام برای کودکان دارد آگاه شوند خود آن ها هم به کودکان ملحق می شوند.

آب میتواند یک کودک بد اخلاق را آهسته نماید،آب ماده ای تسکین دهنده است. چنانچه بچه شما روز بدی داشته و هر آنچه که مادر و پدر انجام دادند کمکی نکرده، گاهی مهیا کردن یک لگن پر آب و نشستن در کنار کودکتان زمانی که دارد در آب‌بازی می نماید، برترین کاری است که میتوانید انجام دهید.

نقاشی با گواش
معمولاً نقاشی با مداد رنگی باعث خستگی بی انگیزگی و پناه بردن کودک به کارهای تکراری می گردد. ولی استفاده از تکنیک گواش به کودکان این امکان را می دهد تا احساسات فردیشان را بدون توجه به روش غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام چیره دستی ها و مفاهیم مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد.

هنگامی که رنگ با یک تماس قلم مو کاغذ را می پوشاند و با ترکیب آن ها رنگ دیگری متولد می گردد، شور و اشتیاق کودکان از این مکاشفه و عمل دیدنیست و آن ها با اعتماد به نفس و انگیزه زیادتر کار را دنبال می کنند و به نتیجه می رسانند و روحیه پشتکار و توانایی در آن ها رشد می نماید.

استفاده از تکنیک گواش به کودکان این قابلیت را می دهد تا احساسات فردیشان را بدون توجه به روش غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام با مهارت ها و مضمون های مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد.

فضاهای مورد استفاده برای بازی های کثیف
برای کثیف بازی، میتوان از بالکن خانه ها استفاده نمود. درصورتی که خانه ای بالکن نداشت؛ خانواده ها میتوانند از حمام، حیاط خانه یا پارکینگ استفاده کنند. البته تمامی این فضاهای پیشنهادی، می بایست کاملا پاکیزه و ایمن باشند. به عنوان مثال می بایست از نبود اشیا و لبه های تیز در اطراف بچه خاطرجمع شوید.

از آنجائی که بازی حسی میتواند کثیفی و ریخت و پاش بهمراه داشته باشد، می بایست لباس هایی را به تن فرزندتان بپوشانید که لکه و کثیف شدن آن ها برای شما مهم نباشد. و همچنین خودتان هم لباسی بپوشید که خراب و کثیف شدن آن اهمیتی نداشته باشد. در این صورت چنانچه شما هم وارد بازی آن ها بشوید، دلواپس خراب شدن لباس تان نخواهید بود.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها