لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

درمان افسردگی بچه ها، روش جالب تاثیرگذار!


علت افسردگی کودک

تفریحاتی مثل خاک بازی اثر چشمگیری در حل مشکلات و رهایی از افسردگی کودکان دارند

 

دریا صدیقی روانشناس کودک بیان کرد: کودک برای بازی کردن نیاز به اسباب بازی های گران قیمت ندارد و بازی با مواد طبیعی مثل شن، خاک و آب، خیلی ارزان و مفیدتر از وسایل بازی پرزرق و برق است.

وی در خصوص تکنیک صفحه شنی بیان کرد: این روش نوعی مدل روان درمانی بیان گرا همراه با فرافکنی است که مشکلات درونی و بین فردی بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و برای مواجهه و درمان طیف گسترده ای از ناراحتی های روحی و روانی اشخاص به طراوت مورد توجه روانشناسان قرار گرفته که نتایج درمانی خیلی موفقیت آمیزی به همراه داشته ولی متاسفانه در ایران کمتر به آن پرداخته می گردد.

این روانشناس کودک عنوان نمود: طبق تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان، خاک به علت دارا بودن نوعی میکروب در کم شدن استرس و درمان افسردگی خیلی تاثیرگذار است که این میکروب تاثیری شبیه پروزاک( داروی ضد افسردگی) دارد و تماس با آن باعث افزایش سیتوکنین و در آخر سروتونین خون می گردد.

وی اظهار داشت: احساس غم و ناراحتی با سطح هورمون سروتونین خون ارتباط مستقیم دارد، بر این اساس افزایش میزان سروتونین سبب ایجاد حس خوشحالی در فرد می گردد.

صدیقی افزود: برخلاف باور رایج بین مردم که محیط کاملا ضدعفونی شده و عاری از میکروب منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن کودکان و ابتلایشان به انواع بیماری های مختلف می گردد، والدین می بایست توجه داشته باشند که آلوده شدن فرزندان به خاک و گل نه تنها مشکلی در پی ندارد بلکه کمک شایانی به رشد و تخلیه هیجانات مثبت و منفی کودکان می نماید.

وی تصریح نمود: در میان بازی های مختلف اکثر کودکان از هیچ کاری به اندازه خاک و گل بازی لذت نمی برند، خردسالان با این سرگرمی نیازهای روحی و روانی خود را تامین می کنند و به علت اینکه با قوه ابتکار و خلاقیت خود مشغول تصمیم گیری، خلق و به واقعیت درآوردن تجسمات خود هستند در نتیجه احساس رضایت، آرامش و اعتماد به نفس بسیاری کسب می کنند.

این روانشناس کودک با بیان اینکه تفریحاتی مثل خاک بازی اثر چشمگیری در حل مشکلات و رهایی از ترس ها، توهمات، احساسات ناخوشایند و سرکوب شده دارد، بیان کرد: بازی با خاک و گل سبب پرورش حس لامسه، قدرت تجسم فضایی، هندسی، مهارت های اجتماعی، خلاقیت و اعتماد به نفس، تقویت هماهنگی چشم و دست، رشد و هماهنگی میان عصب و عضله کودکان می گردد.

صدیقی توصیه نمود: والدین می بایست یک میز پلاستیکی، تکه ای سفره و میزان مناسبی از حجم خاک یا گل در اختیار کودک بگذارند و با در نظر گرفتن فضای مناسب برای بازی کودک مراقب تندرستی اش نیز باشند.

منبع: migna.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها