لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

اصول جدا خوابیدن کودک از والدین


جدا خواباندن کودک ،جدا خواباندن کودک از والدین

بیشتر جدا خواباندن کودک با مقاومت کودک  روبه‌رو شده و منجر به بروز رفتارهای نامطلوب می‌شود

 

معمولا کودکان به خوابیدن در کنار والدین خود عادت نموده‌اند و به همین علت تغییر مکان خواب یکی از بزرگ‌ترین معضلات پرتنش بسیاری از والدین و فرزندان است.

بیشتر این جدایی با مقاومت کودک و اصرار والدین روبه‌رو شده و منجر به بروز رفتارهای نامطلوب می‌شود. بعضی وقت ها در این جدال، بعضی از والدین مستاصل می‌شوند و برای رهایی از ناراحتی، در مقابل کودک کوتاه می‌آیند و او را در تمایلاتش برای خوابیدن کنار آنها آزاد می‌گذارند و احساس می‌کنند شاید این‌کار به نفع کودک باشد، در حالی که روان‌شناسان معتقدند حضورکودک تا سن سه‌ سالگی در کنار والدین جایز است و از آن زمان به بعد با توجه به شرایط روحی و خلقی کودک و رعایت اصول و نکته های تربیتی خاصی می بایست مقدمات تنها خوابیدن کودک را مهیا نمود.

جدایی رختخواب کودک همراه با اصولی است که گام‌به‌گام به ذکر آن می‌پردازیم:
ارتباط عاطفی صمیمی و محبت‌آمیز مقدمه جداکردن اتاق خواب کودک است. در طول روز با کودک خود ارتباط کلامی برقرار نمایید و در بازی‌های کودکانه او شرکت نمایید و حتی می‌توانید بخشی از بازی را به «خاله‌بازی»‌هایی اختصاص دهید که کودک یا شما، نقش فرزندی را بازی می‌نمایید که قرار است شب‌ها به تنهایی در اتاق خواب بخوابد. حتی می‌توانید در این زمینه قصه‌هایی را برای کودکتان تعریف نمایید که قهرمان قصه با شجاعت و به میل خود حاضر به تنها خوابیدن است. تعریف قصه‌هایی در این مورد، زمینه پذیرش این موضوع را در کودک بالا می‌برد.

اتاق خواب کودک را به محل خوشایندی برای او تبدیل نمایید؛ این اتاق می بایست متفاوت از سایر اتاق‌های منزل باشد. در آذین‌بندی اتاق، از وسایل و اسباب بازی‌های مورد علاقه کودک استفاده نمایید. آذین شاد و کودکانه اتاق، احساس مالکیت زیادتری را به کودک القا می‌نماید؛ با چسباندن عکس کودک بر در اتاق، این حس را تقویت نمایید. خوبتر است آذین اتاق با همکاری و طبق سلیقه خود کودک انجام شود.

امنیت فضای اتاق خواب کودک را با قرار دادن چراغ خواب کودکانه و همچنین شلوغ نکردن فضای اتاق تضمین نمایید، چه بسا شاید در نخستین شب‌ها یا حتی در شب‌های دیگر، کودک برای ترس یا دیدن کابوس، مجبور به ترک اتاق خود شود، در این صورت چیدمان نامرتب و بی‌نظم شاید خروج ایمن او از اتاق را تهدید نماید.

  جدا خواباندن کودک ،جدا خواباندن کودک از والدین

برای جدا خواباندن کودک, اتاق خواب او را به محل خوشایندی برایش تبدیل نمایید

 

مقوایی با رنگ جذاب و زیبا، در اتاق خواب نصب نمایید و عکس کودک را روی آن بچسبانید. همچنین برچسب‌های مورد علاقه کودکتان را آماده کردن نمایید یا همراه با کودک، شماری اشکال کارتونی یا هر شکل دلخواه را، نقاشی و آنها را رنگ نمایید. با کودک قرار بگذارید هر شبی که جداگانه و در اتاق خواب خود بخوابد، صبح روز بعد می‌تواند یکی از آن اشکال را به‌عنوان نشانه موفقیت خود بر روی مقوا بچسباند. هنگامی که تعداد نشان‌ها به 10 عدد رسید، برای کودک هدیه‌ای آماده کردن نمایید. البته ضروری است به مرور زمان، تعداد نشان‌ها را افزایش و تعداد تشویق‌ها را کم شدن دهید تا این امر در درون کودک نهادینه شود.

5 ـ مرحله به مرحله کودک را به خوابیدن در رختخواب خود تشویق نمایید. در مرحله اول خوبتر است کودک در رختخواب خود در اتاق والدین بخوابد، سپس با گذشت کم زمانی و به طور تدریجی، این فاصله را زیادتر نمایید تا این که کودک به اتاق خود منتقل شود.

6 ـ در ساعات اولیه خواب در اتاق کودک حاضر باشید. تنها خوابیدن، خود منبع ترس، استرس و فشار روانی است، شدت آن را با تنها فرستادن کودک به اتاق خواب زیادتر نکنید. حضور والدین در اتاق، سبب آرامش روانی کودک می‌شود و به او این اطمینان را می‌دهد که اتاق خواب وحشتی ندارد و هر زمان که لازم باشد والدین در کنار او خواهند بود. 10 تا 30 دقیقه قبل از خواب را به او اختصاص دهید. در آرامش با او بیان کرد‌وگو نمایید؛ برایش قصه بگویید یا کتاب بخوانید و حتی می‌توانید او را نوازش نموده و ماساژ دهید. البته چند دقیقه پیش از ترک اتاق، زمان رفتن‌تان را به او گوشزد نمایید؛ مثلا بگویید: «دو صفحه از کتاب قصه باقی مانده، آهسته آهسته، چشمان زیبایت را ببندد و آماده خوابیدن شو.»

چنانچه کودک تنها نخوابد یا چندبار از خواب بیدار شود و به رختخواب والدین بازگردد، در اینجا قاطعیت والدین بویژه مادر الزامی است. در چنین موقعیتی با آرامش و همراه نوازش، با کودک صحبت نمایید و آهسته آهسته او را متقاعد نمایید که به اتاق خود بازگردد. همراه او به اتاق بازگردید تا موقع خوابیدن کنار او باشید. حواستان باشد هرگز زحمات چند روزه یا چند ماهه خود را با یک مرتبه خواباندن کودک در رختخواب خود هدر ندهید؛ هرگز بعد از جدایی، اجازه ندهید کودک در رختخواب شما بخوابد. چنانچه به هر دلیلی مجبور به خواباندن کودک در کنارتان شدید، به اتاق خواب کودک بروید و در کنار او البته با فاصله بخوابید.

نکته های مهم:
تغییر مکان خواب کودک یک‌شبه امکان‌پذیر نیست. برای کم شدن صدمه این مساله، می بایست خیلی صبور باشید و در برابر رفتارهای او تحکمی عمل نکنید.

هیچ گاه برای ایجاد این عادت جدید متوسل به تنبیه نشوید. این امر نه تنها عواقب منفی خیلی بسیاری دارد بلکه شاید کودک را در معرض ابتلا به اختلالات خواب قرار دهد.

از نشان دادن حساسیت زیاد یا تحقیر و تمسخر کودک بشدت اجتناب نمایید. اجازه دهید کودک احساسات خود را بیان نماید، آنها را خوب بشنوید و با پذیرش حقیقت ترس‌های او، روش‌های مواجهه مناسبی را به او پیشنهاد دهید.

منبع: جام جممنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها