لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

معجزه بهار در بام طبیعت ایران +عکس


استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

بهار فصل شورانگیز طبیعت لرستان است که دوستداران طبیعت را به خود می‌خواند تا برای دیدار قطعه ای از بهشت ایران زمین به لرستان “بام طبیعت ایران” سفر کنند.

 

یکی از اساسی ترین عوامل تاثیرگذار در نوع معیشت ساکنان هر منطقه جایگاه جغرافیایی آن است که استان لرستان به دلیل جایگاه ویژه اقلیمی‌از یک تنوع آب و هوایی منحصر به فردی برخوردار است.

 

در شمال و شمال غربی و شرق استان لرستان به علت ارتفاعات دو هزار متر به بالا ریزشهای جوی به طور عمده به صورت برف بوده و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل است.

 

این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است.

 

همچنین نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان به دلیل همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستان های معتدل و تابستانهای گرم است. آب و هوای مساعد، زمستان این نواحی را به صورت قشلاق مناسبی برای عشایر لرستان و استانهای همجوار درآورده است.

 

استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

 

لرستان سرزمینی کوهستانی است و کوه ها نیمی‌از مساحت آن را پوشانیده اند. در این استان 35 قله با ارتفاع بیش از سه هزار متر وجود دارد.

 

مرتفع ترین قلل استان لرستان در ناحیه شرقی و جنوب شرقی این استان واقع شده است. اشترانکوه با حدود چهار هزار و 50 متر ارتفاع از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد یافته و دارای قلل متعدد است.

 

این کوهها در سراسر سال پوشیده از برف هستند و از منبع های آبی مهم استان به شمار می‌روند و دریاچه های زیبای این کوهها در حوزه آبریز رودخانه دز قرار دارند.

 

استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

 

این در حالی است که لرستان یکی از استان هایی است که دارای دشت های هموار و سرسبز فراوانی برای طبیعت گردان است. از جمله دشت های استان لرستان می‌توان به دشت سیلاخور، دشت الیگودرز، دشت الشتر، دشت کوهدشت و دیگر دشتهای پراکنده این استان اشاره نمود.

 

همچنین در این استان دشت های پراکنده و کم عرضی نیز وجود دارند که به طور عمده در طرفین رودخانه های مهم لرستان قرار گرفته اند. از جمله این دشتها می‌توان به دشت کرگاه در جنوب خرم آباد، دشت ازنا در شرق خرم آباد، چغلوندی، نورآباد، طرهان و خاوه در شمال استان، رومشکان در جنوب و جایدر در جنوب غربی این استان اشاره نمود.

 

استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

 

همچنین پر آب ترین حوزه های آبریز ایران در خاک و پهنه جغرافیایی استان لرستان وجود دارد که این امر باعث ایجاد طبیعتی سرسبز و بهشت وار در این قطعه از سرزمین ایران شده است.

 

در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی‌ جریان دارد که بر پایه حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند. رودهای حـوضـه دز و رودهـای حوضـه کـرخه در مجـموع 96 درصـد سطح استـان را دربـر می‌گیرند و رودهای حوضه مرکزی که سطح کوچکی از شرقی ترین قسمت استان را به خـود اختصاص داده اند.

 

استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

 

این در حالی است که وجود این رودخانه های بزرگ و پر آب باعث ایجاد آبشارهای منحصر به فردی در راه جریان این رودخانه ها در دل صخره های این استان شده است.

 

در حال حاضر بالغ بر 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در راه رودخانه های این استان قرار گرفته اند.

 

استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

 

وجود رودخانه ها، تالاب های منحصر به فرد، دریاچه های وسیع، کوههای سربه فلک کشیده، دشتهای فراخ و آبشارهای منحصر به فرد ویژگی های ویژه پهنه لرستان است که با گذاشتن قطعه جنگل های انبوه و مراتع بکر پازل این بهشت زیبا تکمیل می‌شود.

 

بر این اساس گزارش نیمی‌ از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل و مرتع است. زیادتر جنگلهای لرستان از نوع بلوط است. پراکندگی درخت بنه، بادام و بلوط بر پایه ارتفاع از سطح دریا تغییر می‌نماید.

 

استان لرستان,مکانهای تفریحی لزستان,دیدنیهای لرستان

 

دیگر انواع درختان جنگلی این استان عبارتند از زالزالک، پسته وحشی، مازو، زیتون، گلابی وحشی، شن، تاک، ارجن، نارون، انجیر، گردو، انار، آلبالو وحشی، مو، زبان گنجشک، توت، کر انجیر، ون و ارغوان.

 

به این ترتیب لرستان را می‌توان سرزمین کوه های سربه فلک کشیده، رودخانه های خروشان و آبشارهای سحرانگیز، دشت های بهشتی، دریاچه های منحصر به فرد، تالابهای بکر و جنگلهای انبوه بلوط نامید، جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران اسلامی‌را در خود جای داده است.

 

 

منبع: mehrnews.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها