لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

نشانه‌های استرس در کودکان


راههای کم کردن استرس کودکان, استرس کودک

برای درمان استرس کودک، عامل استرس را کشف نموده و در زمان‌هایی مناسب با او صحبت کنید

 

  آیا کودکان در مقایسه با بزرگسالان آسوده‌خاطر و بی‌خیال هستند؟ خیر، لزوما اینگونه نیست. درست است که کودک با همه مسائلی که شما با آنها سر و کار دارید مواجه نیست اما او نیز شاید دچار استرس شود. اتفاقاتی مثل جابجایی محله، به دنیا آمدن خواهر یا برادر او، مرگ پدربزرگ یا مادر بزرگ، مردن حیوان خانگی، دور ماندن از پدر یا مادر، گاهی کودک را دچار ترس، خستگی، یا حتی بیماری می‌سازند. مشکل مهمتر آن است که کودکان معمولا چیزی که سبب نگرانی آنها می‌شود را به زبان نمی‌آورند.

والدین می بایست مثل کارآگاهان تغییرات رفتاری کودک را که در اثر استرس به وجود آمده شناسایی نمایند. آنها در صورت مشاهده چنین حالتی می بایست به عنوان نخستین اقدام بررسی نمایند که آیا خانواده اخیرا با موضوعی غمگین‌کننده و غیر معمول مواجه شده است. اگر اینگونه نیست می بایست با صبر و حوصله عامل استرس را شناسایی نمایند. مثلا آیا سفر پدر سبب ناراحتی کودک شده است؟ در این حالت، شما نمی‌توانید به شتاب بر ترس کودک غلبه کنید اما می‌توانید به او اطمینان دهید پدر دوباره بر می‌گردد. روی تقویم به او نشان دهید چند روز دیگر تا برگشت پدر باقیمانده و هر روز که سپری می‌شود روی آن نشانه بزنید.

 

در زیر شماری از نشانه‌های استرس در کودکان و راه‌های درمان آنها بیان شده است.

 

راههای کم کردن استرس کودکان, استرس کودک

کودکانی که استرس دارند گاهی با یک رفتار مثل جویدن ناخن و پیچاندن مو خود را آهسته می‌کنند

 
نشانه‌های استرس در کودکان
چسبیدن به والدین
اگر هر بار که قصد دارید از کودک خود دور شوید او گریه می‌نماید و جیغ می‌کشد، یا اگر زمانی که می‌خواهید از کودک دور شوید حال او خوب است اما ناگهان التماس می‌نماید که او کنار او بمانید، برای او تطبیق با تغییر خیلی سخت است. برای حل مشکل، با روش‌های زیر به او اطمینان خاطر بدهید:

– قبل از عزیمت، چند دقیقه با او بازی نمایید؛

– از حدود یک ساعت قبل از رفتن، در چند مرحله به او یادآوری کنید که می بایست بروید؛

– با اعطای مسئولیت به او حواسش را پرت نمایید؛ مثلا به او یک اسباب بازی ویژه بدهید و از او بخواهید تا زمانی که بر می‌گردید از آن مواظبت نماید؛

– به او چیزی بدهید  که با آن آرامش پیدا نماید مثلا می‌توانید عکسی از خود به او بدهید.

خواب ناپیوسته
خردسالان معمولا به دلایل مختلفی مثل دندان در آوردن، سرما خوردگی و غیره برای خوابیدن مشکلات بسیاری دارند. بعضی از این مشکلات به آسانی حل می‌شود اما مشکلات دیگری مثل خیس‌کردن رختخواب و صحبت کردن در خواب نیز هست که به سادگی قابل حل نیستند. تغییرات ناگهانی در الگوی خواب کودک نشانه آن است که او استرس دارد. کودکانی که دچار نگرانی مفرط هستند نمی‌توانند راحت بخوابند و کابوس‌های شبانه و راه رفتن در خواب را تجربه می‌کنند. اگر کودک در زمان خواب خیلی آشفته و عصبی باشد، کار بسیاری می بایست انجام شود تا اثر فعالیت‌های روزانه از ذهن او بیرون شده و او آهسته شود. با رعایت یک برنامه روتین در زمان خواب، پرهیز از خوراکی‌های شیرین پس از شام و ممنوع کردن تماشای تلویزیون قبل از خواب، احتمال داشتن یک خواب مناسب و پیوسته افزایش می‌یابد.

برگشت به گذشته
بعضی وقایع شاید سبب شود کودک برگشت به عقب نموده و عادت‌های گذشته را تکرار نماید. مثلا پس از تجربه یک تصادف کوچک دوباره انگشت شست خود را بمکد. برای آنکه کودک با تغییر تطبیق پیدا نماید می بایست کاری نمایید احساس نماید فرد مهمی است و شما به او نیاز دارید. می بایست به او مسئولیت دهید. مثلا اگر صاحب برادر یا خواهر شده،‌ از او بخواهید در زمان خواب او برایش آواز بخواند یا شیشه شیر او را برایش بیاورد.

رشد عادت‌های بد
کودکانی که دچار استرس هستند گاهی با یک رفتار تکراری مثل جویدن ناخن، پیچاندن مو یا خاراندن پوست خود را آهسته می‌کنند. اگر می‌بینید کودک شما چنین کارهایی را انجام می‌دهد با او با لحن تند صحبت نکنید، ‌او را شرمنده ننمایید و اصرار نکنید که کار خود ر ا متوقف نماید، زیرا خردسالان این حد بر رفتار خود کنترل ندارند. بجای آن تلاش نمایید عامل اصلی استرس را کشف نموده و در زمان‌هایی مناسب با او صحبت کنید. مسلما ترس بیشتر کودکان با یک آغوش ساده یا توجه زیادتر حل نمی‌شود. اگر کودک به تلاش‌های مکرر شما برای آهسته کردنش جواب نمی‌دهد یا اگر او با یک صدمه روانی واقعی مثل مرگ یکی از اعضای خانواده مواجه شده حتما با پزشک در این مورد مشورت کنید.

منبع:ninitalar.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها