لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

روش کمک به کودکان پس از صدمه روانی


آسیب روانی کودکان,چگونگی کمک به کودکان آسیب دیده,نحوه کمک به کودکان آسیب دیده اختلالات خواب قادر هست نشانه ای از صدمه روانی کودکان باشد

 

کمک به کودکان پس از صدمه روانی
اگر کودک شما ضربه روحی را تجربه نموده باشد، شاید با احساسات اضطراب، خاطرات ترس آور یا حس خطر دایمی دست و پنجه نرم  نماید، یا شاید احساس کرختی، تنهایی و ناتوانی برای اعتماد به دیگران را تجربه نماید. هنگامی رویداد های بد رخ می دهند، زمان می برد تا درد برطرف گردد و یک بار دیگر حس اطمینان و ایمنی در شما شکل بگیرد. اما  شما با راهبرد های صحیح قادر هستید به کودک کمک نمایید.

صدمه  روانی و هیجانی (تروما) چیست؟
ضربه عاطفی و روانی قادر هست ناشی از حوادث پردغدغه غیر عادی باشد که حس  امنیت کودک شما را دستخوش طوفان می نماید و  در دنیای خطرناک به کودک حس درماندگی و بیچارگی می دهد. این نکته حایز ارزش است که بعد از صدمه روانی با کودک به صورت باز ارتباط داشته باشید. به آنها فرصت دهید تا بدانند که احساس ترس یا اضطراب عادی است. همچنین کودکانتان به شما نگاه می کنند تا به انها نشان دهید چطور با صدمه برخورد کنند، به آنها اجازه دهید که ببینند شما به صورت مثبت با صدمه روبرو می شوید.

 

آسیب روانی کودکان,چگونگی کمک به کودکان آسیب دیده,نحوه کمک به کودکان آسیب دیده ضربه روانی به کودکان قادر هست حس امنیت در آنها را دستخوش تغییر نماید

کودکان چطور به صدمه هیجانی و روانی عکس العمل نشان می دهند؟
بعضی عکس العمل های متداول به تروما و روش های کمک به کودکتان برای رسیدگی به این مشکلات عبارتند از :
واپس روی: زیادتر کودکان نیاز دارند به مراحل قبلی رشدی واپس روی کنند، زمانی که احساس ایمنی زیادتری داشتند. کودکان کم سن تر شاید جای خودشان را خیس کنند یا شیشه بخواهند؛ کودکان بزرگتر شاید از تنهایی واهمه داشته باشند. اگر کودکتان در این روش عکس العمل نشان می دهد، این موضوع مهم است تا فهمیده، صبور و آهسته باشید.

در مورد حادثه ای که کودکان رقم می زنند، فکر نمایید. کودکان با سن کمتر از ۸ سال تمایل دارند تا این گونه فکر کنند که اگر چیز اشتباهی رخ می دهد، آن حادثه حتما اشتباه آنها است. اطمینان یابید که فرزندتان می فهمد که او عامل حادثه نبود.

اختلالات خواب: بعضی کودکان در خوابیدن مشکل دارند ؛ بعضی دیگر به کرات از خواب بیدار می شوند یا دارای خواب های آشفته هستند. یک حیوان پارچه ای، روکش نرم یا چراغ قوه بدهید تا به خواب رود. تلاش نمایید تا وقت اضافه را در عصر با فرزندتان بگذرانید و فعالیت های آهسته یا کتاب خواندن را انجام دهید. صبور باشید. تا کودک شما در طول شب دوباره به خواب برود کمی زمان می برد.

 

منبع: سایت مشاوره خانواده

lkfuمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها