لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

خود آگاهی چیست؟ راههای تقویت مهارت خود آگاهی در کودکان


عوامل خود آگاهی در کودکان, تمرین هایی برای تقویت خودآگاهی در کودکان, انواع خود آگاهی

شکل گیری خودآگاهی در کودکان به طور ناگهانی امکان پذیر نیست

 

همه چیز در خصوص مهارت خودآگاهی در کودکان

یکی از جنبه های مهم رشد انسان، رسیدن به خود آگاهی از راه تجربه های زندگی است. خود آگاهی امری اکتسابی است که در طی آن فرد به درک کاملی از توانایی ها، خواسته ها، امیال، آرزوها و احساسات خود دسترسی می یابد. 

مفهوم خود آگاهی

خود آگاهی نوعی خود شناسی و توانایی در شناخت نقطه ضعف و قوت، ترس، خصوصیت های خوب و بد، خواسته ها و آرزو ها است. فرد با خود آگاهی بر خصوصیات ظاهری، احساسات، افکار و نقاط ضعف و قوت خود اشراف کامل می یابد و قادر به کنار گذاشتن خصوصیات منفی می گردد.

به طور کلی مولفه های خود آگاهی شامل عزت نفس، شناخت هویت، شناخت احساسات و احساس ارزشمندی فرد می گردد.

 

خودآگاهی در کودکان

شکل گیری خود آگاهی و خود شناسی در کودکی به گذر زمان نیاز دارد. در واقع این فرایند به صورت ناگهانی امکان پذیر نیست وبه شناسایی احساسات، علاقه مندی ها و نقاط ضعف و قوت شخصیت توسط خود کودک نیاز دارد.

 

افزایش سطح خود آگاهی در کودکان, آموزش مهارت خودآگاهی در کودکان, مهارت خود آگاهی در کودکان

خودآگاهی در شکل گیری عزت نفس کودک تأثیر به سزایی دارد

 

مزیت های خودآگاهی در کودکان

کودکان در ابتدا قادر به شناسایی جواب مناسب در جایگاه های گوناگون نیستند لذا ملزم است به درکی از خود شناسی برسند تا بتوانند امور مختلف را اولویت بندی نماید و در برابر گزند سوءاستفاده گران رفتار مناسب بروز دهد.

 

خود آگاهی نه تنها در کودکی بلکه در بزرگسالی نیز در شکل گیری شخصیت او تاثیرگذار است. درواقع به میزانی که شخص به خود آگاهی برسد، توانایی پذیرفتن خود و تغییر شرایط نامطلوب را دارد. 

خودآگاهی باعث برجسته شدن نقاط قوت فرد می گردد لذا عزت نفس فرد بالا می رود. در صورتی که فردی از خود آگاهی بهره مند نباشد، از عدم اعتماد به نفس رنج می برد و افسار امور روز مره را به دست دیگرن می سپارد. درنتیجه استعداد های وجود خود را نادیده می گیرد.

 

علاوه براین، زمانی که ساختار شخصیتی فردی بر پایه نیروهای بیرونی شکل گرفته باشد، خیلی ناپایدار و شکننده خواهد بود. بر این اساس خود آگاهی شرط اول و ضروری برای برقراری ارتباط انسان ها با اجتماعات است.

خودشناسی به اشخاص در کنترل احساسات، کم شدن نقاط ضعف با تکیه بر نقاط قوت، تعیین اهداف واقع بینانه و آگاهی در نیاز ها کمک شایانی می نماید.

 

آموزش مهارت خودآگاهی در کودکان, مهارت خود آگاهی در کودکان, افزایش خودآگاهی در کودکان

خودآگاهی در کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها در اجتماع می گردد

 

خود آگاهی به دو راه امکان پذیر است:

خود آگاهی خصوصی

خود آگاهی خصوصی به وضعیتی اطلاق می گردد که کودک از وجود نوعی ویژگی در خود آگاهی داشته باشد، درصورتی که دیگران از وجود آن ویژگی مطلع نباشند.

برای مثال زمانی که کودک در موقعیتی جدید قرار می گیرد و مضطرب است. اینکه خود کودک بداند در حال حاضر استرس دارد نوعی خود آگاهی خصوصی است در صورتی که اشخاص دیگر متوجه این مسئله نمی شوند.

 

خود آگاهی عمومی

خود آگاهی عمومی نوعی نظریه ذهن است که از سن پنج سالگی آغاز می گردد. شکل گیری خود آگاهی عمومی نیازمند آن است که کودک درک نماید دیدگاه، احساسات و افکار اشخاص با هم متفاوت است. بر این اساس هر فردی از عکس العمل ها و رفتار های او درک متمایزی دارد.

 

راه حل هایی برای افزایش سطح خود آگاهی در کودکان

مناسب ترین سن برای افزایش خود آگاهی کودکان، از پنج سالگی آغاز می گردد. یکی از تکنیک های کاربردی در خودشناسی استفاده از جعبه پاندورا است.

جعبه ی پاندورا جعبه ای صندوقی شکل با ظاهری زیبا است که در داخل آن آینه ای قرار دارد.

جعبه را در مقابل کودک قرار دهید و به او بگویید:

« داخل این جعبه ی زیبا عکس فردی قرار دارد که هیچ کس در دنیا شبیه او نیست. در کل گذشته ی تاریخ نشانه ای از او وجود ندارد و حتی در روزنامه ها و اخبار مهم هم اسمی از او برده نشده است. او با آدم های دیگر فرق دارد و یگانه است. حالا دوست داری داخل جعبه را نگاه کنی تا بفهمی آن شخص کیست؟ »

 

با این روند، کودک هیجان زده می گردد و می خواهد بداند عکس چه کسی در داخل جعبه قرار دارد. با باز شدن جعبه متوجه منحصر به فرد بودن و بی نظیری گوهر وجودی خود می گردد.  

مهارت خود آگاهی امری اکتسابی است و کسب این مهارت در کودکان متأثر از مشاهده است. والدین نقش خیلی موثری در شکل گیری شخصیت فرزندان دارند لذا مهارت یادگیری و افزایش خود آگاهی در کودکان ضرورت می یابد.

 

برای تسریع آموزش مهارت خود آگاهی به کودک در ابتدا می بایست با او ارتباط عاطفی برقرار نمایید.در وهله ی اول کودک را با ویژگی های ظاهرش آغاز نمایید سپس کارکرد هر یک از اعضا را برای او بیان نمایید.

درگام بعدی می بایست کودک با آرزوها، استعداد و توانایی ها، خواسته ها و امیال خصوصی اش آشنا شود.

 

خود آگاهی در کودکان, خود شناسی در کودکی, مزایای خودآگاهی در کودکان

دعوت کودک به طرح کردن سوال سبب افزایش قدرت تفکر انتقادی می گردد

 

در راستای کسب مهارت خود آگاهی کودکان عوامل متعددی اثر گذار هستند. در ادامه نوشته آن ها را بیان می نماییم.

• برجسته سازی شخصیت های مختلف اشخاص

• بیان کردن مزیت های شکست و یادگیری از راه تجربیات

• دعوت کردن کودک به چالش و بیان کرد و گو

• تأکید بر منحصر به فرد بودن

• تقویت مهارت پیش بینی

• قضاوت کردن و فکرکردن به نتیجه ی کار قبل از هر واکنشی

• شناسایی محدودیت های جسمی و به کارگیری «نمی توانم» و «نمی دانم»

• بازی های خود آگاهی جسمی مثل ساخت کاردستی 

• بازی هایی در جهت رشد خودآگاهی از قبیل بازی صندلی داغ

• تجربه کردن جایگاه های گوناگون

• اختیار در تصمیم گیری

• تشویق کودک برای رسیدن به اهداف

• ابراز علاقه به کودک بی هیچ قید و شرطی

• قدردانی از کودک در موقع کسب موفقیت، قدردانی باعث تقویت عزت نفس می گردد.

 

عوامل خود آگاهی در کودکان, تمرین هایی برای تقویت خودآگاهی در کودکان, انواع خود آگاهی

والدین نقش موثری در خودآگاهی کودک دارند

 

چهار عامل مهم در شکل گیری خود آگاهی کودکان

مثبت اندیشی

ساختار تفکر و مغز کودک در رابطه با پیام های منفی آگاهانه تر عمل می نماید. بر این اساس برای پیشگیری از رشد افکار ناسالم و احساس کاذب، خوبتر است به وسیله ی جملات انگیزشی و خوش بینی کودک را به مثبت اندیشی تشویق نمایید.

 

بازخورد مثبت و منفی

تشویق کودکان تنها زمانی بازخورد مثبت دارد که کاری را به نحو صحیح انجام داده باشد، درواقع  تشویق بیش از حد کودکان باعث کم شدن سطح توقع کودک از توانایی های خود می گردد.

 گاهی والدین گمان می کنند با انتقاد از رفتار های کودک به اعتماد به نفس او خدشه ای وارد می گردد. انتقاد کردن در شرایطی که به طریقه ی درست ارائه شود، سبب آگاهی کودک از عملکرد اشتباه خود می گردد و به مرور زمان مسئولیت کار های خود را برعهده می گیرد.

 

تمرین ذهن آگاهی

مهمترین مهارت زندگی، خود آگاهی است. این مهارت در ابعاد هیجانی، رفتاری و شناختی شکل می گیرد و باعث ارتقای سلامت روانی فرد می گردد.

به فرایند روان شناختی که با در نظر گرفتن تجربیات باعث پرورش آگاهی می گردد، ذهن آگاهی گفته می گردد.

ذهن آگاه در مقابله با استرس ها، ایجاد تمرکز، افزایش همدلی و تقویت سیستم عصبی کمک می نماید.

برای تمرین ذهن آگاه به فرزند خود آموزش دهید، در جایگاه های گوناگون قبل از هر واکنشی ابتدا نفس عمیق بکشد، قضایا را تجزیه و تحلیل نماید، به سخنان اشخاص گوش دهد و در آخر تصمیم بگیرد.

 

قدرت اختیار در تصمیم گیری

والدین نقش رهبر و راهنما را در زندگی کودک ایفا می کنند. درواقع والدین می بایست به عنوان یک راهنما در خصوص ی تجربیاتشان در مسائل گوناگون با کودک صحبت کنند اما در تصمیم گیری هایی که مناسب سن کودک است به او فرصت انتخاب بدهند.

برای مثال تفاوت هوای سرد و گرم را برای فرزندتان بیان نمایید. سپس نوع انتخاب لباس را به او واگذار نمایید. این فرصت تصمیم گیری باعث بر عهده گرفتن مسئولیت کارها در کودکان می گردد.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها