لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

تفسیر نقاشی کودکان/ پی بردن به هوش کودک از روی نقاشی


نقاشی کودکان, تفسیر نقاشی کودکان, تفسیر نقاشی بچه ها استفاده از رنگ قهوه ای نشانگر مقابله در برابر فشار والدین برای نظافت است

 

پی بردن به هوش کودک از روی نقاشی
نقاشی کردن یکی از سرگرمی های قدیمی و مورد علاقه ی کودکان است. نقاشی کردن و ظرفیت باز تولید اشکال تنها مختص انسان بوده و مثل نوشتن، نشانگر توانایی شناختی انسان و ذهنیت اوست. توانایی کودک برای کشیدن یک نقاشی حاصل توانایی های دیگری مثل دیدن و نگه داشتن درست مداد در دست او است.

 

چنین به نظر می رسد که توانایی نقاشی کودکان حاصل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی باشد ولی توانایی نقاشی کودک قادر هست یکی از نشانه های شاخص هوش در بزرگسالی او باشد. براساس تحقیقات انجام شده کودکان با نمرات بالاتر در آزمون نقاشی از سطح هوشی بالاتری برخوردارند. بر پایه نتایج حاصل از تحقیقات محققان روی بیش از 700 جفت دوقلوی همسان و غیر همسان، مشخص شد که ژن ها تقش مهمی در توانایی نقاشی کودک و هوش فرد در آینده داشته و از روی نقاشی یک کودک 4 ساله میتوان تا 10 سال آینده ی زندگی او را پیش بینی نمود.

ویژگی های نقاشی کودک
همانگونه که می دانیم، از دیدگاه روانشناسان نقاشی قادر هست منبع ارزشمندی برای شناخت کودک و پی بردن به درون او باشد. نقاشی کودک بازتاب دنیای درون او و نشانگر جهان بینی او نسبت به زندگی است و همچنین نشانگر میزان استحکام او و خانواده و جایگاه و نقش او در خانواده و روابط کودک با دیگر اعضای آن است.

 

نقاشی میزان اعتماد به نفس او را به خوبی نشان داده و نوع رفتار اعضای خانواده و فرهنگ آنان را بیان می نماید. نقاشی کودک و حتی خط خطی کردن های او معنی دار بوده و قادر هست میزان خلاقیت او را آشکار نماید.

نقاشی های کودکان با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند و لزوما یک نقاشی عالی دوران کودکی نشانگر استعداد بالای هنری کودک در آینده نمی باشد. ضروری است کودک را به نقاشی کردن تشویق نموده و او را کاملا آزاد بگذاریم و اجازه دهیم که کودک در پایان نقاشی به آسانی در مورد آن با ما حرف بزند.

 

نقاشی کودکان, تفسیر نقاشی کودکان, تفسیر نقاشی بچه هانقاشی برای کودکان وسیله ای برای افزایش کیفیت رشد روحی، عاطفی و فکری  است


مفهوم رنگ ها در نقاشی کودک
استفاده از رنگ ها در نقاشی کودک خیلی حائز ارزش بوده و به ما در شناخت روحیات و دنیای درون کودک کمک بسیاری می نماید. روانشناسان براین باورند که در هر جزء از نقاشی کودکان مثل رنگها و خطوط و اندازه ها معنی و مفهوم خاصی نهفته است. مفهوم هر یک از رنگها به قرار زیر است:
سیاه و سفید: بیانگر ترس، اضطراب، ناامیدی و غم است.

قهوه ای: نشانگر مقابله در برابر فشار والدین برای نظافت است.

بنفش: بیانگر تمایل به چیزهای مخالف و گاهی اضطراب است.

آبی: نشانگر درونگرایی کودک و و رنگ صلح و ارامش و تسلیم است.

سبز: رنگ طبیعت بوده و نیاز به جلب توجه و تمایل کودک به برقراری ارتباط با دیگران را نشان می دهد.

قرمز: رنگ انرژی اور و نشانگر برونگرایی کودک است.

زرد: رنگ شادی و نشانگر خوش بینی کودک و تمایل او به مشارکت با دیگران است

صورتی: رنگ صلح و تمایل به برقراری تعادل در زندگی و روابط را داراست.

خاکستری: رنگ خنثی بوده و در نقاشی کودک معنی خاصی ندارد.

نقاشی برای کودکان وسیله ای برای افزایش کیفیت رشد روحی، عاطفی و فکری آنان بوده و  توقعی به کشیدن یک نقاشی عالی از کودک نیست. نقاشی هنری اکتسابی است که با اموزش خوب و محیط مناسب و توجه و تشویق و تمجید والدین آموخته شده و نیاز به استعداد خاصی ندارد.

همه ی نقاشی ها دارای محتوا یا همان موضوع و عمق یا مفهوم گرفته شده از نقاشی هستند و به همین علت است که روانپزشکان اطفال از نقاشی کودکان به عنوان یک آزمون تشخیصی استفاده می کنند. شرایط و امکانات هر کودک نیز برای تفسیر نقاشی او می بایست در نظر گرفته شود. بازی و نقاشی تا قبل از سن 7 سالگی می بایست آزادانه و به دور از هر آموزشی باشد. خوبتر است موضوعی که برای نقاشی به کودک می دهیم کلی و ملموس باشد تا او بتواند راحت تر به ابراز احساسات و هیجاناتش بپردازد.

 

بچه ها معمولا در سن 1 سالگی تنها با قلم به کاغذ ضربه زده و از 18 تا 20 ماهگی آغاز به کشیدن خط می کنند. کودک در سن 3 سالگی با ترسیم عکس ها، سعی در بروز حساسات درونی خود دارد.این مرحله آغاز حرکت ترسیمی و تقلید از جایگاه هاست. در سن 5 و 6 سالگی به بعد، توجه و قدرت کودک زیادتر شده و قادر هست بر حسب علاقه ی خود تنها چیزهای مهم زندگیش را به عکس درآورد. این مرحله ی توجه به الگو و نسخه پردازی از شکل های هندسی است. از این مرحله به بعد، نقاشی کودک یک آزمون شخصیتی است که میتوان بر پایه قوانین فرافکنی به تفسیر آن پرداخت.

نقاشی کودک نوعی بازی است که کودک از راه آن با استفاده از یک کاغذ و قلم با دنیای واقعیت ها ارتباط برقرار می نماید. جزئیات در نقاشی کودک نشانه ی هوش او بوده و بچه هایی که جزئیات را خوبتر می کشند باهوش تر هستند. بچه های باهوش برای کشیدن یک ادم، تمام اعضای بدن را با دقت زیاد رسم می کنند. پس نقاشی کودک قادر هست شاخصی برای هوش بزرگسالی او باشد.

 

منبع: honarehzendegi.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها