لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

بچه ها از چه سنی قادر هستند گوشی هوشمند بگیرند و چقدر از آن استفاده کنند؟


مضرات تبلت برای کودکان

نمایشگر کوچک گوشی های هوشمند و تبلت ها در خواب کودکان اثر دارد

 

در مهمانی ها خبری از بازی دسته جمعی بچه ها نیست. هر بچه با یک گوشی یا تبلت جزیره جداگانه ای دارد. بچه ها از چه سنی قادر هستند گوشی هوشمند بگیرند و چقدر از آن استفاده کنند؟ این سوال خیلی از پدر و مادرهاست.

این آمار دلواپس کننده است
وب سایت دانش محور «Common Sense Media»، در پژوهشی به این نتیجه رسیده است که فقط سه درصد از وقت کودکان به خلاقیت و خلق چیزهای جدید می گذرد و بقیه زمان شان صرف بازی های مهیج، گوش دادن به موسیقی و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی می گردد. در این تحقیق بیش از دو سوم نوجوانان صاحب گوشی هستند و 37 درصد آنها هم تبلت دارند.
 
در ادامه این تحقیق، شرکت پژوهشی «Influence-Central» در یک بررسی با عنوان «کودکان و فناوری» گزارشی از تعامل کودکان نسل جدید با دستگاه های همراه منتشر نموده است. در این گزارش، از 500 مادر آمریکایی سوال شده است و بر پایه جواب های ارائه شده، متوسط سن مالکیت گوشی هوشمند در کودکان به 10.3 رسیده است. همچنین میزان استفاده کودکان از تبلت موقع سفر با خودرو، از 26 درصد در سال 2012 میلادی به 55 درصد در زمان حال رسیده است. 64 درصد از کودکان با لپ تاپ یا تبلت به اینترنت دسترسی دارند. این در حالی است که این رقم در سال 2012 میلادی تنها 42 درصد بوده است.
 
امنیت حرف اول را می زند
ترکل معتقد است اگر پدر و مادرها به خرید گوشی هوشمند برای فرزندشان راضی شدند، حتما می بایست قبل از هر چیز، حفظ حریم شخصی و امنیت کودک را به او آموزش بدهند. یعنی می بایست واضح و روشن به او توضیح بدهند که این گوشی در عین حال که قادر هست برای او خیلی سودمند باشد، قادر هست به همان اندازه خطرناک باشد و می بایست همه چیز را با پدر و مادرش در میان بگذارد.

هنگامی که مادر کنار اجاق گاز مدام با گوشی اش پیام می فرستد یا پدر موقع رانندگی حواسش به کامنت های شبکه های اجتماعی است؛ کودک هم همان راه را ادامه می دهد و عکس یک خانواده این شکلی می گردد؛ «خانواده ای روی یک کاناپه نشسته اند. هیچ کس حرفی نمی زند. پدر در یک سایت ماشین های مورد علاقه اش را می بیند، مادر در یک سایت آشپزی، روش آماده کردن سوفله را یاد می گیرد، کودک هم مشغول بازی است و با اسلحه اش همه دشمن ها را می کشد. کسی با کسی حرفی نمی زند. همه آهسته و بی تحرک در تنهایی خصوصی شان، سرهای شان را به زیر انداخته اند و غرق شده اند در فضای مجازی.»

 

مضرات تبلت برای کودکان

استفاده زیاد و مدام از گوشی های هوشمند منجر به صدمه دیدن یکی از بخش های مهم مغز می گردد

 

هنگامی پای مغز به میان می آید
محققان سوئیسی پس از مطالعات دقیق به این نتیجه رسیده اند که استفاده زیاد و مدام از گوشی های هوشمند منجر به صدمه دیدن یکی از بخش های مهم مغز می گردد. آنها معتقدند رابطه مستقیمی بین دست و مغز در زمان استفاده از این نوع گوشی ها ایجاد می گردد که سبب به وجود آمدن صدمه های و صدمه های مغزی می گردد.

این تیم تحقیقاتی از 37 داوطلب برای اثبات این مسئله استفاده نمودند که 27 نفر آنها از گوشی هوشمند و 10 نفر از آنها از گوشی های ساده با دکمه های واقعی (نه لمسی) استفاده می نمودند. محققان پس از یک دوره تحقیق به این نتیجه رسیدند؛ در بخشی از مغز به نام «Somatosensory»، غشایی وجود دارد که مخصوص کنترل حرکت دست، صورت، لگن، تن و گردن است و افرادی که از گوشی های موبایل هوشمند با صفحات لمسی استفاده می کنند، این بخش از مغزشان به مرور زمان نسبت به کنترل حرکت های ضعیف می گردد، اما افرادی که از گوشی های معمولی و دکمه دار استفاده می کنند با هر بار استفاده از دکمه، مغز حالت حرکت انگشتان را دریافت نموده و با حرکت انگشتان روی دکمه ها فعالیت می نماید و از کم کاری و تغییر شکل دور می ماند، یعنی با هر بار حرکت انگشتان و سایر اعضای بدن، مغز فعالیت می نماید و از پیری و تغییر شکل و در پی آن، اختلالات مغزی پیشگیری می گردد.
 
خواب را از چشم های شان می گیرد
نمایشگر کوچک گوشی های هوشمند و تبلت ها در خواب کودکان اثر دارد. بر پایه یافته های یک نظرسنجی از دو هزار و 48 کودک چهار تا هفت ساله، آنها قبل از خواب، خیلی زیادتر از قبل از گوشی های موبایل و تبلت استفاده می کنند. بر این پایه مشخص شده کودکانی که قبل از خواب از گوشی موبایل استفاده می کنند 20.6 دقیقه کمتر از کسانی که از دستگاه های الکترونیکی استفاده نمی کنند، می خوابند. محققان معتقدند این کم خوابی روی هوش و خلاقیت و شادابی کودک اثر می گذارد.

هنگامی روابط تغییر می نماید
فرزند در اتاق خود نشسته و از آنجا برای مادرش پیام می فرستد که «ناهار حاضر است؟» یا «غذا چی داریم؟» مادر هم از آشپزخانه جواب می فرستد: «نیم ساعت دیگه غذا حاضره!» و این گونه است که روابط و تعامل رنگ می بازد. کم کم گفتگو کردن رو در رو جای خود را به پیام ها و استیکرهای رنگارنگ می دهد. همین موضوع سبب می گردد مرز روابط بین والدین و کودک تغییر نماید. کودکی که در حال رشد است، بدون گفتگو و تعامل با خانواده و در یک فضای آنلاین و دور از خانواده رشد می نماید.

کودک با خلاقیت خداحافظی می نماید
کارشناسان معتقدند هنگامی کودکان به بازی ها و اپ های گوشی های هوشمند عادت کنند، دیگر حساسیت چشم و عکس العمل مغزشان کم می گردد. تخیل شان کم می گردد و کم کم به کودکانی وابسته به فناوری تبدیل می شوند که منتظر می مثل امکانات برای شان فراهم باشد و بعد به سراغ بازی بروند، در صورتی که کودک بدون گوشی هوشمند، با نقاشی کردن و ساختن کاردستی و انجام بازی های دیگر قادر هست با به کار بستن خلاقیت هایی درساختن مواد اولیه و بازی های فکری و عملی به یک نتیجه جدید برسد اما دسترسی به انواع بازی ها که خودشان وسیله های مخصوص خودشان را دارند، دیگر کودک را خالی از انگیزه و خلاقیت و هیجان می نماید. 

مضرات موبایل برای کودکان،مضرات کامپیوتر برای کودکان

گوشی های هوشمند به علت آسان کردن کارها، توانایی یادگیری را از کودکان می گیرد

 
افسردگی و چاقی می آورد
کارشناسان بین افسردگی در کودکان و گوشی های هوشمند و استفاده از اینترنت رابطه مستقیمی پیدا نموده اند. آنها معتقدند در صورت استفاده از چنین وسایلی، نظارت بر رفتارهای روحی کودکان تا حدودی سخت می گردد و نتایج مخربی بر سلامت کودکان دارد. استفاده بیش از حد از گوشی همراه و نشستن بیش از حد در تنهایی، قادر هست بر تندرستی کودک شما اثر ناخوشایندی بگذارد.

توانایی یادگیری از بین می رود
گوشی های هوشمند به علت آسان کردن کارها و راه های جستجو، توانایی یادگیری را از کودکان می گیرد. یافته های این تحقیق ثابت می نماید در زمان استفاده از گوشی های هوشمند، مهارت های ضروری کودک برای ریاضی و درس های دیگر خیلی کم و ضعیف می گردد. استفاده بیش از حد از تلفن هوشمند سبب می گردد ذهن آنها برای مدتی طولانی زندانی شود و همین آزاد نبودن ذهن، جلوی پیشرفت و یادگیری او را می گیرد.

 

منبع: ماهنامه همشهری تندرستیمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها