لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آموزش مثبت اندیشی به کودکان


مثبت اندیشی,روشهای مثبت اندیشی,آموزش مثبت اندیشی به کودکانکودکانی که قدرت مثبت اندیشی دارند در آینده شادتر خواهند بود

 

فواید مثبت اندیشی کودکان و تکنیک های آن
کودکان به علت ذهن خلاق و طبیعت در حال رشد خود خیلی اثر پذیر هستند و والدین به آسانی قادر هستند آنها را در هر زمینه ای آموزش دهند. مثبت اندیشی کودکان خصیصه ای است که در تربیت و زندگی آینده شان اثر گذار است.

دلایل بسیاری برای تشویق مثبت اندیشی کودکان وجود دارد، از جمله تأثیرات طولانی زمان بر سلامت روانی و جسمی آنها. آیا می دانید که اشخاص مثبت اندیش طول عمر زیادتری دارند؟ کودکانی که قدرت مثبت اندیشی دارند در آینده و در برخورد با چالش های زندگی خوبتر عمل نموده و شادتر خواهند بود.

در این بخش به شش مورد برای آموزش مثبت اندیشی کودکان اشاره می نماییم:
1- ترک شکایت
والدین می بایست بر افکار منفی، ناامیدی و بدبینی خود غلبه کنند. هرچه زیادتر در مورد مشکلات مالی یا یک روز سخت در خانه شکایت نمایید، زیادتر احتمال دارد که کودکان شما همین رفتار را از شما یاد بگیرند. در عوض سعی نمایید از موارد مثبت صحبت نمایید به عنوان مثال بگویید که: «من امروز یک پروژه موفق کاری داشتم و یا اینکه امروز خیلی خوشحال و شاد هستم.»

هر عضو خانواده از جمله کودکان، خوبترین و بدترین چیزهایی را که در آن روز اتفاق افتاده است را در خود ذخیره نموده و تمام موارد در آن ها اثر می گذارد. هدف از این کار، تمرکز بر موارد مثبت و دوری از افکار منفی است.

2- انتظارات بالا داشته باشید
والدین می بایست در خانه مدیریت خوبی در مورد تقسیم کار داشته باشند و به کودک خود یادآوری کنند که وظایف خود را به خوبی انجام دهد. به عنوان مثال، کودکان می بایست در حد توان اسباب بازی های خود را مرتب کنند، دندان های خود را  مسواک بزنند و حس استقلال در آنها ایجاد شود.

3- ریسک پذیری مناسب را تشویق نمایید
ما همه تلاش می نماییم که از کودکان خود در برابر انواع اتفاقات بد و منفی محافظت کنیم. اما این نکته اساسی است که در کنار محافظت از آن ها می بایست زمینه های ریسک پذیری را در آنها پرورش دهیم تا مهارت های کافی در او ایجاد شود.

ایجاد مانع در انجام دادن مهارت های مختلف در کودکان سبب می گردد تا اعتماد به نفس او تضعیف شده و  افکار بدبینانه و منفی در او نفوذ نماید، زیرا از انجام آن کارها منع شده و تصور او در مورد انجام دادن آنها منفی شده است. اجازه دهید فرزندتان به تنهایی در حیاط خلوت بازی نماید و یا کارهای شخصی خود را با رضایت خاطر انجام دهد. این حس با گذشت زمان، در او اثر گذاشته و قادر هست دید مثبتی به اتفاقات اطراف خود داشته باشد.

 

مثبت اندیشی,روشهای مثبت اندیشی,آموزش مثبت اندیشی به کودکانیکی از دلایل تشویق مثبت اندیشی کودکان،تأثیرات طولانی زمان بر سلامت روانی و جسمی آنها ست


4- پیش از عکس العمل صبر نمایید
هنگامی که کودک شما در حال تلاش برای نواختن ساز است و یا می خواهد قطعه ای از یک پازل را پیدا نماید، شما در کار او مداخله ننماییدو به او اجازه دهید تا او بدون کمک شما به حل موضوعات بپردازد. به این ترتیب،  او احساس موفقیت نموده و با تقویت این حس در او، در آینده قادر هست خوشبین تر و مثبت اندیش تر باشد.

5- تقویت حس مبارزه در کودکان
زمانی که کودک در حل مسائل ریاضی ضعیف است، از این جمله که «کودک من در ریاضی بد است» استفاده نکنید. این کار، سبب ایجاد افکار منفی و نوعی ناامیدی در مورد حس دائمی کمبودهای او می گردد. او تصور می نماید که باهوش نیست، خجالتی است و نمی تواند در هیچ کاری شرکت نماید و به این ترتیب، افکار مثبت از او دور می شوند.

برنامه های آموزشی به کودکان کمک می نماید تا دیدگاه فرزند شما تغییر نماید. برای ایجاد افکار مثبت در کودکان، موضوعات مثبت را به آن ها معرفی نموده و اجازه دهید تا در آن ها مشارکت داشته باشد.

شما قادر هستید به او کمک نمایید تا با ذکر مهارت های خود، نوعی حس امیدواری در آن ها ایجاد شود. به یاد داشته باشید که تمام نکاتی را که کودکان در کودکی در خود ذخیره می کنند، قادر هستند به عنوان پایه و پایه ای در آینده برای آن ها باشد.

 

مثبت اندیشی,آموزش مثبت اندیشی به کودکان,روشهای مثبت اندیشیمثبت اندیشی کودکان سبب می گردد، سالم زندگی کنند


6- تقویت رویارویی با واقعیت
زمانی که کودک شما رفتاری از خود بروز می دهد که به نظر شما مناسب نیست، به شتاب او را بازخواست نکرده و اجازه دهید تا از پیامد های رفتار خود آگاهی پیدا نماید. شما بدون در نظر گرفتن واقعیت، شاید بر موضوع اصلی سرپوش گذاشته و فکر کودک را به سمت دیگری حرکت دهید.

کودکان به آسانی قادر هستند با واقعیت های زندگی واقعی، مواجه شده و با کمک شما قادر هستند در ذهن خود به تجزیه و تحلیل بپردازند. آن ها قادر هستند با دریافت واقعیت، رفتار مثبت را کشف نموده و به این سمت گرایش پیدا کنند و همین موضوع در مثبت اندیشی کودکان اثر گذار خواهد بود.

کودکان قادر هستند از این راه، به نوعی افزایش اعتماد به نفس برسند. فرزند شما اطمینان حاصل می نماید که همه چیز به خوبی اتفاق می افتد، حتی اگر پیامد آن مناسب نباشد. در واقع، خوش بینی و مثبت اندیشی، نیاز به تفکر واقع گرایانه ای دارد.  به این ترتیب،  فرزند شما برای آنچه که با آن روبرو می گردد، آماده است.

فواید مثبت اندیشی کودکان
آیا فرزندان ما امیدوار و مثبت اندیش هستند؟ آیا آن ها دارای رفتاری مناسب و مثبت هستند؟ آیا مثبت اندیش و خوشبین هستند؟ مثبت اندیشی نوعی حس شادی و رضایت در کودکان ما ایجاد می نماید و امید، ایمان، خوش بینی و مثبت اندیشی در احساسات مثبت کودکان در زندگی آینده اثر گذار خواهد بود.

مثبت اندیشی کودکان فواید بسیاری دارد، زیرا علاوه بر اثر گذاری بر دوران کودکی قادر هست در آینده هم بازتاب داشته باشد.

بعضی از فواید مثبت اندیشی در کودکان عبارتند از:
1- کودکان مثبت اندیش در مدرسه، محل کار و در ورزش موفق تر هستند.
2- مثبت اندیشی کودکان سبب می گردد، سالم زندگی کنند.
3- کودکان مثبت اندیش در آینده بیشتر ازدواج موفق دارند.
4- کودکان مثبت اندیش، کمتر از افسردگی رنج می برند.
5- کودکان مثبت اندیش، کمتر مضطرب هستند.

 

منبع:

نبض ما

nabzema.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها