لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آرایش کودکان چه مضراتی دارد و والدین چطور با آن برخورد کنند؟


آرایش کودکان, مضرات آرایش کودکان, عوارض آرایش کودکان

  آرایش کردن دختر بچه ها سبب بلوغ زودرس در آنها می گردد

 

این که اصلاً به کودک اجازه آرایش داده نشود، امکان دارد بعضی بچه ها را لجباز نماید، طوری که لجاجت و سرسختی از خود نشان دهند و اتفاقا میل به آرایش کردن در آن ها زیادتر شود.

استفاده از لوازم آرایش متأسفانه به غیر از این که در بین زنان رونق بسیاری دارد امروزه در بین دختران کوچک هم که به تقلید از مادرها خویش این کار را انجام می‌دهند ، رایج است. تمایل به آرایش کردن در کودکان، آنها را به بلوغ زودرس می رساند و مشکلات روانی فراوانی را برای آنها به وجود می آورد.

به چه دلیل کودکان، به لوازم آرایش، علاقه دارند؟
علاقه کودکان به لوازم آرایش، ناشی از کنجکاوی آنها برای کشف محیط پیرامون است. آنها دوست دارند همه چیز را بچشند، لمس کنند و خلاصه، با یکی از حواس پنجگانه شان، ابزار موردنظر را خوب محک بزنند؛ اما این یعنی استفاده کودک از لوازم آرایش، اشکالی ندارد؟ کارشناسان بر این باورند که از بین رفتن مرز آرایش در کودکان، وسیله ای است که آنها، استقلال و هویت خود را نشان بدهند که افراط در آن، زنگ خطری جدی برای والدین است.

عوارض آرایش برای کودکان چیست؟
آرایش کردن دختر بچه ها سبب بلوغ زودرس در آنها می گردد.
بحران هویت یکی دیگر از عوارض روانی آرایش کردن دختر بچه ها است.
بزرگ ترین زیان استفاده از مواد آرایشی- بهداشتی، فرهنگ سازی نادرست است.

دردسرهای استفاده از لوازم آرایش برای کودکان
لاک، برای اینکه ظاهری زیبا به ناخن ببخشد، می بایست ویژگی های خاصی من جمله شفافیت، مقاومت در برابر آب و… داشته باشد و برای رسیدن به چنین خصوصیت هایی، داشتن چند ترکیب شیمیایی ضروری است. یکی از این ترکیبات که متهم اصلی ایجاد مشکلات تنفسی در بچه ها است،« فرمالدهید» نامیده می گردد که حتی میزان کم آن هم باعث تحریک، سوزش چشم و خارش، ریزش اشک و… می گردد. فتالات، یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی موجود در لاک ناخن است که بر عملکرد کبد و کلیه اثر می گذارد و با وجود هشدارهای محققان، همچنان بعنوان حلال، در لاک ها استفاده می گردد.

پوست بچه ها، به خصوص در ناحیه صورت، خیلی لطیف است و امکان دارد در اثر استفاده از لوازم آرایش، دچار حساسیت شود. این حالت، همیشه، در مرتبه اول استفاده، بروز نمی نماید، ولی با گذشت زمان، قرمزی، خارش، تورم و… را برای فرزندتان به ارمغان می آورد. تشدید حملات آسم در بچه های مبتلا به نفس تنگی هم یکی دیگر از عوارض خطرناک استفاده از لوازم آرایش برای کودکان است.

 

آرایش کودکان,علت علاقه کودکان به لوازم آرایش,نحوه برخورد والدین با آرایش کودکان

 بحران هویت یکی از عوارض روانی آرایش کردن دختر بچه ها است

 

والدین با کودکان علاقمند به آرایش چطور برخورد کنند؟
این که اصلاً به کودک اجازه آرایش داده نشود، امکان دارد بعضی بچه ها را لجباز نماید، طوری که لجاجت و سرسختی از خود نشان دهند و اتفاقا میل به ارایش کردن در آن ها زیادتر شود.

برای کم شدن تمایل به آرایش در کودکان و نوجوانان توصیه می گردد: در درجه نخست خوبتر است بزرگترها خودآرایی کمتری درحضور کودک داشته باشند، سپس برای بچه ها با زبان کودکانه توضیح دهند که این کار مخصوص بزرگترهاست و کودک را از عوارض آن آگاه کنند، به عنوان نمونه به وی بگویند که ارایش کردن امکان دارد به سلامتت صدمه برساند، ضمنا برای آن ها چارچوبی تعیین کنند، به عنوان مثال درصورتی که اجازه آرایش خیلی محدود به بچه دادند، می بایست به وی بفهمانند که این کار را فقط زمانی که در منزل است، میتواند انجام دهد.

به منظور پیشگیری از سرکوب نشدن امیال کودکان و باتوجه به شرایط سنی حساس و در نظر گرفتن لطافت پوست آن ها، تا جایی که امکان دارد ، لوازم آرایشی کودکانه ای برای آن ها آماده کردن شود که زیادتر جنبه سرگرمی داشته باشد، نه این که خانواده ها لوازم آرایشی بزرگ ترها را در اختیار بچه قرار دهند.

همچنین می بایست در خصوص  الگوبرداری و همانندسازی بعضی پسربچه ها با مادر و یا خواهرانشان دقت نمود، در صورتی که والدین مشاهده کنند، پسرشان رفتارهایی مغایر با جنسیتش از او سر می زند، به عنوان مثال تمایل به ارایش کردن دارد، یا به بودن در جمع زنان رغبت زیادتری دارد و یا دوست ندارد با پدرش جایی برود، این رفتارها امکان دارد تبعات و پیامدهای
ناخوشایندی را در زندگی شخصی و اجتماعی کودک بهمراه داشته باشد. در این موقعیت می بایست برای اصلاح این رفتارها با صحبت کردن ، توضیح دادن اختلاف و تفاوت های رفتاری بین زن و مرد، این مشکل را در ذهن بچه حل نمود، ولی درصورتی که باز هم این مشکلات ادامه پیدا نمود، خانواده ها می بایست از مشاوران در این حوزه بهره ببرند.

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها