لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

همه چیز در خصوص بک پکینگ یا کوله گردی + اصول و تکنیک ها


کوله گردی, مسافرت با کوله پشتی

بک پکینگ

 

اصول و تکنیک‌های بک پکینگ یا کوله گردی

بک پکینگ یا کوله گردی یک نوع سفر مستقل و ماجراجویانه است که اشخاص به همراه کوله پشتی‌هایشان به مقاصد مختلف سفر می‌کنند. این فعالیت معمولاً به عنوان یک شیوه ارزان قیمت و انعطاف‌پذیر برای دیدن دنیا مورد توجه قرار می‌گیرد. در این نوشته از بیتوته  در خصوص ی آن زیادتر خواهید خواند.

بک پکینگ یا کوله گردی

اگر می خواهید از سروصدا و غرغر ماشین‌های ترافیک در جاده های شلوغ مخصوص سفر فرار نمایید، کمپینگ در طبیعت فرصتی عالی است.

 

با این حال، در حالی که دسترسی به مناطق دورتر از طبیعت شاید کلید آرامش، سکوت و ارتباط عمیق‌تر با طبیعت باشد، این کار همچنین با مسئولیت زیادتر و نگرانی‌های ایمنی منحصربه‌فرد همراه است.

 

این کار لزوما نباید دشوار باشد، اما کمپینگ در طبیعت شاید شما را به روش‌های جدیدی به چالش بکشد و نیاز به دانش اولیه‌ای دارد تا اطمینان حاصل شود که هم شما و هم مکان‌هایی که بازدید می‌نمایید در امنیت هستید.

 

به عبارت ساده، بک پکینگ یا کوله گردی در طبیعت به این معنی است که چادر خود را در دل جنگل، دور از امکانات معمول یا یک زمین کمپینگ مشخص‌شده، داری سرویس بهداشتی یا دسترسی به برق برپا نمایید. این نوع کمپینگ نیازمند آن است که بازدیدکنندگان تمام وسایل مورد نیاز خود را برای کل زمان سفرشان بسته‌بندی و حمل کنند و برای جمع‌آوری و حمل دوباره همه‌ی آن‌ها آمادگی داشته باشند. بر این اساس به تجهیزاتی نیاز دارید که ما شما را در جمع آوری آنها کمک میکنیم.

 

کوله گردی, مسافرت با کوله پشتی

مسافرت با کوله پشتی

 

تجهیزات بک پکینگ یا کوله گردی

بسیاری از تجهیزات پیاده‌روی روزانه شما برای کوله پشتی‌گردی نیز سودمند خواهند بود: چکمه‌ها، ابزارهای مسیریابی، لباس‌های کوهپیمایی، جعبه کمک‌های اولیه و موارد دیگر. شما برای خوابیدن و غذا خوردن در طبیعت به تجهیزات اضافی نیاز خواهید داشت. اما لازم نیست هزینه بسیاری نمایید: اشخاص مبتدی می بایست قبل از خریدهای بزرگ، اجاره تجهیزات شبانه مثل چادر، کوله پشتی و کیسه خواب را در نظر بگیرند یا از یک دوست قرض بگیرند. برای کوهپیمایی‌بازانی که فقط چند بار در سال کوله پشتی‌گردی می‌کنند، اجاره تجهیزات می‌تواند نسبت به داشتن تجهیزات شخصی، از دید اقتصادی به صرفه‌تر باشد و به فضای ذخیره‌سازی نیز نیاز ندارد. علاوه بر کیت پیاده‌روی معمولی خود، در اینجا موارد مورد نیاز شما آورده شده است:

 

کوله پشتی برای بک پکینگ یا کوله گردی 

شما وسایل زیادتری از حد معمول حمل خواهید نمود، بر این اساس به یک کوله پشتی با اندازه مناسب نیاز دارید. برای سفرهای یک شبه، در پی یک کوله پشتی 40 تا 60 لیتری باشید و مطمئن شوید که اندازه آن برای شما مناسب است. اگر تازه آغاز نموده‌اید، راحتی و پشتیبانی را بر وزن اولویت دهید. فروشندگان در مغازه‌های اجاره یا خرده فروشی می‌توانند به شما در انتخاب کوله پشتی مناسب برای بدن‌تان کمک کنند. آماده خرید کوله پشتی شخصی خود هستید؟  

 

کوله گردی, مسافرت با کوله پشتی

کوله گردی

 

چادر بک پکینگ یا کوله گردی

سرپناه شما در راه،دور از خانه است. برای داشته باشید که چادرهای ساخته شده برای کمپینگ با ماشین بیشتر برای حمل در سفرهای بک پکینگ یا کوله گردی خیلی سنگین و جاگیر هستند: شما شاید بتوانید از تجهیزات کمپینگ با ماشین خود برای شب‌های کوتاه استفاده نمایید، اما اگر قصد خرید چادر دارید، پول زیادتری برای خرید چادری به اندازه کافی سبک برای حمل کردن  در نظر بگیرید که چند نفر داخل چادر می‌خوابند و چه نوع آب و هوایی شاید با آن مواجه شوید.  

 

سیستم خواب بک پکینگ یا کوله گردی

کیسه خواب و زیرانداز شما برای راحتی و امنیت شما در بک پکینگ یا کوله گردی ضروری هستند. در هر صورت، اگر خواب شبانه خوبی نداشته باشید، اوقات خوشی را سپری نخواهید نمود. درست مثل چادرها، کیسه‌های خوابی که برای استفاده در مناطق نزدیک به تمدن (مثلاً کیسه خوابی که برای مهمانی‌های شبانه دوران مدرسه راهنمایی استفاده می‌کردید) طراحی شده‌اند، همیشه برای کمپینگ در طبیعت مناسب نیستند. شما به کیسه خوابی نیاز دارید که درجه حرارت آن با نوع آب و هوایی که با آن مواجه می‌شوید مطابقت داشته باشد.  

 

زیرانداز شما به همان اندازه برای گرم و راحت نگه داشتن شما مهم است، اما خیلی ساده‌تر است. زیراندازهای بادی راحت و قابل حمل هستند (برای استفاده سه فصل در پی مدل عایق‌دار باشید)؛ زیراندازهای فومی برای اشخاص مبتدی که به بودجه ارزش می‌دهند و کسانی که می‌خواهند وزن کوله پشتی را کم شدن دهند، عالی عمل می‌کنند.

  

لباس اضافی برای بک پکینگ یا کوله گردی  

علاوه بر لایه‌های لباسی که معمولاً برای پیاده‌روی می‌پوشید، به لباس‌های اضافی برای دور آتش یا در مواقع اضطراری نیاز خواهید داشت. یک دست لباس زیر برای خواب، جوراب اضافی و لباس‌های گرم برای ماندن در کمپ در شب و صبح‌های خنک همراه خود داشته باشید. مگر اینکه در آب و هوای گرم باشید، کلاه و دستکش حتی در تابستان هم هرگز ایده بدی نیستند. شاید در یک پیاده‌روی روزانه بتوانید با کمی ناراحتی کنار بیایید، اما در یک اقامت شبانه، آمادگی برای هر سناریوی آب و هوایی که شاید با آن مواجه شوید، ضروری است.

 

کوله گردی, مسافرت با کوله پشتی

مهارت‌های بک پکینگ

 

اجاق گاز و غذابرای بک پکینگ یا کوله گردی

هیچ چیز مثل یک وعده غذایی گرم در پایان یک روز طولانی پیاده روی لذت بخش نیست. 

 

غذاهای کمپینگ خشک شده انجمادی: سبک هستند و فقط برای آماده شدن به جوشاندن آب نیاز دارند.

 

تعداد کالری‌هایی که هر روز در سفرتان نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد: وزن کوله پشتی، وزن بدن، ارتفاع، میزان سختی راه پیاده‌روی، دما و موارد دیگر. برای یک روز سخت پیاده‌روی، از این قاعده کلی استفاده نمایید: ۲۵ تا ۳۰ کالری به ازای هر کیلو وزن بدن. همچنین همراه داشتن غذای اضافی برای سفرهای یک شبه هرگز ایده بدی نیست. قاشق چنگال مخصوص کمپینگ و اجاق گاز کوچک را فراموش نکنید!

 

کوله گردی, مسافرت با کوله پشتی

مقاصد بک پکینگ محبوب

 

بستن کوله پشتی بک پکینگ یا کوله گردی

حالا که همه وسایل خود را جمع کردید، وقت آن است که همه آنها را روی کوله پشتی خود قرار دهید. بستن کوله پشتی شاید ساده به نظر برسد، اما یک بستن اصولی می‌تواند تفاوت بین یک پیاده‌روی راحت و یک کمر درد، گم شدن وسایل و یک تجربه کلی بد باشد. موقع بستن کوله پشتی، به خشک نگه داشتن وسایل ضروری خود مثل کیسه خواب، پر کردن فضای خالی، اولویت دادن به تعادل و دسترسی به وسایلی که در حین پیاده روی نیاز دارید و توزیع وزن فکر نمایید.

 

برنامه‌ریزی سفر بک پکینگ یا کوله گردی

برای نخستین اقامت شبانه، راه آسانی را با مسافت کم و افزایش ارتفاع قابل مدیریت انتخاب نمایید. برای داشته باشید که با یک کوله پشتی پر، شتاب‌تان نسبت به یک پیاده‌روی معمولی در طول روز کندتر خواهد شد. اپلیکیشن‌هایی مثل GPS برای پیدا کردن پیشنهاد راه، اطلاعات راه و نقشه سودمند هستند. با صحبت با دوستان یا محیط‌بانان، مطالعه آنلاین یا رزرو محل کمپینگ از قبل، مکان‌های کمپینگ را شناسایی نمایید. قبل از حرکت، بررسی نمایید که آیا کمپینگ در منطقه‌ای که می‌روید مجاز است، و مجوزهای لازم را از راه دفتر مدیریت زمین مربوطه دریافت نمایید.

 

همیشه یک نسخه از برنامه سفر خود را به همراه زمان مورد انتظار برگشت‌تان برای یک دوست یا یکی از اعضای خانواده در خانه بگذارید. به آن شخص آگاهی دهید که اگر به خانه برنگشتید، چه زمانی می بایست برای کمک تماس بگیرد.

 

در راه با احتیاط گام بردارید

هنگامی کل خانه، لباس‌ها و انباری مواد غذایی خود را روی کوله پشتی حمل می‌نمایید، خسته خواهید شد. استراحت‌های بسیاری داشته باشید و به یاد داشته باشید که با آب و میان‌وعده‌های زیاد (۲۰۰ کالری در ساعت یک معیار خوب است) انرژی خود را تجدید نمایید.

 

مسیریابی سفر  

شاید در مسیرهای کوتاه‌تر و با نشانه‌گذاری خوب، با مسیریابی کم‌حداقل موفق شده باشید، اما هر چه زیادتر در راه پیش بروید، ماندن در راه مهم‌تر می‌شود. برای داشته باشید که هرچه به اعماق طبیعت نزدیک‌تر می‌شوید، در صورت اضطراری رسیدن کمک به شما زیادتر طول خواهد کشید. قبل از آغاز، مهارت‌های نقشه و قطب‌نما و GPS خود را مرور نمایید و نقشه‌ای از منطقه‌ای که در آن پیاده‌روی می‌نمایید همراه داشته باشید. برای نخستین اقامت شبانه، خوبتر است مسیری را انتخاب نمایید که به خوبی شناخته شده باشد و شاید سایر کوهپیمایان در آن حضور داشته باشند.

 

پیدا کردن آب

به ازای هر نفر در روز به حدود یک گالن آب نیاز دارید، در هوای خیلی گرم به آب زیادتری نیاز خواهید داشت. حمل تمام آبی که برای یک سفر یک شبه یا چند روزه نیاز دارید، غیر واقعی است. اکثر بک پکینگ یا کوله گردها یک تا سه لیتر آب حمل می‌کنند و در طول روز آن را دوباره پر می‌کنند. برای اشخاص مبتدی، انتخاب مسیری که در کنار رودخانه یا دریاچه باشد، پر کردن مجدد آب را خیلی آسان می‌نماید. در مناطقی که آب کمیاب‌تر است، از قبل منبع های را روی نقشه مشخص نمایید و با محیط‌بانان محلی یا خدمات راهنمایی صحبت نمایید تا مطمئن شوید که در حال حاضر در دسترس هستند (بعضی منبع های آب فصلی هستند). انتخاب محل کمپینگ با دسترسی آسان به آب ایده خوبی است.

 

انتخاب محل کمپینگ

همانطور که قبلا ذکر شد، انتخاب محل کمپینگ از قبل به داشتن تجربه‌ای بدون استرس در نخستین بار رفتن به راه کمک می‌نماید. اگر در حین پیاده روی در پی محل کمپینگ هستید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 

یک محل کمپینگ ایده آل از باد و سایر عناصر محافظت می‌شود. در پی ردیفی از درختان یا نقطه صافی در پشت تپه یا صخره‌های بزرگ باشید.

 

دسترسی آسان به آب سودمند است، اما مطمئن شوید که چادر خود را حداقل  60متر از ساحل برپا نمایید.

 

محل‌های کمپینگ خوب برای حفظ حریم شخصی خودتان و همچنین برای تجربه سایر کوهپیمایان، از راه دور هستند.

 

در پی یک نقطه صاف باشید که در صورت بارندگی آب در آن جمع نشود.

 

قبل از برپایی چادر، همیشه در پی شاخه‌های مرده‌ای باشید که شاید در طول شب روی سرپناه شما سقوط کنند.

 

همیشه خوبتر است در محل‌های کمپینگ با اثر کم (یعنی جایی که شخص دیگری قبلا کمپ زده باشد) کمپ بزنید. در پی خاک سفت، مناطقی که پوشش گیاهی به طور قابل مشاهده‌ای پاک شده و حلقه‌های آتش ساخته شده باشید. فقط در صورت مجاز بودن کمپ بزنید و از لگدمال کردن گیاهان خودداری نمایید  

 

بدون جا ماندن اثر در طبیعت

موقع سفر در طبیعت، مهم است که تأثیر خود را بر زمین به حداقل برسانیم.و برای جمع آوری زباله، کم شدن ردپای خود و مواظبت از راه برنامه ریزی نمایید.

 

به یاد داشته باشید که یادگیری بسیاری در راه اتفاق خواهد افتاد. هر چه زیادتر بیرون بروید، با تجهیزات و سیستم‌های اقامت شبانه، سبک شخصی کوله گردی خود و لذت بردن از زندگی در طبیعت راحت‌تر می‌شوید. به احتمال زیاد در نخستین اقامت شبانه خود اشتباهاتی انجام خواهید داد؛ به فکر امنیت خود باشید، همیشه یک برنامه‌ی خروج از شرایط اضطراری داشته باشید و به یاد داشته باشید که با تمرین، لذت این کار زیادتر می‌شود. هیچ چیز رضایت بخش‌تر از خودکفایی در فضای باز برای زمان طولانی نیست.

  

 

سوالات متداول در خصوص بک پکینگ یا کوله گردی

1. بک پکینگ یا کوله گردی چیست؟

بک پکینگ به معنی کمپینگ در طبیعت وحشی است، جایی که دور از امکانات معمول کمپینگ‌های ساخته‌شده، مثل سرویس بهداشتی یا برق، چادر خود را برپا می‌نمایید. در این نوع کمپینگ،بدوش کشیدن تمام وسایل مورد نیاز برای کل سفر، و همچنین حمل دوباره آن‌ها بعد از پایان سفر، بر عهده‌ی شماست.

 

2. بک پکینگ چه تفاوتی با کمپینگ معمولی دارد؟

برخلاف کمپینگ معمولی که با ماشین به محل آن می‌روید و وسایل‌تان را در صندوق عقب حمل می‌نمایید، در بک پکینگ می بایست همه‌ی وسایل مورد نیازتان را در کوله‌پشتی خود جای داده و با پای پیاده به محل کمپ بزنید. بک پکینگ و کوله گردی بیشتر معادل هم به کار می‌روند – کوله گردی صرفاً روش‌ی رسیدن به محل کمپینگ در طبیعت است.

 

3. آیا همه‌ی مکان‌های کمپینگ در طبیعت شبیه به هم هستند؟

خیر. بعضی وقت ها محل کمپینگ در طبیعت شبیه به کمپینگ‌های معمولی است و شاید فضای چادر، آتشدان و حتی یک دستشویی سرپوشیده داشته باشد. اما در مواقع دیگر، شما این امکانات را با طبیعت وحشی‌تر و تجربه‌ی ویژه دفع فضولات در گودالی که خودتان حفر می‌نمایید یا کیسه‌ای که با خود برمی‌گردانید، معاوضه می‌نمایید.

 

4. برای نخستین تجربه‌ی بک پکینگ به کجا بروم؟

مکان‌های بسیاری برای تجربه‌ی بک پکینگ وجود دارند که بر پایه سختی راه دسته‌بندی می‌شوند. خوبتر است برای آغاز، مکان‌هایی با دسترسی آسان‌تر را انتخاب نمایید تا با حمل تجهیزات و برپایی چادر در طبیعت راحت‌تر شوید. پارک‌های ملی می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند، اما توجه داشته باشید که مجوز کمپینگ در طبیعت برای اکثر این پارک‌ها، به خصوص در فصل تابستان، زود تمام می‌شود.

 

5. آیا بک پکینگ فعالیت خطرناکی است؟

بک پکینگ می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و نیازمند داشتن دانش و آمادگی است تا هم خودتان و هم محیط زیست در امنیت بمانید. با برنامه‌ریزی دقیق، آماده کردن‌ی تجهیزات مناسب و یادگیری نکته های ایمنی، می‌توانید از تجربه‌ی فوق‌العاده‌ی بک پکینگ در طبیعت لذت ببرید.

  

سخن پایانی نوشته در خصوص ی بک پکینگ یا کوله گردی

بک پکینگ یا کوله گردی نه تنها یک فعالیت جذاب برای طبیعت‌گردی است، بلکه یک تجربه‌ی زندگی‌ای است که ارتباط عمیق‌تری را با طبیعت برقرار می‌نماید. این سبک سفر، فرصتی است برای آزادی زیادتر، آموزش از تجربیات جدید، و کشف مکان‌های دورافتاده که به آن‌ها به آسانی دسترسی نداریم. با آماده شدن مناسب و پرهیز از زیاده‌روی، می‌توان به‌طور کامل از این تجربه لذت برد و خاطراتی ناب را به یادگار داشت.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها