لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

فیروزه ای ترین دریاچه غرب


 

این روزها که گرمای هوا روزهای کشدار تابستان را خسته کننده تر از همیشه نموده، شاید بد نباشد کوله بارتان را ببندید و به یک منطقه ییلاقی با آب و هوای کوهستانی سری بزنید. دریاچه كوهستانی گهر یکی از خوبترین گزینه‌هایی است که می‌توانید در خصوص آن فکر نمایید و با گرفتن یک روز مرخصی، تعطیلات آخر این هفته و اوایل هفته بعد را در این منطقه بگذرانید.

دریاچه گهر در 121 كیلومتری شرق استان لرستان به مركزیت خرم‌آباد و در 35 كیلومتری جنوب شرقی شهر درود قرار دارد و درست مثل یک تکه فیروزه در مركز منطقه حفاظت شده اشترانكوه به چشم می‌آید. این دریاچه دو بخش اصلی دارد به نام‌های گهر بزرگ (كله گهر) و گهر كوچك (كره گهر) که وسعت گهر بزرگ حدود 100 هكتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر است. در سال‌های پر برف سطح دریاچه یخ بسته و منظره جذابی را به وجود می‌آورد.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب

 

 

این دریاچه در بین رشته كوه‌های اشترانكوه محصور شده و اگر اهل کوهنوردی باشید، اشترانکوه می‌تواند جوابگوی ماجراجویی شما باشد. این کوه‌ها كه از سمت شمال به قله ازنادر، كول شاكول، دره دائی، قله سن بران از شمال غرب به كوه گزرسون و پریز كوه بزرگ از شمال شرق به پریز كوه كوچك از جنوب شرق به كوه تخت كالا و ارتفاعات دره دزدون، از جنوب به ارتفاعات اسینه و در جنوب غربی به كوه گولك و از شرق به قله همایلون و مالره محدود می‌شوند و فرصت خوبی برای گشت و گذار در غرب کشور را به شما می‌دهند.

 

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب

 

 

پوشش گیاهی مرتعی و گونه‌های متنوع درختان جنگلی این منطقه هم چیزی نیست که بتوانید از آن چشم پوشی نمایید؛ بلوط، بید بادام، پسته وحشی و … اطراف دریاچه را به صورت یك پارك طبیعی در آورده‌اند و جنگل‌های منطقه که زیادتر از بلوط ایرانی و گونه‌های دیگر كیكم، بادام كوهی، پسته وحشی، ارغوان، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو و دار گردو انجیر، زبان گنجشك، سیب، زالزالك، ارژن كنار، كهور، انار، گز و مو وحشی پوشیده شده‌اند، جاذبه زیادتری به فضا داده‌اند.

 

اما زیبایی‌های اشترانکوه به همین جا ختم نمی‌شود. این منطقه حیات وحش متنوعی دارد که در آن حیواناتی مثل بز، قوچ، آهو، كل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌‌ای، كفتار، روباه، شغال، خرگوش وحوش كوچك، انواع پرندگان مثل عقاب كبك، شاهین تیهو، و دیگر پرندگان بومی یك پارك وحش طبیعی به چشم می‌خورند. مار ماهی، لاك پشت، قورباغه، ماهی قزل‌آلا، ماهی رنگین كمان و ماهی خال قرمز از دیگر جانورانی هستند كه به علت شرایط مساعد محیطی در این دریاچه زندگی می‌كنند.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب

 

 

 

اگر گذارتان به گهر افتاد، به جز آبتنی در دریاچه امکان ماهیگیری با قلاب، قایقرانی، اسكی روی آب و راه‌پیمایی در كنار رودخانه‌ها را هم خواهید داشت که سفر شما را جذاب‌تر می‌کنند.

 

خیالتان جمع باشد که در كنار این دریاچه امكانات خدمات بهداشتی درمانی سرپایی، پاسگاه نیروی انتظامی، پاسگاه محیط زیست كمپ موقت تابستانه با تعداد 30 چادر و 10 سرویس بهداشتی وجود دارد و روشنایی محدوده در شب هم امنیت کامل منطقه را برقرار می‌نماید.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب

 

 

خوبترین راه دسترسی به دریاچه گهر از راه شهر درود به طرف روستای درب آستانه امام زاده پیروالی و سپس چشمه خیه است. از شهر درود تا چشمه خیه حدود 17 كیلومتر جاده آسفالت و از چشمه خیه تا دریاچه گهر به مسافت 18 كیلومتر مالرو است که به شما این فرصت را می‌دهد از چهارپایان بومیان منطقه استفاده نمایید و تا دریاچه برسید.

 

علاوه بر این راه از راه شهرستان الیگودرز به سمت جاده شول آباد، كناره رودخانه مورزرین و گردنه تاپله را می‌توانید با وسیله نقلیه طی كنید و از آنجا تا دریاچه را كه مسافت آن حدود 12 كیلومتر است پیاده بروید.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب

 

 

البته اگر اهل کوهنوردی حرفه‌ای باشید و به اندازه کافی در اشترانکوه تجربه داشته باشید، می‌توانید از راه کوهستانی هم به سمت گهر حرکت نمایید. در این صورت مسیرتان از روستای تیان، مابین شهر درود و ازنا می‌گذرد و از آنجا می بایست به قله 4150 متری اشترانكوه (سن بران) صعود نموده و بعد به سمت راه شن اسكی آبشار و دریاچه گهر فرود بیایید.

 

منبع:tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها