لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

باغ شاهزاده ماهان


باغ شاهزاده ماهان کرمان

 

 

باغ شاهزاده یکی از عالیترین و زیباترین باغهای سنتی ایران محسوب می گردد . این باغ در نیم فرسنگی ماهان در دامنه کوههای تیگران جلوه گری می نماید و از یادگارهای عبدالحمید میرزا فرمانفرما – حاکم کرمان در اواخر دوره قاجاریه است .

 

گویند که جون خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان بردند بنایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که بدست داشت محکم به دیوار کوبید و کار را رها نموده و فرار نمود آنطور که جای خالی کاشی ها همچنان بر سردرورودی خودنمایی می نماید .

این باغ دارای سردر ورودی خیلی زیبا – عمارت شاه نشین و حمام است . از قسمتهای ارزشمند باغ شکه آبرسانیو حوض های آن است که در محور مرکزی باغ قرار دارد درجلوی عمارت اصلی حوض بزرگی با 5 فواره مشاهده می گردد و آب این حوض که سرچشمه آن قنات معروف تیگران است به پاشویه سنگی اطراف آن ریخته و از آنجا به طرف ده شرشره آبشارگونه جاری می گردد .

 

 

این شبکه آبرسانی از دید طراحی شاهکار محاسبه و دقت بشمار می رود . بازسازی باغ شاهزاده پس از پیروزی انقلاب درسال 70 همزمان با برگزاری کنگره خواجوی کرمانی انجام گردید . در حال حاظر قسمت شاه نشین به یک رستوران مبدل گردیده و توسط بخش خصوصی اداره می گردد . این باغ دارای درختان میوه بسیاری از جمله انگور -آلو- آلوچه (گوجه سبز) – هلوگردو و … است که در بین درختان زینتی جای گرفته و خودنمایی می کنند . هرساله گردشگران بسیاری از سراسر ایران وجهان برای بازدید از این باغ به ماهان می آیند و ساعتی را با آرامش و فارغ از دلواپسی های زندگی سپری می نمایند .

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها