لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

افجه روستایی زیبا در تهران!


اگر  تهرانید  و حوصله تا سر رفت قادر هستید سری به روستاهای اطراف بزنید؛ روستایی مثل «افجه» که در بهار زیبایی هایش صد چندان می گردد.

روستای افجه در پنج کیلومتری لواسان، مردمانی دارد باغدار، با گویش مازندرانی تکلم می کنند. خیلی خونگرمند و میهمان نواز. افجه علاوه بر آنکه زیبایی های خودش را دارد دشت هویجی داردکه دیدنش در بهار خیلی دلچسب است.

جمعیت این روستا بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران که در سال 1385 صورت گرفته، 685 نفر یعنی 186 خانوار است.

صاحب طرائق که به سال 1315 قمری از افجه دیدن نموده درباب این روستا چنین نوشته است:

 «افجه جای خیلی باصفا و خوبی است، باغات زیاد و آبشارهای خیلی دارد، در واقع پایتخت لواسان کوچک است، به قدر لزوم دکاکین هم دارد. جوراب بافی در آنجا کسب معتبری است … از جمله عمارات خوب افجه قصر رفیع و بنای منبع مرحوم میرزا آقاخان صدر اعظم نوری است اگرچه محتاج مرمت است.»

 

روستای افجه,دیدنیهای تهران

 

در روستای افجه و اطرافش شکوفه های درختان گردو و گیلاس خودنمایی می کنند. روستا حمامی تاریخی دارد که دارای دو بخش مجزای زنانه و مردانه بوده و بنای آن دارای تاق، گنبدهای عرقچین و قوس های جناغی است. قدمت حمام به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت داده می گردد. با وجود قدمتش هنوز فعال و مورد استفاده مردم روستاست.

سری هم به محله چراغان بزنید. ضمن تماشای بافت تاریخی و دیدنی روستا، سقاخانه حضرت ابوالفضل را از نزدیک ببینید. این سقاخانه ودرخت چناری 400 ساله از شهرت بسیاری برخوردار هستند.

 

  زیادتر بخوانید: مکان های دیدنی تهران

 
گشت و گذاری در ارتفاعات
دره افجه در فصول مختلف سال مورد توجه گردشگران و کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله ریزان پرسون، ساکا، آتشکوه و مهرچال عبور می کنند. همچنین نقل شده است که یکی از راه های قدیمی افجه که به راه عبور پادشاهان صفوی اختصاص یافته بود از همین راه گذشته و تا دشت لار ادامه می یابد. امروزه میتوان اثرهای کاروانسراهای صفوی را که در آن سوی دیواره صخره ای کوه و در انتهای دره واقع شده است مشاهده نمود.

در انتهای روستا با گذر از رودخانه از راه راهی پاکوب با پیاده روی سبک به آبشار پسچویک در فاصله کمتر از دو کیلومتری شمال شرقی روستا و در منطقه یال کوه که مشرف است به دشت هویج رسید. این آبشار حدود 15 متر ارتفاع داشته و اطراف آن پوشیده از درخت های افرا است. آبشار موآب هم در سینه کش قله ساکا حدود 180 متر ارتفاع دارد و به جز اواخر تابستان که تا حدی آهسته و کم آب است، بقیه سال صدای شرشر آبش گوشنواز است.

 

  دیدنیهای استان تهران,گردشگری

 

دوش گرفتن در عصر صفوی
اما در شمال غرب دشت هویج و در راه صعود به قله آتشکده، دشت «سبواستان» با درختان گردو و گیلاس خودنمایی می نماید و آبشار نچرند به ارتفاع 45 متر از دامنه کوه به دره پایین دست آن سرازیر می گردد. کمی آن طرف تر حمام تاریخی روستا قرار دارد که در مرکز بافت قدیمی واقع شده و مطمئنا نظر شما را به خود جلب خواهد نمود.

این حمام دو بخش مجزای زنانه و مردانه داشته و بنای آن دارای تاق، گنبدهای عرقچین و قوس های جناغی است. اهالی منطقه قدمت حمام را به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت می دهند اما با این حال این حمام همچنان فعال است و مردم روستا از آن استفاده می کنند.

حمام روستای افجه هم مربوط به دوره صفوی – اوایل دوره قاجار است که در تاریخ اول مهر 1382 به عنوان یکی از اثرهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

با پشت سر گذاشتن آبشار و دیدن معماری ویژه حمام افجه به محله های قدیمی و بافت های اصیل این روستا می رسید که در فاصله های نزدیک به هم قرار گرفته اند. اگر به محله چراغان سری بزنید می توانیدضمن تماشای بافت دیدنی آن سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) را هم از نزدیک ببینید. این سقاخانه و درخت چنار کهنسالی که قدمت آن را به 400 سال قبل نسبت داده اند، در تمام منطقه لواسانات شهرت بسیاری دارند.

دشت هویج
دشت «هویج» یا «گُرچال»، دشتی است در البرز مرکزی، استان تهران و پس از روستای افجه. افجه، روستایی کوچک در شمال شرقی لواسان در 22 کیلومتری تهران قرار دارد. گُر و یا آگِر در گویش ایرانیان باستان به معنای آتش است و چال نیز به معنای جایگاه. از همین رواین دشت را در گذشته گرچال به معنای جایگاه آتش یا آتشدان می نامیده اند.

 

علت نام هویج را هم می بایست در تاریخ این دشت جست و جو نمود. روایت های تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در زمانه گذشته بخش وسیعی از زمین های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته است. هر چند که امروزدیگر اثری از این مزارع به چشم نمی خورد.

 

 روستای افجه,دیدنیهای تهران

 

این دشت در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در بالادست روستای افجه در نزدیکی لواسان قرار گرفته و گفته می گردد در گذشته در آن هویج کشت می شده است، هر چند که امروزه تنها چیزی که در آن یافت نمی شود همان هویج است. هم حالا نیز دهقانان افجه به کشت محصولات مختلف کشاورزی درآن مبادرت می ورزند و وجود باغ های گیلاس در آن جلوه خاصی دارد به ویژه در فصل بهار و به موقع شکوفایی شکوفه های گیلاس.

دشت هویج یک منطقه خصوصی است و مربوط به اهالی روستای افجه که اجدادشان آنجا هویج می کاشتند. به حقوق دیگران می بایست احترام گذاشت. به خصوص کحسانی که زمین ها را آباد می کنند و از آن محصول می گیرند. بعد از حصالرهایی که کشیده شده دلخور نشوید. ضمنا، این دشت زیادتر محل عبور و استراحت کوهنوردان است ولی دارای آب تمیزی نیست.

آب خنک و پاکیزه را قادر هستید در کوچه باغ های گیلاس قبل از دشت از راه یک شیر آب تامین نمایید.

 

 چطور برویم؟
هر جای تهران باشید، می بایست خودتان را به بزرگراه شهید بابایی و جاده لشگرک برسانید. راه لواسان را پی گیرید. وارد بلوار اصلی شهر لواسان که می شوید پس از رسیدن به میدان، به سمت چپ تغییر راه دهید. بعد از حدود 8 کیلومتر به روستای افجه خواهید رسید. جاده آسفالت را ادامه دهید تا به دو راهی برسید که سمت راست ادامه جاده آسفالت و از پل عبور می نماید. سمت جپ هم به وسیله جاده ای خاکی شما را به پای کوه خواهد برد.

 

 دیدنیهای استان تهران,گردشگری

 

در انتهای جاده خاکی به مجاور رودخانه می رسید. از اینجا به بعد آماده پیاده روی شوید. اینجا هم دو راه پیش رو دارید. از سمت راست در یک راه جاده ای که مناسب ماشین های دو دیفرانسیل است، حرکت نمایید و یا از سمت چپ وارد دره ای که رودخانه جریان دارد شوید.

کجا بمانیم؟
افجه فاقد هرگونه امکان اقامتی است. تنها رستورانی کوچک دارد. نزدیکترین کلانتری، پمپ بنزین و مرکز درمانی در لواسان با 5 کیلومتر فاصله واقع است. ماندن در دشت هویج هم نیازمند داشتن تجهیزات سفرهای طبیعی ونیز آگاهی از منطقه است و نیز آگاهی از موقعیت جوی هم خیلی ضروری است. در صورت نیاز به همیاری مردم محلی قادر هستید با دهیاری افجه تماس بگیرید.

منبع:7subh.blogfa.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها