لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

کودکان را برای بازی به فضای باز ببرید


تاثیر بازی بر روی کودک

  بردن کودک به فضای سبز و پارک ها مهم ترین توصیه به والدین است

 

 امروزه خانواده ها به زندگی ماشینی در شهرهای بزرگ روی آورده اند و بیشتر آنها در آپارتمان زندگی می کنند. والدین ساعات کمتری کنار فرزندان هستند و آدم ها تنهاتر شده اند. این تنهایی به کودکان هم رسیده و آنها کمتر با دوستان و همسالان همسایه ارتباط برقرار می کنند. از طرف دیگر والدین تمایلی ندارند فرزندان شان را مثل قدیم به کوچه و خیابان بفرستند. بازی هایی مثل تیله بازی، قایم باشک و … تقریبا دیگر وجود ندارند. به طور کلی، بازی های کودکانه شکل دیگری گرفته اند اما می بایست این نکته را بیان کنیم که هیچ چیز مثل بازی کودکان در فضای باز نمی تواند سبب رشد سبب رشد شناختی، جسمی، روانی و … آنها شود.

 
اثر بازی در فضای باز روی کودک
شاید والدین فکر کنند که هنگامی کودک مشغول بازی کامپیوتر ای یا تبلت و … است، بازی می نماید اما اهداف عمیق تری از بازی کودکان انتظار می رود. بازی می بایست تعریف شود؛ این که چه ویژگی هایی دارد و چه زمانی میتوان بیان کرد که بازی انجام شده است. در بازی می بایست دنبال تغییر رفتارها و پرورش هوش کودک بود و درهمان حین مفهوم ها نیز به کودک آموزش داده شود. هر چقدر بازی کودکان تنوع زیادتری داشته باشد، تغییرات رفتار، هوش و شناخت مشهودتر و مفیدتر خواهد بود. هدف از بازی فقط وقت گذرانی و پر کردن اوقات فراغت نیست.
 
کودکان را به پارک ببرید
تقریبا در همه شهرهای بزرگ در هر چند صدقدمی یک پارک وجود دارد. بردن کودک به فضای سبز و پارک ها مهم ترین توصیه به والدین است. این کار حداقل یک بار در هفته می بایست انجام شود. البته اگر والدین وقت دارند هر روز هم قادر هستند کودک را به پارک ببرند ولی خوبتر است هر بار کودک به یک پارک ویژه برده شود. پارک های متنوع اسباب بازی های مختلف و فضاهای ویژه خود را دارند و این کار شناخت کودک را از محیط پیرامون خود زیادتر می نماید.

سعی نمایید هر بار کودک را به سوی بازی جدیدی سوق دهید و اجازه ندهید در یک فضا بماند. فضاهای قبلی می بایست شکسته شود. تنوع در اسباب بازی و تغییر محل بازی و پارک و … نگاه کودک را به دنیای پیرامون عوض می نماید. یکی از وظایف والدین تربیت کودک خلاق است. تربیت کودک خلاق هنگامی رخ می دهد که شیوه فرزندپروری کودک خلاقانه باشد.

 تاثیر بازی بر روی کودک

 کودکان را به بازی های گروهی تشویق نمایید

 
به همبازی ها و نوع وسیله انتخابی کودک توجه نمایید
والدین نباید کودک را در پارک به حال خود رها کنند. آنها می بایست مراقب اوضاع باشند و به همبازی های کودک و نوع بازی توجه کنند. حتی وسایلی را که کودک قصد بازی با آنها را دارد از دید تناسب با سن و امن بودن بررسی کنند.

می بایست کودکان را به بازی های گروهی تشویق نمود. امروزه بیشتر کودکان تک فرزند هستند و همبازی ندارند. مشغله کاری هم سبب می گردد والدین نتوانند وقت کافی برای بازی با کودک بگذارند. از طرفی، نوع بازی بزرگسالان، همزبان و همجنس کودک نیست. به همین علت والدین همیشه می بایست تلاش کنند در پارک ها، مهمانی ها، شهر بازی و … کودکان را به بازی های گروهی هدایت کنند. هنگامی کودک در محیط بازی قرار می گیرد، با همسالان اطرافش تعامل پیدا می نماید و ارتباطات شکل می گیرد. خوبتر است خانواده ها بازی های قدیمی مثل لی لی، زوو، قایم باشک و … را دوباره زنده کنند زیرا این بازی ها گروهی هستند.

حین بازی، خلاقیت کودک را تقویت نمایید
برای این که حین بازی خلاقیت کودک را تقویت نمایید، می بایست موقع رفتن به پارک یا خریدن اسباب بازی به نخستین نکته ای که توجه می نمایید، سلیقه و علاقه کودک باشد. گاهی مادر به یک اسباب بازی علاقه مند است و همان را برای کودک آماده کردن می نماید. خوبتر است انتخاب را بر عهده کودک بگذارید. همچنین توجه نمایید که در یک بازی چطور میتوان برای کودک چالش ایجاد نمود تا خلاقیت که مثل جرقه ذهنی است، فرصت بروز پیدا نماید. خلاقیت در انسان ها وجود دارد و جرقه های ذهنی کودک می بایست کاربردی شود.   

تاثیر بازی بر روی کودک

بازی در پارک و فضای باز حواس پنجگانه کودک را تقویت می نماید

 
اطلاعات کودک را در مورد موجودات زنده در طبیعت بالا ببرید
بازی در پارک و فضای باز حواس پنجگانه کودک را تقویت می نماید. او با موجودات زنده جدید آشنا می گردد و پرندگان و صداهای مختلف را می شناسد. گردش در پارک قادر هست آموزش شاد و جذاب برای کسب اطلاعات زیادتر کودک باشد.

استقلال طلبی و رعایت حقوق دیگران حین بازی آموزش داده می گردد
موقع بازی کودک وارد فضای باز وسیعی می گردد و تعاملات اجتماعی سبب می گردد نسبت به خود و دوستانش شناخت پیدا نماید. او یاد می گیرد نوبت دیگری را رعایت نماید، ناشناس ها را تجربه می نماید، حس کنحکاوی اش تحریک می گردد، استقلال خود را حفظ می نماید و رفتارهای فردی و اجتماعی را می آموزد.

نکته: اگر بخواهیم مقایسه ای بین بازی کودکانه در محیط باز و بسته داشته باشیم، می بایست بگوییم قطعا محیط های باز اثر زیادتری در شناخت روانی کودک خواهد داشت. البته این بدان معنا نیست که بازی در محیط بسته تاثیری در کودک ندارد. بازی های فکری و ذهنی سودمندی وجود دارند که قادر هستند مثل همان محیط منزل، ذهن و خلاقیت کودک را تقویت کنند.

 

منبع: هفته نامه سلامتمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها