لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

چطور فرزندم را از قرص های روانگردان دور نگه دارم؟


قرص های روانگردان,انواع قرص های روانگردان

عوارض روانگردان ها بلافاصله با استفاده آشکار می گردد

 

قرص های روانگردان تغییراتی در رفتار اشخاص به وجود می آورد که گاهی باعث شادی و نشاط و بعضی اوقات باعث پرخاشگری می گردد.

مواد مخدر به دلیل اثر خاصی که روی قسمت های ویژه ای از مغز می گذارد، باعث آرامش و نشاط می گردد. از این رو اشخاص به سمت آن گرایش دارند.

نشاط کاذب با استفاده روانگردان ها قرص های روانگردان
البته مواد مخدر در قدیم به صورت کاملا طبیعی و نتیجه گیاهی مثل خشخاش بود که خاصیت طبی داشت، اما طی دهه های اخیر مواد تازه ای در آزمایشگاه ها ساخته شد که کمی تاثیراتشان با مواد مخدر اولیه متفاوت است. به طور کلی اثر عمده مواد مخدر و محرک این است که حالت خوشی، سرخوشی و استراحت ایجاد می کنند.

  
از سوی دیگر، در کنار خوشی حالت وابستگی هم به وجود می آید، یعنی تغییراتی در مغز رخ می دهد که سبب می گردد اثر این مواد به تدریج کم شود. به همین علت معتادان ناچارند مقدار زیادتری از این مواد را استفاده کنند و این مساله باعث ضرر روانی، اقتصادی، اجتماعی و… می گردد. به عبارت دیگر مقدار زیادتر مواد تاثیرات سوئی روی مغز دارد و به تندرستی صدمه می زند. از سوی دیگر، اشخاص برای جبران هزینه مواد روانگردان مجبورند دست به کارهای ضد اجتماعی مثل قاچاق، دزدی و… بزنند تا بتوانند به اعتیاد خودشان جواب دهند. اخیرا انواع روانگردان ها زیادتر شده و راه های ورود آن ها از سمت شرق، غرب، شمال و جنوب وجود دارد. از این رو در حال حاضر تفاهم اهل نظر بر این است که در کنار مقابله با استفاده این مواد پیشگیری از استفاده اولیه موثرترین راه است، اما اگر فردی به استفاده روانگردان ها روی آورد می بایست اقدامات درمانی صورت گیرد و این اقدامات درمانی در زیادتر موارد به شکل تقلیل خطر است، یعنی نمی توان فرد را به صورت کلی از استفاده روانگردان ها منصرف نمود، بلکه می بایست به او کمک نمود که این مواد را در حد قابل قبولی استفاده نماید.

عوارض جبران ناپذیر قرص های روانگردان
 در بعضی مواقع بسیاری از بی قانونی ها و قانون شکنی ها بر اثر استفاده از مواد پیش می آید؛ بر این اساس روش های تقلیل خطر شامل این مورد هم است، یعنی این مواد از راه سازمان های اجرایی در دست معتادان قرار می گیرند که از پیامدهای بعدی مثل مسمومیت، مرگ و میرهای ناشی از اوردوز و استفاده مواد آلوده پیشگیری به عمل آید. استفاده روانگردان ها مساله جهانی است و مختص ایران نیست، اما در ایران استفاده مواد سابقه طولانی دارد. حداقل از دوره صفویه استفاده اعتیادآور تریاک و مشتقات آن مورد توجه بود و در سال های بعد یعنی در دوره پهلوی اقداماتی برای مبارزه با آن شکل گرفت و پس از انقلاب هم ادامه پیدا نمود. از این رو تاحالا در این زمینه اقداماتی از جمله اعدام قاچاقچیان اتفاق افتاده است، ولی واقعیت این است که مساله موادمخدر نه با اعدام و نه با بگیر و ببند برطرف نمی شود، یعنی عملکرد قهرآمیر راه حل نیست و می بایست پزشکان و صاحبنظران این مساله را بررسی نموده و با آن برخورد کنند.


پر کردن خلأ اوقات فراغت با استفاده روانگردان ها
شاید عده ای بر این باور باشند که خلأ اوقات فراغت باعث گرایش جوانان به استفاده روانگردان ها شده است. البته تا حدودی این روش فکر درست است. در مواردی شاهد هستیم که زمینه های لازم برای پر کردن اوقات فراغت وجود ندارد که این خود قادر هست دلایل گرایش به تفریحات خطرناک باشد؛ بر این اساس ایجاد امکانات، تفریح و سرگرمی غیرمضر و مشروع قادر هست بخشی از اوقات فراغت جوانان را هدایت نماید، هر چند می بایست بگویم در کشورهای دیگر مثل هلند، آلمان و آمریکا به رغم اینکه امکانات وجود دارد، استفاده از روانگردان ها دیده می گردد و آن ها هنوز نتوانسته اند این معضل را حل کنند. از این رو خیلی ساده لوحانه است که فکر کنیم با فراهم کردن امکانات تفریحی و سرگرمی استفاده روانگردان ها به صفر می رسد. شاید پر کردن اوقات فراغت به این مساله کمک نماید، اما می بایست در نظر داشته باشیم استفاده روانگردان ها محدود به کشور ما نیست و در جوامعی که محدودیت هم وجود ندارد، به چشم می آید. یکی از راه های مقابله با استفاده روانگردان ها این است که دسترسی به آن را کم کنیم، اما از آنجا که خواستار این مواد زیاد است بازار خوبی برای قاچاقچیان وجود دارد تا این مواد را تولید و توزیع کنند. از سوی دیگر، تولید روانگردان ها مشکل نیست و در خانه هم میتوان این مواد را درست نمود؛ بر این اساس فکر اینکه بتوانیم این مساله را به طور کلی ریشه کن کنیم، واقع بینانه نیست؛ بر این اساس در کنار اینکه می بایست دسترسی به روانگردان ها را محدود نموده و راهی برای پر کردن اوقات فراغت جوانان پیدا کنیم می بایست به این فکر باشیم که عده ای استفاده کننده هستند. از این رو فراهم کردن امکانات برای اینکه صدمه های زیادتری به صورت فردی، گروهی و خانوادگی نبینند، به معنای تقلیل خطر در مبارزه با مواد مخدر است.

قرص های روانگردان,انواع قرص های روانگردان

شاید عده ای بر این باور باشند که خلأ اوقات فراغت باعث گرایش جوانان به استفاده روانگردان ها شده است

عوارض روانگردان ها
عوارض روانگردان ها بلافاصله با استفاده آشکار می گردد. تغییراتی در رفتار اشخاص به وجود می آید که باعث شادی و نشاط آن ها می گردد. البته بعضی اوقات تبعات روانگردان ها بروز پرخاشگری است. این در حالی است که عوارض درازمدت روانگردان ها هم خطرناک است. به عبارت دیگر به اعصاب استفاده کنندگان صدمه وارد می گردد و بر اثر سوء استفاده مشکلاتی در حوزه روابط اجتماعی، شغلی و ویژگی های شخصیتی به وجود می آید که سبب می گردد استفاده کنندگان جایگاه اجتماعی خود را از دست بدهند. از سوی دیگر، جرم و جنایت و کشتار خانوادگی از جمله عوارض دیگر روانگردان هاست. برای مثال پیش آمده پسر معتادی پدر خود را کشته تا به ثروت او دست یابد یا اینکه با استفاده از روانگردان ها فرد به حالت جنون رسیده و همسر خود را وادار به کارهای خلاف عفت عمومی نموده تا هزینه مواد تامین شود؛ بر این اساس استفاده روانگردان ها همراه با صدمه جسمی و روحی در کوتاه زمان و درازمدت است که نه تن ها روی مغز، بلکه روی قلب و دستگاه تنفسی اشخاص هم اثر می گذارد. همچنین با استفاده روانگردان ها بدن مستعد ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان می گردد. از این رو پیامدهای مرتبط با استفاده روانگردان ها در حوزه سلامت جسمی، روحی، اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی اثرگذار است که می بایست مورد توجه قرار بگیرد.
 
نقش خانواده ها در ترک استفاده کنندگان
می بایست خانواده ها به فرزندان خود در سنین نوجوانی در رابطه با عواقب روانگردان ها به زبان ساده توضیح دهند و مانع معاشرت آن ها با افرادی که سهولت دسترسی به این مواد را دارند، شوند. همچنین خانواده ها در برنامه پیشگیری اولیه که از طرف سازمان های بهداشتی و اجتماعی مطرح می گردد، نقش مهمی را بازی می کنند، منت ها در خیلی موارد برد خانواده ها محدود است و به رغم توجه زیاد شاید که نوجوانان با دوستان استفاده کننده در ارتباط باشند و تحت اثر آن ها قرار گیرند. از این رو هنگامی خانواده می فهمد که کار از کار گذشته است می بایست فرزند خود را تشویق نماید که از راه صحیح به ترک مواد اقدام نماید، برای چه که طرد و بیرون راندن فرد استفاده کننده نه تن ها مساله را حل نمی نماید، بلکه سبب می گردد که نوجوان به گروه های بزهکار پناه ببرد و مشکلات زیادتری را برای خانواه ها ایجاد کنند.

منبع : سلامت نیوزمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها