لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

مهمترین نشانه های آزار جنسی در کودکان


آزار جنسی در کودکان,نشانه های آزار جنسی در کودکان,تجاوز به کودکان علائم و نشانه های آزار جنسی در کودکان
 
متأسفانه بیشتر پدر و مادرها فکر می‌کنند کودک آنها گزینه قربانی تجاوز جنسی نیست. از این رو خوبتر است پیش از آنکه وارد مداخلات درمانی شویم بگویید برای چه متجاوز موفق می‌شود کودکان را مورد آزار جنسی قرار دهد؟

نشانه های هشدار دهنده آزار جنسی در کودک:
سازمان بهداشت جهانی یکی از هر 5 دختر و یکی از هر 13 پسر مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. به هر حال این عدد در ایران هم تکان دهنده است. این خیلی فاجعه بزرگی است و هیچ کس نمی‌خواهد اتفاق بیفتد اما برای چه متجاوز موفق می‌شود که یکی از هر 5 دختر بچه را مورد آزار قرار دهد؟

 

انجمن‌های حقوقی در تمام جوامع معتقدند؛ علت اصلی موفقیت متجاوز، سکوت است. یعنی ازبرای تابوها در موردش حرف نمی‌زنیم. کسی به ما آموزش نداده ما هم به بچه مان آموزش نمی‌دهیم.

 

دومین دلیل، سکوت فردی است که مورد تجاوز قرار گرفته یعنی متجاوز همیشه به بچه می‌گوید این راز است و به دلایل متفاوتی زیادتر بچه‌ها آن راز را نگه می‌دارند چون متجاوز، بچه را می‌ترساند و می‌گوید اگر این راز را به کسی بگویی می‌کشمت بر این اساس بچه آزار جنسی دیده و ترسیده، سکوت می‌نماید.

 

علت بعدی این است که می‌گویند اگر پدر و مادرت بفهمند؛ تو را می‌کشند، بیرونت می‌اندازند، دوستت ندارند، تو دیگر آلوده‌ای، همه بفهمند مسخره‌ات می‌کنند، تو گناه کردی، خدا دیگر تو را دوست ندارد در نتیجه بچه به‌طور غریزی و حسی می‌گوید این کار اشتباه است.

 

همه اینها سبب می‌شود بچه در موردش سکوت نماید. نکته بعدی که خیلی مهم است توجه کنیم؛ گاهی بچه‌ها دوست دارند راز داشته باشند مثلاً متجاوز به آنها القا می‌نماید؛ تو دوست منی یا می‌خواهم بعداً باهات ازدواج کنم. این احساس خوبی است از اینکه راز داشته باشد یعنی دلایل خوبی دارد که بچه در موردش صحبت نمی‌نماید.

پدر و مادر می بایست چطور متوجه سکوت مرموز فرزندشان شوند؟ یعنی مواردی اتفاق می‌افتد که کودک تمام سال‌های کودکی‌اش مورد آزار قرار می‌گیرد اما کسی هم نمی‌داند؟
واقعیت این است که نه نمی‌شود. اما یکسری نشانه‌هایی وجود دارد که مثل نقشه راهنما به پدر و مادرها کمک نماید و خیلی مهم‌اند. درصد بسیاری از مواردی که در همه جای دنیا گزارش می‌شود، معلم گزارش می‌دهد. چون دانش‌آموز را هر روز می‌بیند و او را با بقیه و با خودش مقایسه می‌نماید.

دسته اول؛ نشانه‌های غیر قابل انکار است یعنی اگر این نشانه‌ها دیده شد قطعاً بچه آزار جنسی می‌بیند. مثل بیماری‌های آمیزشی مخصوصا اگر بچه اچ ای وی مثبت شود و از مادر مبتلا به‌دنیا نیامده باشد.

نشانه دوم، اگر بچه سیفلیس و ویروس هرپس بگیرد قطعاً تجربه جنسی داشته است یا حاملگی‌های ناخواسته در دختران خیلی کوچک که ازدواج نکرده‌اند و رابطه‌ای نداشته‌اند و یکدفعه خانواده متوجه حاملگی فرزندش می‌شود.

نشانه سوم؛ سوزش و کبودی در نواحی تناسلی است یعنی به‌طور طبیعی آناتومی بدن انسان طوری است که اندام‌های خصوصی مثل زیر بغل به جایی نمی‌خورد هر چقدر هم بچه شیطنت نماید کبودی دیده نمی‌شود مگر اینکه نشانه آزار فرد متجاوز باشد البته در لباس زیر بچه هم می‌تواند نشانه‌ای باشد که البته گاهی دلایل پزشکی هم دارد.

نشانه‌های شایع کدامند که بگوییم اگر اینها را در کودک دیدیم حتماً می بایست دلواپس آزار جنسی در کودک‌مان باشیم؟
نخستین و شایع‌ترین نشانه‌ای که در بچه‌ها وجود دارد، تغییر خلق و خو، گریه خیلی زیاد و بدقلقی است. یعنی بچه به زبان بی‌زبانی فریاد می‌زند من کمک لازم دارم و به من توجه نمایید. مثلاً پیش می‌آید یک نفر از در وارد می‌شود و بچه به ناگهان گریه می‌نماید یا بچه جایی می‌رود و برآشفته می‌شود.

 

البته این را می بایست در نظر داشت که اگر الزاماً یک نفر از در وارد می‌شود معنی‌اش این نیست آن یک نفر حتماً متجاوز است. شاید شباهت ظاهری داشته باشد مثلاً شاید متجاوز سبیل داشته باشد یا به بچه در زیر زمین تجاوز نموده‌اند بچه تا پله می‌بیند گریه می‌نماید.

 

نشانه خیلی واضح دیگر کم اشتهایی است و تقریباً شایع‌ترین نشانه در بچه‌ها است. کم‌اشتهایی در کودکان دلایل مختلفی دارد یکی از دلایلش استرس است و علت دیگرش فریاد خاموش است اینجوری پیام می‌دهد من احتیاج به کمک دارم. این بچه‌ها معمولاً اعتصاب غذا می‌کنند در واقع بچه در سن کم هم اتفاق حیات و خوردن را درک می‌نماید و فکر می‌نماید اگر نخورد می‌میرد و تمام می‌شود. بچه‌هایی که تجاوز مقعدی دارند و دفع مدفوع‌شان دردناک است، می‌فهمند هر چه کمتر غذا بخورند با فاصله زیادتری نیاز به دفع پیدا می‌کنند. بچه‌هایی که مورد تجاوز جنسی دهانی قرار می‌گیرند به محض اینکه شیء خارجی در دهان‌شان احساس کنند بصورت تنش و غذا نخوردن نشان می‌دهند.

والدین می بایست بدانند اگر کودکی در خصوص رابطه جنسی حرف می‌زند، جدی گرفتن حرف بچه مهم است. بچه‌ها در خصوص روابط جنسی تخیل ندارند اگر بچه در خصوص رابطه جنسی حرف زد به احتمال خیلی زیاد اتفاقی برایش افتاده است. خیلی وقت‌ها بزرگتر‌ها فکر می‌کنند بچه می‌خواهد این‌گونه جلب توجه نماید.

 

آمار‌ها نشان می‌دهد زیادتر آدم‌ها نمی‌خواهند کسی تجاوز را ببیند، تجاوز موضوع جالب توجهی نیست پس اگر بچه‌ای چیزی بیان کرد خیلی مهم است جدی بگیریم.اشتباه دیگر که پدر و مادر می‌کنند سریع به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

 

اکثر بیماری‌های عفونی از فرد متجاوز به بچه منتقل می‌شود مثل اچ ای وی، ویروس هرپس تناسلی و…. نخستین کاری که پدر و مادر می بایست بکنند این آزمایش‌ها را انجام بدهند زیادتر بیماری‌های آمیزشی قابل درمان و کنترلند بخصوص کنترل اچ ای وی دو ساعت اول خیلی مهم است. مراجعه به پزشک متخصص اطفال یا عمومی در بیمارستان و مطب‌ها ضروری است. پس نخستین کاری که پدر و مادر می بایست بکنند مراجعه به پزشک و گزارش به پلیس است.

 

برای جمع کردن شواهد و مراجعه به پزشکی قانونی حدود دو هفته وقت دارند. و بعد هم کمک‌های روان درمانی و روانشناسی است البته هر دو کودک و پدر و مادر می بایست روان درمانی شوند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که ما داریم؛ شاید از بیش از 60 نفر در مورد تجاوز در کلاس‌ها پرسیدم به پلیس مراجعه کردید یا خیر؟ می‌گفتند نه. مثلاً خانمی تعریف می‌نمود ناپدری‌ام از 12 سالگی به من تجاوز می‌نمود و من چند هفته پیش دیدم به دختر 9 ساله‌ام تجاوز می‌نماید. گفتم برای چه به پلیس زنگ نمی‌زنی؟ نخستین واکنشش این بود «خب بابام است». یعنی هنگامی ما متجاوز را به پلیس معرفی نمی‌کنیم خطر هنوز برای بچه ما و همه بچه‌ها هست یعنی اگر بدانیم کسی متجاوز است ولی معرفی نکنیم در جرم شریک هستیم. اشتباه دیگری که خیلی وقت‌ها پدر و مادر نمی‌کنند حذف دائم متجاوز است.

پدر و مادر در مواجهه با کودکی که مورد آزاد جنسی قرار گرفته مثلاً به او بگویند تو تنها کسی نیستی که برای تو این اتفاق افتاده. این خیلی اتفاق بدی بوده و تقصیر من بوده من می بایست از تو مواظبت می‌کردم ولی آخر دنیا نیست تو در امان هستی دیگر اجازه نمی‌دهم این اتفاق تکرار شود تو در مورد احساست با من صحبت کن. با روانشناس در این مورد حرف بزن و این پایان دنیا نیست. هر چقدر برای مادر سخت باشد می بایست به بچه بگوید که من تو را درک می‌کنم، خیلی بچه‌های دیگر مثل تو بودند اما الان زندگی می‌کنند و خوشبختند و ما دوباره زندگی را می‌سازیم وگرنه بچه احساس می‌نماید برای آنها مهم نیست و انگار حقش بوده و متجاوز راست می‌بیان کرد که او پلید است.

 

در هر حال می بایست توجه داشت، تجاوز جنسی بحث پیچیده و روانکاوی است و احتیاج به کار روان درمانی دارد هر چقدر هم معلم و پدر و مادر به بچه عشق و محبت بدهند کافی نیست و بچه احتیاج به پروسه درمان دارد. یک کار گروهی می بایست بین خانواده و روانکاو اتفاق بیفتد.

 

آزار جنسی در کودکان,نشانه های آزار جنسی در کودکان,تجاوز به کودکان علت اصلی موفقیت متجاوز، سکوت است
 

نشانه دیگر باز هم رایج، مشکل در خوابیدن و کابوس‌های شبانه است. حتی بزرگ‌ترهایی که در کودکی قربانی بودند خیلی وقت‌ها دچار بی‌خوابی‌اند. بی‌خوابی دلایل مختلفی دارد، استرس و ترس روی بی‌خوابی تأثیر دارد خیلی وقت‌ها بچه برای اینکه بخوابد به آرامش احتیاج دارد.

 

تاریک شدن هوا ترس‌ها را زیاد می‌نماید بچه‌هایی که آزار جنسی دیده‌اند دچار ترس‌های بنیادی شده و بی‌قرار‌تر می‌شوند. بخصوص بچه‌هایی که در خواب به آنها تجاوز می‌شود فکر می‌کنند اگر بیدار بمانند می‌توانند از خودشان دفاع کنند، بچه وانمود می‌نماید که خواب است اما به محض اینکه پدر و مادر از اتاق بیرون رفتند چشم‌هایش را باز می‌نماید و تا جایی که بتواند چشم‌هایش را باز نگه می‌دارد.

 

معمولاً اینجوری نیست که پدر و مادر بفهمند بچه در طول روز خواب آلودگی داشته می بایست معلم متوجه آن شود و با پدر و مادر چک نماید که آیا بچه ساعات خوبی می‌خوابد؟ البته اگر بچه مشکل کم خونی و بیماری خاصی نداشته باشد مشکوک به این است که او مشکلی دارد حتی بچه‌هایی که می‌خوابند خواب‌شان سطحی است و همه‌اش نگرانند و مدام از خواب می‌پرند. بچه‌ها ترس از کابوس دارند خیلی وقت‌ها صحنه تجاوز را به صورت سمبلیک یا واقعی در خواب می‌بینند و از ترس اینکه دوباره آن خواب را ببینند نمی‌خوابند.

چهارمین نشانه شایع شب ادراری است بازهم تکرار می‌کنم هر بچه‌ای که شب ادراری دارد، آزار جنسی ندیده است. نشانه‌ها سه تا قانون دارند بچه‌ای که مورد آزار قرار می‌گیرد ازبرای ترس دچار شب ادراری می‌شود البته یکی از دلایل‌ عفونت‌های آمیزشی در متجاوز است که تکرر ادرار از نشانه‌های شایع عفونت‌های آمیزشی می‌تواند باشد ولی مهم‌ترین دلیلش ایجاد انزجار است خیلی وقت‌ها کودک قربانی، خودش را به عمد خیس می‌نماید که خودش را منفور نماید خیلی وقت‌ها کودک در راه مدرسه و در خیابان ادرار و مدفوع می‌نماید تا اینگونه حالت انزجار نشان دهد.

شناخت این نشانه‌ها نیاز به پیش نیاز دارد یعنی اول ارتباط صمیمانه معلم با دانش‌آموز است که در مدرسه شکل می‌گیرد که البته آنجا هم معلمان در تشخیص نشانه‌های کودکی که مورد آزار جنسی دیده به مشکل بر می‌خورند معلم‌ها چطور می‌توانند این خلأ را پر کنند؟

یکی از مواردی که می‌تواند به تشخیص نشانه‌ها کمک نماید افت تحصیلی شدید و ناگهانی است. بچه‌ای که مورد آزار جنسی قرار گرفته دائماً ذهنش به صحنه تجاوز برمی‌گردد و حسش برایش سخت است مثل این می‌ماند ما به نوزادی که به‌دنیا می‌آید آب کله پاچه بدهیم، هضم نمی‌شود.

 

مغز بچه قبل از اینکه هورمون جنسی ترشح شود هنگامی تجاوز را تجربه می‌نماید انگار منجمد می‌شود و مدام فلش بک می‌زند. مثلاً سر کلاس فریز می‌شود و نمی‌تواند درس گوش نماید یا قلمش یک جایی می‌ماند این با رؤیای روزانه فرق می‌نماید رؤیای روزانه شیرین است و آوردن بچه به لحظه حال کار آسانی است ولی بچه‌ای که به اصطلاح دچار «پیا پیتیشن» می گردد خیلی سخت است او را به لحظه حال بیاوریم.

 

این «پیا پیتیشن» سبب می‌شود معمولاً درس نخوانند، خیلی وقت‌ها ساعات مدرسه را تحمل نمی‌کنند و حتی در مواردی سطح هوشی شاید پایین بیاید و معلم در فهمیدن این نشانه خیلی نقش دارد. خیلی جالب است بدانید که کاملاً افراط و تفریط در رفتار این بچه‌ها اتفاق می‌افتد. یعنی بعضی وقت‌ها بشدت بچه‌ها از آدم بزرگ‌ها می‌ترسند و گوشه گیر می‌شوند ولی از طرفی کسی به آنها محبت نماید بشدت جذبش می‌شود. کودکی که در خانه آزار جنسی می‌شود و پدر و مادر آگاه نیستند معلم مثل آهنربا می‌تواند بچه‌ها را جذب نماید حتی اگر حس عاطفی بین معلم و بچه نباشد بازهم یکسری اصولی وجود دارد که به معلم کمک نماید.

مثلاً بچه‌ای که نفر اول به مدرسه می‌آید و نفر آخر از مدرسه می‌رود احتمالاً چیزی در خانه دیده که دلش می‌خواهد حداکثر زمان را در مدرسه بگذراند. یکی از چیزهایی که هم به پدر و مادر و هم به معلم کمک می‌نماید یکسری هدیه‌هایی است که بچه با خودش به مدرسه یا خانه می‌برد که والدین نمی‌دانند از کجا آورده است.

 

معلم یا والدین اگر پول زیاد در کیف مدرسه کودک ببینند بدانند اینها رشوه است. رشوه یکی از نشانه‌هایی است که متجاوز به کار می‌برد. تغییر خلق و خو، حساسیت و عکس العمل زیاد به لمس بدن، علاقه زیاد به دوستی با سنین بالاتر نیز نشانه‌های آشکاری است. یا اگر معلم ببیند مثلاً یک پسر دبیرستانی دنبال بچه ای می‌آید که نه برادر و نه خواهرش است می بایست حساس شود.

 

این بچه‌ها بهداشت ظاهری مناسبی ندارند هفته‌ها حمام نمی‌روند و لباس‌های‌شان را نمی‌شویند. اینها از دوست خیالی زیاد حرف می‌زنند. از بچه‌های دیگر فاصله می‌گیرند از طرفی خیلی وقت‌ها اتفاق‌هایی که افتاده را بصورت خیالی‌تر تعریف می‌کنند مثلاً من یک دوستی دارم ما باهم فلان بازی را می‌کنیم اینها می‌تواند نشانه باشد. این بچه‌ها زیاد دستشویی می‌روند چون تنها هستند و احساس امنیت نمی‌کنند و اینکه از محیط بیرونی می‌ترسند.

گاهی می‌بینیم بعضی از بچه‌ها در سن زیر 5 سال در خصوص اندام‌های جنسی حرف می‌زنند. طبیعتاً بچه در آن سن تفاوت اندام جنسی را با سایر اعضای بدنش نمی‌داند برای چه می بایست یک بچه حرف‌هایی بزند که در دایره لغات پدر و مادرش هم نیست؟

به این موردی که اشاره کردم دست زدن پیوسته به اندام تناسلی را هم بیافزایید. ببینید، به‌طور طبیعی بین سن 3 تا 7 سالگی کنجکاوی و سؤال دارند ولی هنگامی از حد بگذرد و به ناگهان زیاد شود و بچه واژه ها جنسی به‌کار ببرد که در خانواده در خصوص‌اش حرفی زده نمی‌شود یا در نقاشی‌هایش اندام جنسی نقاشی نماید و در مورد این موضوع صحبت نماید احتمال زیاد چیزی دیده یا اتفاقی برایش افتاده است یا اینکه سعی می‌نماید سؤال‌هایش را زیادتر جواب بگیرد.

 

مثلاً خانمی در کارگاه «کنترل اس» بیان کرد نوه من که دختر یک ساله و نیم است تنها واژه‌ای که زبان باز نموده و می‌گوید؛ اندام تناسلی است و مدام به اندام تناسلی‌اش دست می‌زند. این بچه می‌خواهد بگوید این اتفاق برای من افتاده است. نکته دیگری که وجود دارد، این بچه‌ها معمولاً با بدن‌شان مشکل دارند و بدن‌شان را انکار می‌کنند و این خودش را بصورت افراط و تفریط نشان می‌دهد.

طبیعتاً بچه‌ای که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد حس بدی نسبت به خودش دارد اما نمی‌توان بیان کرد هر کودکی که به عبارتی اعتماد به نفس پایین دارد حتماً مورد آزار جنسی قرار گرفته است جدا کردن اینها کمی کار را برای پدر و مادر سخت می‌نماید؟

اعتماد به نفس پایین در این بچه‌ها احساس گناهی است که فرد متجاوز به آنها می‌دهد. برای مثال بچه‌ای که در کارهای گروهی شرکت نمی‌نماید، می‌خواهد کمرنگ باشد و حاضر نیست ازبرای مقایسه شدن در مسابقه‌ای شرکت نکند به‌طور ناگهانی خیلی اعتماد به نفسش کم شود اینها می‌تواند نشانه باشد و این ربطی به درون گرایی و برون گرایی ندارد برای همین پایین آمدن ناگهانی اعتماد به نفس می‌تواند یک نشانه باشد.

 

نشانه خیلی مشخص در بچه‌ها حیوان آزاری است یعنی اگر دیدیم بچه‌ای قورباغه له می‌نماید، سر گربه را جدا می‌نماید یا گربه را اذیت می‌نماید در واقع ادای متجاوز را در می‌آورد. یعنی خشم خود را نشان می‌دهد. یا به پدر و مادر می‌گوید اتفاقی شبیه به این برای من افتاده یا چون نمی‌تواند از متجاوز انتقام بگیرد با موجود ضعیف‌تری عین همان بازی را تکرار می‌نماید. اگر دیدید بچه‌ای، بچه‌های دیگر را اذیت می‌نماید و اذیتش دعوای خواهر و برادری نیست مثلاً لباس‌های عروسک را پاره می‌نماید یا روی بچه کوچک‌تر از خودشان می‌خوابند اینها به احتمال زیاد ادای متجاوز را در می‌آورند.

این پیش‌فرض که پسرها مورد تجاوز قرار نمی‌گیرند یا فقط پسرهای «ضعیف» مورد تجاوز قرار می‌گیرند مثال‌هایی از فرهنگ جامعه ما است، عوارض آزار جنسی در پسرها چطور نمود بیرونی پیدا می‌نماید؟

متاسفانه بچه‌هایی که تجربه تجاوز مقعدی دارند در نشستن مشکل دارند و در راه رفتن‌شان تغییراتی دیده می‌شود. بخصوص در پسر بچه‌ها تغییر حرکت های، نشستن و راه رفتن کمک می‌نماید به موضوع پی ببریم. هنگامی بچه‌ها وارد سال‌های بلوغ می‌شوند تشخیص نشانه‌ها سخت‌تر می‌شود.

می‌توان بیان کرد که این بچه‌ها در سنین کودکی وارد فاز افسردگی می‌شوند؟
اصولاً نشانه‌ها در بچه‌ها حتی هنگامی که سکوت می‌کنند پر صدا و پرهیاهو است که به آن هیاهوی خاموش می‌گویند. یعنی یک جوری بچه می‌گوید اتفاقی برای من افتاده است. سن بچه که از 4 سال می‌گذرد کم کم بچه متوجه می‌شود، کسی در موردش حرف نمی‌زند یا جلویش را نمی‌گیرد یا اینکه با خودش می‌گوید، پدر و مادرم می‌دانند و کاری نمی‌کنند و در واقع از فاز پر هیاهو و پر تنش وارد دوران افسردگی می‌شود افسردگی در این بچه‌ها و حتی بزرگسالان شایع است. معمولاً با آغاز بلوغ خودش را در بچه‌ها نشان می‌دهد.

کم نیستند افرادی که قربانی تجاوز جنسی را سرزنش می‌کنند، برای چه این کار خطرناک است؟
یکی از موارد خیلی شایع در بچه‌هایی که مورد نگاه ملامت بار دیگران قرار می‌گیرند، اعتیاد به الکل و مواد مخدر است. بچه‌ای که همه عمرش از یک موضوعی رنج می‌برد نخستین باری که تجربه الکل و مواد را دارد می‌فهمد که از این درد و رنج رها شده و بشدت وابستگی پیدا می‌نماید.

 

اصولاً چون این همزمان با تغییرات بلوغ رخ می‌دهد و از طرفی خطرهایی در جامعه جوانان را تهدید می‌نماید تجربه تجاوز جنسی در این اشخاص نادیده گرفته می‌شود یعنی کمتر پدر و مادری است که اگر بچه‌شان معتاد شد ارزیابی می‌کنند که او تجربه تجاوز جنسی داشته است معمولاً نگاه‌ها متفاوت است. جالب است تمایل اعتیاد به الکل در این اشخاص زیادتر از مواد مخدر و در پسرها زیادتر از دختران است. پسرهایی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند خیلی شکننده‌ترند و درمان خیلی سختی دارند.

 

آزار جنسی در کودکان,نشانه های آزار جنسی در کودکان,تجاوز به کودکان اشتباه والدین پس از متوجه شدن به آزار جنسی کودکشان، بروز خشم است

حالا این نشانه‌ها را دیدیم و متوجه شدیم کودک‌مان بارها مورد آزار جنسی قرار گرفته است. چطور می‌توانیم یک عکس العمل منطقی از خودمان نشان دهیم؟
واقعیت این است زیادتر پدر و مادرها اشتباه‌هایی را در مواجهه با این مسأله دارند. نخستین اشتباهی که می‌کنیم انکار است. خیلی طبیعی است هنگامی به بچه تجاوز می‌شود خیلی سنگین است و ذهن پدر و مادر به این سمت می‌رود که امکان ندارد.

 

مثلاً خانمی می‌بیان کرد پسر خواهرم 9 سالش بود پسر خاله 19 ساله‌اش در استخر به او تجاوز نموده بود. خواهرم می‌بیان کرد که پسرم چیزهایی را عنوان می‌نمود که من فکر می‌کردم اشتباه است مادرم چیزهایی را بیان کرد که بازهم گفتم اشتباه است تا اینکه خودم دیدم.

 

اشتباه دیگری که پدر و مادر می‌کنند بروز خشم است و این خیلی طبیعی است. ولی یادمان باشد بچه تمام زمان می‌ترسیده و او نمی‌داند پدر و مادر از متجاوز عصبانی‌اند نه از خود بچه. موارد بسیاری از خودکشی بچه‌ای که گزارش شده یا کودک فرار نموده آن شبی است که والدین متوجه شده‌اند. مثلاً خانمی تعریف می‌نمود پسر عمویش به او تجاوز نمود و در 12 سالگی خودش را در اتاق دار زد. این بانو می‌بیان کرد مقصر دیگران بودند چون همه بچه‌ها مسخره‌اش می‌نمودند. همه جای دنیا همینطور است. بر این اساس هر چه هم سخت باشد نباید والدین خشم را جلوی بچه بروز دهند.

در شرایطی که در 90 درصد موارد متجاوز از اشخاص فامیل و اعضای خانواده است بعد از این حادثه نخستین اقدامی که فرد قربانی یا اطرافیانش می بایست انجام دهند، چیست؟ چطور می بایست این مسأله را مدیریت کنند؟
در بیشتر موارد اگر متجاوز از خانواده‌های طرفین باشد به جای اینکه پدر و مادر به همدیگر کمک کنند همدیگر را تحقیر می‌کنند اینکه تو برادرت را راه دادی و خیلی وقت‌ها پدر و مادر در این جریان طلاق می‌گیرند چون نمی‌توانند یکدیگر را ببخشند. بار تجاوز متفاوت است و خیلی مهم است پدر و مادر این را بدانند که بچه احتیاج به کمک دارد.

 

پدر و مادر می بایست به اعصاب و روان‌شان مسلط باشند. مادرهایی که همسرشان به فرزند‌شان تجاوز می‌نماید، مادر این احساس را دارد اگر پاسخگوی نیاز جنسی همسرش بود این اتفاق نمی‌افتاد در صورتی که این گناه کاملاً نادرستی است برای اینکه اصلاً ربطی به نیاز جنسی ندارد. به هر حال آن همسر به بچه‌ها تمایل جنسی دارد. خیلی وقت‌ها پدر یا ناپدری به بچه بزرگ خانواده تجاوز می‌نماید خواهر یا برادر بزرگ فکر می‌نماید اگر تن بدهند و سکوت کنند از کوچک تر‌ها دفاع می‌کنند و اگر مقاومت کنند متجاوز سراغ فرد بعدی می‌رود. در صورتی که آمارها نشان می‌دهد خیلی وقت‌ها برای همه بچه‌ها اتفاق می‌افتد و بندرت پیش می‌آید ناپدری یا پدر تنها یک بچه را مورد آزار قرار دهد.

 منبع: روزنامه ایران

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها