لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

مضرات و فواید بازی های دیجیتال برای کودکان


فواید بازی های دیجیتال برای کودکان

تماشای روزانه 5 ساعت تلویزیون سبب کم شدن 25 درصدی میزان تمرکز کودک می گردد

 
نمی توان بچه ها را از دنیای اینترنت و تلفن همراه و تبلت و… دور نگه داشت. به این علت که اولا سبب کنجکاو شدن و گرایش زیادتر به این منبع های می گردد. دوما، در صورتی که همسالان فرزندتان با برنامه ریزی و نظارت درست در این زمینه کسب مهارت کنند، فرزند شما از این نظر دچار نقص خواهدشد.

 
علاوه بر اینکه در حال حاضر دیجیتالی شدن بسیاری از نیازهای روزمره زندگی، ضرورت فراگیری مهارت های دیجیتالی را گوشزد می نماید. ببینیم نکته های مثبت و منفی در زمینه بازی ها و ارتباط با دنیای دیجیتال در کودکان و نوجوانان چیست؟
 
موارد منفی را بشناسید
• تماشای روزانه 5 ساعت تلویزیون سبب کم شدن 25 درصدی میزان تمرکز کودک در زمان ورود به مدرسه یعنی سن 7 سالگی می گردد.

• تماشای روزانه یک ساعت تلویزیون افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن را در زمان بلوغ دو برابر می نماید.

• در نوجوانان کلاس پنجم و تا هشتم استفاده از کامپیوتر می بایست محدود به کارهای مرتبط به مدرسه و مسائل آموزشی شود، اما معمولا بیش از این مقدار کودکان از کامپیوتر استفاده می کنند. این مسئله سبب کم شدن میزان تمرکز و فراگیری مباحثی مثل ریاضی و نوشتن می گردد.

• بازی های کامپیوتری با امتیاز بین سه تا هشت، در صورتی که خشونت آمیز باشند، خطر ابتلا به استرس و اضطراب و اختلال در ارتباط های اجتماعی را افزایش می دهد.

• بازی هایی که قادر هستند تحرک بدنی در کودک ایجاد کنند، سودمند هستند. بازی های نشستنی، تا 27 درصد خطر مشکلات ستون فقرات، لگن و گردن را افزایش می دهد.

• هر 2 تا 4 ساعت تماشای تلویزیون به شکل پیوسته، تا 2 و نیم برابر خطر افزایش فشار خون را بالا می برد.

• در کودکان یک تا سه ساله، هرچه آمار تماشای تلویزیون بالا رود، به همان نسبت زمان بازی با اسباب بازی ها کم شدن می یابد.

فواید بازی های دیجیتال برای کودکان

بازی های کامپیوتری، در صورتی که خشونت آمیز باشند، خطر ابتلا به استرس را افزایش می دهد

موارد مثبت را بشناسید
 • کودکانی که کارتون های علمی تلویزیون را نگاه می کنند، از همسالان خود مهارت زبانی و دایره واژگانی زیادتری دارند.

• خوبترین شیوه برای کم شدن وزن و سوختن کالری های اضافی تجمع یافته در کودکان، تحرک بدنی در هوای آزاد و درواقع انجام ورزش های هوازی است. این اثر 6 برابر دویدن روی تردمیل به زمان 3 ساعت است.

• استفاده از کامپیوتر، حداکثر به زمان نیم ساعت در روز، سبب حفظ تندرستی چشم و پیشگیری از کم شدن بینایی تا سه برابر می گردد.

فواید بازی های دیجیتال برای کودکان

برقراری تناسب بین بازی های فکری و بدنی می بایست مورد توجه قرار گیرد

 

• کودکان و نوجوانانی که کمتر به بازی های کامپیوتری علاقه داشته و زیادتر ورزش می کنند، زیادتر در فعالیت های خیریه حضور پیدا می کنند.

• ارتباط زیادتر با محیط زیست زمانی اتفاق می افتد که کودک زمان کمتری را پای کامپیوتر، تلفن همراه و بازی های دیجیتال بگذراند.

• دختر و پسربچه هایی که به طور با نظم ورزش می کنند، کمتر عصبی شده و قادر هستند رفتارشان را در شرایط مختلف کنترل کنند.

• کودکان دو تا سه ساله ای که بازی های خانگی شان مرتبط با مفاهیم آموزشی است، از دید مهارت کلامی، تمرکز، شنیداری و دیداری سه برابر جلوتر از کودکانی هستند که این بازی ها را انجام نداده یا به شکل با نظم انجام نمی دهند.
 
کودکان و نوجوانان را نباید از بازی با وسایل الکترونیکی- کامپیوتری منع نمود. به این علت که به بازی با آنها حریص شده و منع مکرر استفاده از این گونه وسایل سبب به هم زدن تعادل روانی آنها می گردد. بر این اساس استفاده از این دستگاه ها نباید به طور کامل منع شود؛ کافی است نوع و زمان استفاده از وسایل الکترونیکی، تنظیم شود.

برقراری تناسب بین بازی های فکری و بدنی می بایست مورد توجه قرار گیرد. به این معنی که کودکان و نوجوانان به همان نسبت که نیازمند بازی های فکری برای حفظ و تقویت مهارت های روانی شان هستند، به همان نسبت نیز نیازمند تحرک بدنی برای سلامت جسمی هستند. بر این اساس والدین می بایست بین انجام این مهارت ها تعادل برقرار کنند.

 

منبع: هفته نامه همشهری شش و هفت / برترین هامنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها