لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

فواید بازی با لگو در کودکان


فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان

فواید لگو بازی برای کودکان

 

مزیت های بازی با لگو برای کودکان

لگو بازی یک وسیله بازی است که در قدیم هم وجود داشته و بسیاری از والدین خود در کودکی با لگو بازی خاطره دارند ولی شاید در قدیم نمیدانستند که همین لگو بازی چقدر فایده ها برای کودکان دارد و چقدر میتواند در آینده شغلی کودکان اثر بگذارد. در این نوشته قصد داریم شما با فواید لگو بازی برای کودکان آشنا کنیم.

لگو بازی چیست؟

لگو (به دانمارکی: LEGO) نام تجاری نوعی اسباب‌بازی است که توسط گروه لگو در شهر بیلوند دانمارک تولید می‌شود. واژه lego برگرفته از واژه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. این واژه به معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم هست. محصولات لگو شامل قطعات کوچک رنگارنگ (اصطلاحاً آجرهای لگو) عموماً کائوچویی یا پلاستیکی است که می‌توان آنها را به یکدیگر متصل نمود و اجسام گوناگونی ساخت. این اجسام شامل مدل‌های ساده مثل خانه و قطار و کشتی یا مدل‌های پیچیده‌تر مثل ماشین‌های شامل جعبه‌دنده و موتور و سیستم‌های پنوماتیک هستند.

 

در این نوع بازی، کودک وقت بسیاری را صرف ساختن شکل دلخواهش می‌نماید. البته ارزش و جذابیت ویژه این بازی در آن است که برای کودکان جنبه تکراری و خسته کننده ندارد و به وسیله قطعات لگو می‌توانند بی‌آخر اشکال مختلف و جدید بسازند. همین ساختار نیافتگی بازی لگو سبب شده تا لگوها مورد توجه و علاقه کودکان و نوجوانان بسیاری قرار بگیرند.

 

فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان

مزیت های بازی با لگو 

 

خوبترین سن بازی با لگو برای کودکان:

لگو بر پایه سن کودکان دارای مدل های مختلف است و همچنین لگوها در سایزهای مختلفی وجود دارد و برای کودکان زیر 3 سال لگوهایی که اندازه بزرگی دارند برای رنگی بودن آن مناسب است ولی در صورتی که کودکتان زیر ۳ سال سن دارد، از لگو که قطعات کوچک دارند جدا خودداری نمایید، برای چه که در این سن کودکان از راه دهان ارتباط را می‌آموزند و شاید برای شناخت هر چیزی، آن را در دهانشان قرار دهند.

 

بازی با لگو محدودیت سنی ندارند و حتی بزرگسالان هم میتوانند با لگو بازی کنند. هر چه سن کودک شما زیادتر باشد، لگو پیشرفته تر شده و قطعات آن کوچک تر می گردد. برعکس هر چه سن کودک کمتر باشد قطعات الگو بزرگتر شده و تعداد آنها کمتر می‌شود.

 

فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان

بازی با لگو برای کودکان

 

اثر لگو بازی بر آینده شغلی کودکان:

بازی‌های کودکی اثر بسزایی در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی اشخاص دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های اشخاص در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند.

 

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مثل لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته است. و همچنین تحقیقات نشان می دهد که بیش از 60 درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می کنند خانه سازی با لگوها از بازی های مورد علاقه شان بوده است.

 

هیچ کودکی با بازی با لگوها ساختمان سازی زاد نمی گیرد ولی شاید یاد بگیرد چطور آنها را روی هم قرار بدهد تا ستون ها و بدنه محکمی بسازد. زیادتر بحث اعتماد به نفس و آشنایی است تا مهارت اندوزی.

 

فواید بازی با لگو در کودکان,مزایای لگو بازی برای کودکان

مزیت بازی با لگو برای بچه ها

 

فواید بازی با لگو برای کودکان: 

1- لگو، به بچه‌ها یاد می‌دهد که سه‌بعدی فکر کنند.

2- لگو، در یادگیری زبان دوم، به کودکان کمک می‌نماید.

3- لگو، سبب تقویت مهارت‌های ارتباطی و روش تفکر نقادانه می‌شود.

4- لگو، کودکانی خلاق و خوش‌فکر، بار می‌آورد.

 

5-  به موقع بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می گردد.

6- باعث پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می گردد.

7- لگو باعث تقویت قدرت بیان و قصه‌سازی نیز می‌شود

8- آزادی عمل در بازی سبب می‌شود کودک دست به خلاقیت و ابتکار بزند و چیزهای جدید بسازد که در رشد خلاقیت و توانایی‌های ذهنی او خیلی مؤثر است.

 

9- کودک با ساخت اشکال هندسی با مفاهیم هندسی آشنا می‌شود.

10- بازی با لگو قدرت تفکر با نظم و سازماندهی کودک را افزایش می‌دهد.

11-زمینۀ تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می آورد.

12- بازی با لگو مفاهیم بسیاری به فرهنگ لغت کودکان اضافه می‌نماید و از راه این بازی، کاربرد لغات را به طور محسوس در زندگی مشاهده می‌کنند.

 

13- هنگامی کودک در اتصال قطعات موفق می گردد و چیزی می سازد، احساس غرور و پیروزی می نماید که در اعتماد به نفس کودک خیلی مؤثر است.

14-  لگو، اصول مکانیک را به کودک می‌آموزد.

15- لگو سبب افزایش بهره هوشی و توانایی حل مسئله در کودک است

16- لگو سبب تمرکز زیادتر در دیگر موارد زندگی می گردد

17- به اشتراک گذاری روش ساخت و در کنار هم قراردادن لگوها و مشارکت در کار گروهی مهم‌ترین اصل در اسباب‌بازی فکری لگو است.

 

چطور بهره بهتری از این نوع اسباب بازی ببریم؟

• با مشارکت خودتان کودکان را تشویق نمایید.

• در بازی به اسباب بازی ها شخصیت بدهید.

• بازی با لگو را با زمان قصه گویی ترکیب نمایید

• کودکان را با ساختن موارد ویژه به چالش بکشید.

• ساختن مشارکتی را تشویق نمایید.

• به یاد داشته باشید تخیل یک بخش باارزش بازی است.

 

نکاتی که قبل از خرید لگو می بایست بدانید:

دنیای لگوها خیلی بزرگ است و لگو با مدل ها و مضمون های خیلی بسیاری وجود دارد، قابل درک است که قادر هستید کمی احساس غرق شدن نمایید و واقعاً نمی دانید چه چیزی را انتخاب نمایید. برای پیدا کردن مدل مناسب، خواه برای فرزند خود می بایست معیارهای خرید زیر را در نظر بگیرید:

1- علائق کودک

2- سن کودک 

3- قیمت لگو 

4- رنگ‌های شیمیایی به کار برده شده در اسباب‌بازی‌ها و لگو ها از جمله لگوها در دراز زمان می‌تواند سبب عوارض خطرناکی همچون ناراحتی‌های کبدی، تنفسی و مسمومیت‌های خطرناک شود برای همین خوبتر است لگوهایی را خریداری کنید که استانداردهای بهداشتی معتبر برخوردار باشند و یا از برندهای معتبر و صاحب نام باشند.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها