لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

فواید آموزش موسیقی به کودک


آموزش موسیقی به کودک,فواید آموزش موسیقی به کودک,مزایای آموزش موسیقی به کودک  موسیقی دقیقا روی شتاب یادگیری اثر می گذارد

 

آموزش موسیقی به کودک به طور فیزیکی بخشی از سمت چپ مغز را که با پردازش زبان درگیر است، توسعه می‌دهد و به عبارتی مدارهای عصبی مغز را به روش خاصی به هم پیوند می‌دهد. همچنین پیوند دادن اطلاعات جدید با آهنگ‌های آشنا سبب می‌شود اطلاعات جدید خوبتر در ذهن کودکان ثبت شود.

آموزش موسیقی به کودک

داشتن یک فرزند باهوش آرزوی هر پدر و مادری است. خیلی ها اعتقاد دارند که هوش کودکان یک اتفاق ژنی است. عده ای دیگر از والدین با استفاده از کلاس های کمک آموزشی و صرف هزینه های هنگفت می خواهند فرزندشان را تبدیل به یک نابغه کنند. اما یک راه میانبر دیگر هم وجود دارد که مطالعات مختلف آن را به اثبات رسانده و آن راه میانبر و سریع برای نابغه شدن فرزندتان چیزی نیست جز موسیقی.

 

نوزاد و موسیقی

نوزادان قبل از اینکه قادر به درک واژه ها باشند، ملودی یک آواز را کاملا درک می کنند. آنها سعی می کنند که آواها را تقلید کنند. استفاده از یک موزیک آهسته خصوصا در موقع خواب نوزادان قادر هست سبب آرامش آنها شود. اگر قرار است برای نوزاد آوازی به شکل لالایی بخوانید سعی نمایید آوازتان کوتاه و ساده و در عین حال نرم و کمی بلند باشد ن آن قدر که سبب برهم خوردن آرامش او شود. اگر او را به حمام می برید و یا در حال پوشاندن لباس به نوزاد هستید در حد یک و دو جمله شعری کوتاه در مورد حمام کردن و یا لباس پوشاندن برایش بخوانید و به این ترتیب موسیقی را در تمامی جنبه های زندگی فرزندتان دخیل نمایید.

 

فواید آموزش موسیقی به کودک,آموزش موسیقی به کودک,مزایای آموزش موسیقی به کودک استفاده از موسیقی برای کوکان سبب آرامش آنها می گردد 

 

مزیت های آموزش موسیقی به کودک
بهبود عملکرد مغز
مطالعات نشان می‌دهد مغز موسیقی‌دان‌ها، حتی یک موسیقی‌دان جوان و تازه کار متفاوت از مغز اشخاص معمولی عمل می‌نماید. دکتر ادیک راسموسن (Eric Rasmussen) استاد دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: تحقیقات ارزشمندی در زمینه علوم اعصاب وجود دارد که نشان می‌دهد کودکانی که آموزش موسیقی دیده‌اند نسبت به کودکانی که آموزش‌های مشابهی را تجربه نکرده‌اند فعالیت عصبی زیادتری دارند. در واقع نکته اینجا است که یک موسیقی‌دان برای نواختن یک ابزار موسیقی نیاز دارد زیادتر از مغز خود برای هماهنگی چشم‌ها، گوش‌ها و عضلات خود استفاده نماید.

در یکی از مطالعات، به کودکان ۱۵ ماه به صورت هفتگی آموزش موسیقی ارائه شد سپس از مغز آن‌ها عکسبرداری شد. نتیجه اسکن مغزی کودکانی که آموزش موسیقی دریافت نموده بودند نشان داد شبکه‌های عصبی مغز آن‌ها با توجه به توانایی‌های آن‌ها در نواختن موسیقی گسترده‌تر شده است.

تقویت اعتماد به نفس
یکی از بزرگ ترین مزایایی که استفاده از موسیقی برای کودکان به همراه می آورد تقویت اعتماد به نفس در آنهاست. هنگامی کودک قادر به نواختن یک ساز باشد و بتواند در خلال نواختن شعر کوتاهی را نیز بخواند احساس غروب خاصی نموده درنتیجه به خود و توانایی هایش ایمان پیدا خواهدکرد. این اتفاق اعتماد به نفس خوبی را در او خواهد پروراند. علاوه بر این نواختن یک آلت موسیقی حس جسارت و شجاعت را در کودک پرورش خواهدداد چون مطمئنا زمانهایی پیش خواهدآمد که او در مقابل شما و یا دوستان و اقوام به هنرنمایی بپردازد و درنتیجه چنین کودکی هرگز تبدیل به یک فرد کم رو نخواهد شد.

 

آموزش موسیقی به کودک,موسیقی و کودک,مزایای آموزش موسیقی به کودکیکی از بزرگ ترین مزایایی موسیقی برای کودکان تقویت اعتماد به نفس در آنهاست


مهارت‌های ادراکی – تجسمی
محققان همچنین به این نکته پی برده‌اند که یک رابطه منطقی بین آموزش موسیقی به کودک و توانایی او در زمینه مهارت‌های ادراکی و تجسمی آن‌ها وجود دارد. به این معنی که درک موسیقی به کودکان کمک می‌نماید تا عناصر مختلفی را می بایست در کنار هم قرار دهند را تجسم کنند مثل کاری که برای حل یک مسئله ریاضی به صورت ذهنی انجام می‌دهند.

داده‌های مشابهی از تحقیقات گوناگون این موضوع را تایید می‌نماید که آموزش موسیقی به کودک به مرور زمان مهارت‌های ادراکی و تجسمی را افزایش دهد. این مهارت‌ها در حل مسائل چند مجهولی مثل مسائل مربوط به معماری، مهندسی، ریاضیات، هنر، بازی و مخصوصا کار با کامپیوتر به کار می‌آیند.

افزایش شتاب یادگیری با موسیقی
همه اشخاص قادر هستند مفاهیم مختلفی را بیاموزند. اما اینکه شخصی برچسب نابغه را به خود می گیرد برای شتاب یادگیری اوست. موسیقی دقیقا روی شتاب یادگیری تان اثر می گذارد. اگر بتوانید در سنین کودکی فرزندتان را با موسیقی آشنا نمایید روی شتاب یادگیری او اثر عمیقی گذاشته اید. موسیقی قدرت حل مسئله کودکان را بالا می برد چون او در خلال نواختن و تمرین موسیقی قوه تفکر خود را به کار می اندازد و از راه تمرکز و تفکر به تمرین می پردازد. درنتیجه تفکر فرزند شما می آموزد که در هر کاری از قوه عقل و منطق خود استفاده نماید.

 

 

منبع های:مجله آهنگ ایده آل

برترین ها

کودکتمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها