لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

علل جیغ زدن کودکان و روش صحیح برخورد با آنها


جیغ زدن کودک,علت جیغ زدن کودک 2 ساله,دلایل جیغ زدن کودک چیست

 شماری از کودکان از راه جیغ زدن دنبال جلب توجه هستند

 

کودکان به خصوص در سنین پایین خیلی دنبال جلب توجه والدین هستند. خیلی از کودکان خردسال یاد می گیرند که با جیغ زدن قادر هستند سریع توجه پدر و مادر خود را جلب کنند.

خیلی از پدر و مادر ها از رفتارهای جیغ زدن و قشقرق کردن کودک خردسال خود کلافه و خسته می شوند. رفتار های جیغ زدن کودکان گاه و بی گاه به دلایل مختلف طبیعی و معمولا گذراست. اما گاهی جیغ زدن کودکان به حدی زیاد می گردد که کنترل آن برای خانواده مشکل می گردد. جالب است بدانید رابطه شما و نوع برخورد شما تا حد بسیاری قادر هست این رفتار کودکتان را کنترل نماید.

 

حسادت

شاید کودکتان هنگامی که شما با تلفن صحبت می نمایید، آغاز به جیغ زدن نماید، چون او احساس می نماید که دیگر به او توجهی ندارید.

گیجی و سردرگمی

شاید فرزندتان دقیقاً از آن چه که می خواهد مطمئن نباشد و همین باعث عصبانیت و داد زدن او شود.

درد جسمی
جیغ و داد کودک بعضی مواقع برای دردهایی است که حس می نماید، مثل درد شکم و دل پیچه، یا درد هایی که در اثر ضربه دیدن در آن ها ایجاد شده است. خیلی اوقات این دردها برایشان مبهم است یا توانایی ابراز درد را ندارند.

احساس عجز و درماندگی

در زمانهایی که فرزندتان در بیان بعضی از واژه ها احساس عجز و ناتوانی می نماید ذهن مستعد او را برای بیان آنها آماده سازید. کودک هنگامی که نمی تواند کلماتی را برای بیان آن چه که می خواهد پیدا نماید، شاید عصبانی شود.

جلب توجه
کودکان به خصوص در سنین پایین خیلی دنبال جلب توجه والدین هستند. خیلی از کودکان خردسال یاد می گیرند که با جیغ زدن قادر هستند سریع توجه پدر و مادر خود را جلب کنند. والدین خیلی اوقات ناخواسته با رفتارهایی این جیغ زدن را تقویت می کنند. مثلا سریع آن ها را در آغوش می گیرند، سعی می کنند با بازی و سرگرمی حواسشان را پرت کنند اما در واقع دارند به این رفتار پاداش می دهند. حتی توجه منفی والدین مثل دعوا کردن صدا کردن کودک و هر برخورد افراطی قادر هست این رفتار را تقویت نماید چون کودک از این راه به توجه رسیده است.

 

جیغ زدن کودک,دلایل جیغ زدن کودک چیست,علت جیغ زدن کودک 2 ساله

 جیغ و داد کودک بعضی مواقع برای دردهایی است که حس می نماید

 

روش رفتار صحیح موقع جیغ زدن کودک

صبر و حوصله داشته باشید
دوره رشد کودک را در نظر بگیرید. کودکان در سنین خیلی پایین جیغ زدن گاه و بی گاه دارند که معمولا گذرا است و خود به خود کم شدن می یابد. برخورد شدید و عکس العمل افراطی قادر هست اوضاع را بدتر نماید و یا این دوره را طولانی نماید خوبتر است با صبر و حوصله با کودک برخورد نمایید و اجازه ندهید این رفتار کودک شما را خیلی پریشان و مضطرب نماید.

بعد از جیغ زدن به شتاب خواسته های او را برطرف نکنید
اگر همیشه بعد از جیغ کشیدن خواسته کودک را برطرف نمایید، کودک یاد می گیرد که از جیغ برای زودتر رسیدن به خواسته خود استفاده نماید و از این پس بدون درگیری به شتاب به نتیجه دلخواه خود برسد چون شما از صدای آن خوشتان نمی آید البته به یاد داشته باشید که تنها بعد از سنین کودکی اول میتوان از این راه کار استفاده نمود زیرا در سنین شیرخوارگی کودکان بیش از هر چیز تابع خواسته های زیستی خود هستند.

جیغ زدن های کودک برای جلب توجه را نادیده بگیرید
اگر کودکتان برای جلب توجه شما جیغ و قشقرق می نماید، به عکس العمل های خود دقت نمایید. نه تنها توجه مثبت مثل بغل کردن، شکلات دادن بلکه حتی توجه منفی مثل اخم کردن و دعوا کردن قادر هست این رفتار را تقویت نماید. حتما به الگوی جیغ زدن ها و علت آن توجه نمایید. هنگامی برای توجه گرفتن شما جیغ می زند، آن را نادیده بگیرید و توجه نکنید. در عوض وقت هایی که ارتباط مثبت دارد و جیغ نمی زند توجهتان را دو چندان نمایید. کم کم کودک یاد می گیرد برای توجه گرفتن رفتارهای آهسته و مثبت نشان دهد.

به شکل های مختلف او را سرگرم نمایید
مثلاً کتابی را که قبلاً نخوانده را برایش انتخاب نمایید یا اگر وقت اضافی دارید با او بازی نمایید.

به رفتارهای مناسب کودک پاداش دهید
قادر هستید برنامه ای برای پاداش دادن به کودک داشته باشید. هر وقت کودک رفتار مثبتی نشان داد، یا مثلا درخواست هایش را بدون جیغ و داد ابراز نمود، به او پاداش بدهید. قادر هستید جایزه های کوچکی مثل خوراکی هایی که دوست دارد را برای پاداش در نظر بگیرید. به کودک بگویید این پاداش را دقیقا برای چه رفتاری می گیرد.

 

 

منبع های:

honarehzendegi.com
niniban.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها