لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

شعر خواندن برای بچه‌ها چه سودی دارد؟


فایده شعر خواندن برای کودکان

شعر خواندن, ، چند خاصیت خیلی مهم برای رشد قوای شناختی و کلامی کودکان دارد

 

حتی بی‌ذوق‌ترین و کم قریحه‌ترین اشخاص -به لحاظ ادبی- هم می‌توانند دست‌کم چند شعر کوتاه دوران کودکی‌شان را از حفظ بخوانند. این شعرها که مثل سایه تا آخر عمر ما را همراهی می‌کنند، قدرت بسیاری در ساختن دیدگاه ما نسبت به زندگی حال و آینده‌مان دارند. بر این اساس مهم است که اولا برای کودکانمان شعر بخوانیم و دوما شعرهایی برای آن‌ها بخوانیم که پایه زندگی آتی آن‌ها را محکم‌تر نماید.

شعر خواندن چه فواید دیگری برای کودک شما دارد؟
شعر خواندن به‌جز تأثیر بلندمدتی که در زندگی کودکان دارد، چند خاصیت خیلی مهم هم برای رشد قوای شناختی و کلامی آن‌ها دارد که چهار مورد از شاخص‌ترین این دلایل شامل موارد زیر هستند:

1.  روان‌خوانی
معمولا نخستین چیزی که بچه‌ها موقع شعر خواندن برای می‌سپارند، قافیه‌های آن است. قافیه‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا بتوانند آواهای مشابه در واژه ها متفاوت را درک کنند و درنتیجه بتوانند روان‌تر بخوانند و حتی بعدها روان‌تر بنویسند.

2.  درک هر چه‌خوبتر واژه ها
در شعر واژه ها لزوما به همان شکلی که در محاوره یا کتاب‌ها به کار می‌روند استفاده نمی‌شوند، برای مثال گاهی واژه‌ای کوتاه‌تر می‌شود یا در زمینه‌ای قرار میگیرد که معنای آن را به‌طور کامل تغییر می‌دهد. شعرهای کودکان هم با اینکه ساده هستند اما به‌طور کامل از این قبیل بازی‌های ادبی به دور نیستند. درنتیجه شعر خواندن به بچه‌ها کمک می‌نماید تا یاد بگیرند که گاهی شاید شکل واژه‌ای عوض بشود اما همان معنی را داشته باشد و یا برای فهمیدن معنی واژه‌ها می بایست به زمینه‌ای که واژه در آن قرارگرفته است هم توجه داشته باشد. کسب این مهارت‌ها به بچه‌ها کمک می‌نماید تا در آینده بتوانند به‌خوبی از عهده خواندن و درک متن‌های طولانی و پیچیده بربیایند.

3. معرفی مفاهیم ادبی
هنگامی برای بچه‌ها شعر می‌خوانیم، کلماتی هم مطرح میشوند که به‌اصطلاح بزرگ‌ترها جزء صنایع ادبی هستند مثل تشبیه، استعاره و… . این واژه ها معمولا مورد سؤال بچه‌ها قرار می‌گیرند و پاسخی که شما به سوالات آن‌ها می‌دهید، فرصت مغتنمی است که به زبان ساده کودکان با این مفاهیم آشنا بشوند. آشنایی با این مفاهیم می‌تواند دانش زبانی کودک شما را بالاتر ببرد و نویسنده بهتری از او بسازد.

4. تقویت حافظه
برای سپردن شعر به بچه‌ها کمک می‌نماید تا تلفظ صحیح واژه‌های جدید را  یاد بگیرند. این اتفاق سبب می‌شود که آن‌ها هم در خواندن قوی‌تر باشند و هم در برقراری ارتباط با دیگران آدم‌های موفق‌تری بشوند.
 

منبع: ninisite.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها