لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

روش های انتخاب معلم خصوصی مناسب


معلم خصوصی,انتخاب معلم خصوصی مناسب,راهنمای انتخاب معلم خصوصی

در بین منبع های بسیاری در پی معلم خصوصی بگردید

 

اگر می‌خواهید فرزندتان را به صورت خصوصی و تنها به دست کسی بسپارید، ‌می بایست خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد. در نوشته زیر 7 گام برای انتخاب معلم خصوصی مناسب را جمع آوری نموده ایم.

1- از منبع های مختلف کمک بگیرید
اول از همه سعی نمایید در بین منبع های بسیاری در پی معلم خصوصی بگردید. هر چه منبع های زیادتری داشته باشید، ‌شانس این که در بین اشخاص معرفی‌شده، یک فرد مناسب پیدا نمایید، ‌بالاتر است. ‌در این مرحله می بایست وقت زیادتری بگذارید. استخدام یک معلم خصوصی نامناسب، ‌می‌تواند بعدا وقت زیادتری بگیرد،‌ تازه آن وقت مجبورید تمام این مراحل را دوباره طی نمایید،‌ آن هم در شرایطی که فرزندتان یک تجربه بد از داشتن معلم خصوصی در ذهن خود دارد و کنار آمدن با معلم خصوصی جدید می‌تواند سخت‌تر و وقت‌گیرتر هم باشد. البته، همیشه احتمال این که فردی که انتخاب نموده‌اید،‌ مناسب شما نباشد،‌ وجود دارد.

2-بدانید چه انتظاری دارید
قبل از این که بخواهید دست به انتخاب بزنید،‌ روی یک کاغذ سفید،‌ فهرستی از انتظاراتی که از معلم خصوصی خود دارید را بنویسید. این برگه به شما کمک می‌نماید گزینه‌های نامناسب را خیلی سریع حذف نمایید.

3- مکالمه تلفنی اولیه داشته باشید
در نخستین مکالمه تلفنی،‌ سعی نمایید چند سوال کلی و مهم را بپرسید و تنها اگر به نظرتان مناسب رسید، ‌سراغ باقی سوال‌ها و شرایط بروید. مثلا می‌توانید در نخستین تماس به این موارد اشاره نمایید:
اجازه بدهید به طور خلاصه در مورد جایگاه فعلی خودش توضیح بدهد.
در مورد سوابق کاری و تحصیلات مرتبط از او سوال بپرسید.
از او اسامی و شماره تلفن کارفرمایان قبلی‌اش را بگیرید.
به احساستان توجه نمایید. خیلی مهم است که اصلا نسبت به او احساس خوبی داشته باشید.

4- سراغ سوال‌های مهم‌تر بروید:
اگر احساس خوبی داشتید یا دست‌کم،‌ دیدید که شاید گزینه خوبی باشد، می‌توانید سوال‌های زیادتری از او بپرسید، به عنوان مثال:
آیا شرایط فعلی او برای کار کردن ثابت است؟ یا مثلا 2 ماه دیگر شرایط عوض می‌شود؟
تا چه زمانی می‌خواهد به این کار ادامه بدهد؟
به چه دلیلی به این که معلم خصوصی بشود علاقه پیدا نموده است؟ اگر اصلا علاقه‌ای به این کار دارد!

نظر او را در مورد روش آموزش انضباط به کودکان بپرسید. به او فرصت بدهید کامل توضیح بدهد که در جایگاه‌های احتمالی، با فرزندتان چه رفتاری خواهد داشت. مثلا اگر فرزندتان کاری که از او خواسته را انجام ندهد،‌ لجبازی نماید، قهر نماید، ‌…. یا هر رفتاری که در فرزند خود سراغ دارید، ‌او چه واکنشی خواهد داشت. (البته این جواب اصلا سندی بر این نیست که دقیقا همین کار را انجام خواهد داد، ‌اما نشان می‌دهد که چه نگرشی دارد)

نظرش را در مورد نوع رفتار با کودک بپرسید.
نظرش را در مورد آموزش‌ بپرسید و ببینید چه رویکردی دارد.
در مورد موقعیت جسمانی‌اش سوال نمایید. آیا مشکل یا بیماری جسمانی ندارد که روی کارش اثر بگذارد؟
ببینید آیا سیگار می‌کشد، ‌یا از هر ماده دیگری یا داروی خاصی استفاده نمی‌نماید؟
آیا سابقه کیفری داشته؟ چه سابقه‌ای؟

کجا زندگی می‌نماید و اگرقرار است در منزل شما تدریس نماید، چه‌طور قرار است که خودش را به خانه شما برساند؟
بعضی از فعالیت‌های متنوعی که در حین تدریس با کودکان انجام می‌دهد را از او بپرسید. به یک اسم کلی،‌ مثلا بازی،‌ بسنده نکنید. از او بخواهید جزیی توضیح بدهد.
نظرش را در مورد کتاب‌های کمک آموزشی، تکالیف سنگین، تکالیف اینترنتی و …. بپرسید. یادتان باشد در این مرحله دارید در مورد او اطلاعات جمع می‌نمایید و نگرش او را جویا می‌شوید،‌ پس به او نگویید شما چه انتظاری دارید. فقط ببینید نظر او چیست و چه‌قدر با نظر شما هماهنگ است.

ساعت‌های کار در روز و هفته را با او چک نمایید.
در مورد دستمزدی که انتظار دارد از او سوال بپرسید. با چه دستمزدی راضی است کار نماید؟

 

معلم خصوصی,انتخاب معلم خصوصی مناسب,راهنمای انتخاب معلم خصوصی

به عکس العمل کودک پس از ملاقات با معلم خصوصی اش دقت نمایید

5- قرار ملاقات حضوری بگذارید
اگر در مجموع احساس خوبی داشتید و ویژگی‌های او را به معلم خصوصی که در ذهن دارید نزدیک می‌بینید،‌ از او بخواهید که برای یک ملاقات حضوری به منزل شما بیاید. این که چه لباسی پوشیده است،‌ چه‌قدر مطمئن و آهسته یا دستپاچه است،‌ چه لحنی در گفتار دارد، تماس چشمی که برقرار می‌نماید…. همه و همه، می‌تواند به شما نشان بدهد که این فرد چه‌قدر برای تدریس به فرزند شما و وارد شدن به حریم زندگی شما مناسب است.

در این ملاقات، یک بار دیگر سوال‌های قبلی را مرور نمایید و مطمئن شوید که دوباره همان جواب‌ها را می‌دهد. بد نیست که یادداشت‌هایی جزیی با خود داشته باشید.

6- عکس العمل کودک را ببینید
اگر از همه این مراحل به خوبی گذشتید، اجازه بدهید کودکتان با معلم خصوصی احتمالی آینده خود ملاقات نماید. به عکس العمل کودک نسبت به او دقت نمایید. ببینید معلم خصوصی مورد نظر شما، چه‌‌طور به او نزدیک می‌شود. مهم است که آ‌ن‌ها بتوانند دست‌کم تا حدی با هم راه بیایند! خوبتر است شما مداخله نکنید.

7- به جمع‌آوری اطلاعات مطمئن بپردازید
اگر او را مناسب می‌بینید، وقتش رسیده که مطمئن شوید. سوابق او را چک نمایید. اعتبار ضامن‌هایش را چک نمایید و با کارفرمایان قبلی صحبت نمایید. ببینید نظر آن‌ها چیست و آیا راضی بوده‌اند یا نه. البته، باز هم کلی‌گویی بی‌فایده خواهد بود. شاید آن‌ها از سبک لباس پوشیدن او ناراضی بوده باشند،‌در حالی که شما می‌خواهید او به کودکتان زبان انگلیسی درس بدهد! بر این اساس،‌ دقیقا بدانید که دارید در مورد چه چیزی صحبت می‌نمایید. ببینید چه‌قدر وی برایشان قابل اعتماد بوده است؟ آیا روی حرف و قولش می‌توان حساب نمود؟ رفتارش با کودکان چه‌طور است؟ آیا بچه‌ها او را دوست داشته‌اند؟ ‌برای چه به کارش در آن‌جا ادامه نداده است؟ و در آخر،‌ آیا آن‌ها حاضرند یک بار دیگر او را استخدام کنند؟

 

منبع: ninisite.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها