لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

در برخورد با کودکی که فحش میدهد چه کنیم؟


بدزبانی کودک ،علل بدزبانی کودک

  کودک هر آنچه را که در محیط می‌بیند، یاد می‌گیرد و نمی‌توان جلوی روند یادگیری او را  گرفت

 

طبیعتا آرزوی هر پدر و مادری این است که بتوانند کودکشان را به خوبترین شیوه فرزندپروری تربیت کنند، کودکی موفق و مودب. اما گاها با تمام این تلاش‌ها، کودک کلماتی را به زبان می‌آورد که مناسب نیست و سبب ناراحتی پدر و مادر می‌شود، به‌خصوص زمانی که کودک این واژه ها را در جایی به زبان می‌آورد که والدین با میزبان رودروایسی داشته و این رفتار فرزندشان سبب خجالت و شرمندگی آنها می‌شود و در چنین شرایطی نمی‌دانند که درخصوص حرف‌های زشتی که فرزندشان به زبان می‌آورد، چه می بایست بکنند.

پریسا قیاسی، روانشناس کودک درخصوص این عادت رفتاری در کودکان بیان کرد: «والدین می بایست بدانند که کودک هر آنچه را که می‌آموزد صرفا در محیط خانه و از راه والدین نیست بلکه او هر آنچه را که در محیط می‌بیند، یاد می‌گیرد و نمی‌توان جلوی روند یادگیری او را هم گرفت. بر این اساس با آنکه والدین تلاش بسیاری می‌کنند که فرزندشان حرف‌های زشت به زبان نیاورد، ولی شاید کودک این حرف‌ها را در محیط مهدکودک یا مدرسه، زمین بازی یا حتی در مهمانی و از اقوام یاد گرفته باشد و بعد دائم آنها را تکرار نماید.»«هنگامی کودک حرفی را می‌شنود یا رفتاری را می‌بیند، ناخوداگاه آن را در ذهن خود ضبط نموده و در جایگاه‌های مختلف تکرار می‌نماید. در این شرایط، عکس‌العمل پدر و مادر و حتی اطرافیان در بهبود یا تشدید این عادت رفتاری کودک از ارزش خاصی برخوردار است.»

این روانشناس کودک با هشدار اینکه والدین می بایست بدانند که نوع برخورد آنها و همچنین اطرافیان با کودک می‌تواند تضمین‌کننده خاموش شدن این رفتار نادرست و یا حتی تقویت و تکرار آن باشد، توضیح داد: «هنگامی که کودک در جمعی از الفاظی استفاده می‌نماید که چندان مناسب نیست، اگر همه به حرف او بخندند یا از آن بدتر به کودک بگویند چقدر بامزه بود دوباره بگو! طبیعی است که کودک احساس می‌نماید که حرف خوبی زده و توجه همه را جلب نموده است.

  بدزبانی کودک ،علل بدزبانی کودک

کودک گاهی کلماتی را به زبان می‌آورد که مناسب نیست و سبب ناراحتی پدر و مادر می‌شود

 

از این رو هرجا که نیاز به جلب توجه داشته باشد یا بخواهد که نظر دیگران را به خود جلب نماید، فورا این حرف زشت را تکرار خواهد نمود. علاوه بر این، اگر والدین عکس العمل خیلی تندی هم نشان دهند این رفتار در کودک تثبیت می‌شود.»این کارشناس ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران در آخر در جواب به این سوال که عکس‌العمل صحیح در مقابل این رفتار کودک چیست، بیان کرد: «هنگامی حرف زشتی از کودک می‌شنوید می بایست خیلی خونسرد و بی‌تفاوت با او برخورد نمایید. نخستین بار که این حرف را زد می بایست به فرزندتان فقط تذکر بدهید و بگویید «عزیزم، این که گفتی، حرف خوبی نیست و ما از این واژه استفاده نمی‌کنیم» و بعد سریع موضوع بحث را تغییر دهید.

 

درصورتی که با وجود این تذکر باز مشاهده کردید که فرزندتان حرف زشتی را به زبان آورده، کاملا حرف را نادیده بگیرید. انگار نه انگار که این حرف را شنیده‌اید. سعی نمایید موضوعی را مطرح نمایید و حواس کودک به چیزی گرم نمایید و کاملا بی‌توجهی خود را به این مساله نشان دهید. در این صورت خودتان می‌بینید که بعد از چندبار تکرار، کودک این کار زشت را ترک می‌نماید و دیگر آن را انجام نمی‌دهد.

منبع: ninisite.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها