لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

بچه ها از چه سنی جوک را درک می‌کنند؟


لطیفه مناسب کودکان,خنداندن کودکان,جک مناسب کودکان یک سری از لطیفه ها و شوخی ها برای بچه‌های زیر شش سال ممنوع هستند
 
حتما شما هم با این ماجرا مواجه شده اید. این که یک لطیفه بهداشتی اما خنده دار را در یک جمع تعریف می‌نمایید، بزرگسالان به قهقهه می‌افتند اما بچه ها اصلا نمی‌خندند و مات و مبهوت به خنده بزرگترها نگاه می‌کنند. برای چه؟ آیا موضوع لطیفه را نمی‌فهمند یا ماجرا چیز دیگری است؟ روان شناس ها حتی این سوال را هم بی جواب نگذاشته‌اند و به آن جواب داده اند.

مراحل شوخ طبعی در کودکان:

آن ها چند مرحله برای فهمیدن لطیفه ها و شوخ طبعی در بچه ها مشخص نموده‌اند. سه تا از مرحله ها برای بچه‌های زیر شش سال است. از حالا با توجه به این مرحله ها بچه ها را بخندانید:

مرحله اول: شوخی های یک و نیم تا دو سالگی (شوخی با وسایل)
یک روان شناس شوخی پژوه به نام مک گی می گوید تا یک و نیم سالگی بچه ها شوخ طبعی را نمی‌فهمند. نه این که نمی‌خندند. بله کودکان می‌خندند اما به شوخ طبعی ما یا خودشان نمی‌خندند. اما بین یک و نیم تا دو سالگی بچه ها کم کم هم شوخی می‌کنند هم بعضی از انواع شوخی را می‌فهمند.

 

در این مرحله کودکان دارند با اشیا ور می‌روند تا کاربردشان را بدانند. در این آزمون و خطا، آن‌ها گاهی اشتباه های خنده داری می‌کنند. مثلا از لیوان به جای گوشی تلفن استفاده می‌کنند. این استفاده تناقض آمیز باعث خنده بزرگسالان می‌شود. کودک بدون این که بداند کارش اشتباه است، فقط برای خنده دیگران این کار را تکرار می‌نماید.

 

این آغاز عمل شوخ طبعانه در کودکان است. البته احتمالا اگر همین کار بچه ها را تکرار نمایید یعنی با لیوان الو الو نمایید، یا از کتاب به جای بالش استفاده نمایید آن ها هم به شوخی شما می‌خندند. احتمالا هنگامی هم از عروسک‌های انگشتی به جای آدم های واقعی استفاده می‌نمایید و صدای او را در می‌آورید بچه های این سن و سال بخندند. البته شاید.

مرحله دوم- از دو تا سه سالگی (شوخی های واژه ای)
در این مرحله دایره واژگانی یعنی کلماتی که کودک از آن ها استفاده می‌نماید، به روش شگفت انگیزی دارد وسیع می‌شود. برای آزمون و خطا بارها پیش می‌آید که کودک اشتباها کلماتی را به جای هم به کار ببرد. مثلا دست به جای پا، سگ به جای گربه و غیره. این اول سبب خنده دیگران و بعد سبب خنده خود کودک می‌شود.

مرحله سوم- از سه تا 7 سالگی (شوخی های مفهومی)
در این مرحله کم کم دارد مفاهیم در ذهن کودکان شکل می‌گیرد. “مفهوم” یعنی مجموعه‌ای از نشانه‌ها که نشانگر یک چیز در ذهن کودک هستند. مثلا این که گربه یک موجود پشمالو با چشم های بادامی براق و صدای “میو” است. حالا هر وقت که بین این نشانه ها تناقضی پیش بیاید مثلا گربه به جای صدای همیشگی (میو) صدای گاو (ما) را در بیاورد، برای کودک خنده دار است. ایده‌ای که می‌تواند برای ساختن بازی‌های خنده دار برای کودکان خیلی الهام بخش باشد. می‌توانید وسط قصه های این سن، پر طاووس را به دم گربه بچسبانید، شیرهای قصه تان، میو میوی کنند و درختان در هوا پرواز کنند تا دلبندتان حسابی از خنده روده بر شود.

 

لطیفه مناسب کودکان,خنداندن کودکان,جک مناسب کودکان شوخی هایی که با شگفتی تمام می‌شوند برای بچه های زیر شش سال خنده‌دار نیستند

 
شوخی های ممنوع
یک سری از لطیفه ها و شوخی ها برای بچه‌های زیر شش سال ممنوع هستند. بعضی هایشان برای این که آن ها را نمی‌فهمند و بعضی برای صیانت جنسی از کودکان.

شوخی های بازی با واژه ها
«یک بار یک بچه دستش را دراز نمود و نمکپاش را از آن طرف سفره برداشت. پدرش بیان کرد مگر زبان نداری؟ بچه بیان کرد زبان دارم اما به آن طرف سفره نمی‌رسد». اگر این لطیفه را نشنیده‌اید احتمالا الان لبخند به لب شما آمده است. اما بچه زیر شش سال اصلا به این لطیفه نمی‌خندند چون متوجه نمی‌شود در این لطیفه با واژه زبان بازی شده و به دو معنی به کار رفته است. بسیاری از لطیفه ها از همین بازی‌های زبانی شکل گرفته‌اند اما بچه‌های زیر شش سال متوجهش نمی‌شوند. این لطیفه‌ها را می‌توانید بالاتر از هفت سالگی برای بچه‌ها بگویید.

شوخی های پیچیده
شوخی هایی که با شگفتی تمام می‌شوند برای بچه های زیر شش سال خنده‌دار نیستند. مثلا این: «می‌دانی شش فیل چه طور در یک فولکس واگن جا می‌شوند؟ سه تا جلو و سه تا عقب» برای بچه‌های بالای یازده سال خنده دار است.

شوخی های جنسی
اگر سه نوع مهم از لطیفه‌ها وجود داشته باشند، یک نوعشان لطیفه‌های اجتماعی، یک نوعشان لطیفه‌های زبان بازی و یک نوعشان لطیفه های جنسی هستند. اما این مال دنیای ما بزرگسالان است. بچه ها شاید لطیفه های جنسی ما را نفهمند اما برای خنده ما کنجکاویشان زودتر از موعد برانگیخته می‌شود و اطلاعاتشان را از جاهای اشتباه خواهند گرفت. البته این به معنای تربیت نکردن جنسی بچه‌ها نیست. لطیفه جنسی هرگز راه درستی برای انتقال اطلاعات جنسی به کودکان نیست.

شوخی های قومیتی:
گفتن لطیفه‌های قومیتی جلو بچه ها یعنی آماده کردن آن ها برای داشتن یک ذهنیت نژادپرسانه. گفتن لطیفه های قومیتی یک نوع شوخ طبعی پرخاشگرانه است و شما با گفتنش جلو بچه ها این نوع از پرخاشگری را برایش مجاز می‌نمایید. هنگامی متوجه این ماجرا می‌شوید که او با صورتی کبود برای گفتن یک شوخی قومیتی جلو اعضایی از آن قوم به خانه بر می‌گردد.

 

منبع:ninisite.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها