لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

برای چه کودکان بازی دالی موشه را دوست دارند؟


دانلود داستان دالی موشه,تاثیر بازی دالی موشه بر کودکان

دالی موشه نوعی بازی است که به یک بازی جهانی تبدیل شده است

 

دالی موشه نوعی بازی است که از موانع زبانی و فرهنگی سراسر دنیا عبور نموده و به یک بازی جهانی تبدیل شده است. اما برای چه همه کودکان از بازی دالی موشه لذت می برند؟

اثر بازی دالی موشه بر کودکان
دالی موشه نوعی بازی است که از موانع زبانی و فرهنگی سراسر دنیا عبور نموده و به یک بازی جهانی تبدیل شده است. یکی از ما چشم‌هایش را مخفی نموده سپس یواش یواش آنها را آشکار می‌نماید. این کار باعث خنده شدید نوزادان می‌شود که در پی آن، ما را هم به خنده وا می‌دارد و بارها و بارها این بازی تکرار می‌شود.

دالی موشه هیچ وقت کهنه نمی‌شود و از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود. اما ما انسان‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد در مکان‌های منحصر به فرد و با ژن‌های ویژه خود متولد می‌شویم، پس برای چه کودکان سراسر دنیا این بازی را دوست دارند؟

کودکان نمی توانند کتاب بخوانند و همچنین اشخاص بسیاری را نمی‌شناسند، بر این اساس استمرار شگفتی و فراگیری فرهنگی دالی موشه شاید اشاره‌ای است به این موضوع که این بازی چیزی اساسی در ذهن نوزادان را فعال می‌نماید و صرفا نوعی عادت یا مد روز نیست. این بازی می‌تواند به ما پایه چیزی که افکار یک انسان بزرگسال برآن بناشده است را نشان دهد.

نظریه اولیه مبنی براینکه برای چه نوزادان از دالی موشه لذت می‌برند تعجب و شگفتی‌شان از دیدن دوباره چیزهایی است که ناپدید شده‌اند. البته از دید ما بزرگسال‌ها این موضوع علت خوبی برای خندیدن نیست. اما هنگامی از دید کودکان به این مساله فکر نمایید می‌توانید این موضوع را بپذیرید.

کودکان در ابهامی یکنواخت و دایمی قراردارند و می بایست به تدریج اتفاقاتی که اطراف‌شان رخ می‌دهد را بشناسند و درک کنند. شما هنگامی صدای کسی را درخانه بشنوید، می‌دانید او دور نیست و اگر آن فرد از پشت مبل صدای‌تان نماید می‌دانید که او هنوز وجود دارد، اما با خود لحظه‌ای فکر نمایید که با چه دلایلی و چطور به این درک و اطمینان رسیده‌اید.

ژان پیاژه، روانشناس سوئیسی، این اصل را استمرار شی ء نامیده است. این اصل در واقع درک وجود جسمی است حتی هنگامی دیده نمی‌شود و بنابر گفته او دو سال اول زندگی کودکان طول می‌کشد تا این اصل را درک کنند و مسلما در این دو سال، بازی دالی موشه برای آنها خیلی جالب و مهم است.

هنگامی از این نگاه به بازی دالی موشه بنگرید دیگر تنها سرگرمی و شوخی به نظر نمی‌آید، بلکه به کودکان کمک می‌نماید اصول اساسی وجود چیزی را بارها بیازمایند و همینطور یاد بگیرند شاید اطراف شان چیزهایی وجود داشته باشد.ثابت شده است که دالی موشه قادر هست در سال های اولیه زندگی کودک در رشد شناختی او خیلی سودمند باشد. اما تردیدهایی نیز وجود دارد مبنی براینکه لذت بردن از این بازی صرفا آموزشی نیست و موضوعی عمیق تر پشت آن نهفته است که محققان با تحقیقات خود به توضیح آن پرداخته‌اند.

دانلود داستان دالی موشه

دالی موشه هیچ وقت کهنه نمی‌شود و از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود

 
 تعجب و شگفتی در بازی دالی موشه
بازی دالی موشه از ساختار اساسی تمام شوخی های خوب مثل تعجب و سپس توضیح آن برخوردار است.

ژرود پروت و هنری گلیتمن دو محقق، این مساله را با آزمایشی که زیادتر به نظر تفریح می‌آمد روی یک گروه نوزاد ۶، ۷ و ۸ ماهه نشان دادند. زیادتر وقت آزمایش بازی دالی موشه به طور معمول انجام شد، اما هرازگاهی یک بزرگسال مخفی می‌شد و بزرگسالی دیگر خود را نشان می‌داد و یا درمکانی مخفی و در مکانی دیگر ظاهر می‌شدند. عکس ها ویدیویی نوزادن نسبت به اینکه تک تک آنها چقدر لبخند می‌زدند یا می‌خندیدند درجه‌بندی شد.

نوزادان موقع آزمایش‌های مخفی و ظاهر شدن لبخند می زدند، اما کمتر می خندیدند حتی زمانی که نتیجه شگفت آورتربود.علاوه برآن تفاوت لذت بردن آنها از دالی موشه معمولی با مخفی و ظاهرشدن با افزایش سن شان افزایش می‌یافت. (هشت ماهه ها از بازی مخفی و ظاهر شدن لذت کمتری می بردند.)

تعبیر محققان در این خصوص این است که این بازی به پیش‌بینی نتیجه، وابسته است و هرچه کودک بزرگتر باشد قدرت پیش بینی اش زیادتر است، بر این اساس میزان اختلاف با آنچه که واقعا رخ می‌دهد زیادتر می گردد و برایشان لذت کمتر و کمتری می‌آورد. راز نهایی محبوب ماندن بازی دالی موشه این است که آن صرفا یک بازی نیست.

کودکان هرچه بزرگ تر می‌شوند راحت تر اجازه می دهند این بازی با توانایی‌های جدیدشان تطبیق پیدا نماید و کمک می‌کنند که خود به همراه بزرگسالان یک بازی همیشگی را با روش‌های متفاوتی انجام دهند و از لحظات‌شان لذت ببرند.

قدیمی‌ترین شکل دالی موشه به تدریج ظاهر شدن است. بدین ترتیب که بزرگسال قبل از اینکه خود را نشان دهد اعلام می نماید که دارد می آید و سپس درمرکز توجه کودک قرار می‌گیرد. هر قدر کودک بزرگتر می گردد از بازی مخفی و ظاهر شدن بزرگسال زیادتر لذت می‌برد. اما پس از یک یا چند سال کودکان یاد می گیرند که خودشان با مخفی و ظاهر شدن، کنترل اوضاع را به دست گیرند.

بدین روش  دالی موشه قادر هست باعث تعادل کامل چیزی شود که کودک در حال رشد، آن را دنیا می‌داند. در واقع آنچه که آنها را قادر به کنترل چیزی می‌نماید که هنوز برایشان شگفت آور است. خوشبختانه ما بزرگترها هم از خنده آنها شاد می‌شویم و خودمان از تکرار این بازی خسته نمی‌شویم.

منبع:7sobh.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها