لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

با کدام ساز برای آموزش موسیقی به کودکان آغاز کنیم؟


آموزش موسیقی به کودکان,سن آموزش موسیقی به کودکان,شروع ساز زدن کودکیادگیری بعضی از سازها سبب بالا رفتن میزان IQ و توانمندی ذهن کودک نیز می گردد
 
یکی از علاقمندی های بعضی والدین نواختن سازهای مختلف توسط فرزندانشان در سنین کودکی است. از این رو در این نوشته روش های آموزش موسیقی به کودکان را ارائه خواهیم نمود.

نواختن ساز توسط کودکان با استفاده از انواع دستگاه های موسیقی علاوه بر این که باعث سرگرمی و توانمند ساختن کودک در نواختن انواع ساز است، با یادگیری سازی همچون گیتار، سبب بالا رفتن میزان IQ و توانمندی ذهن کودک نیز می گردد. که این ادعا، سال ۲۰۰۴ در تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه تورنتو به اثبات رسیده است. به همین منظور در ادامه این بخش با روش آموزش موسیقی به کودکان و ساز مناسب برای آغاز ساز زدن کودک آشنا می شوید.

 

آموزش موسیقی به کودکان,سن آموزش موسیقی به کودکان,شروع ساز زدن کودک کودک برای زدن انواع ساز می بایست توانای لازم برای نواختن ساز مورد نظر را داشته باشد

آموزش موسیقی به کودکان
دلواپسی بسیاری از والدین بر این است که کودکشان در ابتدا، نواختن چه نوع سازی را فرا بگیرند، که این موضوع آنگونه که آن ها تصور می کنند پیچیده نمی باشد. برای چه که در ابتدای امر که هنوز انواع سازها برای کودک ناشناخته است، این موضوع ارزش چندانی ندارد، اما به مرور با توجه به علاقمندی کودک میتوان متوجه نوع ساز دلخواه او شد و اقدامات لازم برای یادگیری ساز مربوطه را برای کودک فراهم نمود.

البته برای آغاز آموزش موسیقی به کودکان خوبتر است سازهای که نواختن آن ها برای کودک ساده تر است، مورد استفاده قرار بگیرد. که یکی از این سازها فلوت ریکوردر است. همچنین امروزه، زیادتر کودکان برای آغاز، نوازندگی سازهای نظیر ریکوردر، پیانو، سه تار، ویلن و سنتور را فرا می گیرند.

هرچند که امروزه بعضی سازها در مدل های کوچک برای کودکان موجود است، اما به طور کلی، می بایست به این نکته توجه داشت، که کودک برای زدن انواع ساز می بایست توانای لازم برای نواختن ساز مورد نظر را داشته باشد. مثلا قدرت فشار دادن گلاویه های پیانو، نگه داشتن سازهای مثل ویلن، گیتار و همچنین قدرت دمیدن در سازهای بادی را داشته باشد.

 
تازه ترین روش ها یادگیری موسیقی برای کودک
از جدیدترین روش های بکار رفته در دنیا برای آموزش دادن موسیقی به کودکان این است که اشکال  نت های موسیقی را بر روی اسباب بازی های کودک نقاشی می کنند، تا علاوه بر این که راحت تر نت های مربوط به هر ساز را یاد بگیرند، همچنین در کنار یادگیری ساز زمینه ای برای سرگرمی و تفریح  کودک نیز فراهم شود. که چند نمونه از این روش ها عبارت اند از:
– نوشتن نت بر روی توپ پینگ پونگ
– قرار دادن نت درون تخم مرغ شانسی
– آموزش از راه فلش کارت موسیقی
– استفاده از دومینوی موسیقی

مناسب ترین سن برای آموختن موسیقی به کودکان  از سن ۶ سالگی به بعد است و اگر پیش از این زمان باشد به گفته اساتید این هنر، احتمال دارد استعداد کودک در زمینه موسیقی برای همیشه از بین برود. همچنین اساتید موسیقی توصیه می کنند که کلاس های آموزش موسیقی برای کودکان در ۲ و ۳ سال ابتدای یادگیری آن ها نباید فشرده باشد، برای چه که سختی نواختن انواع سازها شاید، کودک را از ادامه یادگیری ساز دلسرد و نا امید سازد.

منبع: arga-mag.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها