لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

اختلال یادگیری در کودکان چه علائمی دارد؟


اختلال یادگیری,اختلال یادگیری در کودکان,علائم اختلال یادگیری

اختلال یادگیری ناشی از تفاوت در راه‌های عصبی و ارتباط آن با مغز است

 

 

تشخیص اختلال یادگیری در کودک
اختلال یادگیری یک اختلال روانشناسی تفاوت‌های عصب شناختی مغز در پردازش اطلاعات است که به شدت روی توانایی شخص برای یادگیری مهارت‌های خاصی اثر می‌گذارد. در واقع این اختلالات ناشی از تفاوت‌های واقعی در روش‌ی پردازش، شناخت و استفاده از اطلاعات در مغز است. همه‌ اشخاص با یکدیگر در زمینه‌ توانایی‌های یادگیری، تفاوت‌هایی دارند؛ اما افرادی که دچار این اختلال هستند، با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

هیچ درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد. برنامه‌های آموزشی تا حدود بسیاری به حل این مشکل کمک می‌نماید. اما تبعات این اختلال شاید تا آخر عمر همراه آن شخص باشد. اشخاص دارای اختلال یادگیری شاید با مشکلات بسیاری در مدرسه یا محل کار مواجه باشند. همچنین اختلال یادگیری روی زندگی شخصی و روابط اجتماعی فرد مبتلا به شدت اثر‌گذار است.

 

اختلال یادگیری,اختلال یادگیری در کودکان,علائم اختلال یادگیری

 دانش‌آموزانی که اختلال یادگیری دارند، نیاز به آموزش‌های فردی ویژه و متناسب با نیاز‌شان دارند

 

علائم اختلال یادگیری
نخستین علائم اختلال یادگیری با مشکلات تحصیلی دانش‌آموزان در مدرسه مشخص خواهد شد. والدین و معلمان پیش‌دبستانی جزو نخستین افرادی هستند که علائم و نشانه‌های این اختلال را در کودکان تشخیص می‌دهند. این کودکان شاید دچار مشکلاتی در مهارت‌های اساسی مثل خواندن و نوشتن باشند. مشکل در یادگیری ریاضی، نوشتن و زبان شاید از نشانه‌های اختلال یادگیری باشد.

بعضی از دانش‌آموزان شاید بعضی از مهارت‌های پایه‌ای را به شتاب یاد بگیرند، اما در یادگیری بعضی از مهارت‌های دیگر مثل حل مسئله یا تکالیف مدرسه دچار مشکل باشند. زندگی با این اختلال و مشکلات آن برای والدین و کودکان، کار خیلی سخت و سختی است. بسیاری از والدین با تشخیص اختلال یادگیری در کودکان خیالشان راحت خواهد شد. تشخیص این اختلال منجر به جلب حمایت‌های زیادتری از طرف معلمان و تدوین برنامه‌های آموزشی می‌شود.

دانش‌آموزانی که اختلال یادگیری دارند، نیاز به آموزش‌های فردی ویژه و متناسب با نیاز‌شان دارند تا از بقیه همکلاسی‌ها و هم سن و سالان خود عقب نمانند و بتوانند به صورت عادی زندگی کنند.

علل و تشخیص اختلال یادگیری
اختلال یادگیری ناشی از تفاوت در راه‌های عصبی و ارتباط آن با مغز است که سبب نقص در روش‌ی عملکرد مغز می‌‌شود. به عنوان مثال توانایی آموختن مباحث تحصیلی برای دانش‌آموزی که دارای اختلال یادگیری است خیلی از کمتر از میزانی است که از او انتظار می‌رود. البته این یک تصور غلط است که دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری، قادر به پیشرفت تحصیلی و آموختن مثل همسالان خود نیستند. در واقع این دانش‌آموزان هم مثل سایر همسالان خود، باهوش هستند. حتی شاید با وجود اختلال یادگیری، کودکانی با استعداد باشند.

تفاوت کودکانی که اختلال یادگیری دارند با سایر کودکان، فقط در این است که آن‌ها به شیوه‌های متمایزی قادر به یادگیری هستند. در واقع این کودکان نیاز به تمرین‌های آموزشی ویژه برای یادگیری دارند. در تشخیص اختلال یادگیری، تفاوت از راه سنجش تعیین می‌شود تا نمرات مربوط به آزمون پیشرفت تحصیلی و میزان تسلط کودک در مهارت‌های خاصی مثل خواندن، نوشتن و محاسبات ریاضی یا نمرات آزمون آی کیو (IQ) یا ضریب هوشی کودک مشخص شود.

 

قبل از تشخیص اختلال یادگیری مرور کاملی از سابقه‌ی تحصیلی و آموزشی کودک انجام می‌شود تا همه‌ی احتمالات برای بررسی تفاوت در رشد مهارت‌ها و سطح هوش بررسی شود. تشخیص زود‌موقع و آغاز سریع درمان در این زمینه حیاتی است.

 

اختلال یادگیری,اختلال یادگیری در کودکان,علائم اختلال یادگیری

بعضی دانش آموزان شاید با وجود اختلال یادگیری، کودکانی با استعداد باشند

آیا اختلال یادگیری ماهیت زیستی دارد؟
تصور می‌شود که اختلال یادگیری حقیقی نوع ارگانیک (زیستی) یک ناتوانی است و در نتیجه‌ی مشکلات عصب‌شناختی رخ می‌دهد که سبب مشکلات در یادگیری و کاربرد مهارت در موارد تحصیلی خواهد شد. شواهد نشان داده است که شانس یادگیری کودکان در صورتی که والدین و آشنایان هم به آن مبتلا باشند، پایین خواهد آمد. همین مسئله نشان می‌دهد که شاید وراثت در بروز اختلال یادگیری در کودکان نقش مهمی داشته باشد. با این حال عوامل دیگری هم در این مورد ارزش دارد که احتمالا قابل پیشگیری است.

اگر به عنوان پدر و مادر، هر کدام از علائم اختلال یادگیری را در کودک خود دیده‌اید، حتما این مشکل را با متخصصان این حوزه و مربیان کودک در میان بگذارید. با اقدامات درمانی اولیه می‌توان به حل مشکلات کودکت در خواندن، نوشتن و سایر مهارت‌ها کمک نمود.

منبع: koodaket.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها