لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

تفاوت های هتل و متل برای اقامت چیست؟


به گزارش سایت طلا:در برنامه‌ریزی سفر، انتخاب محل اسکان از نخستین اقداماتی است که می بایست بعد از تعیین مقصد گردشگری خود، به آن توجه داشته باشید.

 

فرق هتل و متل چیست؛ در سفر کدام را انتخاب کنیم؟

 

در برنامه‌ریزی سفر، انتخاب محل اسکان از نخستین اقداماتی است که می بایست بعد از تعیین مقصد گردشگری خود، به آن توجه داشته باشید. از آنجایی که گزینه‌های اقامتی متنوعی مثل هتل، متل، هتل آپارتمان، اقامتگاه‌های بومگردی، هتل‌های سنتی و غیره پیش‌روی شما قرار دارد، شاید موقع انتخاب دچار سردرگمی و چالش بسیاری شوید؛ این درحالی است که آشنایی با شرایط اقامتی و تفاوت‌های هر کدام از اقامتگاه‌ها به شما در تجربه انتخابی مناسب و اقامتی ایده‌آل کمک می‌نماید. در نخستین گام، خوبتر است فرق هتل و متل را بدانید، چراکه این دو نوع اقامتگاه‌ها از گزینه‌های محبوب و درعین حال متنوع محسوب می‌شوند که تفاوت بسیاری بر کیفیت اقامت شما در طول سفر دارند. اگر به‌دنبال جواب روشنی برای این سوال هستید که فرق هتل و متل در چیست، این نوشته راهنمای خوبی برای‌تان محسوب می‌شود، زیرا در ادامه به بررسی اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت هتل و متل می‌پردازیم.

 

فرق هتل و متل در چیست؟

هم هتل و هم متل برای خدمت‌رسانی به مسافران و میزبانی از آن‌ها در طول سفر راه‌اندازی شده‌اند؛ اما شرایطی که برای مهمانان خود درنظر گرفته‌اند و امکانات و خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌کنند، خیلی متفاوت است؛ بر این اساس می بایست موقع رزرو هتل، فرق متل با هتل را بدانید و با شرایط اقامتی که در انتظار شما است به‌خوبی آشنا باشید. شما قرار است زمان بسیاری از سفر را در اقامتگاه انتخابی خود سپری نمایید، بر این اساس خوبتر است به‌دنبال گزینه‌هایی باشید که علاقه زیادتری به آن‌ها دارید. به‌طور کلی متل‌ها سبک متفاوتی از هتل هستند که زیادتر برای استراحت مسافران طراحی شده‌اند؛ به این معنی که متل‌ها به‌عنوان مکانی برای خواب، بدون امکانات و خدمات ویژه‌ای از مسافران میزبانی می‌کنند.

 

تفاوت های هتل و متل برای اقامت چیست؟

 

درمقابل، هتل‌ها به داشتن امکانات تفریحی و خدمات رفاهی مختلف شناخته می‌شوند، به‌گونه‌ای که ساعات حضور شما در هتل می‌تواند به لذت‌بخش‌ترین و مفرح‌ترین بخش از سفرتان تبدیل شود. تعیین این موضوع که خوبتر است برای اقامت در سفر، هتل را انتخاب نمایید یا متل، به بودجه، اولویت‌ها و شرایط شما بستگی دارد؛ بر این اساس توصیه می‌شود با آگاهی از تفاوت هتل و متل، برای تجربه اقامتی دلچسب و باب میل‌تان، دست به انتخاب بزنید.

 

تفاوت از دید محل اقامت

در نخستین گام برای جواب به سوال فرق هتل و متل در چیست، می بایست به نوع محل اقامت و جایگاه مکانی آن‌ها، توجه داشته باشید. این دو نوع اقامتگاه، ازنظر محل قرارگیری دارای تفاوت‌های محسوسی هستند که بدون شک در انتخاب شما اثر بسیاری دارد. متل‌ها به‌طور معمول در خارج از شهر و در راه گذر در کنار جاده‌ها قرار دارند و برای مسافرانی مناسب هستند که می‌خواهند برای ادامه راه سفر خود، یک شب و یا ساعت هایی را استراحت کنند. این در حالی است که هتل‌ها در مرکز شهر و در نقاطی که ازنظر حضور توریست، پرتردد محسوب می‌شود، قرار گرفته‌اند. به این شکل به جاذبه‌های گردشگری، مرکز شهر و دیگر مراکز مهم مثل فرودگاه دسترسی آسانی خواهید داشت.

 

تفاوت از دید نوع معماری

صورتحساب دیگری که می‌توان با کمک آن فرق هتل و متل را درک نمود، نوع معماری ساختمان و فضای داخلی این دو نوع اقامتگاه است. هتل‌ها با طراحی داخلی مناسب که مطابق با استانداردهای صنعت هتلداری است، ساخته می‌شوند که علاوه بر لابی بزرگ و واحدهای اقامتی، دارای بخش‌های رفاهی و تفریحی مختلفی هستند که تمام این‌ها در چندین طبقه هتل پراکنده شده‌اند؛ اما متل‌ها در ساختمان‌ها یک یا دو طبقه و با معماری ساده قرار گرفته‌اند که در مقابل هر واحد اقامتی یک پارکینگ نیز وجود دارد. با این اوصاف، می‌توان طراحی متل‌ها را به یکی از شکل‌های U، L و I تشبیه نمود. جالب است بدانید که در متل‌ها، خبری از شیک بودن و یا دکوراسیون داخلی نیست؛ این درحالی است که یکی از مهم‌ترین ویژگی هتل‌ها، فراهم کردن فضایی لوکس، زیبا و آرامش‌بخش است تا مهمانان بتوانند از حضور در محیطی تماشایی و آذین شده لذت ببرند.

 

تفاوت های متل و هتل از نظر امکانات و معماری

 

تفاوت از دید نوع امکانات و خدمات

در بررسی تفاوت هتل و متل، نباید از امکانات و خدماتی که این دو اقامتگاه برای رفاه و آسایش مهمانان فراهم نموده‌اند، غافل شوید. نوع امکانات و خدمات می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتوری باشد که انتخاب محل اسکان را بین دو گزینه هتل و متل، برای شما راحت‌تر می‌نماید. خدمات و امکانات هتل و متل به‌هیچ عنوان قابل مقایسه با یکدیگر نیستند، چراکه در متل‌ها فقط امکانات اولیه مثل اتاق، پارکینگ، پمپ بنزین و یا خدمات تعمیراتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. البته می بایست بدانید که در بعضی از متل‌هایی که نسبت به سایر گزینه‌ها لوکس‌تر محسوب می‌شوند، شاهد وجود بخش‌های تفریحی و رفاهی مثل رستوران و استخر نیز هستیم.

 

در مقابل، شما با حضور در هتل‌ها، می‌توانید از طیف وسیعی از امکانات و خدمات چه در واحدهای اقامتی و چه در بخش‌های مختلف هتل بهره‌مند شوید. روم سرویس، خدمات خانه‌داری، صبحانه، کافی‌شاپ، رستوران‌های بزرگ با منوی متنوع، اسپا، سالن بدنسازی، استخر، خدمات گشت شهری، خدمات ماساژ و غیره بخشی از امکانات و خدمات هتل‌های لاکچری محسوب می‌شوند. البته فراموش ننماییدکه امکانات و خدمات هتل‌ها با توجه به رتبه‌شان متفاوت است که می بایست پیش از رزرو هتل به این موارد دقت داشته باشید.

 

تفاوت از دید هزینه های اقامتی

برای آگاهی از فرق هتل و متل، نوبت به بررسی مهم‌ترین صورتحساب یا همان هزینه‌های اقامتی می‌رسد که نقش موثری در تصمیم‌گیری شما دارد. متل‌ها با توجه به نوع خدمت‌رسانی به مسافران، هزینه‌های اقامت را به‌صورت ساعتی محاسبه می‌کنند. به این معنی که شما می بایست برای هر ساعت از حضور خود در متل‌ها، مبلغ مشخصی را پرداخت نمایید. این روش محاسبه قیمت در متل‌ها، برای آن دسته از کسانی که قصد دارند در راه سفر ساعت هایی را به استراحت بپردازند، خیلی مناسب و به‌صرفه است؛ اما در هتل‌ها می بایست بابت هر شب اقامت خود هزینه پرداخت نمایید که این رقم با توجه به نوع اتاق، امکانات رفاهی و همچنین سرویس‌های خدماتی که دریافت می‌نمایید، متغیر است. به‌طور کلی، هزینه‌های اقامت در هتل نسبت به بودجه‌ای که می بایست برای اسکان در متل بپردازید، زیادتر خواهد بود.

 

تفاوت از دید زمان اقامت

در کنار موارد ذکر شده در بررسی تفاوت متل و هتل، می بایست به فاکتوری دیگری نیز اشاره کنیم که مربوط به زمان اقامت شما در این دو نوع اقامتگاه می‌شود. از آنجایی که متل‌ها در راه گذر جاده‌ها قرار گرفته‌اند و امکانات و خدماتی خاصی به مهمانان خود ارائه نمی‌کنند، می بایست آن‌ها را به‌عنوان یک اقامتگاه موقت برای استراحت شبانه و یا ساعتی درنظر گرفت. این در حالی است که هتل‌ها در مرکز شهر و در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری و تفریحی قرار دارند و همچنین با امکانات تفریحی و خدمات رفاهی که در دل خود جای داده‌اند ساعات حضور شما در هتل را نیز مفرح و خاطره‌انگیز می‌کنند؛ بر این اساس می‌توانید هتل‌ها را برای اسکان چند روزه در سفر انتخاب نمایید و به این شکل از هر لحظه سفر خود برای شادی، تفریح و خوش‌گذرانی استفاده نمایید.

 

سخن آخر

در این نوشته برای آن دسته از افرادی که قصد گذران تعطیلاتی شاد و خاطره‌انگیز را دارند و برای محل اسکان خود در طول سفر به‌دنبال گزینه‌های اقامتی مناسب هستند، به بررسی کامل فرق هتل و متل پرداختیم. تفاوت در شرایط اقامتی هتل‌ها و متل‌ها به‌قدری زیاد است که به‌راحتی می‌توانید با درنظر گرفتن بودجه، سلیقه و هدف سفر، خوبترین گزینه را انتخاب و رزرو نمایید. توجه داشته باشید که ساعات حضور شما در محل اسکان، بخشی بسیاری از سفرتان را تشکیل می‌دهد، بر این اساس این فرصت را از خود افسوس ننماییدو اقامت خود را به خوبترین و خاطره‌انگیزترین بخش از سفرتان تبدیل نمایید.

 

برگرفته از سایت طلا

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها