لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

سفری به دل قصه‌های تاریخی مسجد قلندرانه


مسجد قلندرانه

مسجد قلندرانه

 

مسجد قلندرانه: پنجره‌ای به گذشته شهر استانبول

مسجد قلندرانه یکی از مساجد تاریخی در استانبول است که از دوران باستان تا به امروز باقی مانده است. این مسجد از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این شهر است. در این نوشته از بیتوته زیادتر بخوانید.
تاریخچه مسجد قلندرانه

تاریخچه مسجد قلندرانه

 

مسجد قلندرانه

مسجد قلندرانه (ترکی: Kalenderhane Camii) یک کلیسای ارتدکس شرقی سابق در استانبول است که توسط عثمانی‌ها به مسجد تبدیل شده است. به احتمال زیاد، این کلیسا در اصل به نام Theotokos Kyriotissa اختصاص داده شده است. این ساختمان گاهی با نام‌های Kalender Haneh Jamissi و St. Mary Diaconissa نیز شناخته می‌شود. این بنا یکی از معدود نمونه‌های باقی‌مانده از کلیسای بیزانسی با پلان صلیب یونانی گنبدی است.

 

این مسجد در منطقه فاتح استانبول، ترکیه، و در محله زیبای وفا واقع شده است. این مسجد بلافاصله در جنوب شرقی ترین بخش موجود قنات والنس و کمتر از یک کیلومتری جنوب شرقی مسجد وفا کیلیسه قرار دارد.

 

تاریخچه مسجد قلندرانه

تاریخچه مسجد قلندرانه

 

تاریخچه مسجد قلندرخانه

در ابتدا، سایتی که مسجد قلندرانه روی آن ساخته شده بود، یک حمام رومی بود. بعد از آن، یک کلیسای تالار از قرن ششم میلادی بر روی این سایت ایجاد شد. تاریخ‌گذاری این کلیسا بر پایه یافته‌های سکه‌های دقیق در کاوش‌های چینه‌شناسی صورت گرفت. این کلیسا دارای یک اپسی بود که در مقابل قنات والنس واقع شده بود. به احتمال زیاد، در قرن هفتم، یک کلیسای بزرگتر در جنوب نخستین کلیسا ساخته شد. سومین کلیسا که از محراب و اپیس کلیسای دوم استفاده می‌نمود، می‌توان قدمت آن را به اواخر قرن دوازدهم، در دوره کمنینی، بازگرداند. این شاید بین سال‌های 1197 و 1204 باشد، زیرا کنستانتین استیلبس به تخریب آن در آتش‌سوزی در سال 1197 اشاره نمود. بعد از فتح قسطنطنیه توسط لاتین‌ها، این ساختمان به عنوان یک کلیسای کاتولیک رومی توسط صلیبیون استفاده شد و تا حدی توسط روحانیون فرانسیسکن اداره می‌شد.

 

بعد از فتح قسطنطنیه در سال 1453، این کلیسا به‌طور شخصی توسط محمد دوم به فرقه کلندری دراویش واگذار شد. دراویش از آن به‌عنوان زاویه و ایمارت استفاده می‌نمودند و این ساختمان از آن زمان به نام کلدرهانه شناخته می‌شد.

 

وقف (بنیاد) مرتبط با این ساختمان دارای چندین ملک در تراکیه و حمام‌های بسیاری در استانبول و گالاتا بود. چند سال بعد، آرپا امینی مصطفی افندی یک مکتپ (مدرسه) و یک مدرسه ساخت.

 

در سال 1746، حاجی بشیر آقا (متوفی 1747)، کیزلار آغاسی کاخ توپکاپی، محراب، منبر و محفل ساخت و تبدیل ساختمان به مسجد را تکمیل نمود. این مسجد که در اثر آتش‌سوزی ویران شده بود و در اثر زلزله صدمه دیده بود، در سال 1855 و دوباره بین سال‌های 1880 و 1890 بازسازی شد.

 

حفاظت از ساختمان به دهه 1970 برمی‌گردد، زمانی که در تلاشی ده‌ساله توسط Cecil L. Striker و Doğan Kuban که موقعیت قرن دوازدهمی آن را بازسازی نمودند، به طور گسترده بازسازی و مورد مطالعه قرار گرفت. علاوه بر این، مناره و محراب بازسازی شدند که سبب شد مسجد برای عبادت بازگشایی شود. مرمت همچنین راه حلی برای مشکل وقف کلیسا ارائه نمود: در حالی که پیش از این تصور می‌شد که کلیسا به نام Theotokos tēs Diakonissēs (“باکره شماس”) یا Christos ho Akatalēptos (“مسیح غیرقابل تصور”) نامگذاری شده است. کشف یک نقاشی دیواری اهداکننده در نمازخانه جنوب شرقی و یک نقاشی دیواری دیگر بر روی ورودی اصلی تالار که هر دو واژه “Kyriotissa” (یونانی به معنی تخت نشستن) را دارند، این احتمال را می‌دهد که کلیسا به Theotokos Kyriotissa اختصاص داشته باشد.

 

معماری مسجد قلندرخانه

معماری مسجد قلندرخانه

 

معماری و دکوراسیون مسجد قلندرخانه

ساختمان مسجد قلندرانه دارای یک پلان صلیب یونانی مرکزی است که شامل طاق‌های بشکه‌ای عمیق بر روی بازوها می‌باشد و گنبدی با ۱۶ دنده بر آن پوشیده شده است. این ساختمان معمولاً دارای آجرکاری بیزانسی میانی با لایه‌های متناوب آجر و سنگ است. ورودی این ساختمان از راه یک اسونارتکس و یک اگزونارتکس (که بعدها اضافه شده است) در ضلع غربی قرار دارد.

دیدنی‌های استانبول

دیدنی‌های استانبول

 

در سال ۱۸۵۴، یک گالری فوقانی بر فراز esonarthex، در پی همان نقشه موجود در کلیسای پانتوکراتور، برداشته شد. طاق‌های سه‌گانه بلند که راهروها را به شبستان متصل می‌نماید، حالا پنجره‌های پایینی کلیسا هستند.

 

حرم در سمت شرق قرار دارد. با این حال، محراب و منبر بازسازی شده در گوشه‌ای قرار دارند تا هماهنگی مناسب با مکه به دست آید.

 

همچنین، دو کلیسای کوچک به نام‌های پروتز و دیاکونیکون نیز در این ساختمان باقی مانده‌اند که نمونه‌ای از کلیساهای بیزانسی دوره میانی و متأخر محسوب می‌شوند.

 

جاذبه‌های گردشگری استانبول

جاذبه‌های گردشگری استانبول

 

تزیینات داخلی این کلیسا شامل پانل‌ها و قالب‌های مرمر رنگی زیبا و قاب‌های آیکون‌های استادانه می‌باشد. این ساختمان دارای دو ویژگی است که هر دو نمایانگر یک یونیکوم در استانبول هستند: یک موزاییک به ابعاد متری مربع که نشان دهنده “تعریف مسیح” است، و یک چرخه از نقاشی‌های دیواری. قرن سیزدهم زندگی سنت فرانسیس آسیزی را به عکس می‌کشد. این دو ویژگی حالا جدا شده و تا حدی بازسازی شده‌اند و در موزه باستان‌شناسی استانبول به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

  

معرفی مسجد‌های تاریخی استانبول

معرفی مسجد‌های تاریخی استانبول

 

جاذبه‌های تاریخی استانبول

جاذبه‌های تاریخی استانبول

 

در کلی، مسجد قلندرانه به‌همراه مسجد Gül در استانبول، کلیسای ایاصوفیه در تسالونیکی و کلیسای Dormition در Iznik (Nicaea)، یکی از نمونه‌های برجسته معماری صلیبی گنبدی یونانی مربوط به دوره میانی بیزانس را نشان می‌دهد.

 

سوالات متداول در خصوص مسجد قلندرانه

۱. مسجد قلندرانه چه معنایی دارد؟

مسجد قلندرانه نام یکی از مساجد تاریخی در استانبول است. نام این مسجد از واژه “قلندر” گرفته شده است که به معنای “روزه‌گیر” است، اشاره به فرقه قلندرانه می‌نماید که در این مسجد مشهود بودند.

 

۲. مسجد قلندرانه کجا واقع شده است؟

مسجد قلندرانه در منطقه فاتح استانبول ترکیه و در محله زیبای وفا واقع شده است، بلافاصله در جنوب شرقی ترین بخش موجود قنات والنس و کمتر از یک کیلومتری جنوب شرقی مسجد وفا کیلیسه قرار دارد.

 

۳. مسجد قلندرانه چه معماری و طراحی‌ای دارد؟

این مسجد یکی از معدود نمونه‌های باقی‌مانده از کلیسای بیزانسی با پلان صلیب یونانی گنبدی است. معماری آن شامل طراحی‌های باشکوه و زیبا است که از دوران باستان به ارث برده شده است.

 

۴. آیا مسجد قلندرانه دارای ارزش تاریخی است؟

بله، مسجد قلندرانه یکی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی استانبول است. این مسجد به عنوان نمونه‌ای از معماری بیزانسی مورد توجه محققان و گردشگران قرار دارد.

 

۵. آیا مسجد قلندرانه برای بازدید عمومی باز است؟

بله، مسجد قلندرانه برای بازدید عمومی باز است و گردشگران و علاقمندان می‌توانند این مکان تاریخی را بازدید کنند و از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

 

سخن پایانی نوشته ی مسجد قلندرانه    

در این نوشته از بیتوته به بررسی تاریخچه، معماری و ارزش مسجد قلندرانه پرداختیم. این مسجد که یکی از جواهرات تاریخی استانبول است، همچنان به عنوان یک جاذبه فرهنگی و گردشگری مورد توجه مسافران و محققان قرار دارد. بازدید از این مکان تاریخی، فرصتی است برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ این شهر باستانی.

 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها