لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

بزرگترین مسجد صخره‌ای ایران در اسکو


مسجد,بزرگترین مسجد صخره‌ای ایران,مسجد عنصرود مسجد عنصرود مساحتی حدود 570 متر مربع دارد

 

بزرگترین مسجد صخره‌ای ایران در اسکو
در قلب روستای پلکانی عنصرود آذربایجان شرقی مسجدی به چشم می خورد که لقب بزرگترین مسجد صخره ای کشور را با خود یدک می کشد. مسجد عنصرود که در روستای پلکانی عنصرود شهرستان اسکو واقع شده و یکی از دیدنی ترین جاذبه های این منطقه به حساب می آید.
مسجد عنصرود مساحتی حدود 570 متر مربع دارد و فضای آن بزرگتر از مسجد روستای کندوان است. به همین علت به آن بزرگترین مسجد صخره ای کشور گفته می گردد که قدمت آن بر پایه گفته‌های اهالی روستا به اوایل دوره قاجار می‌رسد. با این حال، با وجود نشانه‌هایی مثل محرابی منسوب به دوره ایلخانی و کنده کاری‌ها و معماری ویژه به کار رفته در بنا، طولانی بودن قدمت این بنا حتی تا بیش از هزار و 500 سال بعید به نظر نمی‌رسد.

 

مسجد, تصاویر مسجد عنصرود,مسجد عنصرود مسجد عنصرود بزرگترین مسجد صخره ای ایران است

 

مسجد صخره‌ای روستای عنصرود یکی از 15 اثر آذربایجان شرقی است که مدتی قبل به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. ورودی این مسجد به گونه ای تعبیه شده که کاربری ابتدایی مسجد در آن بعید به نظر می رسد، اما طبق گمانه زنی ها و شواهد به نظر می رسد مسجد صخره ای عنصرود پیش از این، مکانی مقدس و جایی شبیه نیایشگاه بوده که بعد از اسلام به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته است. کرانی بودن بنا باعث شده است مسجد با کمترین امکانات گرمایشی و سرمایشی برودت هوا را تغییر داده و در زمستان ها گرم و در تابستان ها هوایی خنک داشته باشد.

 

مسجد,مسجد عنصرود در آذربایجان شرقی,مسجد عنصرود مسجد عنصرود در روستای پلکانی عنصرود شهرستان اسکو واقع شده است

 

این مسجد دو ورودی جداگانه برای بانو ها و آقایان و مکان هایی برای قرار دادن جانماز و مهر و چادر شب خانمها دارد و اگر گذارتان به عنصرود بیفتد، قادر هستید لذت نمازخواندن در دل سنگ ها را هم تجربه نمایید. مردم عنصرود هم ارزش این مسجد را درک نموده اند و بسیاری از رسم های و آیین های بومی و مذهبی خود را در این مسجد به جا می آورند، آنها در نخستین روز زمستان در مسجد عنصرود تجمع و آغاز به ختم قرآن می کنند. به طوری که آخرین سوره های کلام الله در لحظات تحویل سال نو در این مسجد قرائت می گردد.

خوشبختانه این بنا در موقعیت پایداری به سر می برد و با توجه به صخره ای بودن، نیاز به مرمت ندارد و کمتر در معرض صدمه بوده است. حتی رطوبت، فرسایش و نازک شدن تدریجی دیواره ها در دوره های اخیر روی بنا تاثیرگذار نبوده، مسجد عنصرود نیاز به مرمت چندانی ندارد.
عنصرود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است. روستای عنصرود دارای چشمه های متعدد اب معدنی و طبیعت ییلاقی خیلی زیبا است و چشمه معروف اغ بولاخ آن، آب خیلی زلال و گوارایی دارد که در سفر به روستا حتما می بایست از آن دیدن نمایید.

منبع : tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها